Fahri Trafik Müfettişliği

Kodla Büyü
Ben engelli yerine park etmiş normal plakalı bir araç görmüştüm. Üşenmedim 155'i aradım ve aracın mevkisini gayet net bir şekilde anlattım. 2 saat sonra oradan geçerken aracın aynı yerde (Ankara'da Demirtepe köprüsü üstünde) durduğunu, ceza yazılmadığını gördüm. Yine üşenmeyip bunu da EGM sitesine ihbar olarak girdim. Günler sonra savunma yazmışlar: "aracın plakası bildirilmediği için işlem yapılmamıştır" yazıyordu :) Muhtemelen üşenip gitmemişler. Karakolla bu park yerinin arası ise sadece 400 metre...

Benzer şekilde, bir keresinde de engelli yerine park etmiş, normal plakalı lüks bir BMW'nin sağından solundan yürüyüp geçen ve ikinci sıradakilere ceza yazan bir trafik polisi için 155'i aradım. Belki on sefer yanından ileri geri geçip durdu ama ceza yazmadı. Muhtemelen sahibini tanıyordu. Vesselam 1 saat sonra baktığımda BMW ve polis halen oradaydı ama ceza yazılmamıştı.

Şimdi ben vatandaş olarak en fazla bunu yapabilirim. Elimde olsa ceza da yazmak isterim :) Yaş 40 olunca ben de düşünüyorum bakalım.

amcam yıllar önce (sanırım 2005) fahri trafik müfettişiydi.
bir gün akşam vakti kapı çalmış, karşısında bir adam "bana haksız yere ceza yazdırmışsın, seni bulamıcamı mı sandın" diye sataşıyor, olay çok büyümeden komşular falan araya giriyor ayırıyorlar. Amcam adam değil ama onun ismini veren polisten şikayetçi oldu, tabi polisten polise zarar gelmez o polis bi ceza almadı!
Bu hadise olduktan sonra amcam hiç trafikle alakadar olmadı.
Sistem gayet güzel ama o işi yapan polislerin sizi ele verip vermeyecekleri konusunda çok güvenmeyin.

yataylimit' Alıntı:
Ben engelli yerine park etmiş normal plakalı bir araç görmüştüm. Üşenmedim 155'i aradım ve aracın mevkisini gayet net bir şekilde anlattım. 2 saat sonra oradan geçerken aracın aynı yerde (Ankara'da Demirtepe köprüsü üstünde) durduğunu, ceza yazılmadığını gördüm. Yine üşenmeyip bunu da EGM sitesine ihbar olarak girdim. Günler sonra savunma yazmışlar: "aracın plakası bildirilmediği için işlem yapılmamıştır" yazıyordu :) Muhtemelen üşenip gitmemişler. Karakolla bu park yerinin arası ise sadece 400 metre...

Benzer şekilde, bir keresinde de engelli yerine park etmiş, normal plakalı lüks bir BMW'nin sağından solundan yürüyüp geçen ve ikinci sıradakilere ceza yazan bir trafik polisi için 155'i aradım. Belki on sefer yanından ileri geri geçip durdu ama ceza yazmadı. Muhtemelen sahibini tanıyordu. Vesselam 1 saat sonra baktığımda BMW ve polis halen oradaydı ama ceza yazılmamıştı.

Şimdi ben vatandaş olarak en fazla bunu yapabilirim. Elimde olsa ceza da yazmak isterim :) Yaş 40 olunca ben de düşünüyorum bakalım.
Hocam ; Fahri Trafik Müfettişinin gerekliliklerinden söz ederken anlatmak istediklerimizden biride buydu...

hgx2' Alıntı:
amcam yıllar önce (sanırım 2005) fahri trafik müfettişiydi.
bir gün akşam vakti kapı çalmış, karşısında bir adam "bana haksız yere ceza yazdırmışsın, seni bulamıcamı mı sandın" diye sataşıyor, olay çok büyümeden komşular falan araya giriyor ayırıyorlar. Amcam adam değil ama onun ismini veren polisten şikayetçi oldu, tabi polisten polise zarar gelmez o polis bi ceza almadı!
Bu hadise olduktan sonra amcam hiç trafikle alakadar olmadı.
Sistem gayet güzel ama o işi yapan polislerin sizi ele verip vermeyecekleri konusunda çok güvenmeyin.

