Eylem için öneri

Kodla Büyü

ozanturk

Aktif Üye
Samimi olarak eylem yapmak isteyen arkadaşları sene başı formatörlük başvuru dilekçesini doldurmamaya davet ediyorum..

hocam seneye formatörlüğü kaldırmazlarsa konuşsak daha mantıklı olur sanırım

hocam ne eyleminde bahsediyorsun. Site kurucumuz http://www.bilgisayarbilisim.net/ok...dersin-ogretmenleri-m-yasar-ozden-t85676.html diye çok ama çok önemli bir konuyu açıyor kaç kişi konuyu okuyor kaç kişi cevaplıyor. Bu okudu gözükenlerin kaçı dikkatle yazıyı okudu veya hiç okumadı.

Ama foruma bak
altın fiyatında bahsediliyor, 25.000 tlsi varmış birinin ne yapsaymış, Rüyasında biri tavşan görmüş neye alametmiş ve daha sı.

Bunlara ne kadar çok yazı yazılıyor. Verdiğim linke kaç yazı yazılmış.

bence 10000 bilişim teknolojisi öğretmeninin 5 te 1 i formatörlükten vazgeçse etkili eylem için yeterli

En etkili eylem formatörlük başvurusunu doldurmamak, zorunlu formatörlük dayatmalarında da dilekçeyle itiraz etmektir. Kimse mecburuz demesin ben de mecburdum evliyim eşim çalışmıyor ay sonunu zor getiriyorum tam ek ders ilaç gibiydi benim için fakat zorunlu formatörlüğe iki kez itiraz dilekçesi yazdım ve formatörlük yapmıyorum. Bu konuda başlık açıp herkesi bu şekilde davranmaya çağırdığımda konu başlığım kaldırıldı, sen de bağırır söylenir sonra kaybolursun dediler işte burdayım aynı takma isimle yorum yapmaya devam ediyorum. BTE derneğine de üye oldum, savaşı sürdürüyorum. Herkesi de onurlu bir duruşla formatörlüğe itiraz etmeye çağırıyorum.

Formatörlük için ciddi bir talebin olduğunu belirtmek gerek. FATİH projesinde formatörler umduğu yeri bulamamış olsa da Bakanlığın formatörlük yönünde karar alacağına yönelik ciddi bir beklenti bulunmakta. Beklentilerin karşılanacağına yönelik en ufak bir gelişme olmamasına rağmen genel kanı derslerin kaybedildiği ve bari formatörlüğü sahiplenmemiz gerektiği yönünde.

"Öğrenciler kendi kendilerine öğrenebiliyor" mantığına göre öğretmenlerin öğrencilerden daha alt öğrenme etkinliklerini gerçekleştiremeyecek ve rehberliğe gereksinim duyacak olduklarını düşünmek öğretmenlere haksızlık etmek anlamına gelmektedir. Toplumdaki gereksinim kaybolmadıkca kararlar değişecek, derse ya da yeniden yapılandırılmış bir versiyonunu verecek öğretmene ihtiyaç yine oluşacaktır. Fakat formatörlükten memnun olan kitle memnun olmayandan fazla olduğu sürece yapılacak pek bir şey olduğuna inancım biraz düşük.

böyle bir eylem "topyekün dersler kalkacaksa" ki zannetmiyorum formatörlük şartlarının düzenlenmesinde de etkili olacaktır.

B.T öğretmenleri için etkili olabilecek bir eylem önerisi

"koşullarını şekillendiremiyorsan koşulların ürünüyüm diye yakınmamak gerek"

sitedeki tüm arkadaşlardan bu eylem önerisi için olumlu ya da olumsuz fikirlerini bildirmelerini istiyorum.

hacam samimi olmak gerekirse ben bt öğretmenlerinin bu eyleme katılacağı konusunda karamsarım, üstelik biz formatör olmak istemezsek başka branştan mutlaka formatör olabilecek birini bulacaklardır,
kişisel olarak ben formatörlük belgesini imzalamamaya ve yapacağımız her türlü eyleme hazırım, maalesef kimseyi dikkate almayan, bildiğini okuyan bir bakanlık tarafından görevlendirilmekteyiz... ve birlik olmadıkça tamamıyla onların insafına kalmış durumdayız, unutmayalım ki arkadaşlar hak verilmez alınır... birlik olalım artık, illa her şeyimizi kaybetmeyi beklemeyelim...

