Excel Yazdırma Tek seferde hücre genişletme (soru)

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Amacımız tam sayfa çıktı almak
Hocalarım Excelde zaman zaman çıktı alacakken bir sayfanın sağından ya da altından
boşluk kalıyor.Excelde üstten ya da yandan ctrl ya da shift tuşuna basınca hücreler genişliyor.
Ama dar hücrelerde geniş hücrelerde aynı genişliyor. Hücrelerin oranlı olarak genişlemesini
sağlayan bir yöntem var mı? Mesala geniş hücreler daha fazla genişleyecek. Dar hücreler biraz
daha az genişleyecek.

Yardımcı olan kimse bir çok kişiyi tekrar düzen yapma külfetinden kurtaracak.
Teşekkür ederim.

hucregenisletme.jpg

YAZICI ÇIKTISI ŞÖYLE OLUYOR (BOŞLUK FAZLA) yazdırma alanı 1 sayfaya 1 sayfa -----otomatikte aynı
forum.jpg

Ufak bir araştırma yaptım. Microsoft Excel'de bu işin makro harici herhangi bir kısa yolla yapılamadığı kanaatini edindim.
LibreOffice ve OpenOffice paketlerinde her sütun genişliğine sabit değerler ekleyerek artırıp azaltma var sütun veya satır sağ klik menüde. Onlarda da oransal boyutlandırma göremedim ama en azından bahsettiğim avantaj var.

kselici' Alıntı:
Ufak bir araştırma yaptım. Microsoft Excel'de bu işin makro harici herhangi bir kısa yolla yapılamadığı kanaatini edindim.
LibreOffice ve OpenOffice paketlerinde her sütun genişliğine sabit değerler ekleyerek artırıp azaltma var sütun veya satır sağ klik menüde. Onlarda da oransal boyutlandırma göremedim ama en azından bahsettiğim avantaj var.
Hocam eğer başından işinizi planlı yaparrsanız oluyor birde. Ama bunu yapmak için neredeyse mükemmel olmak gerekiyor.
Nasıl mı?
Geniş olması istediğiniz alana örneğin 3 hücre ayırıyorsunuz.
Biraz dar olmasını istediğiniz alana öğrenğin 2 hücre
Sadece rakam gibi değerlerin olduğu hücrelere ise 1 hücre mesala

Fakat bunu hem yatay için hemde dikey için düşünmelisiniz. (dikey için basit)

Daha sonra ilgili alanı A B C D E yazan yerlerden işaretleyip (ctrl veya shift) tuşuna basarak genişletiyoruz.
Aşağı yukarı oluyor. Yazıcıdan çıkarken sayfaya rahatlıkla oturuyor. Ama malesef ilk tasarımı yaparken
planlı olmak çok zor.

Hocam sayfadaki tüm hücleri 1 ile A arasındaki kutucuğa tıklayarak işaretleyin. Sütun istiyorsanız iki sütun arasındaki boyutlandırma çizgisine çift tıklayın, satır istiyorsanız iki satır arasındaki boyutlandırma çizgisşne çift tıklayın.
Böylece hücreler içeriğe göre boyutlanıyor

adadeniz' Alıntı:
Hocam sayfadaki tüm hücleri 1 ile A arasındaki kutucuğa tıklayarak işaretleyin. Sütun istiyorsanız iki sütun arasındaki boyutlandırma çizgisine çift tıklayın, satır istiyorsanız iki satır arasındaki boyutlandırma çizgisşne çift tıklayın.
Böylece hücreler içeriğe göre boyutlanıyor

Adadeniz Hocam senin bahsettiğin elbette iyi birşey. Bunu biliyordum. Ama yazdırma alanı için konuşuyoruz.

Anlattığın yöntemin resmi
otomatiksigdirma.jpg

Anlattığın yöntemle yazıcı çıktısı. Burada yazıcı çıktısı için bir sürü oynama yapman gerekiyor. Amacımız bu oynamaları en aza indirip kolayca ve hızlıca excelde tam sayfa çıktı alabilmek
yazdirmapenceresi.jpg

Ayrıca görünüm menüsünden sayfa sonu önizleme ile sayfa sınırlarını sürükleyerek işi halledebilirsiniz

Geri