Zorla teknofest :)

Kodla Büyü

emrehoca

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar.. geçen sene 2.dönem kodlama laboratuvarı yapıldı okulumuza. Bu sene de teknofest için başka bir branş öğretmenimiz 4 tane ayrı projeyle başvurmuş. Çocuklar sürekli yanıma geliyor, şöyle olsa böyle olsa. Yardımcı olmayı çok severim. Öğrencilerime kıyamam. Ancak bugün basvuru yapan öğretmen arkadaşım başvuru belgesindeki proje konusu olan bir kağıt verdi elime. Tabiki de yardım ederim eve geçince okuyayım bir dedim. Eve gelince şok oldum. Projelerin hepsi Arduino ile yapılacak, drone olan var konuşabilen robot falan. Neredeyse hepsinin açıklamasında bilişim öğretmeninden yardım alınarak yazıyor. Bana verdikleri kağıtta aslında bilişim öğretmeninin yapacağı proje yazıyor :). Laboratuvar kuruldu diye köy çocuklarından bir anda muazzam şeyler bekliyorlar. Benim çocuklar bilgisayar açıldığında, wordde kalın yapmayı öğrenince sınıfça alkış, kıyamet yapan çocuklar. Daha yeni bilgisayarla tanışıyorlar. Bu projeleri yapmaları imkansız. Şöyle bir durum var ben bu durumdan ötürü kendim katılmak istemedim Teknofest'e ama nedense bütün pası bana attırıp kendileri danışmanlık yapmis gibi gösterip bu durumdan faydalanmak istiyorlar. Göz göre göre birde. Öğrencilerimim teknofeste gitmelerini istiyorum ama daha çok erken bence. Siz olsaydınız tepkiniz nolurdu:)

Onu yapan kişiye hocam bunu yapacak çocuğu bulun yapalım. Daha bilgisayarı yeni öğreniyorlar. Madem kendini tatmin etmek istiyorsun yap derdim. Artı teknofeste danışmansa kendisi yaptırır. Ben danışman olayım sen yap diyene haydi canım başka kapıya derdim. Şu an okulda başvurular var ve danışmanları benim. Bazı projeleri ben özellikle diğer öğretmenlere yönlendirdim. Çünkü konu kimya, biyoloji ile alakalı. Öğretmene söyleyin danışman olursa bilgisini esirgemezler zaten. Teknik kısımda elimden geleni yaparım dedim.

Öğretmenlerde gönüllü zaten
Yardım ediyorlar. Ben başvuru, rapor yazımı vs kısmına rehberlik ediyorum. İçeriği öğretmen ile yapıyorlar.

Sinirim bozuldu okudukça. İlk aklıma gelen, kağıdı alır müdürün yanına giderdim. Burada yazdığınıza benzer bir açıklamayla; çocukların hazır bulunuşluk durumunu anlatır, yetmez ama en azından 1 sene temel atmak gerektiğini sonra yavaş yavaş yarışmalara katılabileceğimizi söylerdim. Aksi halde çocukların birden zor projelerde yılgınlığa düşebileceğini, bunun aslında çocuklara kötülük yapmak olduğunu ve tabi bir de enayi olmadığımı anlatırdım. Ben de heyecanlıyım, istekliyim ama projenin çoğunda ben emek vereceksem danışman da benim olmam gerekir ama şu an için bu düzeyde bir yarışmaya katılmayı doğru bulmuyorum diye de eklerdim.

Diğer öğretmene laf anlatmak şu anda zor olur, belli ki ya akıllı geçinen birisi ya da dümdüz düşüncesiz, iki türlü de laf anlaması zor. Tam sinir harbi, aslında kağıdı dürüp büküp eline vermek lazım ama sakin olup argümanları anlatarak güzellikle ikna etmek iş yerindeki huzurunuz için daha yerinde olur.

kağıdı aynen geri verip ben yapmam, yapana da mani olmam derdim. birincisi proje dediğin gönülülük esaslıdır. ikincisi öğretmen proje yapmaz danışmanlık yapar. üçüncüsü bu işler bedava olmaz. o zaman angarya olur. o da anayasamızda yasaklanmıştır. isteyen yapsın.