Öğrenciler Tabletlerin şifresini kırdı diye haber oluyor.Bence meb ve birkaç siteye "DERSİMİZİ GERİ İSTİYORUZ" diye index atalım o aksam bütün ana haberlerde bizden bahsederler.Bilgisayarcı adam oturduğu yerden ses getirir farkını belli eder.Maalesef bende o kadar hackerlık bilgisi yok olsa keşke seve seve yaparım.

ozanturk' Alıntı:
Samimi olarak eylem yapmak isteyen arkadaşları sene başı formatörlük başvuru dilekçesini doldurmamaya davet ediyorum..
Bundan daha etkili bir eylem olamaz. Tek çare bu bence. Farkedilmek istiyorsak, eksikliğimizi hissettirmeliyiz.

Ders ders diye tutturup da her fırsatta formatörüğe saldıran arkadaşlara sesleniyorum. Ben de formatör olmak istiyorum çünkü artık öğrenciyle 5 dk dahi olsa beraber vakit geçirmek istemiyorum neden mi işte bu yüzden: http://www.memurlar.net/haber/223324/ bu kadar olmasa da birazcık hafifini her gün yaşamaktan nefret ettiğim için

aak' Alıntı:
Ders ders diye tutturup da her fırsatta formatörüğe saldıran arkadaşlara sesleniyorum. Ben de formatör olmak istiyorum çünkü artık öğrenciyle 5 dk dahi olsa beraber vakit geçirmek istemiyorum neden mi işte bu yüzden: http://www.memurlar.net/haber/223324/ bu kadar olmasa da birazcık hafifini her gün yaşamaktan nefret ettiğim için

bir de çocuk şubesine götürmezler mi. :verymad:

eylem için öneri getirmemiz istenmiş. Bizden destek istenen eylem önerilerini aktaralım.
(BU İSTEKLERİN ÜYELERDEN OLMADIĞINI ÖZELLİKLE BELİRTMEK İSTİYORUM. DERNEK ÜYELERİNDEN EYLEM KONUSUNDA HERHANGİ BİR İSTEK YAPILMAMIŞTIR)

1- Dekanlara e-posta eylemi
2- Bakanlığa bilgisayar parçalarının yollanması eylemi
3- Veliler ve öğrencilerle alo 147 hattını sürekli arama eylemi
4- Basın e-posta eylemi.
5- Bakanlık önünde eylem.
6- Formatörlüğe karşı yeğitek önünde eylem.
7- Formatörlük için yeğitek önünde eylem.
8- Ders için TTKB'de eylem
9- Teknoloji ve Tasarım Alanına geçirilmemiz için TTKB'de eylem
10-Meclis vekil ve danışmanlarına e-posta eylemi.
11-İntermet sitelerini karartma eylemi
12-Sendikalardan toplu istifa etme eylemi
13-Parti Merkezlerine gidilmesi eylemi
14-Diploma yakma eylemi
15-
16-
17-
18-

Sendikalara bilgi verilse ve tüm BT öğretmenleri belirli bir günde gerçekten iş bırakma eylemi yapsa etkili olur.Bunu araştıracağım.

esenordelarthe' Alıntı:
eylem için öneri getirmemiz istenmiş. Bizden destek istenen eylem önerilerini aktaralım.
(BU İSTEKLERİN ÜYELERDEN OLMADIĞINI ÖZELLİKLE BELİRTMEK İSTİYORUM. DERNEK ÜYELERİNDEN EYLEM KONUSUNDA HERHANGİ BİR İSTEK YAPILMAMIŞTIR)

