Ev kredisi çekerken nelere dikkate etmeliyiz?

Kodla Büyü
delikatliyam' Alıntı:
Diyanet işlerinin bu konu da nasıl bir fetva verdiğini ( ilk önce fetva nedir bknz) bana ispatlayabilirmisin??

sen inandığın gibi yaşamaya devam et hocam senin inandığın bir din var Bir de İslam dini var

kredi çekip ev alanlara Cehennemdeki Köşkünde mutluluklar ;)
...
Merak ettim şimdi acaba hangisi daha GÜNAH ?

Zor durumda olanın kredi çekmesi mi?

Kendini KARAR VERİCİ gibi görerek Müslüman insanların ahirette nereye gideceğine karar vermek mi ????

delikatliyam hocam..iyi güzel açıklıyorsunda sonunda kararı verip cehenneme gönderiyorsun...sendekide ii cesaret...

BaRBaRYaN' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:
Diyanet işlerinin bu konu da nasıl bir fetva verdiğini ( ilk önce fetva nedir bknz) bana ispatlayabilirmisin??

sen inandığın gibi yaşamaya devam et hocam senin inandığın bir din var Bir de İslam dini var

...

Kendini KARAR VERİCİ gibi görerek Müslüman insanların ahirette nereye gideceğine karar vermek mi ????

Hocama katılıyorum.Kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu biz bilemeyiz.Kimseye hüküm koyamayız.
Ayrıca arkadaşlar alacağınız ek ders bankada duran paranızda faize karışıyor haberiniz olsun.Birde banka promosyonları var ona hiç girmeyim sırf paranızı işletmek için bankalar promosyon veriyor.Hangi öğretmen arkadaş onu hayır faiz haramdır diye geri çevirdi acaba merak ediyorum.

delikatliyam' Alıntı:

1736. İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bir adam din kardeşine, ey kâfir derse, bu söz ikisinden birine döner. Eğer böyle denilen kişi söylenildiği gibi ise söz doğrudur; yerini bulmuş olur. Aksi takdirde bu söz söyleyene geri döner."

bılmem anlatabıldım mı hocam

Parasını aylık faize yatırıp o paranın faizini yiyenle veya tefecilik yapıp faiz yiyenle(boğazından faizli para ile alınmış lokma geçen) konut kredisi çekip bankaya faiz ödeyen( boğazından faizli para ile alınmış lokma geçmeyen) bir mi?

bilisimci4535' Alıntı:
100 bin tl ev kredisi çeken birisi yaklaşık 30 bin tl faiz ödediğine göre 1 dirhem yaklasık 0,6 tl olduğuna göre 30 bin tl faiz ödeyen bi insan yaklaşık 1.800.000 kez zina yapmış oluyor vay anasını .............

inanamadın mı hocam?
Yoksa yapılan işin günahının boyutunu gördüğündeki şaşkınlığın mı bu?
inşallah ikincisidir çünkü hadis-i Şerif sahih...
Ayetlere ve Hadislere göre yaşamadığımız zaman yaşadığımız gibi inanmaya başlıyor ve gün gelip yaşantımıza uygun olmayan bir ayet ve hadisi şerife rastladığımızda bahaneler arıyoruz.
Müslüman için Karar Verici Kur'an'dır Sünnet'tir.
Kur'an ve Sünnette haram olduğuyla ilgili ayetler ve Hadis-i Şerifler bur da yazıldı. Ne kadar ağır bir günah olduğunu bunlar açıklıyor sanırım. Yok hala şu hoca alabilirsiniz dedi ayetleri yanlış yorumluyorsunuz hadis uydurma falan diyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz. Peygamberimiz "Müftülerden fetva alsan da vicdanına danış" diyor. Sağlam bir vicdana sahip bir müslüman zaten yaptığı işin yanlış olduğuna bilir.

