Ev kredisi çekerken nelere dikkate etmeliyiz?

Kodla Büyü
Eksper degeri tamamen sallamadir sen evi 200e almis olabilirsin eksper 100 gosterir kredin dusuk cikar. Eksper isini bu kredi danismanlari yani emlakcilar ayarliyor cebine bi iki bin atiyor isyedigin degeri gosteriyor. Belediyedeki degerin onemi yok

murathan21' Alıntı:
kdoksan' Alıntı:
Arkadaşlar alacağım ev belediyede 112000 tl gözükmekte 140000 tl ye alacağım ve 23000 birikmişim var. sizce durum nedir arkadaşlar expertize değerini 160000 tl olarak göstermeyi düşünüyoruz.Yapılabilirmi.
böylece 160.000 %75 --120000 tl kredi çekmiş olacağız.%4 tapu masrafı var.
6.400 tapu masrafı çıkıyor. Ev sahibi ile paylaşacağız.
120000 çektiğim zaman elime net 118500 geçecek.

118.500+23.000=141.500 Tl net para oluyor.
Ev ise 140.000+3.200=143.200
1800 tl açığım kalmış.

Tek sorun experler evi 160000 tl olarak gösterirlermi.

hocam masraflar 1500 tl mi sadece :) bunun dışında kesinti yok mu? belediye gözüken fiyat üzerinden tapu harcı ödenmiyor mu?112.000 nin %4 4.480,00 ypmaz mı?
Hocam bankasına göre değişiyor.Ziraat maximum 1500 tl çıkardı.Vakıfbank daha az çıkarıyor.Şimdi exper geldiği zaman 160000 tl değer biçince 112000 ne olur onu bende bilmiyorum.Tekrardan belediyeye bildiriliyormu.Belediyedeki değer ile bankadan çektiğimiz kredinin alakası oluyormu?Alakası yoksa dediğiniz gibi 4.480,0 yapar.Kanunan yarı yarıya verilmesi gerekli ama anlaşılırsa sadece alıcı yada satıcıda ödeyebiliyor.Genellikle onuda alıcıya ödetiyorlar.

Alım satım vergisi tamemen SATIŞ FİYATI üzerinden hesaplanır.
Aynı sitede farklı bloklarda aynı kattaki aynı daireyi 2 arkadaş aynı zamanda aldık.
o kredi kullanmadığı için satış değerini 100.000 gösterdi ben banka kredisi kullandığım için satış değerini 120.000 gösterdim. haliyle benim ödediğim vergi daha fazla çıktı. o yüzden rayiç bedelin fazla bir önemi yok.

BaRBaRYaN' Alıntı:
Alım satım vergisi tamemen SATIŞ FİYATI üzerinden hesaplanır.
Aynı sitede farklı bloklarda aynı kattaki aynı daireyi 2 arkadaş aynı zamanda aldık.
o kredi kullanmadığı için satış değerini 100.000 gösterdi ben banka kredisi kullandığım için satış değerini 120.000 gösterdim. haliyle benim ödediğim vergi daha fazla çıktı. o yüzden rayiç bedelin fazla bir önemi yok.
şimdi ben satış değerini 120000 göstersem exper 160000 değer biçse bankadan 120000 alabilirmiyim.

alırsınız.
ben evi 140.000 e aldım (ekspere 160.000 e alacağım dedim. Burası önemli sakın 140 a alıcam ama siz 160 gösterirmisiniz deme. evi 160.000 e alıcam dersin...)
eksper 160.000 değer biçti.
120.000 kredi çektim.

Re: Ynt: Ev kredisi çekerken nelere dikkate etmeliyiz?

murathan21' Alıntı:
oguz-han' Alıntı:
Ve nihayet iş bankasından kredi çektim. 130 bin tl. 0,89 faiz oranı ile ve 2 bin tl toplam masraf ile. 72 ayda Toplamda 176 bin civarı bir ödemem olacak. Artı 2 bin tl masraf.
İlerleyen zamanda faizlerin zoraki düşeceğini biliyorum ama yapılandırma yaparım diye düşündüm. Şu an piyasanın en düşüğü bu.

