Excel yardım edebilecek var mı?

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar, Excel'de 200 öğrenci var. 5 tane dersten de öğretmenler öğrenciler ile ilgili görüşlerini yazacaklar. İstediğimiz şey ise, öğrenci velisine sadece kendi öğrencisine ait 5 tane dersin öğretmen görüşlerini yollamak veya seçtirmek. Bunu yapmanın yolu var mıdır? Excel mi kullanmak lazım ya da başka bir program da kullanabilir miyiz? Varsa yardımcı olabilecek ve yol gösterebilir misiniz? Ekte excel örneği vardır. Çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-11-10 162705.png
    Ekran görüntüsü 2021-11-10 162705.png
    24.8 KB · Görüntüleme: 62
öğrenci numarasını kullanırsanız ilk sütunda düşeyara işinizi çok rahat görecektir.
Tabloyu bu şekilde yapın;
upload_2021-11-10_16-58-44.png

Formül şu şekilde olacak;
upload_2021-11-10_16-59-29.png

İki sayfa var. 1. sayfada görüşler yazılı olan tablo. 2. sayfada istediğiniz gibi bir tablo hazırlayın.
B' yani ad gelen hücrenin formülü bu şekilde.
=DÜŞEYARA($B$1;Görüşler!$A$1:$G$6;2;DOĞRU)
burada formülde "2" yazan yeri istediğiniz sütun numarası olarak değiştirin o sütuna ait bilgi ilgili hücreye gelecektir.
Öğrenci numarasını değiştirdikçe bilgilerde değişecektir.

Tabloyu istediğiniz gibi ayarlayıp çıktı alabilir ve yazılı iletebilirsiniz.

Son düzenleme:
Excel'de dediğiniz şeyi yapmak kolayda mesele mesajınızdaki " 5 tane dersin öğretmen görüşlerini yollamak veya seçtirmek" kısmını nasıl yapacaksınız. SMS ile mi yoksa whatsapp'tan mı yoksa, bir web sitesi olacak, oradan veli öğrencisinin numarasını girecek, karşısına görüşler mi gelecek?
Yollamak veya seçtirmek işini açmanız lazım. Yoksa excel'deki düşeyara ile örneğin öğrencinin okul numarası ile başka bir sayfaya öğretmen görüşlerini çekebilirsiniz ama sonrasında veliye bunu nasıl göndereceğiniz belirsiz, bu hususu açıklamanız gerek.

Excel'de dediğiniz şeyi yapmak kolayda mesele mesajınızdaki " 5 tane dersin öğretmen görüşlerini yollamak veya seçtirmek" kısmını nasıl yapacaksınız. SMS ile mi yoksa whatsapp'tan mı yoksa, bir web sitesi olacak, oradan veli öğrencisinin numarasını girecek, karşısına görüşler mi gelecek?
Yollamak veya seçtirmek işini açmanız lazım. Yoksa excel'deki düşeyara ile örneğin öğrencinin okul numarası ile başka bir sayfaya öğretmen görüşlerini çekebilirsiniz ama sonrasında veliye bunu nasıl göndereceğiniz belirsiz, bu hususu açıklamanız gerek.
Hocam öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Amaç şu; öğretmenler görüşlerini yazacaklar, bu yazılan görüşleri veli kendi öğrencisini seçerek (en kolay ve basit yol ne ise) görmesini istiyoruz. İlla tek tek yollamamız gerekmiyor velilere, velinin kendisi de ya numara seçerek ya da başka en kolay yoldan görebilir. Google Forms içerisine yada başka bir yere yüklenebilir mi bu öğretmen görüşleri, öğrenci velisi de kendi öğrencisini seçerek bu görüşleri görebilsin. Umarım doğru bir şekilde anlatabilmişimdir. Kısaca en kolay ve basit yol ne ise o şekilde yapmak istiyoruz.

