Yardım?

Kodla Büyü
Hocam etnik köken farkı mühim değildir, ancak srn mhpli o hdpli ise ciddi sıkıntı. Diğer türlü hiç bir problem olmaz. Ben kürdüm eşim türk, şimdiye kadar bu konu konuşulmadı bile. Ailesi ile ilgili de önyargılı olma bence. İşlemlere başla ailenle elbet tanışmaya gidersiniz istemeden önce net fikir sahibi olur kararı öyle verirsin. Sözün özü etnik köken ve aşktan önce ben bu kişi ile bir ömür geçirebilir miyim diye sor kendine, cevap olunluya yakınsa hiç kötü düşünme, kötü bir durum varsa zamanla görürsün ve tepkini koyarsın. Hdpli-mhpli istisnasını da evin içindeki siyasi tartışmalar veya kayınbaban gilde kendini gergin hissedersin bu sorun olabilir. Hayırlı bayramlar.

olay adana'da geciyor sanirim. :)

iki gonul bir olunca samanlik seyran olurmus. bunlara takilmayin hocam. asil mesela 2 ay tanidiginiz biriyle evlenme karari almak. bence bu daha sikintili duruyor. :)

Aldırma okadar iskoçyalı. Bizim aileler de güya anlaşıyorlardı ilk başta. Kavga her türlü çıkıyor sonradanF

Hocam aşka sevgiye saygımız var, fakat evlilik başka... naçizane tavsiyem, evlenirken aile ile de evleniyorsun bunu unutma ne deseler boş bu iş uygulamada böyle... Bu yüzden dışarıya kulaklarını tıka. git görüş aileler anlaşırsa sen anlaşırsan Türk Kürt sağ sol yukarı aşağı önemli değil. mühim olan uyum... hakkında hayırlısı olsun... Mutlu olmak herkesin hakkı. iyi bayramlar

hanibal07' Alıntı:
Aldırma okadar iskoçyalı. Bizim aileler de güya anlaşıyorlardı ilk başta. Kavga her türlü çıkıyor sonradanF

Al benden de o kadar. Hocam sen kızı alacaksın sonuçta. Ailesi de kızla gelecekse zaten burnun b..tan kurtulmaz. Demedi deme...

Su aileyle evlenmiyon diyen arkadas
Kesinlikle aile ile evleniyorsun
Gelelim soruya hocam sen o kisiyi tani ozelliklerini bil uygun olup olmadiginiza karar ver zaten aile ile tanismaya gittiginizde seni kilic kalkanlar karsilamazlar.o isler sonradan belli olur.bu is nasip isi iyi dersin kotu cikar kotu dersin iyi cikar.bide mahalle tum kotu bile olsa icinde bir iyi olsa oyle genelleme yapma.belkide dusuncelerinde haksiz cikacaksin belkide hakli onemli olan yasayacagin ne varsa yasarsin sonunu dusunme.aileler denk olsun o yeter

Aile faktörü evliliğin %40 dir.Karşıdaki nin ailesi önemli elbet ancak Koca ilçeyi kavgaci diye yaftalamak büyük haksızlık. Bir gemide 9 cani bir masum olsa o gemiyi batirmak hak olmadığı gibi genelleme yapıp insanları suçlamak büyük haksızlık . Herkes kendi gunahindan sorumlu. Bir evdeki kardeşlerin karakterleri bile farklı iken sırf birileri olumsuz konuştu diye kökten silip atmak hiç adil değil.
Ailelerde bariz anlaşmazlıklar yoksa ufak tefek sorunları buyutmeyin. Hakkınızda hayırlısı olsun.

bence ailenede sor. Onlar bu iş olmaz diyorsa bırak gitsin. Onlar onaylamıyorsa bir bildikleri var demektir. Anne baba teşhis, tespit ve onayı önemli bence.

kişi kim olursa olsun önemli değil. eğer sen 45 yaşından küçüksen sakın evlenme. 45 yaşında evlen. çünkü evlendiğin günü mezarına ölüm tarihi yazmanda hiç sakınca yok... aşkmış. etnik kökenmiş.. bunlar hep fasa fiso. :))))

Tecrübeli arkadaşların söylediklerinden çıkan sonuç aile herşeyin üstünde

Bir yer için buradan adam çıkmaz deniyorsa kesinlikle doğruluk payının olduğunu bil.

