Excel Filtreleme Çok Acil Yardım

Kodla Büyü

DUM4N

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar bugün okul müdürü benden excelde bir filtreleme istedi ama istediği filtreleme bana pek mümkün gelmedi yine de belki benim bilgi eksikliğim vardır diye sizlere sormak istiyorum. Ekte belirttiğim gibi tüm okulun listesi yapılmış Sınıfı / Adı / Seçtiği Ders / Öğretmeni... Diye. Müdürün benden istediği şey örneğin Matematik, İngilizce, Din, Fen Bilgisi, Sosyal, Türkçe Dersleri var filtreleme yaparak mesela Matematik, İngilizce ve Fen Bilgisi derslerinin ÜÇÜNÜDE alan öğrencileri listelemem. AMA filtrede bu üç dersi seçince örneğin Ayşe Matematik, İngilizce ve Fen almış adı çıkıyor ama Ahmet sadece Matematik ve İngilizce almış onunda adı çıkıyor yada Yiğit sadece Fen almış onunda adı listede çıkıyor. Acaba Ad Soyadla Seçilen Ders arasında böyle bir filtreleme yapmak mümkün mü?

Ekli dosyalar

• excel.JPG
    excel.JPG
    17.2 KB · Görüntüleme: 868
Seçilen dersleri ayrı ayrı satırlara yazsan olmazmı, 1. satıra ayşe matematik 2.satıra ayşe fen 3. satıra ayşe ing diye vb...

Zaten o şekilde yazılı. Okul 700 öğrenci filtreleme yapılarak örneğin 4 dersinde 4ünü seçenlerin sadece listelenmesi isteniyor ama filtreleme yapınca 4 te 3'ünü seçenlerde çıkıyor 4 te 2 sinide 1 inide.

Delice olacak ama ders isimlerini sayılarla ilişkilendir.
Mat : 1, Türkçe:2, Fen: 4, sosyal: 8, İng: 16, Din: 32 gibi (sayılar böyle olacak)

önce eğer(dersadı=Mat;"1";eğer(dersadı=Türkçe;"2";eğer(dersadı=Fen;"4";......))))) diye her bir seçime puan verirsin...

Sonra her öğrencinin puanlarını toplarsın ETOPLA

A öğrencisi , Fen, Mat, Sosyal seçti; Puanı toplamı 13 olanları listeletirsin..

beli hazır bir formül vardır..

Seçilen ders isimleri yan yana yazdırabilseydik çok basit olacaktı ama..

Dosya ekte hocam yardımcı olursanız çok sevinirim

Ekli dosyalar

• LİSTE1.rar
    69.5 KB · Görüntüleme: 76
Bilişim teknolojilerini göremedim listede. Siz mi istemediniz?

Konuyla alakalı benimde bir sorum olacak :
Excelde sadece filitre uygulanmış verileri kesmek ve başka sayfaya yapıştırmak mümkün mü acaba?
(normalde filitreli veriyi kes-yapıştır yapınca aralıkta filitrelenmeyen verilerde -istenmesede- yapışmakta)

Hocam sanırım en kolay bu şekilde yapılır. Kısaca anlatayım, alta yazdığınız hücreleri yanına taşıdım. Seçim yaparken her filtrede dersleri tekrar seçin mesela birinci filtrede mat fen ing, ikide mat fen ing, üçte mat fen ing, dört yine aynı şekilde. O da size ortak olanları bulsun.

NOT: Kaç ders seçecekseniz o kadar filtre kullanacaksınız. Tek ders ise sadece birinci iki ders ise bir ve iki üç ise üç filtre.

Sizin örnek verdiğiniz arama dosyası ektedir.

Ekli dosyalar

• LİSTE.rar
    125.1 KB · Görüntüleme: 64
Arkadaşlar bir soruda ben sorabilir miyim? Diyelim ki Filtre ile bir öğrenci seçtik Adı Ayşe olsun bu Ayşe verisini excelde herhangi bir hücreye nasıl yazdırırım

örnek dosyayı inceleyiniz.
Özet rapor kullanıldı (sizin gönderdiğiniz listedeki birleştirilmiş hücreler ve metin tipinde görünen öğrenci numaraları düzeltildi.)
özet rapor kısmında
1- Sınıf seçin (B1 hücresi)
2- Şube Seçin (B2 )
3-Ders Adı(adları) seçin (B4) hücresi.

Bunlardan sonra K sütununda filtrelenen dersleri seçen öğrencilerin numaraları görünecek. aralarında boşluk olacak, bundan sonrası içinde İNDİS ve KAÇINCI yöntemleri kullanıp bu listenin sıralı ve boşluksuz hali oluşturulablir ama onu yapmadım.

İLAVE: önceki dosyaya ilaveten KÜÇÜK ve DÜŞEYARA formülleri ile otomatik sıralı liste oluşturma eklendi.

Ekli dosyalar

• LİSTE.rar
    66.2 KB · Görüntüleme: 46
  • LİSTE_2.rar
    121.1 KB · Görüntüleme: 37
Hocam ders isimlerini ilk satıra yan yana yazıp öğrenci isimleri karşısına o dersi seçtiklerine dair bir işaret yazılırsa istediğiniz filtre işlemi kolaylıkla yapılabilir. (Aynı isimleri tekrar tekrar yazmaktan daha kolay)

Ekli dosyalar

• LİSTE-filtre.rar
    123.5 KB · Görüntüleme: 56
kemalatik' Alıntı:
Hocam ders isimlerini ilk satıra yan yana yazıp öğrenci isimleri karşısına o dersi seçtiklerine dair bir işaret yazılırsa istediğiniz filtre işlemi kolaylıkla yapılabilir. (Aynı isimleri tekrar tekrar yazmaktan daha kolay)
peki bu 5000(1000 öğrenci*5 ders) den fazla işareti koymak daha zor olmaz mı?

eridim' Alıntı:
kemalatik' Alıntı:
peki bu 5000(1000 öğrenci*5 ders) den fazla işareti koymak daha zor olmaz mı?
Haklısınız hocam elle girmek sıkıntılı bir de öğretmen seçeneği girince işin içine... Eba'daki arkadaşların iyi bir algoritma geliştirmesi gerekiyor zira sadece 5 ders ve her dersten 2 öğretmen var desek bile kurs için 80 farklı sınıf ihtimali çıkıyor.

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim özel sebeplerden ötürü bilgisayarı bile açamaz durumdaydım ama inanın hergün aklımdaydı girip teşekkür etmek. Eksik olmayın tekrar çok teşekkür ederim hepinize.

hocam şöyle düzeltmeye çalıştım inceleyin isterseniz

Ekli dosyalar

• LİSTE.rar
    206.3 KB · Görüntüleme: 36
Geri