4- Basın e-posta eylemi.
14-Diploma yakma eylemi
15-
16-
17-
18-

yukarda sayılan eylemler pasif eylemlerdir
internet sitelerini karartma eylemi suç teşkil edebileceğinden uygulanamaz
Sendikalardan istifa etmek toplu olarak yapıldığında etkili olabilir.
Ancak hiçbiri Formatörlük başvurusu yapmama kadar etkili olamaz
toplu olarak yapıldığında kesin sonuç getirme ihtimali oldukça yüksek
ayrıca bilgisayar öğretmenleri için onurlu bir mücadele yolu
formatörlük çıkıncaya kadar hangi BT öğretmenimiz kendi mesleğinden böylesine yakınıyordu.
Lütfen göreve başladığınız ilk yılları hatırlayın.

(başvuru yapmayan ve milli eğitimin dayatmalarına boyun eğmeyen "öğretmen" arkadaşlarımı kutluyorum )

atmega16' Alıntı:
Öğrenciler Tabletlerin şifresini kırdı diye haber oluyor.Bence meb ve birkaç siteye "DERSİMİZİ GERİ İSTİYORUZ" diye index atalım o aksam bütün ana haberlerde bizden bahsederler.Bilgisayarcı adam oturduğu yerden ses getirir farkını belli eder.Maalesef bende o kadar hackerlık bilgisi yok olsa keşke seve seve yaparım.

+1

Denenmemiş ve etkili olacak bir yöntem bu fikirden sonra benden haber alamssanız nerde olduğum bellidir :cry:

ozanturk' Alıntı:
esenordelarthe' Alıntı:

4- Basın e-posta eylemi.
14-Diploma yakma eylemi
15-
16-
17-
18-

yukarda sayılan eylemler pasif eylemlerdir
internet sitelerini karartma eylemi suç teşkil edebileceğinden uygulanamaz
Sendikalardan istifa etmek toplu olarak yapıldığında etkili olabilir.
Ancak hiçbiri Formatörlük başvurusu yapmama kadar etkili olamaz
toplu olarak yapıldığında kesin sonuç getirme ihtimali oldukça yüksek
ayrıca bilgisayar öğretmenleri için onurlu bir mücadele yolu
formatörlük çıkıncaya kadar hangi BT öğretmenimiz kendi mesleğinden böylesine yakınıyordu.
Lütfen göreve başladığınız ilk yılları hatırlayın.

(başvuru yapmayan ve milli eğitimin dayatmalarına boyun eğmeyen "öğretmen" arkadaşlarımı kutluyorum )

Hocam ne yazık ki formatörlük devam ettiği ve ders olmadığı sürece bu başvuruyu yapmamak gibi hiç kimsenin lüksü yok, herkesin aldığı para belli zaten, üç kuruş ekderse herkes muhtaç hale getirildi durum tamamen duygusal. Görev alan da haklı almayan da. Ben bu sene görev almadım ne fayda...

tanıdığım bir iki bayan arkadaş başvuru yapmadı ve milli eğiitimden ek yazı ile okulda bulunan
Bt öğretmenleri formatör öğretmenlerin görevlerini yapmalıdır diye ek yazı gönderildi. Hiçbir görevi kabul etmediler.

Bir tanesi Okul yönetiminden çok tepki aldı ama bildiğim kadarıyla mevcut derslerine girip çıkmaktan başka okulda herhangibir iş yapmadılar.

Okulda arızalanan bilgisayarlar ve internet için dışarıdan teknik servis çağırıyorlar.
Öğretmenlarde bilgisayar kullanımında daha dikkatli davranıyorlar.

Kendi öğretmenlik alanına sahip çıkmak okuldaki diğer öğretmenler arasında itibarını korumak arttırmak için bu eylemi savunuyorum. Toplu olarak yapıldığında da kesinlikle etkili olacağına inanıyorum.
Derslerin kaltığını formotörlüğün tamamen zorunlu hale geldiğini söyleyen arkadaşların
(ki böyle bir şey olmayacak) milli eğitimin dayatmalarını peşinen kabullenmiş olduklarını düşünüyorum

Görev bırakma bence eğiticilik için mantıklı zira bir ilde diyelim 10 eğitici var bunlardan 5 tanesi görev bıraktığında fatih projesi o ilde biter. Diğer kalan 5 kişi ne eğitimlere yetişebilir ne de yazışma gibi dokümantasyona.