Sığınacak tek dalı Hayrettin Karaman vs. hocaların verdiği zorunluluk durumunda caizdir fetvası olanlara soruyorum hangi zorunluluk 100.000 TL'lik ev mi 150.000 TL'lik ev mi 30.0000 TL'lik araba mı? Cana, namusa bir zarar mı dokunuyor da zorunluluk oluyor?. Müslümanca yaşamak o kadar kolay değil kardeşim hem hiç rahatını bozmayacaksın kirada gezmek otobüse binmek sana eza gelecek. Hemde zorunluluk vardı diyeceksin öyle mi?

kdoksan hocam yazdığın faizle ilgili ek ders ve promosyon konusunda haklısın kesinlikle faiz bulaşıyor. Burda da çok dikkat edip promosyonları sevap beklemeden birilerine bağışlamak, ek ders ve maaşı ise yatar yatmaz çekerek bankada mümkün olduğu kadar az bırakmak gerekiyor. Sonuçta Allah bize emirlerini ne kadar yerine getirdiğimizi soracak gücümüz yettiğince bunları yapmalıyız. Promosyonu bağışlamak, ve bankada para bırakmamak faizle ev almamak, araba almamak ve faizin her türlüsünden elinden geldiğince uzak durmaya çalışmak bunlara inançlı olan herkesin gücü yetebilir diye düşünüyorum.

atakom' Alıntı:
Parasını aylık faize yatırıp o paranın faizini yiyenle veya tefecilik yapıp faiz yiyenle(boğazından faizli para ile alınmış lokma geçen) konut kredisi çekip bankaya faiz ödeyen( boğazından faizli para ile alınmış lokma geçmeyen) bir mi?

Faiz alana da verene de lanet olsun! Hadis-i Şerif

Peki hocam, farzedelim bir faturayı ödemeyi unuttuk günü geçti, ödemeye gittiğimizde bizden fazladan para aldılar yani gecikme faizi, biz şimdi faiz vermiş oluyoruz, bu nasıl olacak peki?

ya arkadaşlar arkadaşımız dostça uyarmış faize bulaşmayın diye bazı arkadaşlar onu köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar böylece vicdanlarını rahatlatmaya çalışıyorlar arkadaşımız sorularınıza cevap veremezse uyarıları geçersiz mi olacak acaba

ofkar' Alıntı:
ya arkadaşlar arkadaşımız dostça uyarmış faize bulaşmayın diye bazı arkadaşlar onu köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar böylece vicdanlarını rahatlatmaya çalışıyorlar arkadaşımız sorularınıza cevap veremezse uyarıları geçersiz mi olacak acaba
Hocam haklisiniz kesinlikle ama basligi acan arkadasin sordugu soruya cevap versek daha iyi olur heralde herkes kendi gunahi sevabi biliyordur

BaRBaRYaN' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:

...

doğru hocam adamın evine çift maaş giriyor keyfi krediyle ev alıyor amma zor durumda oluyor komiksiniz

Kimin nereye gideceğini Allah (cc) den başka kimse bilemez.

kdoksan' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:

...

Hocama katılıyorum.Kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu biz bilemeyiz.Kimseye hüküm koyamayız.
Ayrıca arkadaşlar alacağınız ek ders bankada duran paranızda faize karışıyor haberiniz olsun.Birde banka promosyonları var ona hiç girmeyim sırf paranızı işletmek için bankalar promosyon veriyor.Hangi öğretmen arkadaş onu hayır faiz haramdır diye geri çevirdi acaba merak ediyorum.

hocam benim bir şeye hüküm koyduğum yok zaten merak etme. banka promosyonları için kamu yarına harcanabılır bağış yapılır ben bağış yapacağım eğer verirseler.
İşte benim de dikkat çekmek istediğim konu o haram yemek o kadar sıradan hala gelmiş ki haram mal eşya yıyecek ınsanın fıtratını değiştiriyor ;)

mfacil' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:

1736. İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bir adam din kardeşine, ey kâfir derse, bu söz ikisinden birine döner. Eğer böyle denilen kişi söylenildiği gibi ise söz doğrudur; yerini bulmuş olur. Aksi takdirde bu söz söyleyene geri döner."

bılmem anlatabıldım mı hocam

Hocam ilmi konuda o kadar eksiğin var ki gidip tamamlla bence
1.Kafirdir diye bir söz mu çıktı ağzımdan yada yazdım mı oraya biliyormusun ( bilmem antalabildin mı)
2. Müslümanlar da günahı çok sa ne olur onu öğrenmek gerekir
3. hadis-i şerif sahihdir kabul ederim etmezsem imani sorunum olduğu anlamına gelir ama faizle ilgili sahih hadisleri ve serhini de okumanızı öneririm

