Fare kullanmaktan bileğinde ve kolunda uyuşma olan varmı?

Kodla Büyü

muzy2007

Aktif Üye
1 haftadır bileğimden omzuma kadar uyuşuyor. masaj yapıyorum, yaptırıyorum bir süre geçtikten sonra tekrar başlıyor. Fare ve klavye kullanmaktan olduğunu düşünüyorum. Böyle bir sıkıntısı olan varmı başka?Ne yapmalıyım?

benimde özellikle sol elimde baş parmağımla işaret parmağımın arası çok ağrır sinir sıkışması oluşmuş. zamanında ctrl+c ctrl+v ile ödev yapmaktan :lol: çok nadiren uyuşmada olur omuzumda ama spor yapınca geçiyor

muzy2007' Alıntı:
1 haftadır bileğimden omzuma kadar uyuşuyor. masaj yapıyorum, yaptırıyorum bir süre geçtikten sonra tekrar başlıyor. Fare ve klavye kullanmaktan olduğunu düşünüyorum. Böyle bir sıkıntısı olan varmı başka?Ne yapmalıyım?
Benzerdurum geçen yıl bende vardı.ortopedik mausped(bir tarafı tümsek olan) kullanmaya başladım sorun kalmadı.
Bir uzman arkadaşa sormuştum.bu durum yataktanda kaynaklanabileceğini söylemişti.Ben sadece mausped ile çözdüm.
Geçmiş olsun

halaçoğlu' Alıntı:
http://haber.mynet.com/masa-basi-calisanlari-tehdit-eden-hastalik-615708-saglik/
haberde bileği bükerek uzun süre kullanım sonucunda oluşacak rahatsızlıktan bahsetmiş. oysa ben bileğimi bükmüyorum, ama sızlıyor, hatta şimdide ağrıyor.
Sürekli bilgisayar başındayım, kaç saat kullanıyorum bende bilmiyorum. Ama artık azaltacağım bir süre

carpal tunnel sendromu olabilir yani sinir sıkışması ben iki elimden de oldum bu ameliyatı eemg çektirin hemen belli oluyor geçmiş olsuın
( bu hastalıkta 5 parmak birden uyuşmaz serçe parağıyla yüzük parmağında uyuşma gözükmez)

buz koyarsan hafifliyor ve çabuk geçiyor. hatta bir doktor buzlu suda bekletmemi söylemişti.

geçmiş olsun egzersiz hareketleri iyi gelecektir bir de yarım satte bir mola verip temiz hava alırsanız sizin için daha iyi olacaktır
durumunuz eğer düzelmesse bi doktora falan gidiniz belki kas gevşetici ve benzeri ilaçlar iyi gelebilir.

var hocam var rahat ol biz dede var,
bazen düşünüyorum acaba kalp problemi mi var diye ama halı sahada maç yapınca biraz rahatlıyorum,
özellikle kod yazıyor veya tasarım yapıyorsanız kaçılmaz son

3 yıldır bilek ağrısı var ama bu aralar rahatım şükür. Sol elle çalışmaya başlamamında etkisi var abi :)) Doktora ilk gidişimde sürekli fare kullanımından bilektde kas iltihabı(tendinid) belirlendi. Kas gevşetici falan biraz rahattlattı. İlerleyen zamanda serçe ve yüzük parmağımdaki ağrı ve uyuşmalar sonucu emg çektirdim. Dirsekte sinir sıkşması (kübital tünel)dedi doktor el de ve bilekteki ağrının esas sebebi buymuş . Çare ilerleyen aşamada ameliyat.

Doktorun tavsiyesi; bileği ve kolu zorlayacak hareketler yapma, ağır kaldırma, kolu çoğunlukla düz tut ve destekli mouse padler var onlardan kullan.

http://www.haber7.com/haber/20120213/Bu ... eviyor.php

Eğer yanıtınız 'evet' ise dikkatli olun, sizde genellikle klavye ve mouse'u sık kullanan kişilerde sık görülen ve tedavi edilmezse günlük hayatı oldukça kısıtlayan 'karpal tünel' sendromu olabilir."