Gelelim benim kişisel tecrübeme : Kiminle evlenirsen evlen 1 çocuk yap fazlasını sakın yapma. Yapacaksan öyle bir hanımın olma ki seni deliler gibi sevmeli, stres seviyesi -100 olmalı.

fatihkultukturkan' Alıntı:
Tecrübeli arkadaşların söylediklerinden çıkan sonuç aile herşeyin üstünde

Bir yer için buradan adam çıkmaz deniyorsa kesinlikle doğruluk payının olduğunu bil.

Gelelim benim kişisel tecrübeme : Kiminle evlenirsen evlen 1 çocuk yap fazlasını sakın yapma. Yapacaksan öyle bir hanımın olma ki seni deliler gibi sevmeli, stres seviyesi -100 olmalı.

Hocamın tespitine katılıyorum, çocuk sayısı arttıkça stres de artıyor. En güzeli 1 ama 2 de dengeli.

Rızkı veren Allah'tır Müslümanlar çoğalması gerek Rabbim sayımızı artırsın Kuran sünnet yolunda bir çizgide bulusabiliyoraniz ırk etnik köken hikaye üstünljk takvadadir hocam Allah hakkımızda hayırlısını versin

Evlenecek arkadaşlar için nacizane önerilerim şöyle.
1. Farklı bir şehirde yaşayacaksanız memleketinizden evlenin. Diğer türlü ömrünüz yollarda geçer her bayram ve tatillerde arada kalır ve streslere mazur kalırsınız.
2. Kendi memleketinizden evlenirseniz kültür farklarını aşarsınız. Farklı memleketten evleneceksenizde onun ailesiyle aynı şehirde yaşarmısınız. Yada o sizinkinde yaşarmı.
3. Evleneceğiniz kişinin ailesi tutumu davranışları çok önemli eş adayınızla tanıştığınızda belki bu özellikleri ve olumsuzlukları onda görmesenizde kesinlikle bu kötü özellikleri karşınıza çıkacaktır. İster istemez aileden geçiyor malesef
4. Evleneceğiniz kişinin hoşunuza gitmeyen bazı davranışları olabilir ve bu davranışlarını evlendikten sonra değiştiririm diye düşünüyorsanız. Baştan vazgeçin çünkü bu çok zor .Belli bir yastan sonra davranis ve huy degismiyor malesef. Evlenmeden önve bu davranışlarımı düzelteceğim diye söz verebilir. Düzelmeyecek arkadaşlar.
5. Mümkünse her sözünüzün altından kötü anlamlar çıkaran biri olmasın. Yada ne bileyim kıskançlık krizleri. Aşk bir yere kadar saygı çok önemli. Aşıkken bazı davranışları görmezden gelirsiniz ya aşk azalınca yada bitince artık bu davranışlar seni rahatsız etmeye başlayacak.
6. Evlenmeden önce ailen şu kadar altn yapacak. yok kredi çek en iyi düğün salonunu tutacağız. Sizden altından kalkamayacağınız isteklerde bulunuyorsa arkanıza bile bakmayın.

Bunlar benim ve çevremdeki insanların yaşadığı tecrübeler arkadaşlar. Eğer bu kadar detaya girersem evlenemem evde kalırım diyorsanız. Gözünüzü kapatın Allaha dua edin. Hakkınızda hayırlısı.

Ekli dosyalar

• IMG_5350.JPG
    IMG_5350.JPG
    110.8 KB · Görüntüleme: 377
İyi bayramlar öncelikle. ..önemli olan karsindakinin kişiliği sana verdiği değer ve sevgidir bi insanı dini dili ırkından dolayi aşağı görmemek gerekir..siz başta karsinizdakini asagiliyorsunuz ben karşınızdaki olsam terk ederdim sizi...namus ortagisiniz evlenince aileler arasında kim namusunu kotuler zarar verirki. .birde yok soylelermis mis ler le olmaz bu iş hocam karsindakine güven ve biraz daha zaman tanıyın birbirinize...

hocam baştan evlilik diye ciddi düşünerek başlamanız güzel ama 2 ay kısa bir süre bazen bir heves bile olabilir hissettikleriniz imkanınız var ise biraz daha zaman ayırın.