öğrenci numarasını kullanırsanız ilk sütunda düşeyara işinizi çok rahat görecektir.
Tabloyu bu şekilde yapın;
Ekli dosyayı görüntüle 70797
Formül şu şekilde olacak;
Ekli dosyayı görüntüle 70798
İki sayfa var. 1. sayfada görüşler yazılı olan tablo. 2. sayfada istediğiniz gibi bir tablo hazırlayın.
B' yani ad gelen hücrenin formülü bu şekilde.
=DÜŞEYARA($B$1;Görüşler!$A$1:$G$6;2;DOĞRU)
burada formülde "2" yazan yeri istediğiniz sütun numarası olarak değiştirin o sütuna ait bilgi ilgili hücreye gelecektir.
Öğrenci numarasını değiştirdikçe bilgilerde değişecektir.

Tabloyu istediğiniz gibi ayarlayıp çıktı alabilir ve yazılı iletebilirsiniz.
Hocam çok teşekkür ederim cevabınız için. 2.sayfadaki formül ile numara yazılarak o numaraya ait öğretmenlerin görüşleri direk 1.sayfadan geliyor değil mi?
İstediğimiz şey velinin ya numara yazarak yada daha kolay yol var ise o şekilde kendisinin öğretmen görüşlerini görebilmesi.
Yani tek tek velilere yazılı olarak göndermek istemiyoruz.
Veli kendisi seçsin kendisi görsün öğretmen görüşlerini ama sadece kendi öğrencisinin görüşlerini görebilsin diğer öğrencilere yazılan öğretmen görüşlerini görsün istemiyoruz.

Hocam çok teşekkür ederim cevabınız için. 2.sayfadaki formül ile numara yazılarak o numaraya ait öğretmenlerin görüşleri direk 1.sayfadan geliyor değil mi?
İstediğimiz şey velinin ya numara yazarak yada daha kolay yol var ise o şekilde kendisinin öğretmen görüşlerini görebilmesi.
Yani tek tek velilere yazılı olarak göndermek istemiyoruz.
Veli kendisi seçsin kendisi görsün öğretmen görüşlerini ama sadece kendi öğrencisinin görüşlerini görebilsin diğer öğrencilere yazılan öğretmen görüşlerini görsün istemiyoruz.
evet numarayı yazıp enter'a basınca gelir 1. sayfadaki öğrencinin bilgileri ama başka öğrencilerin numarasını da girerek onlara da bakabilir veli girecek olursa numarayı. yada o sayfayı açarakta görebilir. yani diğer öğrencileri de açık hale getirmiş olursunuz. bu işi ya eposta yada sms ile kişisel bazda yapacaksınız eğer öğrenciye özel olacaksa.

evet numarayı yazıp enter'a basınca gelir 1. sayfadaki öğrencinin bilgileri ama başka öğrencilerin numarasını da girerek onlara da bakabilir veli girecek olursa numarayı. yada o sayfayı açarakta görebilir. yani diğer öğrencileri de açık hale getirmiş olursunuz. bu işi ya eposta yada sms ile kişisel bazda yapacaksınız eğer öğrenciye özel olacaksa.
Hocam peki nasıl yapılabilir, e-posta ile yada sms yoluyla?

Okulun sms uygulaması vardır yada sınıf öğretmenleri WhatsApp tan velilere atabilir. Alternatif çok.

Yada epostası varsa eposta atılır velilere
Hocam her öğrenciye yazılan öğretmen görüşleri farklı ama bunları nasıl tek tek sms ile gönderilebilir?

Hocam bir web sayfasında bu exceldeki verileri çektirin olsun bitsin...
Hatta her öğrencinin nosu ve TC ilk 5 hanesi şifre olsun. Onlarla girince öğrencisine ait görüşler gözüksün.

Veya düşey ara ile excelde her öğrenci için bir belge oluşturun. Belgenin PDF oluşturun ve veliye gönderin. Sonra SMS sistemi üzerinden mektup gönderdiğiniz ve okuyup imzalayıp geri göndermelerini içeren bir mesaj atın...