İşte bunun da önlemini almak için fahri müfettiş kestiği her cezayı bence görüntüyle belgelemeli, hatta işi biraz biliyorsa görüntüyü internette paylaşıma açık olmayan bir yere yükleyip, linkini de cezanın açıklama kısmına dahil etmeli. Bu adam üşenmeyip kalkıp amcanızın evine kadar geldiğine göre gerçekten bir yanlışlık da yapılmış olabilir.

Tartışmalı ceza uygulaması...
Seyir halinde araç kullanma cezası...

Ekli dosyalar

• IMG_5794153384937.jpeg
    IMG_5794153384937.jpeg
    77.2 KB · Görüntüleme: 548
Fender' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:

Hocam ; Fahri Trafik Müfettişinin gerekliliklerinden söz ederken anlatmak istediklerimizden biride buydu...

tabii belgeleyecek evraklarda lazım... . bana bu hafta içinde ceza geldi.yanlış yere parketmekten. bana başka bir sebepten sinirlenmediğinin garantisi yok. plakanın yanlış olmadığının bir garantisi yok. bu tip fahri yapılan işlerde biraz daha hassasiyet.. karşımdaki benim daha önce gitmediğim bir yerde trafik cezası yazıyorsa neden ben kanıtlamak zorundayım önünden bile geçmedim diye..

roninalp' Alıntı:
tabii belgeleyecek evraklarda lazım... . bana bu hafta içinde ceza geldi.yanlış yere parketmekten. bana başka bir sebepten sinirlenmediğinin garantisi yok. plakanın yanlış olmadığının bir garantisi yok. bu tip fahri yapılan işlerde biraz daha hassasiyet.. karşımdaki benim daha önce gitmediğim bir yerde trafik cezası yazıyorsa neden ben kanıtlamak zorundayım önünden bile geçmedim diye..

Siz yanlış yere park etmiş miydiniz?

Fender' Alıntı:
O nasıl bir cezadır ya :)

EGM nin android uygulaması var, isteyen herkes o uygulamayı kullanabilir diye biliyorum.
hatalı aracın fotoğrafını çekiyorsunu ve uygulama resmi gönderiyor.
bir kaç saat sonra mesaj geliyor , araca şu kadar ceza yazılmıştır teşekkürler diye .

Bir arkadaş kullanıyordu o anlatıyordu şu kadar ceza yazdırdım diye :)

Android telefonum olmadığı için kullanmadım bilmiyorum :)

yataylimit' Alıntı:
roninalp' Alıntı:

Hocam denen yere gitmedim. Üstelik tarih hafta sonu. gitmiş olma ihtimalim yok... Nasıl radara girince fotoğraf elinize ulaşıyorsa bunda da olmalı... Elinde ceza koçanı ... Kes cezayı ver trafik şubeye...

hocam ceza güzelmiş
birde eğitimler varmış ne zaman kaç saat bilgisi olan varmı

Roninalp Hocam ;İş mahkemeye giderse , Cezayı yazan trafik müfettişi ilgili araca yazdığı cezanın durumunu görsel yönden belgelemek zorunda...

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan düzenlemeyle, otobüslerde emniyet kemeri takmayan yolculara ,otomobillerde olduğu gibi 80 lira trafik cezası yazılabilecek...

roninalp' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:
roninalp' Alıntı:

Hocam denen yere gitmedim. Üstelik tarih hafta sonu. gitmiş olma ihtimalim yok... Nasıl radara girince fotoğraf elinize ulaşıyorsa bunda da olmalı... Elinde ceza koçanı ... Kes cezayı ver trafik şubeye...

