Evlenirken eşinizde en çok neye dikkat edersiniz

Kodla Büyü
en büyük şart sadakatli olması ve ardından temiz olması....diğer problemler çözülür....ama uzun bir liste yaparsak şöyle sıralayabiliriz.
evleneceğin kişinin ailesi
birbirini sevme ve saygı

hadis-i şerif de bu konunun cevabını peygamber efendimiz vermiş zira.
peygamber efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki : "Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir: Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun."

xxltc' Alıntı:
peygamber efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki : "Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir: Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun."

nokta :+1: :+1: :+1:

xxltc' Alıntı:

gerçek anlamda dindarlıksa sıkıntı yok ama günümüzde bize yutturulmak istenen dindarlıksa itirazım var.
Ben şahsen dürüstlüğüne ve vicdanına baktım. eşimi 7 yıldır tanıyorum, 4 yıllık da evliyim çok şükür bir sıkıntımız yok olmaz da inşallah...

Kişilik, dünya görüşü,... Çok
gerekli değil ama biraz da estetik. Mühim olan insanlik :D

Kafaların uyuşması, ar namus, toplum içindeki davranışları, saygısı, sevgisi benim için yeterli. Din, ırk, mezhep, guzellik, mal mülk hepsi geriden geliyor. Çok şükür evliyim mutluyum 2 tane de oğlum var.Allah bozmasın huzurumuzu

Hayatı sırf kendin için yaşamayacaksın yeri geldiği zaman kocan için yaşayacaksın , yeri geldiği zaman karın için yaşayacaksın, mutlu ettikçe mutlu olacaksın.Günümüzdeki evliliklerde problemlerin çoğu çiftlerin hayatın merkezine kendilerini koymaları sonucu ortaya çıkıyor.Vesselam...

günümüzde öyle pekte hanım hatun ,dinimizin emrettiği şekilde yaşaya bay/bayan bulmak çok zor. Ama gel gör ki sorsan herkesin eşi on numero...herkes bildigini duydugunu anlatsa heralde Türkiye'de temiz-ahlaklı-namuslu sayısı % 3-5 ya çıkar ya çıkmaz. Bu devirde geniş olmak lazım heralde evlenmek için..Çevreme bakıyorum ben aday göremiyorum kolay kolay. Sözüm genele kimse alınmasın

amdturion' Alıntı:
xxltc' Alıntı:

gerçek anlamda dindarlıksa sıkıntı yok ama günümüzde bize yutturulmak istenen dindarlıksa itirazım var.
Ben şahsen dürüstlüğüne ve vicdanına baktım. eşimi 7 yıldır tanıyorum, 4 yıllık da evliyim çok şükür bir sıkıntımız yok olmaz da inşallah...
hocam dindarligin gerçeği yalanı olmaz. dindar insan bireysel yada toplum içinde İslam kaide ve kurallarını gözeterek yaşar. bu kurallar zaten günümüz en modern kurallardan da ileridir. adaletten tutunda kül hakkina edebden tutunda numusa şerefe maddi manevi tum haklarin hepsini içinde barındırır. ha deyince dindar olunmayacagi gibi giyim kusamlada dindar olunmaz. siz dindarlığı sadece insanlarin söylemlerinde ve giyimlerinde aramayin hal ve hareketlerinde insanlarla olan ilişkilerinde arayın. kişi kur'ana ve sünnete riayet ederek yaşantısını sürüyorsa o kişi dindardır diyebilirsiniz. Rabbimde böyle insanlarla karsilastirsin bizi.

geçen yıl bir çiçekçiye yolum düştü, orda genç biri herhalde isteme için çiçek yaptırıyordu. Çıktıktan sonra çiçekçiye sordum hayırlı iş mi diye, o da evet dedi. Ben de dedim abi bu işler çok zor ya... adamın yarası varmış patladı.
zor olmaz mı, ulan ben ikinciyi aldım o da aynı . çiçekçiyim ben işin içinden çıkamıyorum bunlar hep aynı. tüm kadınlar aynı. herkrsin annesi iyidir evlada ama bi de babaya sormak lazım Dedi.
Yani çiçekçiye göre mevzu anahatlarıyla bu :) :)

Kadında hangi özellikleri arayacağını şaşıran arkadaşlar önce aynada kendine baksın ne görüyor. A,B,C,D hangisi mevcut. Siz eşinize ne verebileceksiniz... Bence insan olmanın erdemini kavrasak yeterli...

dersimizvar' Alıntı:
nosTRa' Alıntı:
Kadında hangi özellikleri arayacağını şaşıran arkadaşlar önce aynada kendine baksın ne görüyor. A,B,C,D hangisi mevcut. Siz eşinize ne verebileceksiniz... Bence insan olmanın erdemini kavrasak yeterli...

sende olmayanı başkasında istemenin ne anlamı var

Hocam benim de bahsettiğim şey bu. Adam akşama kadar piyasa peşinde, kendisi ile flört edeni bulsa hemen peşine düşecek. Afedersin bir eli cebinde gözü tvde manken peşinde bana namuslu kadın lazım diye geziyor...

Niye çünkü ona namus kadındadır diye öğretmişler...

nosTRa' Alıntı:
:alkis:

dersimizvar' Alıntı:
a)Güzelliği
b)Soyu
c)Malı
d)Dini

Hocam saliha bir bayan ile evlenmek imanın yarısını tamamlamak demek. Seçenekleri bu yönüyle ele almak lazım. Güzel olmalı bir ömür boyu aynı yastığa baş koyacaksınız.

Sevmenizi etken b,c seçenekleri ise bir gün gelir bayan benim diye başlayan bir cümle kurar gururunuzu kırar.

Hayata bakışlarınız ve gelecekten beklentileriniz çok önemli.

Allah bekar arkadaşlarımıza hayırlı eşler nasip etsin. Dua dua dua vallahi Mevlam tencerenizn kapağını bulduruyor size.

İlk ailesi sonra diğerleri oldu bende kadın malı kımseyı mutlu etmez Aıle ılemı evleneceksın dıyene cevap kesınlıkle evet olmalı cunku onlarla oturup kalkıcaksın ıyı ve kotu gunlerınız bır olucak bu olmadıgı taktırde actıgın dıger baslık gerceklerıyor genelde yanı (BOŞANMA)

buralarda soz vardır Soyunu ... soyuna ceker dıye yada Armut dıbıne duser o nedenle saydıkların ıcınde en önemlısı Aile bence

tcoalngsau' Alıntı:
günümüzde öyle pekte hanım hatun ,dinimizin emrettiği şekilde yaşaya bay/bayan bulmak çok zor. Ama gel gör ki sorsan herkesin eşi on numero...herkes bildigini duydugunu anlatsa heralde Türkiye'de temiz-ahlaklı-namuslu sayısı % 3-5 ya çıkar ya çıkmaz. Bu devirde geniş olmak lazım heralde evlenmek için..Çevreme bakıyorum ben aday göremiyorum kolay kolay. Sözüm genele kimse alınmasın
Hocam evde kalırsın o zaman. :)

Geri