Biraz daha beklemek isterdim ama artık mütahit de evi bitirdi sayılır. Mecburen çektim yani.

İnşaallah iyi olur.

Aylık taksitlerim 2440 tl olacak.

hocam iş bankasının sitesindeki hesaplamada 1,08 den hesaplıyo bu oranı nasıl aldınız?

Pazarlık hocam, şube ile internet farklı oluyor. Şube her zaman daha düşük olur.

kdoksan' Alıntı:
murathan21' Alıntı:
kdoksan' Alıntı:
Arkadaşlar alacağım ev belediyede 112000 tl gözükmekte 140000 tl ye alacağım ve 23000 birikmişim var. sizce durum nedir arkadaşlar expertize değerini 160000 tl olarak göstermeyi düşünüyoruz.Yapılabilirmi.
böylece 160.000 %75 --120000 tl kredi çekmiş olacağız.%4 tapu masrafı var.
6.400 tapu masrafı çıkıyor. Ev sahibi ile paylaşacağız.
120000 çektiğim zaman elime net 118500 geçecek.

118.500+23.000=141.500 Tl net para oluyor.
Ev ise 140.000+3.200=143.200
1800 tl açığım kalmış.

Tek sorun experler evi 160000 tl olarak gösterirlermi.

hocam masraflar 1500 tl mi sadece :) bunun dışında kesinti yok mu? belediye gözüken fiyat üzerinden tapu harcı ödenmiyor mu?112.000 nin %4 4.480,00 ypmaz mı?
Hocam bankasına göre değişiyor.Ziraat maximum 1500 tl çıkardı.Vakıfbank daha az çıkarıyor.Şimdi exper geldiği zaman 160000 tl değer biçince 112000 ne olur onu bende bilmiyorum.Tekrardan belediyeye bildiriliyormu.Belediyedeki değer ile bankadan çektiğimiz kredinin alakası oluyormu?Alakası yoksa dediğiniz gibi 4.480,0 yapar.Kanunan yarı yarıya verilmesi gerekli ama anlaşılırsa sadece alıcı yada satıcıda ödeyebiliyor.Genellikle onuda alıcıya ödetiyorlar.

Hocam nasıl 1500 masraf. Kaç banka gezdim hiç 1500 duymadım. En düşük 2 bini gördüm.

inikat' Alıntı:
wes' Alıntı:
wgolf' Alıntı:
kızmayın ama faiz e bulaşmayın derim

Kuranda faiz ile alakali tahmini 7 ayet geçiyor
2:275 - Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.

2:276 - Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

2:278 - Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.

2:279 - Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.

3:130 - Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.

4:161 - Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.

30:39 - İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.

O zaman 10 yıl geri ödemeli 200bin lira sizden borç rica edeceğim saygıdeğer öğretmenim.

hocam 130bin tl yi 5 yılda öderim. nasılsa faiz yok 2160 tl aylık öderim niye fazladan 50bin tl bankaya vereyim. varsa gönüllü hemen alabilirim 130bin tl yi :)

olsada keşke versem şimdi şöyle bir hesap yaparsan 5 yılda ortama kira 700- 800 tl olsa zaten 45-50bin tl eder.
aylık 2160 tl kenara at veya altın al 5 yıl sonunda istediğin paraya ulaşırsın bankaya vereceğine faize bulaşacağına ev sahibine vermiş olursun.
birde ev almak zorunda da değilsin zaten dünya malı dünyada kalacak
Allah ın şavaş açtığı bir konuda Allah ın dedeğini mi yapmak istersin karşısında mı olmak istersin bu cevap ver daha da bir şey demiyorum.

wgolf' Alıntı:
inikat' Alıntı:
wes' Alıntı:
wgolf' Alıntı:
kızmayın ama faiz e bulaşmayın derim

Kuranda faiz ile alakali tahmini 7 ayet geçiyor
2:275 - Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.

