Excel sütuna göre dosya kopyalama

Kodla Büyü

acipinarli

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Herkese iyi günler. Excelde bir sütunda 253 tane kimlik numarası var. Bir klasörde de bu kimlik numaralarına ve başka numaralara ait 900 küsür pdf dosyası var.

Yapmak istediğimiz şey klasördeki pdf dosyalarınının içinden sütundaki kimlik numarası ile tutanları bir klasöre kopyalamak.

Yardımcı olabilecek var mı acaba? Vba bilmediğim için maalesef yol alamadım.

Pdf isimleri de kimlik numarası formatında ise şu yöntemle halledebilirsiniz:

Sütundaki verileri ve
Klasördeki dosyaları artan şekilde sıralar,
PDF klasörü ve Excel dosyası aynı anda açıkken pencereleri yan yana göster diyerek sırayla bakıp sütundaki verilerle aynı isme sahip dosyaları bırakıp diğerlerini silerek ilerleyebilirsiniz

Pdf isimleri de kimlik numarası formatında ise şu yöntemle halledebilirsiniz:

Sütundaki verileri ve
Klasördeki dosyaları artan şekilde sıralar,
PDF klasörü ve Excel dosyası aynı anda açıkken pencereleri yan yana göster diyerek sırayla bakıp sütundaki verilerle aynı isme sahip dosyaları bırakıp diğerlerini silerek ilerleyebilirsiniz
o şekilde olur ama gözden kaçma ihtimaline karşı sağlama almak istiyoruz.
Sizin sorduğunuz soruyu sormuş, ve biri düzeltilmiş cevabı vermiş yardımı olacaktır.
https://www.mrexcel.com/board/threa...her-folder-or-directory-in-excel-vba.1150897/
bakayım teşekkürler.

Hocam sizin için şöyle bir makrolu dosya hazırladım.
A sütununa T.C. noları kopyalayın. C sutununda dosya adları oluşacak. İsterseniz formülle oynayarak farklı uzantılı dosyalarda da işe yarar hale getirebilirsiniz. kodlar C sütununda oluşan dosya adlarına göre işlem yapıyor. Düğmeye tıkladığınızda önce dosyaların olduğu klasörü, sonra hedef klasörü seçmelisiniz.

Ekli dosyalar

• dosyakopyala.zip
    12 KB · Görüntüleme: 31
Hocam sizin için şöyle bir makrolu dosya hazırladım.
A sütununa T.C. noları kopyalayın. C sutununda dosya adları oluşacak. İsterseniz formülle oynayarak farklı uzantılı dosyalarda da işe yarar hale getirebilirsiniz. kodlar C sütununda oluşan dosya adlarına göre işlem yapıyor. Düğmeye tıkladığınızda önce dosyaların olduğu klasörü, sonra hedef klasörü seçmelisiniz.

teşekkürler Yakup hocam. bende c# ta kodladım bir şeyler excelden listboxa kimlik nolarını alıp ona göre kaynaktan hedefe kopyala yaptırdım. sizinki de işe yarayacaktır.

Düzenleme : teşekkürler işe yaradı @yakuphan

Son düzenleme:
Geri