Yardım?

Kodla Büyü

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1499203308737.jpg
    uploadfromtaptalk1499203308737.jpg
    23.9 KB · Görüntüleme: 295
Yaa arkadaşlar forumda bu kadar "evlenme" diyen hocamız varsa demek ki evlilikten ağzı yanan çok arkadaşımız var demektir.

Naçizane bir isteğim olacaktı, "boşanma süreci ve sonrası" diye bir kategori mi açsak. :idea:

En azından çoğumuzun aklından geçen fakat cesaret edemediği konularda bilgi paylaşımı yaparız. Bence zararı olmaz.

Evlenmek isteyen hocamıza da şunları söyleyebilirim: Hocam dengi dengine olacak. (Maddiyat, memleket, yöre, töre, kardeş sayısı, boyu, huyu, sevgisi, saygısı, düşüncesi, fikri, gelecek planı, yaşamak istediği şehir, yaşamak istediği hayat.....) Bunlardan ne kadar çoğunu denkleştirebilirsen o kadar işini sağlama almışsın demektir. Bu arada sen bir kız alacaksın ama evlendiğin kız en az 5 sene (yavaş yavaş değişmek koşuluyla) ailesine bağlı olacak, seni sevmeyecek onları sevecek, sana sormayacak onlara soracak, sana almayacak onlara alacak, sana gülmeyecek onlara gülecek.... Maalesef böyle, ama 5 seneyi hayırlısıyla atlatabilirsen ondan sonrası iyi.

Neden kimse evliliğinden memnun değil? E hani okumuş , güngörmüş, aydın bilgili kişilerdik... hepsini bırakın öğretmen değilmiyiz. Bizlerde toplumun temeli olan ailelerimizde mutlu ve huzurlu değilsek topluma ne verebiliriz arkadaşlar? Benmi yanlış düşünüyorum acaba... Şahsen eşimden ve çocuklarımdan Allah ayırmasın 1 hafta ayrı kalsam çok özlüyorum onları, onlar benim bir parçam gibi onlarsız hep eksiğim sanki. Hele kızımın ve oğlumun babacım demesi Dünya lara bedel benim için. Ama evlilikten önce ince eledim sık dokudum, eşimden çok güzel ve kariyerli bayanlarla tanıştım ve hepsine hayır dedim, çünkü ne aradığımı biliyordum, Dünya ya bir daha gelsem yine eşimle evlenirim. Çevremde kadın dırdırından bıkan erkek çok, hanım bana en son ramazanda kızdı biraz, az Kuran okuyormuşum :)

Allah hepinize hem dünyanız hem ahiretiniz için saliha hanımlar nasip etsin.

ümit45' Alıntı:
Neden kimse evliliğinden memnun değil? E hani okumuş , güngörmüş, aydın bilgili kişilerdik... hepsini bırakın öğretmen değilmiyiz. Bizlerde toplumun temeli olan ailelerimizde mutlu ve huzurlu değilsek topluma ne verebiliriz arkadaşlar? Benmi yanlış düşünüyorum acaba... Şahsen eşimden ve çocuklarımdan Allah ayırmasın 1 hafta ayrı kalsam çok özlüyorum onları, onlar benim bir parçam gibi onlarsız hep eksiğim sanki. Hele kızımın ve oğlumun babacım demesi Dünya lara bedel benim için. Ama evlilikten önce ince eledim sık dokudum, eşimden çok güzel ve kariyerli bayanlarla tanıştım ve hepsine hayır dedim, çünkü ne aradığımı biliyordum, Dünya ya bir daha gelsem yine eşimle evlenirim. Çevremde kadın dırdırından bıkan erkek çok, hanım bana en son ramazanda kızdı biraz, az Kuran okuyormuşum :)

Hocam ne mutlu sana doğru insanı bulmuşsun, ya da Allah'ın sevgili kuluymuşsun seni iyilerle karşılaştırmış. Yani bize de kızma, ne yapalım olmayınca olmuyor işte, matematik sorusu değil ki çözelim doğru cevabı bulalım. Evlendikten sonra değişiyor bunlar. Ya acayip hayalere dalıyorlar, hayallerini bulamayınca aksileşiyorlar, ya da evlenene kadar bizi kandırıp evlendikten sonra maskelerini çıkarıyorlar. Ama geçenlerde bir yazı gördüm boşanma nafakası ömür boyu olmayacakmış, 3-5 yıl devam edip sonra kesilecekmiş, ben şahsen onu bekliyorum. :cry:

Herkese de ailesinde huzur, mutluluk, sağlık, sıhhat dilerim. Çünkü ailede mutluluk olmayınca insanın hayatında hiçbirşey güzel olmuyor, maalesef. :(

