Evden erken çıkıyorum. Sözleşme var?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaslar. Geçen yaz ev tuttum. Bir yıllık sözleşme imzaladim. Ancak 5 ay sonra eş durumundan tayinim çıktı. Evi bosaltmam lazim. Ev sahibi sizce kalan kirayi ister mi? İstemeye hakki var mı?

Hocam başlıktan ben de ne anladım :) paranoyak olmuşum iyice.. (işe giderken evden çıkma sandım :) )
Durumunuzu güzel ve sakin bir dille anlatın.. Ev hemen başkası tarafından tutalacaksa sorun çıkmaz ama uzun sürede kiralanacaksa ev sahibi hak kaybından dolayı sıkıntı çıkarabilir..

evi erken boşaltıyorum deseniz daha iyi olurdu bence de.
öğretmen arkadaşlar ev kiralarken mutlaka "tayin durumunda" diye bir cümle sözleşmeye yazmalı.
sizin durumunuzda bu yazmıyor galiba.
ev sahibiyle anlaşma yoluna gitmeniz gerekecek

Ben de yukarıdaki arkadaş gibi sabah evden erken çıkıyorum olarak anladım ama içimden "ne sözleşmesi la :) " dedim

Son düzenleme:
Hocam çıkabilirsin. Ancak mahkemeye verirse tekrardan evini kiraya verene kadar olan 1-2 aylık süreyi senden isteyebilir. Ancak bizim ülkemizde kimse mahkemeyle uğraşmayacağı için bir sorun olacağını zannetmem

Başlığı yanlış anlayanlar kulübüne beni de yazın.
Sorunuza gelince kış ayı olduğu için illaki ev sahibinde bir mağduriyet oluşacaktır. Evin ısınma durumu da bunu etkiler. Kombili bir ev mi, yoksa merkezi ısınma var mı? Sizden makul bir talebi olursa olumlu yaklaşmakta fayda var.

Kiralayan siz olsanız,kiracınız çıksa ve evi 3-4 ay kiraya veremeseniz siz ne yapardınız.
Mal sahibi ile 1 yıllık kontrat yaptıysanız,özel bir hüküm yok ise ödemek zorundasınız.
NOT:Kiraya verecek evi sahip değilim.

Hocam 1 yıl kalmayı taahhüt ettiyseniz isteyebilir. Tabii bunlar ev sahibiyle olan iletişiminize bağlı. Şimdi şöyle düşünelim. Bu adam 1 yıl bu evden kesintisiz para alacağım diye bir borçlanmaya gitmiş olabilir. Malum kış ortasındayız kiracı bulmakta zorlanabilir. İşte sözleşmelerde bu tarz uzun bir dönemi kapsayacak maddeler koymamak gerek. 6 ay olabilirdi mesela. Kiracı bulana kadar ödeme yapılabilir ya da.

Ben başlığı doğru anladım çünkü şuan ev sahibinizle aynı durumdayım:) Bana da kiracım işlerin kötüye gittiğini bu ay çıkacağını söyledi. Ben de hayırlısı olsun dedim. Ne diyeyim adam açıkça artık kirayı ödeyecek durumum yok diyor. Kiracı arıyorum bakalım: Hayırlısı olsun.

Başlığı yanlış anlayanlar kulübüne beni de yazın.
Sorunuza gelince kış ayı olduğu için illaki ev sahibinde bir mağduriyet oluşacaktır. Evin ısınma durumu da bunu etkiler. Kombili bir ev mi, yoksa merkezi ısınma var mı? Sizden makul bir talebi olursa olumlu yaklaşmakta fayda var.
Hocam kömür parasini verdim. O bakımdan sıkıntı yok

Ev sahibiyle konuş hocam. Benim kiracımda 2 ay önce çıktı. evi daha veremedim kiraya. ama uzatmadım. karşılıklı niyetler iyiyse sıkıntı olmaz. ama adam isterse de haklı. kış günü ben kiracı bulamıyorum

Ben başlığı doğru anladım çünkü şuan ev sahibinizle aynı durumdayım:) Bana da kiracım işlerin kötüye gittiğini bu ay çıkacağını söyledi. Ben de hayırlısı olsun dedim. Ne diyeyim adam açıkça artık kirayı ödeyecek durumum yok diyor. Kiracı arıyorum bakalım: Hayırlısı olsun.

Isınma işi nasıl peki hocam? Boş kaldığı ay için bir bedel var mı?

Hocam bence hiç bir şey olmaz sakince anlatın ayrıca sizden o parayı alması için mahkemeye gitmesi lazım mahkemeye de gideceğini sanmıyorum ayrıca bu tarz şeylerde tecrübe olsun sözleşmelere tayin durumu ya da mücbir sebeplerden ev boşaltılması durumunda erken çıkılır gibi bir madde ekleyin.

Bu durumlarda karşılıklı iyi niyetle sorunlar çözülür :)

Geri