1. maddeyi tekrar okuyabilrisin ;)

balance' Alıntı:
bilisimci4535' Alıntı:
100 bin tl ev kredisi çeken birisi yaklaşık 30 bin tl faiz ödediğine göre 1 dirhem yaklasık 0,6 tl olduğuna göre 30 bin tl faiz ödeyen bi insan yaklaşık 1.800.000 kez zina yapmış oluyor vay anasını .............

inanamadın mı hocam?
Yoksa yapılan işin günahının boyutunu gördüğündeki şaşkınlığın mı bu?
inşallah ikincisidir çünkü hadis-i Şerif sahih...
Ayetlere ve Hadislere göre yaşamadığımız zaman yaşadığımız gibi inanmaya başlıyor ve gün gelip yaşantımıza uygun olmayan bir ayet ve hadisi şerife rastladığımızda bahaneler arıyoruz.
Müslüman için Karar Verici Kur'an'dır Sünnet'tir.
Kur'an ve Sünnette haram olduğuyla ilgili ayetler ve Hadis-i Şerifler bur da yazıldı. Ne kadar ağır bir günah olduğunu bunlar açıklıyor sanırım. Yok hala şu hoca alabilirsiniz dedi ayetleri yanlış yorumluyorsunuz hadis uydurma falan diyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz. Peygamberimiz "Müftülerden fetva alsan da vicdanına danış" diyor. Sağlam bir vicdana sahip bir müslüman zaten yaptığı işin yanlış olduğuna bilir.

Sığınacak tek dalı Hayrettin Karaman vs. hocaların verdiği zorunluluk durumunda caizdir fetvası olanlara soruyorum hangi zorunluluk 100.000 TL'lik ev mi 150.000 TL'lik ev mi 30.0000 TL'lik araba mı? Cana, namusa bir zarar mı dokunuyor da zorunluluk oluyor?. Müslümanca yaşamak o kadar kolay değil kardeşim hem hiç rahatını bozmayacaksın kirada gezmek otobüse binmek sana eza gelecek. Hemde zorunluluk vardı diyeceksin öyle mi?

kdoksan hocam yazdığın faizle ilgili ek ders ve promosyon konusunda haklısın kesinlikle faiz bulaşıyor. Burda da çok dikkat edip promosyonları sevap beklemeden birilerine bağışlamak, ek ders ve maaşı ise yatar yatmaz çekerek bankada mümkün olduğu kadar az bırakmak gerekiyor. Sonuçta Allah bize emirlerini ne kadar yerine getirdiğimizi soracak gücümüz yettiğince bunları yapmalıyız. Promosyonu bağışlamak, ve bankada para bırakmamak faizle ev almamak, araba almamak ve faizin her türlüsünden elinden geldiğince uzak durmaya çalışmak bunlara inançlı olan herkesin gücü yetebilir diye düşünüyorum.

hocam sözlerine aynen katılıyorum ama burada bunu anlayabilcek pardon anlamak isteyecek yok.

Hayrettin kahraman hoca namusunuz tehlikeye girer, geciminizi sağlayamaz hale gilince faizle para alınabilir diyor ama arkadasın evine 6000 lira giriyor hiç bir sıkıntsın yok altında 0 araba var vs vs ama 2. ev kredisi çekiyor gecinemiyor ya arkadas komik ya valla yazık

Riyazus salihinde ilk hadis " amaller niyetlerine göredir" her mummin niyetine göre amel eder Mahşerde hepsi gün yüzüne çıkacaktır.

selam ve dua ile

delikatliyam' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:

...

doğru hocam adamın evine çift maaş giriyor keyfi krediyle ev alıyor amma zor durumda oluyor komiksiniz

Kimin nereye gideceğini Allah (cc) den başka kimse bilemez.
..
o zaman sadece bilgilendirici yorum yapın.
zira yaptığınız alıntıdakii yorumda siz çoktan karar vermiş gibi duruyorsunuz. !!!

kuveyt turk 0,91 kar payı alarak ilk önce alacağınız evi sahibinden alıyor ve 0,91 kar payı koyarak size satıyor...islamda vade var mıdır...şimdi burdan da bu şekilde ev alınabilir mii.....kiracı olmak zor zanaat

lover128' Alıntı:
kuveyt turk 0,91 kar payı alarak ilk önce alacağınız evi sahibinden alıyor ve 0,91 kar payı koyarak size satıyor...islamda vade var mıdır...şimdi burdan da bu şekilde ev alınabilir mii.....kiracı olmak zor zanaat
Dinimizde mali degerinde satmak var ama 0,91 kar payi koyunca pek degerinde satilmamis olur heralde birde bu kar oranla nedense hep faiz oranina paralel cikiyor

delikatliyam' Alıntı:

