Excel metin birleştirme (advanced)

Kodla Büyü

maat

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Ekteki dosyada A sütununa, her satırdaki bölümün hangi okula ve fakülteye ait olduğunu yazdırmak istiyorum. Örnek: A7-A15 arasında "ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU)/Eğitim Fakültesi", A18-A27 arasında "ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU)/Fen Edebiyat Fakültesi" ..... şeklinde devam ettirmek istiyorum. Bir bilen yol gösterebilir mi acaba?

Ekli dosyalar

• lisans.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 44
a hücresine =BİRLEŞTİR("ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU)";"/";D4) yazarak birleştirebilirsiniz.

Yaklaşık 12bin küsur satır olduğunu ve her 10-20 satırda bir ya okul ya da fakülte ismi değiştiğini de hesaba katarsak, bu işlem biraz uzun sürebilir sayın hocam. Açıkçası daha kestirme bir yol olabilir mi diye merak ettim. Belirleyici özelliklere bakarak gerekli hücrelerin birleştirilmesi mümkün olur mu acaba şeklinde düşündüm.

Elimizdeki verilere bakarsak:
1. Okul isimlerinin tamamı birleştirilmiş hücrelerde yer alır.
2. Fakülte isimlerinin kodu yoktur.
3. Söz konusu hücreye gelindiğinde, =BİRLEŞTİR("üstte kalan en yakın birleştirilmiş hücre";"/";"üstte kalan en yakın kodu olmayan hücre")
işlemi benzeri bir şeyler yaptırılabilir mi diye merak ettim.

Formülle işin içinden çıkmak zor. Ben makro yazıp, dediğinizi yaptım.
Dosyayı .xls haline dönüştürüp, makroyu yazdım. İşlem yap düğmesine tıklandığında 12245. satıra kadar kontrol edip, işlem yapıyor. Düğmeye tıklandığında A sütunu yeniden oluşturuluyor. Eğer yapmak istediğiniz değişiklik olursa kod üzerinde yapmak mümkün.

Ekli dosyalar

• lisansduzenlenmis.zip
    1.1 MB · Görüntüleme: 41
Geri