2:276 - Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

2:278 - Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.

2:279 - Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.

3:130 - Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.

4:161 - Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.

30:39 - İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.

O zaman 10 yıl geri ödemeli 200bin lira sizden borç rica edeceğim saygıdeğer öğretmenim.

hocam 130bin tl yi 5 yılda öderim. nasılsa faiz yok 2160 tl aylık öderim niye fazladan 50bin tl bankaya vereyim. varsa gönüllü hemen alabilirim 130bin tl yi :)

olsada keşke versem şimdi şöyle bir hesap yaparsan 5 yılda ortama kira 700- 800 tl olsa zaten 45-50bin tl eder.
aylık 2160 tl kenara at veya altın al 5 yıl sonunda istediğin paraya ulaşırsın bankaya vereceğine faize bulaşacağına ev sahibine vermiş olursun.
birde ev almak zorunda da değilsin zaten dünya malı dünyada kalacak
Allah ın şavaş açtığı bir konuda Allah ın dedeğini mi yapmak istersin karşısında mı olmak istersin bu cevap ver daha da bir şey demiyorum.
...
bahsettiğiniz alıntıların tamamı FAİZ YEMEK ile ilgiliydi yanlış hatırlamıyorsam. burda herhangi bir faiz geliri yok. aksine gider var.

diğer biriktirme durumuna gelince. kendi örneğimle açıklayayım.
ben evimi 2 sene önce aldım 140.000 lira idi.
700 lira kira ile yıllık 8400 iki yılsa 16800 lira 20 yılda 168000 lira ederdi.
Oysa benim evim 2 yılda değer kazandı ve 280.000 lira oldu.
sizin kafanızla hareket etseydim ne şimdi ne de ölene kadar bir ev bile alamazdım.

Birgün bir tv programında izlemiştim. (Hiçbirimiz denecek kadar çoğumuz bunu yapmıyoruz o ayrı)
Ev almak istiyorum..,
150binlik evi şak diye kredi ile almam. Almamalıyım. Bunun için
Ya bazıların yaptığı gibi aylık aylık elden ödeyerek evin bitiminş beklemek, yada kooperatif gibi birsey
Onun dışında atıyorum o anki imkanımla 30binlik bi ev alabiliyorum. Gider 30binlik alırım birikime devam ederim. Derken 50-60-70.... Sonunda 140-150 binlik evde otururum.
Aynı şey araba için de geçerli.
Ama işte biz değişik değişik sebeplerden dolayı tek mermi hakkı var gibi düşünüp direk 150 bine atarız..

cyln' Alıntı:
Birgün bir tv programında izlemiştim. (Hiçbirimiz denecek kadar çoğumuz bunu yapmıyoruz o ayrı)
Ev almak istiyorum..,
150binlik evi şak diye kredi ile almam. Almamalıyım. Bunun için
Ya bazıların yaptığı gibi aylık aylık elden ödeyerek evin bitiminş beklemek, yada kooperatif gibi birsey
Onun dışında atıyorum o anki imkanımla 30binlik bi ev alabiliyorum. Gider 30binlik alırım birikime devam ederim. Derken 50-60-70.... Sonunda 140-150 binlik evde otururum.
Aynı şey araba için de geçerli.
Ama işte biz değişik değişik sebeplerden dolayı tek mermi hakkı var gibi düşünüp direk 150 bine atarız..
Hocam kiralar pahalı ise kiraya giden paraya yazık oluyor.
Şimdi Ben 5 senede çektiğim krediyi ödeyip bitireceğim.
550 kirada oturuyorum belki seneye 600 olacak kabaca hesap 60*600 =36000 tl kiraya gidiyor.
Ben bankadan kredi çektiğim zaman 5 seneye 40.000 faiz ödüyorum.
ayrıca 5 sene önce 80000 olan ev şimdi 130000 ediyor.
Ayrıca 2010 yılında öğretmen maaşı 1330 liraydı.
Hesap ortada.Eğer kiralar 300 olsa dediğiniz gibi birktirme yoluna girerdim.Ayrıca kiracı olmak zor.Eve bir şey yapamıyorsunuz.Nasıl olsa çıkarım diye perdeyi bile ona göre alıyorsunuz dolaplarda akeza.Bizde isteriz tabiki yasal tefecilere para vermemeyi Lakin bu şartlarda yapacak bir şey yok.

