Excelde veri karşılaştırma

Kodla Büyü

sadya

Üye
kolay gelsin excelde bir hücrede bir testin cevap anahtarı yazılı örnek abcbaddaecee
diğer hücrede benim yapmış olduğum testin cevap anahtarı bulunmakta örnek accbadeacaee

benim sorum bu iki hücreyi karşılaştırıp kaç doğrum kaç yanlışım olduğunu nasıl bulabilirim teşekkürler

Sayın hocam, bunu yapacak fonksiyon yok, makro ile ya da soru sayısı kadar hücre kullanılarak yapılabilir.
Hangi yöntemle yapacağınızı yazarsanız ve örnek bir dosya eklerseniz yardımcı olabiliriz.

TEST SONUÇLARINI BARKOT OKUYUCUDAN GEÇİRDİĞİMDE TXT DOSYASINI AKTARIYOR ONDAN VERİ ALMADAN EXCELE AKTARIYORUM SORUNUM ONDAN SONRA BAŞLIYOR

Ekli dosyalar

• DENEME.rar
    519 bayt · Görüntüleme: 57
örnek dosyayı inceleyiniz.

Ekli dosyalar

• test_analiz.rar
    7.5 KB · Görüntüleme: 73
birşeyler yaptım kolay gelsin. işinize yararsa böyle kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• test.rar
    27 KB · Görüntüleme: 64
benzer bir çözüm ben de arıyorum. sorum şu:
D sütununda değişen sayıda kayıt var.
E sütununda da 25-30 kayıt. Kayıt dediğim de kod numarası. Örnek: A0.7 yada B13.6 gibi

istediğim şu; D sütunundaki kayıtlardan E sütununda yer alanları renklendirme vb bir şekilde tespit etmek. çünkü yer alan kayıtları başka bir dosyaya almam gerekiyor.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    6.3 KB · Görüntüleme: 1,004
cyln' Alıntı:
E sütununda da 25-30 kayıt. Kayıt dediğim de kod numarası. Örnek: A0.7 yada B13.6 gibi

istediğim şu; D sütunundaki kayıtlardan E sütununda yer alanları renklendirme vb bir şekilde tespit etmek. çünkü yer alan kayıtları başka bir dosyaya almam gerekiyor.
koşullu biçimlendirme de koşul kısmına =EĞERSAY($D:$D;$E1)>0 yazın ve istediğiniz rengi belirleyin. örnek dosyayı ekledim.

Ekli dosyalar

• karşılatırma.rar
    6.9 KB · Görüntüleme: 44
halilturkoglu' Alıntı:
cyln' Alıntı:

koşullu biçimlendirme de koşul kısmına =EĞERSAY($D:$D;$E1)>0 yazın ve istediğiniz rengi belirleyin. örnek dosyayı ekledim.
Hocam sonrakiler renkli olsun desek?
Çünkü sağdaki sütun benim sabitim. Soldaki sütun hep değişecek. Dolaysıyla renklenenler soldaki olacak ki tespit kolay olsun. Bi de paylaşılan excel dosyasında formülleri göster dememe rağmen formülü göremedim.

Ekli dosyalar

• Adsız2.png
    Adsız2.png
    9.2 KB · Görüntüleme: 881
Geri