Ev Satmanın Zamanı Mı?

Kodla Büyü

tvlsv

Site Gezgini
Emlak piyasası, alım satım işlerinden fazla anlamadığım için yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar. 2011 yılında 140.000 TL (77.000$) karşılığında sıfır bir daire aldım. Bu evi kiraya verdim. Yıllar içinde TL bazında iyi prim yaptı ama dolar bazında değerini hiç takip etmedim. Neyse yıllar geçti, açıkçası evin bulunduğu yer pek kira getirmiyor, kiraciyla uğraşmak zor geliyor ve ev artık 9 yıllık oldu. Bu nedenlerle evi satmak istiyorum. Evin piyasasını araştırdım. Tahminim 315.000TL (55.000 $) civarı ediyor. Aldığım fiyata göre evin piyasası TL bazında çok arttı ancak dolar bazında değere bakınca 22.000$ değer kaybetmiş. Ancak 2011 yılının 140.000 lirası bugün ne kadar ediyor diye enflasyon hesabı yapınca da 320.000 ediyor. Uzun lafın kısası enflasyon hesabına göre evi aldığım değere satabiliyorum ancak dolar değeri üzerinden hesaplarsam manyak zarar ediyorum. İşi bilmediğim için soruyorum. Doğru hesap şekli nedir? Bu bilgilerin ışığında ev satmak için doğru zaman mı? Çok acelem yok, piyasaların canlanmasını beklemeli mı? Hoş piyasalar canlanınca da alacağım şeyin değeri de artacaktır ama.

Son düzenleme:
Evet hocam dolar bazında hemen herkes zarardaa. Yalnız 3-5 sene öncesine kadar doların bu kadar yükseleceğini kimse öngöremezdi. Bu saatten sonra aşırı devülasyon yine olur mu bilemeyez ki ? Elinde para olsan nereye yatıracağını kimse bilemiyor. Ama genelde tek genel geçer kural altının yükseldiğidir. Evi satacaksanız alacağınız yeni yatırımın ne yapacağı (faiz dışında) belli değil.

Evet hocam dolar bazında hemen herkes zarardaa. Yalnız 3-5 sene öncesine kadar doların bu kadar yükseleceğini kimse öngöremezdi. Bu saatten sonra aşırı devülasyon yine olur mu bilemeyez ki ? Elinde para olsan nereye yatıracağını kimse bilemiyor. Ama genelde tek genel geçer kural altının yükseldiğidir. Evi satacaksanız alacağınız yeni yatırımın ne yapacağı (faiz dışında) belli değil.
Aynen hocam müthiş bir belirsizlik var.

hocam aldığınız kiraları eklediniz mi hesaba? kendi eviniz varsa altına dolara yatırım olabilir bıktıysanız kiracıdan.

Geri