Exper kasalarda elektrik kaçağı.

Kodla Büyü

uysal_rockci

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bugün bir kasayı formatladıktan sonra yerine takıyordum. kabloları üçlü prize taktım ayağa kalkarken bir elim kasadaydı bir elimle de kalorifer peteğinden destek alayım dedim. ve o anda elektrik akımına kapıldım.
ilk başta prizde kaçak var sandım ama tek tek ihtimalleri kontrol ettim. Amagaliba kaçak PC kasasında çıktı. kontrol kalemi ile baktığımda bir tek orada akım gözüküyor.
Sizin sınıflarınızda durum nasıl , kasaların hepsinde kontrol kalemi baktığım arka panelde kalemin ışığı yanıyor. üzerinde yok ama arkadaki metalde elektrik akımı var gözüküyor.

Öncelikle bunun sebebi ne olabilir , BT elektrik kablolarında mı ( topraklama hattı filan ) ya da kasalarda mı.
Şu anda sigortaları kapattım ve dersi o şekilde işliyorum.

Siz de kendi sınıfınızdaki PC kasalarını kontrol edermisiniz kaçak görünüyor mu.
Bir de bu kaçağın kaç volt olarak yansıdığını nasıl ölçebilirim. tehlikeli düzeyde mi yoksa düşük voltajlarda mı ?

Re: Exper kasalarda kaçak akım.

voltmetrenin bir ucunu kasanin arkasina, diger ucunu kalorifere tutarsaniz kacagin voltajini olcebilirsiniz fakat muhim olan voltdan cok akimdir, sonucta akim oldurur.

bence siz bt sinifinin toprak hattini kontrol edin, muhtemelen toprakta sorun vardir.

bizim labta sene başında hizmetli çarpıldı. bi tane parmağından kan aktı. ama üçlü prize süpürgenin ıslak püskülü girmiş galiba. kasalarda sıkıntı yok şuanda 1 defa da elektirkçi çağırdık. insanın fena canı sıkılıyor ya bişey olursa diye

Suicide' Alıntı:
voltmetrenin bir ucunu kasanin arkasina, diger ucunu kalorifere tutarsaniz kacagin voltajini olcebilirsiniz fakat muhim olan voltdan cok akimdir, sonucta akim oldurur.

bence siz bt sinifinin toprak hattini kontrol edin, muhtemelen toprakta sorun vardir.
Benim de ilk aklıma gelen topraklama oldu. idareye söyledim , elektrikçi gelsin genel kontrol yapsın. birden fazla kasada benzer problem var. Sadece kasaya dokunulduğunda bir problem olmamıştı ama kalorifer ile devre tamamlandı galiba . 2 saniye kadar bi horon teptik :)

yildiray75' Alıntı:
bizim labta sene başında hizmetli çarpıldı. bi tane parmağından kan aktı. ama üçlü prize süpürgenin ıslak püskülü girmiş galiba. kasalarda sıkıntı yok şuanda 1 defa da elektirkçi çağırdık. insanın fena canı sıkılıyor ya bişey olursa diye

Elektrikçi kontrol etmeden Pcleri açmasınlar diye idareye söyledim. insan korkuyor, sonuçta kaç yıllık makinalar , herşey olabilir.

Toprak hatlarınızla ilgili bir sorun var gibi görünüyor. Normalde toprak hattı olmayan bir prize takılı bilgisayarın, boyasız yerlerine dokunduğunuzda "elektrik ısırması" dediğimiz, küçük bir elektrik çarpması yaşanır. Sizinki böyle bir çarpmaysa büyük ihtimal toprak hattında problem vardır. Elektrikçinin bakması iyi olur, ama işini bilen birinin olmasına dikkat edin. Mümkünse şartellerin öncesine kaçak akım rölesi taktırın. Eski binalarda bunlar pek bulunmaz, güvenlik için taktırıp, ayda bir test edin.
Sadece tek kasada olsaydı bilgisayardan kaynaklı demek mümkündü, ancak tüm kasalarda olması sıkıntı.

Geri