FACEBK ADS www.fb.me/adsIE kredi kartından habersiz çekim

Kodla Büyü

elitbote

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir bilişim suçu örneği arkadaşlar. Benim başıma geldi sizi de bilgilendirmek istedim.

Cep telefonuma msj geldi . Kartınızdan 4.95 euro luk çekim yapıldı.

Sonra bir mesaj daha 1005 tl lik çekim yapıldı. Size ait değilse işlem bankayı arayın diye.

Hemen bankayı aradım (halkbank). Gerçekten de kartımdan para çekilmiş. Parayı çeken kısmında FACEBK ADS www.fb.me/adsIE yazıyor.

Kartı iptal ettirdim hemen. Parayı geri alabilir miyim diye sordum müşteri hizmetlerine.

İşlemlerle ilgili nüfüs cüzdanı örneğimle beraber genel merkeze bir fax gönderirsem ücretin kartıma geri ödeneceğini söyledi.

Benim tahminim cepten facebook uygulamasına girerken reklama tıklamıştım , Ondan olabilir. Ama nasıl kart bilgime erişti nasıl çekim yaptı bilgim yok.

Çünkü kart bilgilerimi hiç bir şekilde kaydetmedim.

Sizlere de dikkatli olmanızı , faceteki gereksiz reklamları tıklamamanızı öneriririm.

Teşekkür ederim. Benzer olay yakın zamanda forumda bir arkadaşın daha başına gelmiş. Cep telefonuna yüklenen bi uygulamadan da olabilir. Pos cihazlarından biri kartımı kopyalamis da olabilir. Netten araştırdım benzer ornek çok. Nasıl çözüm olur? Bilmiyorum. Fikri ya da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Oyun falan yuklemem telefona. Bilindik uygulamalar var genelde telefonda. Kart bilgilerini de kesinlikle kaydetmedim herhangi bir sanal ortama. Buna rağmen böyle bir olayla karşılaştım.
Gerçekten şaşkın bir haldeyim.

Valla benim de basima geldigi icin ayni saskinligi ben de yasiyorum. Telefonumda ne oyun ne de gereksiz uygulamalar var. Zaten telefonu alali 3 ay oldu yeni sayilir. Antivirus programi da var. Internet alisverislerimu 3d secure seklinde yapiyorum. Kartim nasil kopyalandi bilemiyorum. Ben para iademi aldim harcama itiraz formu doldurmustum bankaya gidip. Gecmis olsun..

Re: Ynt: FACEBK ADS www.fb.me/adsIE kredi kartından habersiz çek

Dün yeni alınan bir telefonun ilk kurulumunu yaptım.Tabii ki update ler yapıldı ve update len ardından;
SANIRIM Google kurulumu yapılırken bir seçenek çıktı karşıma. Ücretlendirme ile ilgili basit bir seçenekti

☆Ücretlerin iletişim faturasına yansıtılacağı
☆ ücretlendirmeleri otomatik yapılmayacağı ve sorulacağı (bunu seçtim)
☆Kayıtlı kredi kartından yapılacağı
gibi idi.

Bu google hesabı mühtiş bir şey.
Bilgisayarda yıllar önce seyrettiğiniz her video bir anda karşınıza çıkıyor Ayrıca google hesabı ile ilişkili olarak belki yapmış olduğunuz bir kredi kartı alışverişi ileride başınıza bela olabilir.
Yada operatör hattınıza ücret biner.
Kredi kartınız yada banka bunu otomatik ödeme talimatı ile öder.
Sanırım sadece ve sadece android kullanıcıları için olan bir durum bu.Dikkatli okumadan next next ve finish-HİM :mrgreen:

Re: Ynt: FACEBK ADS www.fb.me/adsIE kredi kartından habersiz çek

Ha bir de uyuz olduğum bir konu var.
Bankalar sürekli olarak kendi uygulamalarını kullananlara Bonus veriyorlar ve cep telefonlarına Bu uygulamanın kurulmasını teşvik etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.
Ben de bir bankanın uygulamasını kurdum dikkat ettim bilgisayardan giriş yaptığım gibi SMS gelmiyor.
Yani direkt hesaba giriyorsun.

☆Bence en sağlam iş;
☆Hesaba bilgisayardan girip, ikinci şifreyi ayrı bir cihaz olan telefondan sms ile beklemek.

Kusura bakmayın Bu cep telefonlarına kurulan banka uygulamalarına bir türlü ısınamadım.

Hadi diyelim ki cep telefonunuz çalındı. Cep telefonunuzu alan kişi tüm banka hesaplarınızın da aynı anda sahibi oluyor.Çünkü bu uygulamaya şifre ile girilmiyor.Keşke olsaydı.

Acemi iseniz, Bana ekran şifresi var deyin :mrgreen:

Ayrıca google play dışında uygulama kullanmayın.
Çünkü kurduğunuz programlar her şeyi yapar. Cep Telefonunuzda bir casus APK varsa ve bu aplikeyşın sizin bilgileri sahibine sızdırıyorsa ne yapabilirsiniz?
Yahu hiçmi iki exe dosyanın merge yapıldığını duymadınız? Bir ilkokul öğretmeni olarak 9 yaşındaki çocuğum bile yıllar önce bunu yaptı.Masum bir apk ye bir spy ın, merge ile include edilip, yeniden dağıtılabileceği aklınıza gelmedi mi? Truva atını halen duymadıysanız, çok masumsunuz çok.

Evet katılıyorum. Cep telefonu banka uygulamaları ve Google hesabı tehlikeli olabilir. :!:

Sadece Türkleri değil dünyayı dolandırıyormuş mesela :
http://www.genevieve.sg/credit-card-fraud/
http://dokument.tips/documents/raiffeis ... 382b3.html

Öyle reklama tıklamayla kredi kartı bilgileri falan alınmaz , bu muhtemelen cep telefonu ile alışveriş yapanların zaten tutulan kredi kartı bilgilerinin nette herhangi bir siteye girmeleri neticesi gizlice telefona inip çalışmaya başlayan bir uygulanın eseridir , kendini maskelemek için kimbilir ne uyarısı çıkartıyordur , işte oyunu kurmak istemiyorsanız NO ya basın falan gibisinden oysa YES te deseniz NO da o yazılım harekete geçecektir .

Çözümü basit ama zahmetli... En azından riski en aza indirirsiniz..

Kredi kartınızı internetten alış verişe kapatın.
Karınızda uçuk kaçık limitler varsa azaltın. Mesala 20000 tl limit varsa bunu 5000 tl ye çekebilirsiniz..
Sanal kart oluşturun. Limitinizi anlık olarak siz belirleyin...

uyarı: Bazı petrol dağıtım firmalarında üyelik durumunda anlaşmalı kredi kartlarında internete kapalı olunca sıkıntı olabiliyor. Bu durumda limiti düşürün.. bende sıkıntı yok..

Son olarak da ekteki resmi facebook'a atıp insanları bilinçlendirmek için paylaşabilirsiniz..

Ekli dosyalar

• sanal.jpg
    sanal.jpg
    62.7 KB · Görüntüleme: 3,805
Geri