"Boşanma süreci ve sonrası" kategorisi isteği konuusnda tekrar bir hatırlatma yapayım. Saygılar.. :roll:

AKADEMİA' Alıntı:
ümit45' Alıntı:

Hocam ne mutlu sana doğru insanı bulmuşsun, ya da Allah'ın sevgili kuluymuşsun seni iyilerle karşılaştırmış. Yani bize de kızma, ne yapalım olmayınca olmuyor işte, matematik sorusu değil ki çözelim doğru cevabı bulalım. Evlendikten sonra değişiyor bunlar. Ya acayip hayalere dalıyorlar, hayallerini bulamayınca aksileşiyorlar, ya da evlenene kadar bizi kandırıp evlendikten sonra maskelerini çıkarıyorlar. Ama geçenlerde bir yazı gördüm boşanma nafakası ömür boyu olmayacakmış, 3-5 yıl devam edip sonra kesilecekmiş, ben şahsen onu bekliyorum. :cry:

Herkese de ailesinde huzur, mutluluk, sağlık, sıhhat dilerim. Çünkü ailede mutluluk olmayınca insanın hayatında hiçbirşey güzel olmuyor, maalesef. :(

"Boşanma süreci ve sonrası" kategorisi isteği konuusnda tekrar bir hatırlatma yapayım. Saygılar.. :roll:

Yapma be hocam o kadar kötü demek durum, kardeşane tavsiyem çocuk yoksa düşünme varsa da artırma. Evlilikten önce en önemli şey 2 tarafında birbirine karşı çok net ve dürüst olmaları. Hanıma hala sorarım evlendikten sonra benimle ilgili sürpriz bir şey yaşadın mı hep hayır der, nasıl anlattıysan öyle der, çünkü ben onu, oda beni doğal halimizle kabul ettik. Dürüstlüğe iki taraf açısından da tam uyulursa zaten sürpriz bir durum olmuyor. Tabi işin dua kısmı ve eşinizi seçerken ilk kıstasınız önemli. Allah neyi gaye edinirseniz verir, buna çok dikkat edin, güzellik mi, para(maaş) mı , soy sop mu... yoksa güzel ahlak mı? Peygamber efendimiz "sen ahlaklı olanı al" demiş. Çünkü diğerlerinin hayrını biraz zor görürsün.

Allah hepinize ahlaklı, kocasına ve çocuklarına bağlı hanımlar nasip etsin.

hiboz' Alıntı:
ümit45' Alıntı:
Aşağı yukarı aynı durumdayım, yani evlendiğim için mutluyum.
Esas kıstas ne istediğinizi bilmek. Olmazsa olmaz istekler hariç genel isteklerinizin %60-70 i karşı tarafta varsa yeterlidir. Sizde de o kadar eksiklik vardır muhakkak. Tamamlarsınız birbirinizi. Sonuç evlilikten korkmayın. Evlilik güzel şey.

Hocam buradaki yorum yazan herkes eminim ki orta veya üst düzeydeki akla sahip insanlar. Yani burada evlenip te mutlu olamayan insanlar ne istediğini bilmeyen insanlar değil. Kimse de mutsuz olmayı seçecek kadar aptal değil. Azıcık Allah ve kader inancınız varsa evliliğin tamamen bir imtihan olduğunu bilirsiniz. Senin kaderinde Allah sana şükür sebebi olarak doğru düzgün dürüst ve isteklerinin en az %60-70 ini karşılayacak birini karşına çıkarmış çokça şükretmelisin. Allah muhabbetinizi artırsın. Rabbim kimilerinin de karşısına en doğru insan oymuş gibi oynayan karaktersiz 3-5 yüzlü insanlar çıkarıyor ve kendi saf niyetinden böyle insanlara kanıp evleniyorsun. Demem o ki evlilik akılla istekle mantıkla çok bağlanan birşey değil. Eğer öyle olsa idi yakın bir Psikiyatri uzmanı arkadaşım henüz 37 yaşında şuan 3. Evliliğini yapmazdı. Yani evlenecek arkadaşlara tavsiyem 1 yıldan önce kesinlikle evlenmeyin. Kızın evine sıksık gidin aileyi iyice tanıyın kızı iyice tanıyın. İddiam şu ki boşanmaların %99 u kişilerin birbirlerini ve ailelerini tanıyamamalarından kaynaklanıyor. Tanıyınca katlanıp katlanamayacağınızı çözersiniz, maddiyat para pul hikaye hepsi çözülür. Önemli olan karakter dir. Az önce bahsettiğim gibi burada kimse akılsız ve mantıksız değil, dua edin Allaha sığının ve kaldıramıyacağınız en ufak bir özelliği varsa o an bırakın. Emin olun pişman olmazsınız. Rabbim hepinizin yardımcısı olsun. Haaa o face teki instagram daki mutlluluk pozu veren arkadaşlarınıza da sakın kanmayın. Mutlu olan kişinin mutluluğunu ispata gerek yoktur ...