Hocam bu duşunceler biz beşeri varlıkların dünyevi görüşleri...
Mesela erkeğin altın takması ve ipek giymesi haram...
Aynı şekilde içki haram.
Ama biz insanoğlu ne diyoruz... İslam haram diyor ama ben kütük gibi içip kendimden geçmiyorum ki... Bi duble atıp gidiyorum. Şişeyi devirmiyorum.
Aynı şekilde hertarafıma altın takıp hava atmıyorum ki altı üstü evli veya nişanlı oldugumu yada sevdiğimden bir tanecik altın yüzük takıyorum...

Bunlar bizim dediklerimiz... Ama işte islam yasak diyor az veya çok değil öyle veya böyle değil... Yasak yaw...
Durum bu hocam. Yoksa ben de kredi çektim ben de ev aldım ben de aynı düşüncelerle sana destek veririm de islam bize destek vermiyor.

Bu konu bi de konusunda uzman olan biri ile bilgisi kıt olan birinin tartışması gibi.
Bilgisiz kişi birşeyler söylediğinde bilgili kişi çatır çatır onun tüm çıkış kapılarını kapatır ve susturur.
Şimdi bizim bu konuda bilgimiz az... Biz konuşuruz yarın bigün öte tarafta eminim bizşm bu öne sürdüğümüz tüm çıkış yolları tek tek kapatılır da çıttımız çıkmayacaktır...

“Kişinin bilerek yediği bir dirhem faiz, otuzaltı zinadan daha şiddetlidir.” bu Hadis-i Şerife dikkat etmek gerekir. Matematik hesapları bizi kurtarmaz sadece kendimizi kandırırız. Kredi çeken müslüman önce hesap günü bunu rabbine nasıl izah edeceğini, Peygamberimize ve İslamın yücelmesi için varını yokunu feda edip servetlerini, ailelerini, evlerini canlarını vs vs. terkeden güzel insaların yüzüne nasıl bakacağını da düşünsün, yine de vicdanı rahatsa kendinden zor durumda olan dünyadaki diğer insanlara baksın belki elindeki nimetlerin kirada oturmanın da bir nimet olduğunun farkına varır. Alacağımız şeyi Allah nasip ederse eninde sonunda alacağız değişen sadece yollar haram yoldan yada helal yoldan dünyalık olarak sonuç değişmiyor ama Ahiret inancımız varsa çok değişiyor Şu Hadisi Şerifte bunu özetliyor. "Kim haramı terk ederse helale nail olur"

100 bin tl ev kredisi çeken birisi yaklaşık 30 bin tl faiz ödediğine göre 1 dirhem yaklasık 0,6 tl olduğuna göre 30 bin tl faiz ödeyen bi insan yaklaşık 1.800.000 kez zina yapmış oluyor vay anasını .............

:alkis: :alkis: :alkis: :alkis:
bilisimci4535' Alıntı:
100 bin tl ev kredisi çeken birisi yaklaşık 30 bin tl faiz ödediğine göre 1 dirhem yaklasık 0,6 tl olduğuna göre 30 bin tl faiz ödeyen bi insan yaklaşık 1.800.000 kez zina yapmış oluyor vay anasını .............