Merhaba arkadaşlar.. geçen sene 2.dönem kodlama laboratuvarı yapıldı okulumuza. Bu sene de teknofest için başka bir branş öğretmenimiz 4 tane ayrı projeyle başvurmuş. Çocuklar sürekli yanıma geliyor, şöyle olsa böyle olsa. Yardımcı olmayı çok severim. Öğrencilerime kıyamam. Ancak bugün basvuru yapan öğretmen arkadaşım başvuru belgesindeki proje konusu olan bir kağıt verdi elime. Tabiki de yardım ederim eve geçince okuyayım bir dedim. Eve gelince şok oldum. Projelerin hepsi Arduino ile yapılacak, drone olan var konuşabilen robot falan. Neredeyse hepsinin açıklamasında bilişim öğretmeninden yardım alınarak yazıyor. Bana verdikleri kağıtta aslında bilişim öğretmeninin yapacağı proje yazıyor :). Laboratuvar kuruldu diye köy çocuklarından bir anda muazzam şeyler bekliyorlar. Benim çocuklar bilgisayar açıldığında, wordde kalın yapmayı öğrenince sınıfça alkış, kıyamet yapan çocuklar. Daha yeni bilgisayarla tanışıyorlar. Bu projeleri yapmaları imkansız. Şöyle bir durum var ben bu durumdan ötürü kendim katılmak istemedim Teknofest'e ama nedense bütün pası bana attırıp kendileri danışmanlık yapmis gibi gösterip bu durumdan faydalanmak istiyorlar. Göz göre göre birde. Öğrencilerimim teknofeste gitmelerini istiyorum ama daha çok erken bence. Siz olsaydınız tepkiniz nolurdu:)
Hocam o proje kağıdını yazan arkadaşa bu projeleri Kendi branşınız ile ilgili yapmanız uygun olur yoksa benim bu projeleri yapmak gibi bir katkım olması çok zor derdim. Ben bu projeleri yapacak olsam kendim zaten başvuru yapardım derdim. Konu ile ilgili Bir kaç internet adresi verir bu tip yerlerden destek alabilirsiniz size kolaylıklar diliyorum gibi şeyler konuşurdum.

Sayın Hocam, açık ve net olun. Bu projeleri bizim öğrenciler yapamaz. Ben yapacaksamda bu etik olmaz. Zaten bu kadar işi ben yapacaksam kendim danışman olurdum diye söyleyin.
Ben bir kez Tübitak 4006 da o hatayı yaptım. Sözde yardım edecektim sadece birkaç arkadaş projeyi resmen bana yaptırdı. Bazı kişiler çok fazla akıllı , bu tip konularda.
Robotik ve Kodlama bilgisi olmayan yazmasın bu konuyla ilgili proje. Kendi alanında yazsin

Bende benzer bir süreç yaşadım. Güzel bir dille bunlardan türkiye çapında aynı şeylerden yüzlerce başvuru olduğunu ve bizde bunu yaparsak hiçbir farkımızın kalmayacağıni ve her öğretmenin kendi branşından özgün birşeyle başvurmasını söyledim.Kendimde 3 öğrencimle bilişim alanında bir konudan başvuru yapıp olayı kapattım

ben olsam sahtekarlık olmaması adına hiç birini yapmam. Gerek görürsem çocuklar eğlensin diye içlerinden bir tane seçerim çocuklarla birlikte eğlenerek yapmaya çalışırdım olmasada canları sağolsun en azından uğraştılar derim.
öğretmen yapacaksa proje yapmaya evrak israfına gerek yok git internetten hazır bir sürü var al sergile.
çocuklara daha küçük yaştan sahtekarlık böyle öğretiliyor kendisinin yapmadığı birşeyi kendisine mal etmesini istemek aman haa..

ben genelde dalga mı geçiyorsunuz ile başlayıp işinize gücünüze bakın ile bitirip farklı şekilde vedalaşiyorum bu arkadaşlar ile

Aynı şeyler hepimizin başına geliyor.
Her konuda olduğu gibi, bu konuda da alın size bilişimcilere bir angarya daha!
Emeğini sen çek, kaymağını başkası yesin.. HAKSIZLIĞA HAYIR.
Olmayacak sahte seviyeler.. Öğrencinin seviyesi neyse o. Bulutlarda uçmanın anlamı yok. Sahte farzedişler öğrenciye bir katkı sağlamağı gibi, öğretmene de zulüm... GERÇEK NEYSE O.

