Ev ve sıfır araba aynı anda alınır mı?

Kodla Büyü
Yok eğer fâizi terketmezseniz, bunun Allah’a ve peygamberine açılmış bir savaş olduğunu bilin.
Ayet-i Kerime

Dünyada biraz rahat edeceğim diye. Dünya ve Ahiretimizi mahvetmeyelim hocam. Karar sizin elbette ama bu Ayeti iyi düşünün.

hocam çekeceğin kredinin taksitleri belini bükmeyecekse alınır tabi. ama her ihtimalı düşünmek lazım. çocuğunuz var mı bilmiyorum. eğer olursa eşiniz ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalır...

:idea:
timsahsovalye' Alıntı:
bence ikisinede girme carpe diem diyorum
sıkışıp ezilip büzüleceğine bol bol ye, iç eğlen dolaş.
minik minik kenara at emeklilikte küçük bir tabut alırsın seyahatını onuna tamamlarsın.
nedemiş atalar
dünya malı dünyada kalır.

Bence önce ev al, daha sonrasında arabayı düşün derim, dünyanına binbir türlü hali var...

Ben olsam araba alır - ilk etapta ev almazdım.. Çünkü krediye girmek istemezdim - ödeyeceğin faizi hesapladığında için cızz etmiyor mu? Havaya atılan para.

150 çeksen - en kötü 200 geri ödersin. 50 bin tl az para mı? 5 sene daha kirada otur, arabanla rahat rahat gez, bu süre zarfında paranı biriktir.
Biriktiremem diyorsan - maaş hesabının olduğu bankaya düzenli altın - döviz alım talimatı ver.2000 tl kenara atsan 5 sene sonra cebinde 125 bin tl gibi bir rakam olur şimdinin parasıyla.. O zaman da belki daha güzel evler denk gelir - iyi ki burayı almışım dersiniz belli mi olur.

İşin bir de psikolojik boyutu var.. 5 sene boyunca borçlu psikolojisiyle yaşamak ikinizi de yaşlandırır- yorar. Benim sistemde her daim kenarda paranız olacağı için ve borcunuz olmadığı için daha mutlu hissedersiniz kendinizi. Para sıcaktır tatlıdır - dursun kenarda :lol: Tek handikap kira boşuna veriyormuşsunuz diye düşünmeniz kalıyor. Zaten ev satışlarını patlatan da bu motto oldu - kira öder gibi ev sahibi olun. Kimse 10 senede ödediğin para 2 katı olacak demiyor.. Aldanmayın - büyüklerimiz hep kira ödedi - vakit gelince ev sahibi de oldu.

Faize bulaşmadan almak en iyisi. Belediyenin yaptığı kooperatifler filan oluyo, hem belediye güvencesinde hem de çok daha uygun ödemeleri oluyo, eve de kısa sürede oturulabiliyo, benim gördüğüm çok güzel evler. Biz hatta şu anda öyle bi evde kiracı olarak oturuyoruz, çok güzel bi ev :) Belediye güvencesinde olunca bi sıkıntı da olmuyo inş.

borç yiğidin kamçısıdır ama kardeş, ülkenin içinde bulunduğu durumu ve özellikle faiz oranlarını düşündüğünde şu an için uzun vadeli borçlanmak zararına olur. faizler çok yüksek. örneğin konut kredileri 0,7-0,8 bandından alırsan anca karlı bir yatırım yapmış olursun aksi takdirde kar marjın 20 yıllık vadeye yayılır. araç konusunda ise sıfır araç almanın kokusundan başka bir mantığı yok bence. 2elde temiz modeli yüksek kaliteli bir dizel alırsan zaten uzun süre sorunsuz binebilirsin yada küçük motorlu bir lpgli araç tercih edilebilir. Ben 0,7'lerden yaklaşık 200bin TL kredi kullandım 4.yıldayım çift maaş + ek iş olsa da insanı yıldıran bir psikolojiye giriyorsun. şimdiki aklım olsa çok sıkıntıya girmezdim. allah umarım hayrılısını kısmet eder kardeş

saygılar

Emin evim & emin otomotiv
bence bankadan ziyade burayla iletişim kurun. siz 160 bin ya da 170 bin kredi çekeceğim ev ve araba için deyin. 40 bin lira da peşinat verebilirim derseniz birkaç ay içinde size çıkar. sadece 10 bin tl katılım ücreti ödersiniz, taksitleride siz belirlersiniz. tek zararınız bu fikri verdikten sonra birkaç ay beklemek olur.