Hocam her öğrenciye yazılan öğretmen görüşleri farklı ama bunları nasıl tek tek sms ile gönderilebilir?
sayfanın pdf çıktısı yada fotoğrafı alınıp whatsapp ile göderilebilir. bir web sayfası üzerinden de yapılabilir. php ve veritabanı ile halledilir ama tedbirleri almak gerek

Excel'de de tüm verileri bir sayfada tutup, başka bir sayfada düşeyara formülü kullanarak sadece ilgili öğrencinin verilerini görebileceği bir uygulama yaptığınızda.
O Tüm verilerin göründüğü sayfanın, herkes tarafından görünmemesini nasıl sağlarsınız, bunu araştırmak lazım.

şu sayfada, "excel'de gizlenen sayfanın tekrar gösterilmesini nasıl engelleriz?" sorusuna cevap vermişler.
https://www.mrexcel.com/board/threads/disable-unhide-control.170344/

Ben olsam, bir web uygulaması yapardım.

Excel'de de tüm verileri bir sayfada tutup, başka bir sayfada düşeyara formülü kullanarak sadece ilgili öğrencinin verilerini görebileceği bir uygulama yaptığınızda.
O Tüm verilerin göründüğü sayfanın, herkes tarafından görünmemesini nasıl sağlarsınız, bunu araştırmak lazım.

şu sayfada, "excel'de gizlenen sayfanın tekrar gösterilmesini nasıl engelleriz?" sorusuna cevap vermişler.
https://www.mrexcel.com/board/threads/disable-unhide-control.170344/

Ben olsam, bir web uygulaması yapardım.
Burada yapılan açıklamalara göre sütun gizleyip sayfa koruyarak bu iş görsel açıdan yapılır sadece. Benimde aklıma geldi ama veli yada sınıf arkadaşı neticede tüm sınıfın numarasını bilir. Kaldı ki rastgele bir numara girerek te öğrenebilir tek tek deneyerek. En uygunu kimlik numarasına göre dediğiniz gibi bir web uygulaması yapmak olabilir. Kimlik numarasını şifrelemek gerekli aksi takdirde açık kalırsa işgüzar birisi çıngar çıkartabilir. Bende en temizi düşey ara ile tek tek ekran görüntülerini almak tada pdf olarak velilere göndermek. Web uygulaması yapılır ama sonrasında ben bu işin orada kalmayacağını düşünüyorum. Konunun birinde okudum bugün çok hoşuma gitti. "Behücelerin sitesinde yanarlı dönerli menüler var bizde neden yok..." Şunu da yapsanız hocam, şu da olsa vs vs. forumda nöbete boş ders dağıtımı için bile program isteyen idareciler olduğuna ve bu konuda program arayan başlıklar gördük.

Ben olsam excel kısmını verirdim idareciye o uğraşsın. İster tek tek pdf alsın eposta atsın ister velilere tek tek whatsapp mesajı atsın. Umarım anlatabilmişimdir.

Hocam en sağlıklı olanı web ortamında bu bilgileri velilere açmaktır.
Bunu yapamıyorsanız anladığım kadarıyla öğretmenler excel öğrencilere ait bilgileri dolduracaklar sizde bunları bir şekilde sınıflandırıp velilere göndereceksiniz.
Excel ile yapmak isterseniz yukarıdada belirtmişler TC ve Okul No gibi benzersiz bir sütunun olması gerekir. Sonra bunları referans alarak "pdf" şeklinde her öğrencinin görüşlerini kayıt edersiniz. Daha sonra whatsapp ile otomatik olarak her bir öğrencinin velisine bu "pdf" leri ve bir mesajı otomatik olarak atabilirsiniz. Vaktim olsa size yapardım ama vaktim yok. :(

https://www.bilisimogretmeni.com/mi...el-calisma-sayfasini-pdf-olarak-kaydetme.html

Excelden whatsapp'a otomatik mesaj atma anlatıyor.