Ha, öğrencilerin projelere katılması ( daha doğrusu boy göstermesi ) öğrenciye hayatında güven verici bir deneyim olabilir. Ama bu işin angaryasını siz çekip adınızın projede geçmemesi sinir bozucu bir durum.
Kod:
işin angaryasını siz çekip adınızın projede geçmemesi
Bu yanlış düzen üniversitelerde malesef hep yaşanıyor. Üniversitede olanlar meğer MEBde de oluyormuş...

Çok ağır cümleler kurasım var ama susuyorum:mad:.
Ülke olarak her yer aynı mı olur.
Neymiş bakanlık ile, il ilçeye, ilçe okula biz de size yükleniyoruz hocam diyor toplantıda idare. Her okula 4 tane proje yazmışlar da, sözde de olsa başvuru yapalım da, aman yukarıya şirin gözükelim de, ağzımızın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey misali....
Proje sürecini dahi kavrayamayan bir beyin, yıl olmuş 2023 biz halen nelerle uğraşıyoruz, yazık. Lütfen yapmayın hocam, size zahmet o kağıdı veren öğretmen arkadaşa kusura bakmayın ama o kağıdı mecazen yedirin⛔. Anlasın -mış gibi nasıl yapılıyormuş proje.

Yazacak çok şey var ama, değişen hiç bir şey yok.

aynı durum benim okulda da yaşandı. hocam diyo drone yapıcaz siz sadece kod kısmını halledeceksiniz. tamam dedim sar ablama ordan bi drone 😁 şaka bi yana bu durum cidden yaşandı. diyo ki hocam ben öğrencileri bulurum sizde kod kısmını halledersiniz drone da buluruz sanırım siz daha iyi bilirsiniz diyo :) sınıf öğretmenliğinden teknoloji tasarıma geçmiş hocamız bu arada konuyla ilgisi ve bilgisi sınırlı

aynı durum benim okulda da yaşandı. hocam diyo drone yapıcaz siz sadece kod kısmını halledeceksiniz. tamam dedim sar ablama ordan bi drone 😁 şaka bi yana bu durum cidden yaşandı. diyo ki hocam ben öğrencileri bulurum sizde kod kısmını halledersiniz drone da buluruz sanırım siz daha iyi bilirsiniz diyo :) sınıf öğretmenliğinden teknoloji tasarıma geçmiş hocamız bu arada konuyla ilgisi ve bilgisi sınırlı
sınırlı değil hocam o bol sıFırlıdır o :)

... bilişim öğretmeninden yardım alınarak yazıyor. ...
İyi arduino eğtimlerinin ve projelerde kullanılabilecek iyi arduino seçeneklerinin listelerini yapıp rehberliğinizi yaparak yardımınızı yapın hocam. Senelerdir haberi olmadan yardımsever arkadaşlarımızın adına sözler verip planlar yapanların bundan sonra alacağı yardım bunun ötesine geçmemeli bence.

Çok ağır cümleler kurasım var ama susuyorum:mad:.
Ülke olarak her yer aynı mı olur.
Neymiş bakanlık ile, il ilçeye, ilçe okula biz de size yükleniyoruz hocam diyor toplantıda idare. Her okula 4 tane proje yazmışlar da, sözde de olsa başvuru yapalım da, aman yukarıya şirin gözükelim de, ağzımızın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey misali....
Proje sürecini dahi kavrayamayan bir beyin, yıl olmuş 2023 biz halen nelerle uğraşıyoruz, yazık. Lütfen yapmayın hocam, size zahmet o kağıdı veren öğretmen arkadaşa kusura bakmayın ama o kağıdı mecazen yedirin⛔. Anlasın -mış gibi nasıl yapılıyormuş proje.