Bir ilde tüm bt öğretmenlerinin formatörlükten çekilmesi zaten bunların çalışmaya niyeti yok lafları çıkmasına sebep olur ki bunu söylemeye inanın bir dünya öğretmen olduğunu sanan dalkavuk var. Ki bunlarında sayıları ciddi. Bakanlık ne mi yapar bizi tek. tas yapar. Arkadaşlar adamların teknik destek vs. umrunda değil. Bütün okullar fatih projesi kapsamına öyle veya böyle girecek. Tüm bakımlar taşeron firmalara verilecek. Adamlar tınlamıyor.

İşin çözümü gerçekten dernekte. Ve Üniversiteleri harekete geçirmekte. Yapılanlar bilinçli bir şekilde yapılıyor.

togius' Alıntı:
Bakanlık ne mi yapar bizi tek. tas yapar. Arkadaşlar adamların teknik destek vs. umrunda değil. Bütün okullar fatih projesi kapsamına öyle veya böyle girecek. Tüm bakımlar taşeron firmalara verilecek. Adamlar tınlamıyor.

İşin çözümü gerçekten dernekte. Ve Üniversiteleri harekete geçirmekte. Yapılanlar bilinçli bir şekilde yapılıyor.

üniversiteler harekete geçecek olsaydı 1 aylık kursla öğretmenler formatörlük yapmaya başladıklarında BT alanına dışardan müdahale yapıldığında geçerlerdi.

Ayrıca formatörlükten memnun olmayan arkadaşlara yeni bir alan açılmış olduğunu öğrendim 10000 tek tas öğretmenine ihtiyaç varmış. Görsel sanatlar öğretmenleriyle aramız bozulacak ama olsun.

intel4004' Alıntı:
togius' Alıntı:
Bakanlık ne mi yapar bizi tek. tas yapar. Arkadaşlar adamların teknik destek vs. umrunda değil. Bütün okullar fatih projesi kapsamına öyle veya böyle girecek. Tüm bakımlar taşeron firmalara verilecek. Adamlar tınlamıyor.

üniversiteler harekete geçecek olsaydı 1 aylık kursla öğretmenler formatörlük yapmaya başladıklarında BT alanına dışardan müdahale yapıldığında geçerlerdi.

Ayrıca formatörlükten memnun olmayan arkadaşlara yeni bir alan açılmış olduğunu öğrendim 10000 tek tas öğretmenine ihtiyaç varmış. Görsel sanatlar öğretmenleriyle aramız bozulacak ama olsun.

intel4004 dostum üniversitelerin mevcut durumda umurlarında olmadığımızı bende biliyorum. Öğretim üyelerinin belki de pek çoğu başka ana bilim dallarına veya bölümlere geçerek yırtacağınımı düşünüyor veya başka birşey mi yoksa bilmiyorum. Ancak savaş kararlarını cephede değilde tahmini krokilerle alan komutanlar gibiler. Şu bir gerçek ki kimsenin bizi tınladığı yok.

Formatörlüğü bırakmaya gelince; gelirin varsa bırakırsın yoksa illaki bu 500 TL ye ihtiyacın varsa ne yapacak bazılarımız. Bende formatörlüğün bırakılmasından yanayım ama şimdilerde farklı kaynaklarım var ondan rahatım bundan 1 sene öncesi olsa ayda 1200 TL kredi vs. ödemesi ile tek maaş 560 TL lik bir ekderse nasıl hayır derdim? Formatörlük yapan BT öğretmeni arkadaşlara hakaret yağdıran klavye cambazlarının biraz sakin olmaları gerekmez mi?