Hocam öğrenci numarasını yazınca sadece öğrencinin adı soyadı geliyor, görüşler gelmiyor koda ekleme mi yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-11-11 163324.png
    Ekran görüntüsü 2021-11-11 163324.png
    30.1 KB · Görüntüleme: 5
Hocam excel tablosu yaparsanız bütün veliler bütün verileri görebilir bunun için ben sizin yerinizde olsam basit bir veritabanı yaparım ve öğrencilere şifre ile giriş veririm her öğrencinin kimlik numarası gibi. o kimlik numarasına yazılı olan yorumları bir tabloda gösteririm bu sayede hangi şifreyle giriyorsa ona göre veri getiririm.
Programın yazımı basit. İnternetten veritabanı oluşturmayı araştırırsanız ve textbox a yazılan veriyi çekme yaparsanız işinizi görecektir.

Hocam excel tablosu yaparsanız bütün veliler bütün verileri görebilir bunun için ben sizin yerinizde olsam basit bir veritabanı yaparım ve öğrencilere şifre ile giriş veririm her öğrencinin kimlik numarası gibi. o kimlik numarasına yazılı olan yorumları bir tabloda gösteririm bu sayede hangi şifreyle giriyorsa ona göre veri getiririm.
Programın yazımı basit. İnternetten veritabanı oluşturmayı araştırırsanız ve textbox a yazılan veriyi çekme yaparsanız işinizi görecektir.
Hocam hangi program ile veritabanı yapmak lazım, ACCESS mi yoksa VBASIC, C# mı?
Hocam çok güzel düşünmüşsünüz, teşekkür ederim ama bu hazırlanan programı nasıl ve nerede öğrencilere göstereceğim?
Özel bir alan gerekmiyor mu, okulun web sayfasında gösterilebilir mi ya da nerede nasıl öğrenciler şifreyle giriş yapabilirler?

Son düzenleme:
Hocam en sağlıklı olanı web ortamında bu bilgileri velilere açmaktır.
Bunu yapamıyorsanız anladığım kadarıyla öğretmenler excel öğrencilere ait bilgileri dolduracaklar sizde bunları bir şekilde sınıflandırıp velilere göndereceksiniz.
Excel ile yapmak isterseniz yukarıdada belirtmişler TC ve Okul No gibi benzersiz bir sütunun olması gerekir. Sonra bunları referans alarak "pdf" şeklinde her öğrencinin görüşlerini kayıt edersiniz. Daha sonra whatsapp ile otomatik olarak her bir öğrencinin velisine bu "pdf" leri ve bir mesajı otomatik olarak atabilirsiniz. Vaktim olsa size yapardım ama vaktim yok. :(

https://www.bilisimogretmeni.com/mi...el-calisma-sayfasini-pdf-olarak-kaydetme.html

Excelden whatsapp'a otomatik mesaj atma anlatıyor.
Hocam video'da PDF olarak kaydetme değil de EXCEL'deki mesajları istenilen numaralara otomatik olarak WHATSAPP üzerinden gönderme anlatılmış.
Siz açıklamanızda PDF olarak kaydedip otomatik olarak göndermeyi üzerinde durmuşsunuz.
Sizce öğretmen görüşlerini excelden göndermek mi daha mantıklı yoksa exceldeki görüşleri PDF olarak kaydedip otomatik mesaj olarak yollamak mı?
Teşekkür ederim.

Okulun sms uygulaması vardır yada sınıf öğretmenleri WhatsApp tan velilere atabilir. Alternatif çok.

Yada epostası varsa eposta atılır velilere
Okulun SMS uygulaması da var hocam.
Sınıfların WHATSAPP grupları da var.
Velilerin TELEFON NUMARALARI da eokuldan alınabilir.