Geçmiş olsun. İşte bu yüzden fotoğrafla belgeleme kesinlikle şart koşulmalı bence de.

uysal_rockci' Alıntı:
Fender' Alıntı:
O nasıl bir cezadır ya :)

EGM nin android uygulaması var, isteyen herkes o uygulamayı kullanabilir diye biliyorum.
hatalı aracın fotoğrafını çekiyorsunu ve uygulama resmi gönderiyor.
bir kaç saat sonra mesaj geliyor , araca şu kadar ceza yazılmıştır teşekkürler diye .

Bir arkadaş kullanıyordu o anlatıyordu şu kadar ceza yazdırdım diye :)

Android telefonum olmadığı için kullanmadım bilmiyorum :)
https://play.google.com/store/apps/deta ... obil&hl=tr

Lastik alırken , İmalat tarihi ( DOT )’a mutlaka bakmak lazım.

DOT yazısının karşında 4 haneli numara yazar.

Örnek: 3211 Bu şu demektir :

32. Hafta 2011 senesi. Lastik 2011’in 32. haftasında yani 32/4= 8 Agustos ayında üretilmiştir.

DOT ( Department of Transport) yani lastiğin üretim tarihi her lastikte uluslararası kanun ve kurallar gereği olmak zorundadır.

Bir lastiğin raf ömrü üretim tarihinden itibaren iyi saklamak koşulu ile max: 10 yıldır. Lastik alirken buna dikkat etmemiz lazım.
Araçlarda ilk alındıklarında üzerlerinde yaz lastikleri vardır. Kışın mutlaka can güvenliğimiz için bu lastikleri 15 Ekim - 15 Nisan arasında kış lastikleri ile değiştirmesi tavsiye edilir.

Lastiklerin yasal diş derinliği 1,6 mm'dir.
Ancak lastiklerde kullanılabilir güvenli diş derinliği 3,00 mm'dir.
DOT tarihi 10 senenin ustune çıktıysa veya 3,00mm'nin altına düşen diş derinliği ölçülürse lastik güvenlik açısından hemen değiştirilmelidir.

Kazasız günler dilerim.

Ekli dosyalar

• Lastik.jpg
    Lastik.jpg
    38.9 KB · Görüntüleme: 444
  • Dot.jpg
    Dot.jpg
    16.1 KB · Görüntüleme: 445
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 51/2-a maddesine göre ;

Aracınızla seyir halindeyken eğer radara girdiniz ve hızınızın oranını yüzde 10’dan yüzde % 30’a kadar ise alacağınız ceza 2014 yılı için 172 TL. para cezası ve 10 ceza puanı sürücü belgenizden düşülecektir.

Yine aynı kanunun 51/2-b maddesine istinaden aracınızla 110 km. hızla gitmeniz gereken bir yolda hızınız %30 dan fazla olacak şekilde aşarak giderken radara yakalandığınızda size 2014 yılı için 356 TL. para cezası ve 15 ceza puanı uygulanır.

Radarla donatılmış resmi veya sivil ekip araçları, seyir halinde veya sabit şekilde hız ölçümü yapabilme yeteneğine sahiptir.

Bu özellikleri, gece ve gündüz hedef araçların hızlarının kolaylıkla saptanmasını sağlamaktadır.

Yüksek teknolojiye sahip radarlarımız sayesinde,1600 metreye kadar istenilen mesafelerde ölçüm yapılarak ihlaller belirlenmektedir.

Radar cihazına monte edilmiş bir video sistemi sayesinde, "hız ölçümü" sürekli kaydedilmektedir.

Bu kayıtlar azami 5 gün arşivlenmekte, daha sonra yeni radar denetimlerinin kayıtlarında kullanılmaktadır.

Trafiğin gizli gözleri olarak nitelendirilen Fahri trafik müfettişlerinin trafikte suç işleyenlere ceza kesmesine olanak sağlayan düzenlemeye Anaysa Mahkemesi'nden (AYM) onay geldi.