Yazacak çok şey var ama, değişen hiç bir şey yok.
sakin ol kanka :)

Peki siz neden katılmıyorsunuz arkadaşlar? Teknofest projesi 2. Aşamayı geçene mali desdek veriyor konaklama veriyor üstüne dereceye girene ödül de var. Şu an 2 ciddi projemiz var ve ikisinide allah şahit öğrencilerim yapıyor. Toplamda 12 öğrenci sadece 4 ü projelerde fakat diğerleri de onlara destek oluyorlar. Ben sadece öneride bulunup yol gösteriyorum. Öğrenciler için nasıl bir kazanç hiç düşündünüzmü? Ne müdür ne başka biri istedi benden ama çocuklar için işin içine girdim.
Benim bilgim yetersiz diyor iseniz neden bir yerden başlayıp öğrenmiyorsunuz? Öğrenci bilgisiz ise neden amaç değil de araç olarak kullanıp öğrenmelerini sağlamıyorsunuz ?
4 öğretmeniz ekdersimizde alıyoruz haftada 6 saat ücretlede toplayıp malzeme alıyoruz çocuklara diğer yarışmalar için.

Son düzenleme:
Peki siz neden katılmıyorsunuz arkadaşlar? Teknofest projesi 2. Aşamayı geçene mali desdek veriyor konaklama veriyor üstüne dereceye girene ödül de var. Şu an 2 ciddi projemiz var ve ikisinide allah şahit öğrencilerim yapıyor. Toplamda 12 öğrenci sadece 4 ü projelerde fakat diğerleri de onlara destek oluyorlar. Ben sadece öneride bulunup yol gösteriyorum. Öğrenciler için nasıl bir kazanç hiç düşündünüzmü? Ne müdür ne başka biri istedi benden ama çocuklar için işin içine girdim.
Benim bilgim yetersiz diyor iseniz neden bir yerden başlayıp öğrenmiyorsunuz? Öğrenci bilgisiz ise neden amaç değil de araç olarak kullanıp öğrenmelerini sağlamıyorsunuz ?
4 öğretmeniz ekdersimizde alıyoruz haftada 6 saat ücretlede toplayıp malzeme alıyoruz çocuklara diğer yarışmalar için.
konuya cevap yazanlardan biri olarak üstüme alıyorum yazdıklarınızı. ben size niye katılıyorsunuz diyor muyum. siz de demeyin. ben katılmıyorum. isteyen katılsın yazdım zaten yukarıda. şükür sizin aklınıza ihtiyacım yok.

Hocam siz bu işin ticaretini yapmıyor musunuz? Okullara robot setleri satan siz değil miydiniz?

Ben katılan projelerin %90inin öğretmen tarafından yapılıp öğrencilere sunum yaptırıldığını düşünüyorum. Ortaokul için söylüyorum tabi. Biyle olunca da amaçtan sapıyoruz. Ben ne anladim o işten. Belki lisede özel lise meslek lisesi vs öğrenci başrol oyuncusudur diye tahmin ediyorum.

Öğrencilerin bir kere böyle bir hedefi yok ki.Yok kodlama öğreneyim de robot vs yapayım. Ayrıca siz buna göre bir eğitim sistemi kurdunuz mu? Bilişim den DYK Bile açamıyoruz. Artı egzersiz de yok. sadece TÜBİTAK var o da onay alınırsa.

Daha güzeli var hocam. Benim tubitak projeme kendi adını yazıp katılmayı düşünen oldu. Ben başvurmuyorsam o başvuracakmış. Valla yerinizde olsam bize nasıl anlattıysanız ona da anlatın. Bilgisi varsa yapsın. Bir de mesaj yollamışlar başvuracaklara yardım edecekmişiz. İyi de bilmiyorsa yapmasın arkadaş. Yazığı gibi yapsın. Ne biçim branşmışız ya. Gerçekten bıktım usandım bu branştan çıkış yolumuz da yok.

Geri