Hocam video'da PDF olarak kaydetme değil de EXCEL'deki mesajları istenilen numaralara otomatik olarak WHATSAPP üzerinden gönderme anlatılmış.
Siz açıklamanızda PDF olarak kaydedip otomatik olarak göndermeyi üzerinde durmuşsunuz.
Sizce öğretmen görüşlerini excelden göndermek mi daha mantıklı yoksa exceldeki görüşleri PDF olarak kaydedip otomatik mesaj olarak yollamak mı?
Teşekkür ederim.
Excel atarsanız veliler diğer öğrencileri de görür. Tek tek pdf yapıp veliye kendi öğrencisini göndermek mantıklı

Excel atarsanız veliler diğer öğrencileri de görür. Tek tek pdf yapıp veliye kendi öğrencisini göndermek mantıklı
Hocam sayfayı gizlesek, buluta yükleyip HTML olarak kaydedip bunu iframe içerisinde göstersek o zaman gizlenen sayfa görünür mü?

Teşekkür ederim.

Hocam excelden verileri mesaj şeklinde atabilirsiniz ama ben olsam her öğrencinin görüşlerini TC kimlik dosya numarası olacak şekilde "pdf" olarak kayıt ederim. Kayıt ettikten sonra bu tcno isimli pdfleri sırası ile whatsapp web üzerinden velilere atarım. Veli PDF açtığı zaman öğrenci ile görüşleri rahat bir şekilde okuyacaktır. Bir nevi öğrenci karnesi şeklinde.

Videoda doğrudur sadece mesaj atıyor bunu geliştirmek lazım. Yani mesaj ve resim atılabiliyorsa dosyada atılabilir anlamında türkçe kaynak gönderdim. Yabancı kaynaklarda otomatik PDF dosya gönderimi var.
Esasen bu kapsamlı bir proje gibi geliyor bana ilk olarak öğretmenlerin görüşlerini girebileceği bir excel programı yazmak gerek daha sonra bunları PDF dönüştürüp en son olarak whatsapp web den göndermek gerek. Tabi burada TCNO ile key oluşturup bağlantılar önem oluşturmakta.

Dediğim gibi web uygulaması daha efektif olabilir ama illa excel ile yapmak istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Görüş yazıları pdf dosyalar açılışta şifreli olarak düzenlenir,
okul internet sitesine yüklenir.
velilere SMS ile her dosya için verilen şifre gönderilir.
veliler dosyalara okul sitesinden açarken SMS ile gelen şifrelerini kullanırlar.

Görüş yazıları pdf dosyalar açılışta şifreli olarak düzenlenir,
okul internet sitesine yüklenir.
velilere SMS ile her dosya için verilen şifre gönderilir.
veliler dosyalara okul sitesinden açarken SMS ile gelen şifrelerini kullanırlar.
Hocam 200 öğrenci için ayrı ayrı PDF olacak o zaman, 200 tane şifreli dosya mı yapılacak?

Hocam hangi program ile veritabanı yapmak lazım, ACCESS mi yoksa VBASIC, C# mı?
Hocam çok güzel düşünmüşsünüz, teşekkür ederim ama bu hazırlanan programı nasıl ve nerede öğrencilere göstereceğim?
Özel bir alan gerekmiyor mu, okulun web sayfasında gösterilebilir mi ya da nerede nasıl öğrenciler şifreyle giriş yapabilirler?

hocam güvenli olsun diyorsanız sql server ile yaparsınız access biraz daha güvensiz. sonra program için öğretmen girişi ve veli girişi diye iki panel yaparsınız veli öğrenci numarasını ve şifresini girdiğinde oradaki yorumları okur. öğretmen ise giriş yapıp yorumlarını yazar. web sayfası olarak yaparsanız sürekli güncel olacaktır. yok program olarak yaparsanız tek seferlik olacaktır. ama her iki halde de veritabanı kullanacaksınız.

Geri