Exper Bilgisayarlar 512 MB Ram Üstünü Görmüyor

Kodla Büyü

Bahadır1980

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin bir sorunum var;
Laboratuvardaki bilgisayarlara ram desteği yapmak istiyordum. Fujitsu Siemens D2331 F12 GS 1 marka anakartı olan bu bilgisayarlara kullanma klavuzundaki limitler içinde 256MB PC2-3200u-333-12 model ramlardan 4 adet takıp 1 GB yapmaya çalıştım. Bilgisayar yüklü Ram olarak 1GB diyor ancak kullanılabilir miktar 512 gösteriyor. Daha sonra 1GB+256MB lik ramlar taktığımda yine yüklü bellek 1,25 GB ancak kullanılabilir ram 512 olarak yazıyor. Bilgisyarlarda Windows 7 Home Premium yüklü. Bu sorun ile ilgili fikilerinizi bekliyorum arkadaşlar. Bios ayarlarında herhangi bir ibare bulamadım bu konu ile ilgili :(
Not: Çip sayısı ile ilgili bilgiler okudum ancak çip sorunu olsa 512 de taksak 256 görmesi gerekir. Bilgisayar 512 ye kadar rahat görüyor ancak üstünü görmüyor :(
Not: Fotoğrafları aşağıda paylaşıyorum

Ekli dosyalar

• IMG-20181011-WA0000.jpeg
    IMG-20181011-WA0000.jpeg
    88.6 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG-20181011-WA0003.jpeg
    IMG-20181011-WA0003.jpeg
    97.9 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG-20181011-WA0006.jpeg
    IMG-20181011-WA0006.jpeg
    50.7 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG-20181011-WA0008.jpeg
    IMG-20181011-WA0008.jpeg
    57.1 KB · Görüntüleme: 23
Çözdüm arkadaşlar. Aklınızda olsun böyle bir sorun olursa Windows 7 yüklü ise
Başlat > Çalıştır > ''msconfig'' > önyükleme > Gelişmiş seçenekler > ''Bellek Üst Sınırı'' seçeneği işaretlenmiş ise ibareyi kaldırın uygula ve tamam
:)

Arkadaşlar ben de sınıfa tam takviyesi yapıyorum ama şunu farkettim 1 gb yüklü ram varken kullanılan sadece 270 mb hocamızın dediği msconfig komutu işe yaramadı orda tik Yok zaten başka nasıl düzelir

Hocam elinizde kapasitesi yüksek başka bir ram varsa bi deneyin. 2 sebep olabilir. Birincisi ramın frekansı ikincisi çip sayısı. Takılan ramların aynı frekansta olması kapasitesini görmesinden ziyade çalışırken sıkıntı vermemesini sağlar ama yine de bir ihtimal olabilir. Ama çip sayısı önemli. Anakartın kullanma klavuzundaki ram türüne göre takmak önemli. bir kere başıma gelmişti. Zamanında aldığım 256 MB lık ramlari sürekli 128 görüyordu. Sonradan öğrendim ki anakart 4 çipli (üzerindeki entegre sayısı) ramlari destekliyormuş. Benim ramlar ise 8 çipliydi . Böylece 4 çipi adresleyemiyordu. Geri de verememiştim elimde patlamışlardı maalesef :(

Hocam elinizde kapasitesi yüksek başka bir ram varsa bi deneyin. 2 sebep olabilir. Birincisi ramın frekansı ikincisi çip sayısı. Takılan ramların aynı frekansta olması kapasitesini görmesinden ziyade çalışırken sıkıntı vermemesini sağlar ama yine de bir ihtimal olabilir. Ama çip sayısı önemli. Anakartın kullanma klavuzundaki ram türüne göre takmak önemli. bir kere başıma gelmişti. Zamanında aldığım 256 MB lık ramlari sürekli 128 görüyordu. Sonradan öğrendim ki anakart 4 çipli (üzerindeki entegre sayısı) ramlari destekliyormuş. Benim ramlar ise 8 çipliydi . Böylece 4 çipi adresleyemiyordu. Geri de verememiştim elimde patlamışlardı maalesef :(
hocam anakartın ve ram in çip sayısını nasıl öğrenirim

Hocam paylaştığım en son olayda kılavuzdan ben de çok baktım ancak göremedim. Klavuzlarda genelde sanırım yazmıyor. En iyi yöntem tam olarak görmüş olan bir bilgisayardaki ramların çiplerine bakmak olabilir. İki kere başıma geldi ikisinde de maalesef kılavuzdan göremedim :(

Geri