Excel Standart Sapma Grafiği Çizme ?

Kodla Büyü

kalelibilişim

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar varsayalım ki 25 kişilik bir sınıfımız var. Bu sınıfa bir test uyguladık. Almış oldukları notlar 0-1-2-3-4-4-5-5-5-6-6-7-8-9-10 olsun.
Excel ile bu dağılımın standart sapma grafiği çizilebilir mi? Nasıl çizilir?
Notları tek mod'lu simetrik bir grafik olacak şekilde verdim, bu notlar değiştiğinde de işe yarayacak bir yöntem var mıdır? Z puanları veya T puanları grafiği olabilir.
Şu simetrik, sağa çarpık, sola çarpık denilen grafiklerden bahsediyorum. Yardımı dokunacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Düzenleme :
Z Puanı veya T Puanı-Frekans tablosu oluşturunca kolaylıkla çizilebiliyor.
25 kişilik bir sınıfa uygulanan bir sınavın standart sapma grafiğini çizelim.
A sütununa aşağıya doğru Z puanlarını (-3, -2, -1 , 0, 1, 2, 3) yazın, isterseniz de T puanlarını yazın.
B sütununa aşağıya doğru örnek frekansları (1, 2, 5, 9, 5, 2, 1) yazın. (Frekans ilgili puanı alan öğrenci sayısıdır.)
Yazmış olduğumuz bu alanı (A1'den B7'ye kadar) seçin ve "Ekle" sekmesinden Grafiklere gidin.
Tüm Grafikler sekmesinde sol kısımda Çizği veya X Y (Dağılım) yolunu takip ederek çizebilirsiniz.

İyi grafikler çizen hocalarımız ilgili Excel dosyalarını yorumdan paylaşabilirse ilgilenen arkadaşlar için örnek olur. Şahsen göze hitap eden grafikler oluşturamadığımı düşündüğüm için eklemiyorum.

Son düzenleme:
Acillllll. Standart Sapma Grafiği nasıl çizilir excelde. Ya da parabolik grafik mi diyoruz, ondan nasıl oluşturabilirim.

Bunla hiç çalışma yapmadım ama fikir verebilir.

Ekli dosyalar

• sapma.rar
    9.7 KB · Görüntüleme: 170
Geri