Fahri trafik müfettişinin kestiği tutanak üzerine ceza alan bir sürücü konuyu mahkemeye taşımıştı. Mahkeme de, fahri müfettişlerin, bu yetkisinin Anayasanın idarenin esaslarıyla ilgili maddesine aykırı olduğunu belirterek iptali için AYM’ye başvurdu.

AYM, iptal istemini oyçokluğuyla reddetti ve uygulamanın sürdürülmesine onay verdi.

AYM, ret kararını şöyle gerekçelendirdi: “İdare eliyle yürütülen hizmet ve faaliyetlerden, genel idare esaslarına göre yürütülmesi zorunlu olmayan hizmetlerin, devletin gözetimi ve denetimi altında, belli yasal usullerle özel kişilere yaptırılabilmesi olanaklıdır..”

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, ekip otolarında kemer takmayan polislere Karayolları Trafik Kanunu’nun 78. maddesi gereği 80 lira ceza kesilmesi talimatı verdi...

2019 Aralık / 2020 Ocak tarih aralığında , EGM , 14 Bin 716 Fahri Trafik Müfettişi ( FTM ) Alımı Yaptı.

Ocak / Şubat 2020 tarihlerinde zorunlu eğitimlere katılacak olan FTM ler 81 ilde görev yapmaya yetki kazanacaklar.

Son alımlarla beraber ,

20 bin olan FTM sayısı, 14 bin 716 kişinin zorunlu eğitimlere katıldığı varsayılırsa yeni görevlendirmeyle 34 bin 716’ya çıkacak.

FTM Görev Ve Çalışma Yönetmeliği ( Son Düzenleme İle ) :

Bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevleri Emniyet Genel Müdürünün teklifi üzerine İçişleri Bakanının onayı ile sonlandırılabilir.

Önceden FTM nin yazdığı cezada isim çıkmıyordu, bugün cezayı kimin kestiği belli oluyor, başımız belaya girmesin diye ceza yazmıyoruz, diyorlar-mış ???

Önceden FTM nin yazdığı cezada isim çıkmıyordu, bugün cezayı kimin kestiği belli oluyor, başımız belaya girmesin diye ceza yazmıyoruz, diyorlar-mış ???

FTM 'nin tercihine kalmış ; fakat daha öncede söylediğim gibi : Bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevleri Emniyet Genel Müdürünün teklifi üzerine İçişleri Bakanının onayı ile sonlandırılabilir.

FTM 'nin tercihine kalmış ; fakat daha öncede söylediğim gibi : Bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevleri Emniyet Genel Müdürünün teklifi üzerine İçişleri Bakanının onayı ile sonlandırılabilir.
Tercihine kalmış derken ne demek istiyorsunuz anlamadım, ceza yazdığınız kişi, bir şekilde isminize ulaşırsa başınız belaya girebilir, bir sürü manyak var.

"Önceden FTM nin yazdığı cezada isim çıkmıyordu, bugün cezayı kimin kestiği belli oluyor, başımız belaya girmesin diye ceza yazmıyoruz, diyorlar-mış ???"

Dediğinizin aslı yoktur.

Tutanaklarda FTM gizlidir.Deşifre edilemez.

FTM'ye bir şekilde ulaşma şansı sadece hakim kararıyla oluyor.Mahkemede de davacı taraf FTM ile karşı karşıya kesinlikle getirilmiyor.Kişiye yapılan tebligatlarda FTM nin adı kesinlikle gözükmez.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 116 açık ve nettir: FTM nin sözü esastır.Görüntü ve ses kaydı gösterme zorunluluğu yoktur.İspatı , hakkında tutanak düzenleyen yapmak zorundadır.

FTM yazdığı tutanaklarda art niyeli olduğu , kasten tutanak düzenlediği şüphesi oluşursa hakkında yapılan şikayet kapsamında hakim karşısına çıkar.

Hatalı yazılan tutanaklarda FTM ceza almaz yazılan ceza iptal edilir,FTM hakim karşısına çıkmaz.

Geri