by_quadran' Alıntı:
Kendi Memleketinde ve etnik köken farklılığı olmayan bir eş bulmanızı tavsiye ederim YANARSINIZ. :verymad: :verymad: :verymad:
Yarı farklı etnik kökenden ve farklı kültürden bir nişanlılık faciası atlatmış sonra kendi memleketinden hatta komşu kızıyla evlenen biriyim. Macera aramışım sadece. Şimdi son derece memnunum evliliğimden. Tatillerde bayramlarda büyük rahatlık. Her bayram her tatil annemi babamı görüyorum. Eşimde ailesini görüyor oda mutlu ve durumdan memnun. Aşk denilen sağlıklı düşünememe hali üzerinizden kalkınca yaptığınız tercihin mantıklı ve mantıksız taraflarıyla başbaşa kalıyorsunuz. Mantığınızı ne kadar çok dinlemisseniz mutlu olma ihtimaliniz okadar fazla. Evlenegniz kişide aradıklarınizin %70 civarini bulduysniz evlenenin. Aradığı bütün kriterlere uyan arkadaşım yasi 38 hala bekar.

ümit45' Alıntı:
AKADEMİA' Alıntı:
ümit45' Alıntı:

"Boşanma süreci ve sonrası" kategorisi isteği konuusnda tekrar bir hatırlatma yapayım. Saygılar..

Yapma be hocam o kadar kötü demek durum, kardeşane tavsiyem çocuk yoksa düşünme varsa da artırma. Evlilikten önce en önemli şey 2 tarafında birbirine karşı çok net ve dürüst olmaları. Hanıma hala sorarım evlendikten sonra benimle ilgili sürpriz bir şey yaşadın mı hep hayır der, nasıl anlattıysan öyle der, çünkü ben onu, oda beni doğal halimizle kabul ettik. Dürüstlüğe iki taraf açısından da tam uyulursa zaten sürpriz bir durum olmuyor. Tabi işin dua kısmı ve eşinizi seçerken ilk kıstasınız önemli. Allah neyi gaye edinirseniz verir, buna çok dikkat edin, güzellik mi, para(maaş) mı , soy sop mu... yoksa güzel ahlak mı? Peygamber efendimiz "sen ahlaklı olanı al" demiş. Çünkü diğerlerinin hayrını biraz zor görürsün.

Allah hepinize ahlaklı, kocasına ve çocuklarına bağlı hanımlar nasip etsin.

En büyük ve en temel ölçüm AHLAK idi. 13 yıl sonra kandırıldığımı farkettim. Roman yazsam "bestseller" olur :)

[/quote]

En büyük ve en temel ölçüm AHLAK idi. 13 yıl sonra kandırıldığımı farkettim. Roman yazsam "bestseller" olur :)[/quote]

Nasıl yani hocam :eek: 13 yıl sonra mı belli etti eşiniz kendini? Yani o kadar yıl saklamis mı kendini

Re: Ynt: Evlilik ile ilgili yardım LÜTFEN

Tazminat bağlantılı Sözleşmeli evlilik şart.Herkes avcı ve dürüstlük yalan olmuş.

Açıkçası kültürel farklılıklar varsa ve insanlar hoşgörülü değilse ya her iki taraftan uzak kalacaksin ya da acılara razı ol.

Dile, dine , ırka, paraya, mala, mülke, karaktere, aileye, kadere, arkadaşlara, işe, kariyere, sağlığa, arabaya, eve...
Bunların hepsinin evlilik üzerine ufak tefek etkisi var. Ama hepsinin eksikliklerini telafi edecek hoşgörü ve saygı.
Hoş görü ve saygı yutan eleman gibi mutsuzluğa sebepleri yutar.
Aslında evlilik üzerine konuşmak dünyanın en sağma olayı ama neyse ...

Sokrate kesinlikle evlen, karın iyiyse mutlu, kötüyse filozof olursun.

Bizim orada bi söz vardır. "Aramayla bulunmaz, Allah denk getirsin" Hakikatende öyle.

enestar' Alıntı:
En büyük ve en temel ölçüm AHLAK idi. 13 yıl sonra kandırıldığımı farkettim. Roman yazsam "bestseller" olur :)

Hocam aslında merak etmekle birlikte özelinize değinmeden bir kaç fikir verir misin bekar bir öğretmene :oops:

Geri