Hadislerle dalga geçen insanları anlayamıyorum. Hadis nedir ne değildir neyle dalga geçersiniz bilmiyorsunuz sanırım.
size bir önerim var http://www.errahman.de/kuran-kavram-tefsiri/l/001.htm tıklayıp ctrl+f yapıp "faiz" kelimesini arattırmanız. orada Muslimden(r.a) Buhariden((r.a) müttefekun aleyh hadisler var. onları okumanızı önerebilirim. tabi bundan önce hadis nedir müttefekun aleyh hadis nedir , Buhari(r.a), Muslim (r.a) kimdir bilmek lazım.

Sonra da google de faiz caiz mi deyip arattırmak lazım ama caiz in ne anlama geldiğini de bilmek lazım ;)

okumak istemezseniz bir çok video da var onlarıda izleyebilrisiniz ;) http://www.youtube.com/watch?v=xhl2LvH4ae8 bunu gibi ;)

evet faiz haram ama insanlarda başını sokacak ev alabilmek için malesef bu illete bulaşıyor. hiç kimse durduk yere günah işlemek istemez. yarın bir gün ev alacak olsam nasıl alırım diye kara kara düşünüyorum. ne borç alabileceğim bir dayım ne de mirasına konacağım bir akrabam var. Allah herkesin yardımcısı olsun.

iki gün önce imam yatsı öncesi diyanet işleri başkanlığının evi ve arabası olmayan insanların bir ev ve bir araba sahibi olabilmek için kredi çekmelerine fetva verdiğini şöyledi, ama kendisi çekmemenin daha iyi olacağını söyledi.

not : yazdıklarımın hepsi islam dini için geçerlidir.
Hocam 120 ay vade ile cehennemden köşk satın alınca sizi diyanet işleri kurtaracağını mı sanıyorsunuz, sermayeyi hazırlayan cehennemden korkmazmış sizinkide öyle sanırım sizi gerçekten anlamıyorum.
Akıl var mantık var hocalarım tabi anlatacaklarım anlamak istemeyenler için sorun yok onlar inandıkları gibi yaşamaya devam etsinler

1.Faizin haram olduğunu inanmayan bence tövbe etmeleri gerekir.(kredi ile ev alanlar dahil)
2. http://www.youtube.com/watch?v=FhRaBQu7JOU izleyin ondan sonra ilk ev araba da faiz değil diyenlere cevap veriyor aslında
3.Bayındır hocayı pek takip etmem ama onun görüşü de http://www.youtube.com/watch?v=1NauXMJuFFA bu şekildedir
4. Allah Rızası için İhsan hocanın şu video izleyin diyorum http://www.youtube.com/watch?v=bOnqrhgtnx4&feature=youtu.be
5. Allah Rızası için Nurettin Yıldız hocanın şu sohbetinide izle ondan sonra düşün EY MÜSLÜMANNNNN http://www.youtube.com/watch?v=OcGBa3alY-Q
(nurettın hocanın 50 dk vıdeosunda sizin butun soru işaretlerinizi giderecektir emin olun)

Bu videolardan sonra anlamak istemeyen müslüman kardeşlerim için denelecek tek kelime Allah sonumuzu hayır etsin inşallah.

Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun Allah bizleri haramdan uzaklaştırıp helal olana yaklaştırsın inşallah..

ben de topraktan girdim agustosta teslim insallah, ben de takipteyim. bu arada bayram sonrasi ev kredilerinin dusecegi soyleniyor bu konuda bilgisi ilgisi olan var mi

Vermek istediğim mesaj diyanet işlerinde bu işi sizden daha iyi bilen insanların olduguydu. Ayetleri direk türkçe meali ile değerlendirerek 1500 yıl sonrası için değerlendirme yapmak ne kadar doğru? Diyanet işlerinde bu ise olur veren hocalar böyle hassas bir konuda karar verdiklerini sanırım bilecek kapasitede insanlardır.

