Exper ekrana görüntü vermiyor

Kodla Büyü

mailicin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar,

Başka bi okuldan Exper UBAK projesi bilgisayarı geldi. Bilgisayarı açıyorum, monitör sinyal yok demiyo ancak ekrana da hiç görüntü gelmiyor. Format CD taksam dahi durum hep aynı. Ekran kartı onboard. Statik elektirk vardır diye, bios pilini söktüm, RAMleri söküp taktım, PCI slotlarını temizledim. Uzunca süre elektiriksiz bıraktım ama sonuç değişmedi.
Herhangi bir uyarı sesi falan da vermiyor. Öylece çalışıyor.

Acaba fikri olan var mıdır?

hocam farlı bir monitör bağlasan. geçen hafta bana da denk geldi böyle bir durum, makine çalışıyor ama ekran simsiyah.
sizin gibi kasayla baya bi cebelleştim. meğer sorun monitordeymiş. monitorün arkasındaki giriş kablosunda temassızlık varmış. söktüm kabloları saglamlayıp taktım düzeldi.

farklı monitörüde denedim :(

Yeni bi durum keşfettim. Bilgisayar açık durumda 1-2 saat durunca ekrana görüntü veriyor.
System Battery hatası veriyor. Acaba bios pili mi bitti dersiniz?

exper değil ama farklı bir makinada buna benzer bir durum olmuştu.. Ekrana görüntü gelmiyordu hiç - biosa bile giremiyordum. anakart yada ekran kartı yanmıştır diye düşünüyordum - derken makinayı açık bırakıp 1 saat bir yere gittim. geldiğimde ekranda kurtarma seçenekleri gibi birşey vardı. windows cd sini takıp yeniden başlattım bu sefer cd den yükleme yaptı görüntü geldi..

Ancek benim makinada 1. boot cd sürücü seçiliydi. o yüzden ilk cd yi okumaya çalıştı ve görüntü geldi.

Sende acaba 1.boot hdd falan mı seçili - o yüzden mi win cd sini görmedi.

Bence bu exper lerde anakart ısınma sorunu var. Bizde ki exper pc de sürekli işletim sistemi çöküyordu. Hangi işletim sistemini kurarsanız kurun birkaç saatten sonra windows hatası veriyordu. Ram dan kaynaklandığını düşünmüştüm ama değilmiş. Servise gönderdik güç kaynağını değiştirmişler, şuan hiçbir sorun yok. Ekrana görüntü gelmeme ya ram sorunudur ya da anakart.. Ama bence kolay olan power ını da değiştirip deneyin birkez.

bilgisayarmax' Alıntı:
exper lab.aynı sorun bendede var,3 kez format ttım.aynı.2 makinem bu durumda

Formatla hiçbirşey çözülmüyorsa power supply değiştirin. Denendi ve görüldü 8)

Yaw bir mesaj yazdım bugün buraya - 15 dakika sonra kimya lab. bilgisayarı getirdiler bana çalışmıyor diye..

O da Exper makina - power a basıyorsun tık yok. yarın inceleyeceğim - büyük ihtimal power gitti - iyimser tahmin power swich yerinden çıktı :)

Aynı sorun benim sınıfımda da var, 4 tane kasam iptal durumda, denemediğim yöntem kalmadı. ulaştığım sonuç ise: Ana kart arızası, kondansatörler azıcık şişmiş gibi, kondansatörleri dikkatle bakın şişme varsa geçmiş olsun.

evet hergün windows hatası da beni çıldırtacak.eskiden vestel labım vardı bir sıfırlayıp 3 yıl sorunsuz kullanmıştık.nedir bu experden çektiğimiz

aynı sorun bende de vardı. herşey yaptım olmadı. bende bir bilgisayar tamircisine götürdüm. biraz sarsıntıdan kendine geldi herhaldeki bilgisayarı tamirci taktığında çalıştı. bende anladım ki bu bilgisayarları biraz sarsmak gerekiyor. türk işi oldu ama bazen işe yarıyor. eğer yaramıyorsa power supply değiştir. ( Power supply değişince düzeldi. denendi) ama önce bilgisayarı sars ...... :lol:

konuyu yeniden canlandırmak istedim. ben de bu exper kasalardan çok şikayetçiyim. elimde tam 4 tane exper kasa çalışmaz durumda. bir tanesinin anakartının mavi kapasitörlerinden biri patlamış altından akmış. bir tanesi çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. diğer ikisi hiçbir şekilde çalışmıyor. var mı benzer problemleri ve çözümü olan?

en iyi yöntem sağlam kasadan bozuk kasaya teker teker parça takıp denemek kesin çözüm.. Exper gibi bi lanet marka görmedim kaç defa yandı benim anakartlarda powerlarda. bide ters kasa olduğu için 2. el anakartta bulmak zor oluyor..
mailicin' Alıntı:
Merhabalar,

Başka bi okuldan Exper UBAK projesi bilgisayarı geldi. Bilgisayarı açıyorum, monitör sinyal yok demiyo ancak ekrana da hiç görüntü gelmiyor. Format CD taksam dahi durum hep aynı. Ekran kartı onboard. Statik elektirk vardır diye, bios pilini söktüm, RAMleri söküp taktım, PCI slotlarını temizledim. Uzunca süre elektiriksiz bıraktım ama sonuç değişmedi.
Herhangi bir uyarı sesi falan da vermiyor. Öylece çalışıyor.

Acaba fikri olan var mıdır?

hocam sizin anakart gitmiştir büyük ihtimalle. sağlam bi kasaya takıp deneyin anakrtı isterseniz

ne güç cihazmış..hocam yukarıda yazmış arkadaşlar denersen olur sanırım. Kolay gelsin. şükür bizde yok :mrgreen:

Geri