ama bankadan kredi çekerseniz 120 bin çekmeye kalksanız ayda 1700 taksitle yaklaşık 240 bin lira geri ödeyeceksiniz. faizin günah olup olmadıgını hesaba katmıyorum ama birkaç ay bekleme ile neden en az 100 bin tl den fazla ödeme yapayım ki?

arkadaş ben mi korkağım yoksa siz mi çok cesur anlamıyorum bizde karıkoca çalışıyoruz ama 70bintl ev kredisi çekmeye bile elim gitmiyor , hayret doğrusu hem 0 araba hem ev :shock: nasıl olacak o iş?

Eğer verdiğin kira 500-600 ve yukarısında ise kesinlikle ev al hocam. Zarar etmezsin. Eğer oturduğun yerde kiralar 200-300 ise tabi ev almayı geciktirebilirsin. 10bin Tllik bir araba al 2-3 yıl sonra daha iyisini alırsın.

çocuk olduğunda en büyük sıkıntıyı bayan ve minik bebek çekiyor bu krediler yüzünden. eşinizin ilerde ücretsiz izne ayrılacağını varsayarak hareket edin bence.
günahı da ayrı tabi.

eşim de çalışıyor bende
1950 TL ev kredisi ödüyorum
600 TL de araba kredisi ödüyorum
yeme içme ve gezmemizde de bir sıkıntı olmadı
bir şekilde ödeniyor
Allah kolaylık versin ev ve araba alacaklara

toprak60' Alıntı:
eşim de çalışıyor bende
1950 TL ev kredisi ödüyorum
600 TL de araba kredisi ödüyorum
yeme içme ve gezmemizde de bir sıkıntı olmadı
bir şekilde ödeniyor
Allah kolaylık versin ev ve araba alacaklara
eyvallah hocam

Huzurun ve paran var ise, ve bu ikisinin bu süreçte değişmeyeceğini garantiliyorsan al gitsin. Keyif senin keyfin...
Ama..................................................................... olabilir. Boşlukları da sen doldur.

Her ikisi birden alınabilir fakat kendini sıkıntıya sokarsın öncelikle hazır bitmiş ev almanı tavsiye ederim. Benim kendi uygulamam elimde 2007 çok temiz megane 2 dizel privilage araçım ve nakit olarakta 25 binim vardı. Bulduğum ev için 113bine anlaşmıştık expertis ile görüşüp evin değerini 145 göstertip bankadan 105 bin kredi çektim. 2000 dosya masrafı ,2000 tapu masrafına gitti aylık 2046 tl ödemem var 72 ayda ödeyeçeğim elimdeki geri kalan para ilede evin içinde keyfime göre değişiklikler yaptırdım yeni mobilyalarda aldım. Konut kredisi diğer kredilere göre daha ekonomik olduğundan çekebildiğim kadar yüksek çekmeye bak kolay gelsin

balance' Alıntı:
Yok eğer fâizi terketmezseniz, bunun Allah’a ve peygamberine açılmış bir savaş olduğunu bilin.
Ayet-i Kerime

Dünyada biraz rahat edeceğim diye. Dünya ve Ahiretimizi mahvetmeyelim hocam. Karar sizin elbette ama bu Ayeti iyi düşünün.