Farklı inanç ve etnik kimlik kesinlikle BÜYÜK problem. Şiddetle uzak dur derim. Burada ornekler verilebilir ben türküm eşim kürt, ben aleviyim eşim sünni vs. Bence aynı kültürü taşıyor olman anlaşmazlıkları çok daha aza indirir.
Mesela sadece boşanmak istediğim eşimin aşiret olan ailesi beni komaya sokmadan önce "Lan zavallı Türk sen kimsin ki boşanma davası açıyorsun bizim kızımıza" duyduğum son cümleydi misal. Tüm aılemi karşıma alıp evlenmiştim oysa.
Eğer etnik ve inançsal farklılıklar varsa ben KESİNLİKLE vaz geç derim lakin karar senin.

İki gönül bir olursa ....... masalı biteli çok oldu. bir istatistiksel bilgi vereyim: her yıl 450 bin civarında evlenme 200bin civarında boşanma oluyor ülkede. Avukatlarımdan edindiğim bilgi bu. Zaten boşanmaların çok yuksek olduğu zamanları yaşıyoruz bu yuzden riski artırıcı unsurları göz önüne almalısın dostum. Git kendi inancında kendi etnik kimliğinden birilerini bul en azından o taraftan cıkacak kavgaların anlasmazlıkların önune gec. Ask sevgı vs evliliğin 5. yılında bitiyor zaten. sonrası muessese yönetimi. şirket ortaklığından farkı yok.

Farklı kültür her zaman problem olur. Yani türk - kürt - laz etnik köken ne olursa olsun bazen bir ilçe bile değiştirmek mesele olur. Fakat evleneceğin kişi ile arandaki bağ çok önemli.

Doğan Cüceloğlunun bu konuda şöyle bir tespiti var. Aileler evlenecek insanların elinde karpuz gibi olursa ve taşımak isterse iki insan birbirine sarılamaz. İnsan kendi ailesini kurmaya çalışırken anne ve babasını da sırtına alırsa bu iş zaten olmaz. Her iki taraf içinde geçerli . Bu demek değil ki aileler olmazsa da olur.

Gerçekten seviyorsan zaten evleneyim mi? ( hangi sebepten olursa olsun ) diye sormazsın hocam. Seven adamın gözü kara olur hiç bir şey i görmez diğer sıkıntılar bir şekilde halledilir.
Evliliğin güzel tarafları da var bazen stresli tarafları da var o yüzden birbirini dengeleyecek eş bulmak önemli.
Çocuk meselesine gelince eğer bakma imkanınız var ise şahsi düşüncem en az 4 çocuk fazla evlat ve çok kardeş olmaları küçükken sıkıntılı gibi görünse de büyüdüklerinde hayırlı evlat yetiştirdiyseniz bunun avantajını mutlaka görürsünüz.
:wink:

Kizin egitim seviyesi nedir ? Ailesinin egitim seviyesi nedir ? Diyarbakirli bir bayanla evli ogretmen arkadasimiz kendisi nigdeli ogretmen kizi aldi aile bilincli cok mutlu ama sen gider de haci molla maho aganin kizini alirsan tabi fark cok olur. Tam tersi samsundan bir kiz aldi arkadas sikintinin bini bin para silah ceken cekene. Aileye bak sen kulturlu bilincli bir aileyse evlen kardes. Ben de kurt kokenli biriyle evliyim benden daha vatanperver ailesi var daha caliskanlar birbirine baglilar tabi bu benim sansim tam tersi de olabilir. Yakin kulturden alirsan memlekete tayin istemek zorunda kalabilrsn artilari cok fazla bebek bakimi vs.. Orda da elti gorumce yok gttin geldin ev aldin selam vermedin senin cocuk benim cocuk gibi bellk basli sorunlar yasayabilrsn. Iyi dusun oyle karar ver derim.