Karpal Tünel Sendromu, el parmaklarının hareket etmesi ve hissinin sağlanmasında büyük rol üstlenen ve median sinir olarak adlandırılan yapının sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalık. International Hospital'den Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun, sinir sıkışmaları arasında en sık görülen 'Karpal Tünel Sendromu'nun klavyede yazarken veya mouse kullanırken el bileğini sürekli bükülü pozisyonda tutan veya el bileğine sık sık yük binen işlerde çalışan kişilerde daha sık ortaya çıktığını belirterek, "Ellerde gelişen yakınmalarda mutlaka bir hekime başvurulmalı. Çünkü geç kalındığında sendrom ilerleyerek kaslarda güçsüzlüğe ve kas erimesi olarak bilinen atrofiye neden oluyor. Bunun sonucunda hasta yazı yazmak ve araba kullanmak gibi günlük aktivitelerini yapmakta büyük güçlük çekiyor, hatta poşet bile taşıyamaz hale gelebiliyor. Üstelik erken tanı konulduğunda ilaç veya fizik tedavi ile geçebilecek olan bu sendrom ilerlediğinde tek çözüm ameliyat oluyor." diyor.

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

Karpal tünel, bilek düzeyinde bulunan median sinirin geçtiği bir kanal. Boyun bölgesinden çıkıp bileğe kadar uzanan median sinir elde birçok kasın uyarılmasını üstleniyor. İşte bu kanal boyunca median sinir çeşitli nedenlerden dolayı el bileğinde basıya uğrarsa, sinir sıkışmaları arasında en sık görülen 'Karpal Tünel' Sendromu ortaya çıkıyor.

AĞRI GECE UYANDIRACAK KADAR ŞİDDETLİ OLABİLİYOR

Karpal Tünel Sendromu'nda hastalar en sık el ve bilekte, gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilecek ağrıdan yakınıyor. Parmaklarda uyuşma ve hissizlik de sinir sıkışmasının bir diğer tipik belirtisini oluşturuyor. Sinir sıkışması genellikle ilk 3 parmakta ve 4. parmağın yarısında, uyuşma ile ağrı sorununa yol açıyor. Bu sorun bazı hastalarda ise sadece 3 veya 2 parmakla sınırlı kalabiliyor. İlerleyen dönemde ağrı şiddetlenirken, uyuşma hissi de artıyor. Bunun sonucunda hasta araba kullanmakta, saçlarını taramakta, telefonla konuşmakta, yazı yazmakta, bardak, tabak veya poşet gibi nesneleri tutmakta, hatta kağıdı kavramakta bile büyük bir güçlük çekebiliyor.

EN BÜYÜK RİSK EL BİLEĞİNİ UZUN SÜRE BÜKÜLÜ TUTMAK

Hürriyet'in haberine göre, her 100 kişiden birinde görülen hastalık en çok kadınları etkisi altına alıyor. Buna neden olarak kadınların farklı bir bağ dokusuna sahip olması, hormonal farklılık ve karpal tünelin genişliğinin farklı olması gösteriliyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun sinir sıkışmalarına neden olan faktörleri şöyle sıralıyor:

• Karpal Tünel Sendromu en sık, bilgisayar-daktilo kullananlar, müzisyenler, marangozlar, kaya matkabı operatörleri, fabrika işçileri, dikiş işleri ile uğraşanlar, tenis oyuncuları ve hamilelik, romatizma, kronik böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, bilek kazası, tümörler ve enfeksiyon gibi bazı hastalık ve durumlar nedeniyle oluşabiliyor.

• Mouse kullanırken bilekler yine uzun süre masanın kenarında tutulursa sinire doğrudan
bası oluşturarak hastalığı tetikleyebiliyor.
• Sık sık el hareketlerini zorlayacak şekilde hareket etmek de hastalığın gelişmesine yol açabiliyor. Örneğin her gün temizlik yapmayı alışkanlık haline getiren ev hanımlarının sık sık temizlik bezini sıkmaları bilekte fazla yük oluşturuyor ve sinir sıkışmasına zemin oluşturacak yapı değişikliklerine neden olabiliyor.
• İlerleyen yaşla birlikte kanalın içinde yer alan yapılarda oluşan kireçlenme veya yağ dokusuna ait çeşitli rahatsızlıklar sinirleri sıkıştırabiliyor.

ELEKTROMİYOGRAFİ İLE MİLİMETRİK TEŞHİS

Teşhis için önce hastanın yakınmaları dinleniyor, ardından bazı testlere ve fizik muayeneye başvuruluyor. Sinir sıkışmasından şüphelenildiği durumda ise kesin tanı için ultrason veya MR tetkiki yapılıyor ya da doğrudan grafi yöntemine başvuruluyor. Yrd Doç. Dr. İbrahim Sun, günümüzde en sık başvurulan ve en fazla yarar sağlayan yöntemin Elektromiyografi cihazı olduğunu belirterek, "Bu tanı cihazı, sinirin tam olarak nerede sıkıştığını milimetrik ölçülerle gösteriyor. " diyor.