Sanırım okuduklarınızi anlamakta zorluk çekiyorsunuz. Bunu bizzat camiide ( hani benim inandığım din var ya öyle diyorsun ya o dinin namaz kılınan ibadet edilen yeri) imam (bunu da anlayacağın şekilde yazayım mi?) yatsı öncesi cemaati bilgilendirirken hoparlörden söyledi. Bunu kendim uydurmadıgımi ilk mesajımda söyledim( ama anlamak zor iş tabi)
Bana müslüman değilsin diyorsun ( senin inandığın din var birde islam dini var ) bizim dinimizde bunun karlıği olan hadisleri oku belki utanırsın. Ayrıca ben sabah akşam günah işleyen bir insan bile olsam sen bana cehennemde mutluluklar dileyemezdin ( o yazdığın hadis ve ayetleri anlayabilşeydin).

Re: Ynt: Ev kredisi çekerken nelere dikkate etmeliyiz?

Anladık arkadaşlar faize de dikkat etmeliyiz de esas konumuz bu değildiki :-/

delikatliyam' Alıntı:
Hadislerle dalga geçen insanları anlayamıyorum. Hadis nedir ne değildir neyle dalga geçersiniz bilmiyorsunuz sanırım.
size bir önerim var http://www.errahman.de/kuran-kavram-tefsiri/l/001.htm tıklayıp ctrl+f yapıp "faiz" kelimesini arattırmanız. orada Muslimden(r.a) Buhariden((r.a) müttefekun aleyh hadisler var. onları okumanızı önerebilirim. tabi bundan önce hadis nedir müttefekun aleyh hadis nedir , Buhari(r.a), Muslim (r.a) kimdir bilmek lazım.

Sonra da google de faiz caiz mi deyip arattırmak lazım ama caiz in ne anlama geldiğini de bilmek lazım ;)

okumak istemezseniz bir çok video da var onlarıda izleyebilrisiniz ;) http://www.youtube.com/watch?v=xhl2LvH4ae8 bunu gibi ;)
dalga geçtiğimi kim söyledi işi matetematiğe dökrüm realiteyi ortaya koydum hayatım boyunca faiz kulanmadım zinada yapmadım ama bu hesaba göre faiz kullanacağıma zina yaparım daha iyi faize vercegim parayı başka yerlere harcarım hesap ortada

Re: Ynt: Ev kredisi çekerken nelere dikkate etmeliyiz?

Ehli olmadan yanlış fetva veren, hainlik etmiş olur.
[Ebu Davud, Hakim]

Arkadaşlar yakın zamanda ev kredisi çeken varmı 100 bin 60 ay vadede hangi banka uygundur. birebir pazarlıkta indirim çok alınabilirmi teşekkürler.

msygn' Alıntı:
Arkadaşlar yakın zamanda ev kredisi çeken varmı 100 bin 60 ay vadede hangi banka uygundur. birebir pazarlıkta indirim çok alınabilirmi teşekkürler.
geçen hafta çektim hocam 1.11 den, internetten araştırıp en uygun teklifi buluyorsunuz. sonra kendi çalıştığınız bankaya gidiyorsunuz diyorsunuz ki beni uğraştırmayın bu orandan veren var başkasına gitmeyeyim diyorsun onlar da nazlanıyor cazlanıyor biraz sonra veriyor kredinizi.

kredi çekerken dikkat edeceğiniz masraf hayat sigortası, bazı bankalar zorunlu tutuyor ve yüksek fiyattan sigortalatıyorlar, kapsamına bakarsanız da nasıl öleceğiniz konusunda detay detay detay...doğal afetlerde ölmemen gerek,eğitmen eşliğinde spor yaparken ölmemen lazım,motorsiklet kullanmaman lazım,profesyonel amaçlı futbol, dağcılık vs. gibi sporlar yapmaman lazım,bulaşıcı hastalıklardan ölmemen lazım(Hiv vs.) baktığınız zaman sadece yaşlanıp normal yollardan ölmen karşılığında hayat sigortası geçerli oluyor gibi zaten sen yaşlanıp ölene kadar da evin borcunu ödemiş oluyorsun.

Geri