Genelde olumsuz şeyler yazılmış, evlilikten soğutmamak lazım gençleri bence. Sıkıntılar illa olur, kendi kökeninden, inancından, memleketinden bulsan da eşini. Nikahta keramet vardır derler, tevekkeltü Alellah de evlen, bol dua et bence.

Ama acele etme, bi nişanlılık dönemi geçir,bayram geçir, ziyaretler yap, hem müstakbel eşini hem ailesini daha yakından tanıma çalış, acele etme...

Çoluk çocuk sonraki işler, önce eşini iyi tanı, güzel tarafları çoksa hiç bakma... Sıkıntılar olur, ama eşleri birbirinde yakınlaştırır. Nacizane fikrim :)

evlilik hiç güzel bişey değil hocam. hiç heveslenmeyin. madem iki aydır berabersiniz beraber olmaya devam edin.

kdoksan' Alıntı:
Evlenecek arkadaşlar için nacizane önerilerim şöyle.
1. Farklı bir şehirde yaşayacaksanız memleketinizden evlenin. Diğer türlü ömrünüz yollarda geçer her bayram ve tatillerde arada kalır ve streslere mazur kalırsınız.
2. Kendi memleketinizden evlenirseniz kültür farklarını aşarsınız. Farklı memleketten evleneceksenizde onun ailesiyle aynı şehirde yaşarmısınız. Yada o sizinkinde yaşarmı.
3. Evleneceğiniz kişinin ailesi tutumu davranışları çok önemli eş adayınızla tanıştığınızda belki bu özellikleri ve olumsuzlukları onda görmesenizde kesinlikle bu kötü özellikleri karşınıza çıkacaktır. İster istemez aileden geçiyor malesef
4. Evleneceğiniz kişinin hoşunuza gitmeyen bazı davranışları olabilir ve bu davranışlarını evlendikten sonra değiştiririm diye düşünüyorsanız. Baştan vazgeçin çünkü bu çok zor .Belli bir yastan sonra davranis ve huy degismiyor malesef. Evlenmeden önve bu davranışlarımı düzelteceğim diye söz verebilir. Düzelmeyecek arkadaşlar.
5. Mümkünse her sözünüzün altından kötü anlamlar çıkaran biri olmasın. Yada ne bileyim kıskançlık krizleri. Aşk bir yere kadar saygı çok önemli. Aşıkken bazı davranışları görmezden gelirsiniz ya aşk azalınca yada bitince artık bu davranışlar seni rahatsız etmeye başlayacak.
6. Evlenmeden önce ailen şu kadar altn yapacak. yok kredi çek en iyi düğün salonunu tutacağız. Sizden altından kalkamayacağınız isteklerde bulunuyorsa arkanıza bile bakmayın.

Bunlar benim ve çevremdeki insanların yaşadığı tecrübeler arkadaşlar. Eğer bu kadar detaya girersem evlenemem evde kalırım diyorsanız. Gözünüzü kapatın Allaha dua edin. Hakkınızda hayırlısı.
:alkis: :alkis: :alkis:
Özellikle 4-5-6.Maddelerin teşhisleri tam isabet.

kdoksan hocamızın dediklerini yabana atmayın,iyi özümseyin öncelikle :+1: ekstra olarak ailesiyle kesin tanışın (bu tanışmadan kasıt meraba ben damat yada gelin adayınız falan tarzı değil) karşınızdaki kişi de sizin ailenizi tanısın. Sizin için önemli olan mevzuları kesin baştan konuşun,kırmızı çizgileriniz varsa belirtin (karşı taraf da aynı şekilde tabi) sonradan kem küm olmasın ben demiştim dersiniz. (tabi ben zamanında demiştim gibi bi cümle kuracak noktaya gelirseniz geçmiş olsun,mutsuz günlere merhaba diyebilirsiniz, tabi inşallah böyle bişey olmaz)

Geri