Vermek istediğim mesaj diyanet işlerinde bu işi sizden daha iyi bilen insanların olduguydu. Ayetleri direk türkçe meali ile değerlendirerek 1500 yıl sonrası için değerlendirme yapmak ne kadar doğru? Diyanet işlerinde bu ise olur veren hocalar böyle hassas bir konuda karar verdiklerini sanırım bilecek kapasitede insanlardır.

Diyanet işlerinin bu konu da nasıl bir fetva verdiğini ( ilk önce fetva nedir bknz) bana ispatlayabilirmisin??

sen inandığın gibi yaşamaya devam et hocam senin inandığın bir din var Bir de İslam dini var

kredi çekip ev alanlara Cehennemdeki Köşkünde mutluluklar ;)

delikatliyam' Alıntı:
Diyanet işlerinin bu konu da nasıl bir fetva verdiğini ( ilk önce fetva nedir bknz) bana ispatlayabilirmisin??

sen inandığın gibi yaşamaya devam et hocam senin inandığın bir din var Bir de İslam dini var

Kredi konusunda sana katılıyorum ama nasıl kredi çekse bile Müslüman için cehennemlik dersin. Bu sekilde hangi insanı yolundan cevirebilirsin. Yazık ki ne yazık.

delikatliyam' Alıntı:

hocam bu konuda dıyanetın fetvası var bıldıgım kadarıyla evlılık ve ev alımında o paranın bır kerede bırıktıremeyecek olanların bu yola gırebılıcegı mekruh oldugu ama evlenememesı (aıle kuramaması) ve ev sahıbı olamaması konusunda soylemlerı var

faız haram degıl demek dınden cıkarabılır haklısınız ama Cennet cehennem ısınede karısmak aynı keza bır sıkıntı yasatabılır o nedenle bılgı vermek ıyıdır karar vermek sııkıntıdır

delikatliyam' Alıntı:
not : yazdıklarımın hepsi islam dini için geçerlidir.
Hocam 120 ay vade ile cehennemden köşk satın alınca sizi diyanet işleri kurtaracağını mı sanıyorsunuz, sermayeyi hazırlayan cehennemden korkmazmış sizinkide öyle sanırım sizi gerçekten anlamıyorum.
Akıl var mantık var hocalarım tabi anlatacaklarım anlamak istemeyenler için sorun yok onlar inandıkları gibi yaşamaya devam etsinler

1.Faizin haram olduğunu inanmayan bence tövbe etmeleri gerekir.(kredi ile ev alanlar dahil)
2. http://www.youtube.com/watch?v=FhRaBQu7JOU izleyin ondan sonra ilk ev araba da faiz değil diyenlere cevap veriyor aslında
3.Bayındır hocayı pek takip etmem ama onun görüşü de http://www.youtube.com/watch?v=1NauXMJuFFA bu şekildedir
4. Allah Rızası için İhsan hocanın şu video izleyin diyorum http://www.youtube.com/watch?v=bOnqrhgtnx4&feature=youtu.be
5. Allah Rızası için Nurettin Yıldız hocanın şu sohbetinide izle ondan sonra düşün EY MÜSLÜMANNNNN http://www.youtube.com/watch?v=OcGBa3alY-Q
(nurettın hocanın 50 dk vıdeosunda sizin butun soru işaretlerinizi giderecektir emin olun)

Bu videolardan sonra anlamak istemeyen müslüman kardeşlerim için denelecek tek kelime Allah sonumuzu hayır etsin inşallah.

Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun Allah bizleri haramdan uzaklaştırıp helal olana yaklaştırsın inşallah..

hocam imam olmak bu dunyada kolay ölumden sonrasında sorululugu cok Kanunı benımle gömun dedıgı kutuda fetvalar vardı yanı sorumlugu fetvayı verene yuklemıstır başka yolu olmadıgı ıcın daha buyuk gunahlara bulasmamak ıcın az gunahı (Dıyanet oyle dıyor) kabul etmektır

Geri