Excelde istatiksel veri tutma- yazdırma ?

Kodla Büyü

mondschein

Aktif Üye
Okulda kullanmak için,

öğrenci listesini girecegim.
her ders için bir sayfa acacagım.( türkçe,matematik,fen... gibi )
ders için ayrı ayrı kriterler olacak ( kazanım listesi ) bu kazanımlarda 3 secenek olacak ( geliştirmeli, orta, iyi )

mesela Ahmet isimli öğrenciye tıklayıp Türkçe dersini seçtim. derse ait kazanım listesi acılacak
geliştirmeli orta iyi
okudugunu anlar
noktalama işaretleri bilir

bu sekilde her kazanım için bir başarı ölçütü işaretleyecegim ve kaydedeceğim.

tüm öğrenciler için bunlar yapıacak. en sonunda her öğrencinin 100 üzerinden basarı puanı ve sınıf ortalama başarı puanı ve öğrencinin sınıfta başarı olarak kacıncı oldugu gibi istatiksel bilgi verecek. her öğrenci için çıktı alabilmeliyim. toplu değerlendirmelerin de çıktısını alabilmeliyim.

mokumus67' Alıntı:
Dosya şablonu var mı?

yok hocam kabaca aklımdan gecen bunlar. tabi farklı fikirler varsa eklenebilir.

bir dosyada ogrenci listesi olabilir. her ders için kazanım listesi hazırlanır. Ahmet isimli öğrenciye tıklayınca ilgili ders secilip kaç tane kazanım varsa 20 - 30 - 40 kazanım varsa listenir. öğrenci bu kaznımlara göre değerlendirilir. Bararısız - orta - basarılı gibi ( her kazanım bu kriterlere gore degerlendirilir)

bu degerlendirme sonunda mesela 25 kazanım var. 100/25= 4 puan her kazanım. başarılı olan için 4, orta için 2, basarısız için 0 girilir. en sonunda o ders için 100 üzerinden bir başarı puanı ortaya çıkar.

tüm öğrenciler Türkçe dersi değerlendirildikten sonra her öğrenci için tek tek çıktı alıp veli bilgilendirme, sınıf içindeki sıralaması, sınıf ortalaması ve öğrencinin bu ortalamaya göre karşılastırılması.

her ders için yapılabilir diye düşünüyorum.

Hocam dosya zor değil. Şablon hazırlarsanız, şablonunuza formül ve kodları uygularım.

mokumus67' Alıntı:
Hocam dosya zor değil. Şablon hazırlarsanız, şablonunuza formül ve kodları uygularım.

hocam excel namına hiç bilgim yok. sadece makro ile yapılabiliceginin öğrendim ve o yuzden yazdım.

örnek bir çizelge buldum buna benzer de olabilir.

tek listede öğrenci listesi. diğer dosyalarda da tek tek ders olur. her dersin kendi içinde kazanımları olacak.

( tabi daha sonra guncellenebilmeli, öğrenci listesi - kazanım listesi ve ders listesi )

Ekli dosyalar

• Muzik.1.don.goz.rar
    8.8 KB · Görüntüleme: 28
bir ders için basit bir sablon hazırladım. neredeyse tüm amacıma hizmet ediyor. ama yazdırma ekranında şu bilgileri görmek ve çıktı almak istiyorum bunlar mumkun mu

çıktıda görünmesini istedigim kısımlar ( her ögrenci için ayrı ayrı çıktı alabilmeliyim )

öğrenci adı - çıktı tarihi
tüm kazanımların listesi ve kazanım yanında öğrencinin aldıgı not ( 1 - 2 - 3 ) 1 geliştirmeli, 2 iyi, 3 çok iyi
kazanım listesinin altında öğrencinin toplam notu - yüzdelik puanı - sınıf ortalaması ... gibi ortalamalar

öğretmen görüş ve tavsiyesi için ufak bir kutucuk.

http://dosya.co/wskvz4krqxk5/deneme.xlsx.html

Hocam kaç ders var toplam? Maksimum kaç kazanım olacak? Dersleri ayrı sayfalarda tutalım mı? Yoksa veri tabanı tek mi olsun? Toplam 3 not mu var (1-2-3) şeklinde? Makrolar yazıldıktan sonra satır, sütun ekleme sorun oluyor. O yüzden işi netleştirelim.

mokumus67' Alıntı:
Hocam kaç ders var toplam? Maksimum kaç kazanım olacak? Dersleri ayrı sayfalarda tutalım mı? Yoksa veri tabanı tek mi olsun? Toplam 3 not mu var (1-2-3) şeklinde? Makrolar yazıldıktan sonra satır, sütun ekleme sorun oluyor. O yüzden işi netleştirelim.