Sayın hocam ayet ile cevap yazmışsın iyi güzel de diyanet işlerinin bir açıklaması vardı hatırlarsanız insanların zoruri ihtiyaçı için çekeçeği kredi için bir sıkıntı olmadığı fakat elinde bir tane varken 2.si için bu iş yapılıyorsa o zaman dini boyutunu düşününüz demişti. Şimdi bizler ömür boyu ev sahiplerine kira mı ödeyelim hem kira ödeyip hemde 130-140 binler gibi paraları hangi baba yiğitler kaç senede biriktireçekler acaba.

bu işler zor :scared: :scared: allah herkese koılaylık versin...

serci2001' Alıntı:
balance' Alıntı:
Ayet-i Kerime

Sayın hocam ayet ile cevap yazmışsın iyi güzel de diyanet işlerinin bir açıklaması vardı hatırlarsanız insanların zoruri ihtiyaçı için çekeçeği kredi için bir sıkıntı olmadığı fakat elinde bir tane varken 2.si için bu iş yapılıyorsa o zaman dini boyutunu düşününüz demişti. Şimdi bizler ömür boyu ev sahiplerine kira mı ödeyelim hem kira ödeyip hemde 130-140 binler gibi paraları hangi baba yiğitler kaç senede biriktireçekler acaba.

Zaruret deniyor ama neye göre zaruret, bulunduğun yerde kiralık ev hiç olmayacak, ev almaktan başka çaren olmayacak, zaruret odur diye biliyorum ben. bi de faizden başka alternatifler de var ev almak için..

hocam naptın etme,öyle yapacağına arabanı al,40 000 ne de güzel bir noktadan arsa al,ertesi sene de arsanın meyvesini yersin zaten 2 katına ya da bir-iki daire ile ;)

önce evini al aradan çıksın
elektrik, su, doğalgaz, taşınma parası derken maasraflar var

sonra kalan nakit paranla arabani al

hocam nazar değer:DD

ödeme gücünüz siz daha iyi bilirsiniz. çocuk varmı yokmu bilmiyorum ama çocuk olunca gideriniz kat ve kat artacaktır...

170 tl lik bir borca giriyorsunuz kac yıl nekadar odeyeceksiniz..

ben olsam 2. el yüksek model iyi bir araba alırdım sıfır 40 bine tam donanımlı bir araç zor.

zengini malı zügürtün:DDD

Hocam şaka bir yana Allah gönlünüze göre versin.. ama tapu masrafı arabanın masrafları unutmamak gerek...

serci2001' Alıntı:
balance' Alıntı:
Ayet-i Kerime

ayet ile cevap vermiş diyorsunuz diyanetin dediğini kendi işinize göre yorumlayarak faize giriyorsunuz. hocam faizin her türlüsü haram. bu böyle demiş bu böyle yapmışa bakmayın. babadan zengin insanları bilmem ama eskiden birinin ev alması yıllarını alırdı onları canı yokmuydu? biraz sabrederseniz Allah her türlü istediğinizi verecektir. birde bu kadar borca girilirken her türlü durum düşünülmeli

serci2001' Alıntı:
balance' Alıntı:
Ayet-i Kerime

Sayın hocam zaruri ihtiyaç nedir? Kimine göre 100m2 kimine göre 150m2, kimine göre araba da zaruri yani göreceli bir kavram zarurilik, Bence kişinin başını sokacağı 4 duvar zaruridir. Müftüler fetvayı versede sen vicdanına sor hadis-i şerifi burada ölçünün vicdan olduğunu söylüyor karar sizin. Ömür boyu kira mı ödeyelim.... demişsiniz hocam.....gerekirse kesinlikle evet diyorum. Allah ve rasulüne savaş açmaktan iyidir.

Hocam çıldırdın mı? dünyanın bin bir türlü hali var, bir arkadaş sizin gibi ev ve araba aldı kredi ile, haram maram hiç bir şey takmıyordu artık maalesef. o kadar da uyardım onu ama... banka her ay parasını ister hiçte acımaz.

Ayrıca işin dini boyutunuda iyi araştırın...

Geri