fatih ağında herhangi bir modemi access point olarak kullanabilir miyim?

Kodla Büyü

ucamus

Süper Üye
Süper Üye
fatih ağında herhangi bir modemi access point olarak kullanabilir miyim? elimde asus rt-n10e modem var.Bunu kullanarak kablolu alıp kablosuz olarak belli noktada dağıtabilir miyim?

Modemin de acces point özelliğini desteklemesi lazım. kablo ile bağlayacaksan olabilir ama kablosuz düşünüyorsan olmaz sanırım.

yapamazsınız. sistem ip ataması yapmaz ki bu fatih ağına özel bir durum. servis sağlayıcısı ile görüşmeniz gerekir.

fatih ağında herhangi bir modemi access point olarak kullanabilir miyim? elimde asus rt-n10e modem var.Bunu kullanarak kablolu alıp kablosuz olarak belli noktada dağıtabilir miyim?

Fatih ağlarında her bir uç bir IP ile eşleştirilir bu sabittir. Bu durum BT sınıfındaki uç için geçerli değil. BT sınıfındaki uç router ile dağıtıla biliyor.
Buraya kadar tamam. Zaten çoğumuz biliyoruz bu durumu.

Benim deneme fırsatım olmadığı için deneyemiyorum. Her hangi bir uca router takılıp kendi IP yapılandırılmasıyla dağıtmak mümkün değil mi ?
Yani router fatih ağı ile, atanmış IP ile iletişim kurarken, kendisine bağlı aygıtlara fatih ağından farklı bir alt ağ oluşturamaz mı ?
Oluşacak alt ağ için IP yi fatih ağından almayacağını için sorun olmaz gibi
Ben mümkün olduğunu düşünüyorum. Sadece bir öngörü bu yazdıklarım

Fatih ağlarında her bir uç bir IP ile eşleştirilir bu sabittir. Bu durum BT sınıfındaki uç için geçerli değil. BT sınıfındaki uç router ile dağıtıla biliyor.
Buraya kadar tamam. Zaten çoğumuz biliyoruz bu durumu.

Benim deneme fırsatım olmadığı için deneyemiyorum. Her hangi bir uca router takılıp kendi IP yapılandırılmasıyla dağıtmak mümkün değil mi ?
Yani router fatih ağı ile, atanmış IP ile iletişim kurarken, kendisine bağlı aygıtlara fatih ağından farklı bir alt ağ oluşturamaz mı ?
Oluşacak alt ağ için IP yi fatih ağından almayacağını için sorun olmaz gibi
Ben mümkün olduğunu düşünüyorum. Sadece bir öngörü bu yazdıklarım

Ben denemiştim olmamıştı.

Kullanılıyor ama çoklanabilen uçlarda ben labda modemi access point olarak kullanıyorum.(kablolu olarak bağladım wifiden denemedim fatih ağından olmaz kanımca)

BT uçlarından birine bağlarsanız kullanabilirsiniz. (Çoklanabilen uç olmalı)
Aynen hocamın dediği gibi. 5 senedir 5 tane farklı noktada Fatih ağına bağlı access point kullanıyorum. Kablolarını BT uçlarındaki switchimden çektim.

Son düzenleme:
alpaygunes hocamın dediği gibi router olarak ayarlarsanız çoklanmayan uçlarda bile dağıtım yapabilirsiniz. ben 2 sene önce yapmıştım. router özelliği ile kendi alt ağınızda yeni bir IP dağıtmış oluyorsunuz. Hatta 2020 Mayıs ayında da çalıştığına eminim. Ancak yeni bir engelleme geldiyse artık çalışmıyorsa bilemiyorum.

Okulumuza yeni ağ alt yapısı kuruldu, benzer bir durumu bizdede sözkonusuydu yurt int yoktu okuldan çekip kullanabilir miyim diye sordum olmaz dediler. Sadece BT lab belli uçlara veriyorlar bu izni bunun için merkezi arayıp merkezden uç numarasını söyleyip bu şekilde aktif edilebilirmiş

alpaygunes hocamın dediği gibi router olarak ayarlarsanız çoklanmayan uçlarda bile dağıtım yapabilirsiniz. ben 2 sene önce yapmıştım. router özelliği ile kendi alt ağınızda yeni bir IP dağıtmış oluyorsunuz. Hatta 2020 Mayıs ayında da çalıştığına eminim. Ancak yeni bir engelleme geldiyse artık çalışmıyorsa bilemiyorum.

Hocamında belirttiği gibi elimizdeki cihazın ne olduğu önemli, eğer bir switch veya access point kullanarak dağıtmak istiyorsak o zaman Fatih ağına ait ip adresleri dağıtacağı için bu sadece çoklu bağlantıya açılmış uçlarda mümkün olur(bt sınıfı gibi). Ancak elimizdeki cihaz bir router ise o zaman router fatih ağına tek bir port üzerinden bağlanır ve aldığı ip ile dağıtacağı ip sayısı arasında herhangi bir ilişki nulunmamaktadır. tek bir ip alır, tek bir port kullanır ama kendi özelliğinden dolayı bir alt ağ oluşturup farklı bir ip hazuvundan kendisine bağlanan cihazlara ip dağıtır.

Router alt ağındaki cihazlara özel/private IP adresleri(192.168.0.0'lılar gibi) dağıtır; cihazların dış ağa çıkışını da NAT ile kendi IP adresini kullanarak yapabilir.
Sonuç olarak router, sadece bir IP adresi almış olur. Çoklu işleme gerek kalmaz.
Ben de denemedim ama bildiğim kadarıyla böyle.
Herhangi bir kısıtlama ya da işlemin yasal olup olmaması konusu ise tartışılır.

Hocamında belirttiği gibi elimizdeki cihazın ne olduğu önemli, eğer bir switch veya access point kullanarak dağıtmak istiyorsak o zaman Fatih ağına ait ip adresleri dağıtacağı için bu sadece çoklu bağlantıya açılmış uçlarda mümkün olur(bt sınıfı gibi). Ancak elimizdeki cihaz bir router ise o zaman router fatih ağına tek bir port üzerinden bağlanır ve aldığı ip ile dağıtacağı ip sayısı arasında herhangi bir ilişki nulunmamaktadır. tek bir ip alır, tek bir port kullanır ama kendi özelliğinden dolayı bir alt ağ oluşturup farklı bir ip hazuvundan kendisine bağlanan cihazlara ip dağıtır.

Kısaca router kullanırsak ucu nereden aldığımız önemli değil, İnterneti dağıtabiliyoruz.

Doğru mu anlamışım?

maalesef çoklu ucumuz yok lab hiç olmamış bu sebeple açtırılmamış.Bazı hocalarımızın yaptıklarını daha önce denemiştim çalışıyordu fakat yeni geldiğim bu okulda şu anda ne kadar denesem de beceremedim olmadı.Şu anda peki bu şekilde kullanan var mı acaba merak ettim engelleme mi söz konusu diye

BT lab yok bizde. Normal sınıflarda denedim. Çalıştı, internete girdi ama kararsız çalışıyor. Sürekli koptu. Kısacası çalışmıyor diyebiliriz.

Geri