KARPAL TÜNEL SENDROMU'NDAN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

• Klavye ve Mouse kullanırken bileklerinizi uzun süre bükülü tutmayın,
• Mouse kullanırken bileğinizi uzun süre basıya neden olacak şekilde masanın kenarında tutmayın,
• Dirseğinizi veya ellerinizi yoracak şekilde sık sık ağır yük kaldırmayın. Elinizle çok fazla yük taşımayın.
• Bağ, eklem ve kasları güçlü tutmak için düzenli olarak spor yapın.
• Uzun süre hareketsiz kalmak bazı yapı değişikliklerine neden olarak sinirleri sıkıştırabiliyor. Bu nedenle hareketli bir yaşamı benimseyin.
• Kanalın geçtiği yerde oluşan yağlar, zamanla kireçlenme ile sinirlerde bası oluşturabildiği için ideal kiloda kalmaya özen gösterin.

MEDİKAL TEDAVİDEN SONUÇ ALINAMAZSA CERRAHİ YÖNTEME BAŞVURULUYOR

Medikal tedavide amaç el bileğinin tekrarlayıcı travmalardan korunması ve semptomların giderilmeye çalışılması. El bileğini tekrarlayıcı hareketlerden korumak için istirahat atelleri, bir başka deyişle bileklik kullanılıyor. Semptomları gidermek için de ağrı kesici ilaçların yanı sıra ultrason ve elektriksel sinir uyarısı gibi fizik tedavi yöntemlerine başvurulabiliyor. Karpal Tünel'in cerrahi operasyonun median sinire ve dallarına zarar verilmeden bütünüyle gevşetilmesi çok önem taşıyor. Cerrahi tedavi, medikal tedavinin sonuç alınamadığı durumlarda seçilen yöntemi oluşuyor. Kesin çözüm düzgün yapılmış bir cerrahidir. Ancak geç kalındığında cerrahi tedavi uygulansa bile sonuç alınamayabiliyor.

ewet bende de oluyor el ve ayaklarda uyuşmalar ama bendeki kan dolaşımı nın engellenmesinden sinirsel değil.
şimdi biz derslerde bu konu üzerine neredeyse tez hazırlayacaz, derste olsak anlata anlata bitiremeyiz. ama kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş :mrgreen: :puhaha:

evet sık bilgisyara kullananlarda görülüyormuş hürriyette okumuştum ve ameliyata bile varabiliyormuş sonu.tek çare daha az kullanmak.

benimde dönem başında çok sıkıntım olmuştu.. hatta bileğimin ağrısı koluma vurmaya başladı geceleri uyutmuyordu bile.. ama çok basit bir çözüüm mouse pedinizi değiştirin.. ben destekli mouse pad aldım 15 günde geçti şu an çok rahatım..

Bende bu durumdan şikayetçiydim, geceleri uykudan uyandıracak derecede ağrı oluyor ve elim hiç rahat değildi. Destekli mouse pad kullanmak çok işe yarıyor. Ayrıca doktor bileklik verdi, -alt kısmında destek olan türden- gece yatarken özellikle kullan dedi. Bir de masaj yağı al bununla bileğine her gün masaj yap dedi. Eskisi gibi ağrı yok. Ama biraz fazla çalıştığımda hafif bir ağrı oluyor. Biraz dinlenince geçiyor.

Bence doktora gidin hocam.. Boyun, damar, sinir, beyin, vs... birçok nedeni olabilir. İhmale gelmez.

muzy2007' Alıntı:

hcm bende de aynı sorun var ama benimkisi boyun fıtığı, gece yatarken sabah kalkarken uykuda sürekli elim kolum karıncalanıyor uyuşuyor bazan bununle uyanıyorum sizinkiside sadece fare kulanımından olmayabilir bende korkuyorum valla

bileklerim son derece inanılmaz ağrımaya başladı. bugün doktora gideceğim ve mr çekilmesini isteyeceğim bakalım sonuç ne çıkacak?

az da olsa ben de de var ama dirseğim civarında oluyor epikondilit bandaj kullanarak atmaya çalışıyorum sıkıntıyı

201321152132_epikondilit_2.jpg

bilek destekli mousepad kullanırsanız belki ağrılarınız azalır.
Ben bir ara kullanmıştım memnun kalmıştım. Fakat bende sizdeki kadar ağrı olmamıştı.
bir de dikey kullanılan fareler var onlardan deneyebilirsiniz.

Bilek destekli mouse pad bir kaç kez denedim cok rahat gelmedi ama kullananlar memnun. Son gunlerde kantaron yagı sürüyorum biraz işe yarıyor sanki.

Geri