hocam makro nedir ( yani şart değil )

notu şoyle yaptım 1-2-3-4 ( basarısız - orta - iyi - çok iyi )
max 70 - 80 kazanım olabilir
her ders ayrı sayfada olursa daha duzenli olur
7 ders diyelim ( türkçe-matematik-fen bilimleri- sosyal - hayat bilgisi - din - yedek ders )

ustteki mesajda yaptıgım excel dosyası kabaca amacıma hizmet ediyor. lakin buna ek olarak çıktı alacagım zaman cıktı sablonunun şöyle olmasını istiyorum

öğrenci adı soyadı no - çıktı tarihi
kazanım listesi ve her kazanımın yanında aldıgı not
öğrncinin toplam puanı, yuzdelik puanı, sınıf ortalaması, ögrencinin sınıf ortalamasına göre durumu
öğretmen gorus onerisi için bir kutucuk.

her ögrenci için bu sablon otomatik çıkmalı ve bunu velilere cıktı alıp gonderebilmeli,yim.

al hocam bunu devşir kullan

anasayfa ya gel
en sağ sütunda link göreceksin öğrencinin raporu dur o
o linkleri her öğrenciye bağla işlem tamam
ha kazanım vs demişin oynamalarla yapılır

Ekli dosyalar

• TS_8_B.rar
    2.7 MB · Görüntüleme: 40
theliony' Alıntı:
al hocam bunu devşir kullan

anasayfa ya gel
en sağ sütunda link göreceksin öğrencinin raporu dur o
o linkleri her öğrenciye bağla işlem tamam
ha kazanım vs demişin oynamalarla yapılır
sağolun hocam çok ayrıntılı ve çok bilgili değilim excelde. işin içinden çıkamam.

@mokumus67 hocam dönem sonuna kadar kazanımlar artar da. ben ne olur ne olmaz diye 70 yazdım. ama en fazla 50 civarı olur.

30 olarak ayarladım 50 ye çıkarıyorum. 4 ölçüt var. 0-1-2-3 mü, 1-2-3-4 mü puanlama?

Hocam şu anda veri aktarma, veri çağırmayı kısmen yaptım. İşin en zor kısmı bu. Bu kısım bitince daha çabuk halledilir. Makroları etkinleştirin. Ders, Öğrenci Adı ve Not kısmına tıkladığınızda işlemler kısmi yapılıyor. Yarın devam ederim artık.

Ekli dosyalar

• Not Kazanım.rar
    19.6 KB · Görüntüleme: 28
mokumus67' Alıntı:
Hocam şu anda veri aktarma, veri çağırmayı kısmen yaptım. İşin en zor kısmı bu. Bu kısım bitince daha çabuk halledilir. Makroları etkinleştirin. Ders, Öğrenci Adı ve Not kısmına tıkladığınızda işlemler kısmi yapılıyor. Yarın devam ederim artık.

sağolun hocam

Dosyayı büyük oranda oluşturdum. Grafiklerle desteklemek gerek.

Ekli dosyalar

• Not Kazanım.rar
    30.8 KB · Görüntüleme: 28
mokumus67' Alıntı:
Dosyayı büyük oranda oluşturdum. Grafiklerle desteklemek gerek.

hocam kusura bakmayın uzun bayagı gecti ama konunun 2. sayfaya gectigini yeni fark ettim attıgınız dosyayı yeni gordum. sağolun bayagı emek vermişsiniz.

tıklayınca direk o sutunu işartelenmiş gostermesi cok iyi olmus. ogrencinin tum notlarının en sagdaki sutunda olması da cok guzel bir ozellik.gorsellik cok onemli değil. işlevsel olursa yeterli.

cıktı alanı nasıl yapılabilir. cıktı alınca kağıtta sunların gorunmesini istiyorum

ogrenci adı soyadı
numarası
cıktı tarihi
ilgili ders ( her ders için ayrı ayrı cıktı verecegim )

istatik kısmı ( o dersteki ortalaması 4 uzerinden ve ayrıca 100 uzerinden ortalaması, sınıfın 4 ve 100 uzerinden ortalaması, ogrencinin kacıncı sırada oladugu sınıf içinde, ortalamanın altında mı ustunde mi )

ilgili derse ait kazanım listesi ve yanında ogrencinin aldıgı puan

ogretmen gorus ve oneri kısmı

Geri