F disk ile format arasındaki fark nedir?

Kodla Büyü

botett

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar fdisk ile format arsındaki fark nedir? Fdisk nerelerde ve ne için kullanılır...

hocam fdisk harddiskimiz üzerinde c: d: diye isimlendirilmiş olan bölümleri oluşturmak için kullanılır. Format ise hali hazırda mevcut bulunan c: d: gibi bölümleri windows işletim sisteminin dosya sistemi olan fat32 yada yeni sistemlerde ntfs olacak şekilde diski bir nevi işler. Eskiden bu ayrım vardı. Ama windows Xp den sonra artık bu iki işlem bi arada yapılıyor. O yüzden artık daha kolay.

aynen katılıyorum fat32 ile atılan formatlarda hardiski aynı bilgisayardab başkası görmez ama ntfs ile atlan format ile hardiskimiz değiştirirebiliiriz.
BİLGİSAYAR/YAZILIM ÖĞRENCİSİ HALİL İBRAHİM

Arkadaşlar benim harddisk şu an c ve d diye ikiye ayrılmış, d yi de ikiye bölmek istersem fotmat atmadan fdisk ile ikiye bölebilirim değil mi. Peki bu bölme işlemi sonun da d nin içindeki bilgiler silinir mi...

botett' Alıntı:
Arkadaşlar benim harddisk şu an c ve d diye ikiye ayrılmış, d yi de ikiye bölmek istersem fotmat atmadan fdisk ile ikiye bölebilirim değil mi. Peki bu bölme işlemi sonun da d nin içindeki bilgiler silinir mi...
fdik yaparsan silinir ama partition magic programı ile D deki bilgileri silmeden ikiye ayırabilirsin. forumda bu program mevcut.

Hocam bişey de ben ekleyeyim format ile fdisk arasındaki farka. f disk işlemi disk bölümlemek için kullanılır ve işlemin sonunda disk üzerindeki tüm verilerle beraber cluster dediğimiz verilerin adreslenmesi için kullanılan yapı da silinir. Fdisk işleminden sonra format atmak gerekir. Format işleminde ise disk üzerindeki veriler (varsa) silinir, clusterlarda (varsa) silinir ve clusterlar tekrar oluşturulur tabiki dosya formatına göre. Yeni alınan(fabrikadan yeni çıkmış) bir disk de mutlaka formatlanmalıdır. Yoksa kullanılamaz

Geri