En etkili eylem olarak, birisinin adam gibi Bakanın karşısına çıkıp sadece bizim ders ve görevlendirme şartları v.b. diğer konularımızı en az 1 saat konuşması gerekiyor karşılıklı. Ama sadece ders ya da sadece formatörlüğü savunan görüşle değil, her düşünceyi kapsayacak şekilde olmalı. Bakanı bilgilendiren yok, bu konuda bakan daha dersin adını bile bilmiyorken ne eylem yapsanız boş. Bu noktada bakana bireysel ulaşmak zor, sendikalar bakana kadar götürmüyor işi, yazı gönderiyor MEB'e o da dönüyor dolaşıyor. Dernek bu noktada etkili olabilir. Burcu hocam, hiç düşündünüz mü bunu?

Derneğe üye olmayı düşünenlerdenim. Hepsi siyasete bir ucundan girdiği için hiç bir sendikaya üye olmadım, umarım derneğin sonu sendikalar gibi olmaz, siyasi ve ideoloji arasına kesin bir çizgi çeker.

Formatörlüğe başvurmamak sadece yerel bir tepki, ben etkili olacağını düşünmüyorum, okullar-ilçe mem tepki olarak diğer öğretmenleri formatör yapar, işler bir şekilde ağır aksak yürür, kimse yine bizi takmaz. Takmıyor da.

Ben tepki olarak ilçemizde eğitici formatörlüğü 3 senedir reddediyorum. Ne oluyor adımız işten kaçıyor oluyor. Geçen sene 28 saat dersim varken formatör bile değilken okulun tüm bilgisayarlarını diriltip ayakta tuttuğum halde, okul işlerine yardım etmediğim, hafta sonları gitmediğim gerekçesi ile bu sene o okulda istediğim ve benim hakkım olduğu halde formatör olmamı istemediler, ilçe de istemediğim halde liseye derse gönderdi. Ben de sonunda başka okula formatörlük istedim...

Dersimizi ne öğrenci, ne veli, ne idare ne de öğretmenler takmıyor, ben böyle dersi de vermek istemiyorum açıkçası. İki okulumda da dersin önemini anlatmak için ciddi çalışmalar yaptım ve ilk dönem forumda paylaştım, çocukları sınav yapıp veli toplantısında notları duyurmak, dersin önemini sürekli öğretmenlere, idareye anlatmak, öğrencilerin bilgisayarı bilmediği ile ilgili anket yapıp idare ve öğretmenlerle paylaşmak gibi o kadar çok çalışma yaptım ki. Evet bir kıpırdanma oldu ama öğrencilerin %70'i dersi dinlemek istemiyorken %40'ı dinlemiyorken ben niye kendimi harcayayım?

Derse gerçekten öğrenmek isteyen öğrenciler gelse o kadar güzel eğitimler olur ki... Ama şu şartlar ben ders istemiyorum, formatörlüğün şartlarının düzeltilmesini istiyorum. Dersin en azından notu olmalı.

aak' Alıntı:

Ders istemiyorsan, öğrenci görmekten haz etmiyorsan, vatana millete faydalı bireyler yetiştirmeyeceksen ne diye öğretmen oldun. Git tamircide çalış o zaman.

Formatörlük konusunda toplu halde dava açmak da bence bir çözüm yolu. Bunu da seçenekler arasına koyalım lütfen. Çünkü formatörlük kanunlara aykırı bir görevlendirmedir.

antiformator' Alıntı:
Formatörlük konusunda toplu halde dava açmak da bence bir çözüm yolu. Bunu da seçenekler arasına koyalım lütfen. Çünkü formatörlük kanunlara aykırı bir görevlendirmedir.
+1

Saldırıya uğrayan öğretmenler için hiç bir sendika ve sivil toplum kuruluşu ve en başta da öğretmenler kıllarını kıpırdatmıyorlarsa hiç bir konuda etkili herhangi bir eylem beklemesin kimse. Hiç kimseye inancım kalmadı artık. Dün ve bugün öğretmenliğin öldüğü gündür.

Geri