Ev geçindirmek için aylık masrafınız ne kadar?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Ben daha yeni evlendim. Evin bütçesini erkek olarak ben yapacağım tabiki. O yüzden merak ettim Aylık masrafınız ne kadar ve kac kişilik ailesiniz ? Evi geçindirmek için tahmini toplam kaç lira masraf oluyor? Butceyi ve hatcamalari buna gore ayarlayacagim :) cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

3,5 yıllık evliyim, aslında net olmamakla birlikte, 600 lira kira, elektrik (80 kış, 40 yaz kombiden dolayı ) 200 dogalgaz ( kışın, yazın 30 lira ) 60 internet, 40 su
500 lira civarı mutfak pazar vs vs

bunlar temel ihtiyaclar, bundan sonrakiler size kalmıs, sosyalliğinize, dısarıda olmanıza, dısarıda yeme içme.. lüks yasamaya göre değişir.

Bulduğu Gün Yiyen: Bulduğunu yer

Asgari Ücretli: aile desteği yoksa bol bol makarna bulgur soğan, zeytin peynir ekmek geri kalan kiraya:( destek varsa aldığı destek çocuklara ekstra bişeyler :)

Memur mu? Ne yardan geçer ne serden :rolleyes: maaş öyledir ki adama hayal kurdurur. o hayalin karşılığı birikene kadar hayale zam gelir :)

O yüzden bende aynı cevabı vereyim. yorgan ile boyun arasındaki ilişkiye bakar:)

Birkaç ay masraflarını gözlemle. Kira , taksitler, kredi kartı, varsa kredi, pazar alışverişi felan
sonrasında ayın 13ü gibi boş bir sayfaya gelir ve giderlerini eksiksiz yaz. ekders i mümkünse bu kısma dahil etme çünkü değişken bazen war bazen yok. ekdersi birikim için kullanın turuncu hesap a atın yada faiz istemezseniz gram altın hesabı açın oraya azar azar atın.

Gelir ve giderin birbirine denkse ekdersi biriktirirsin ama gider fazlaysa öncelikle giderleri azaltmayı dene olmazsa ekdersten takviye edersin.
Fazla kalan paranı harcama dünyanın hali belli değil köşede biraz para bulundur(3bin -5bin ne olursa)

Çok fazla kredi kartı bulundurma. bende 3 taneydi baş edemiyordum illaki harcıyordum şuan 1 tane war yeter.
Mutfak ihtiyaçlarını uygun marketlerden aylık olarak al ( en ucuz demiyorum. iyi ürün uygun fiyat)
Sebze meyve pazarlarda fiyatı uygunsa haftada bir pazara gidip alabilirsin (hem uygun fiyat hemde taze)

Bu dediklerimin dışında ek gelir bulmaya bak
sınav görevlerini takip et.
yapabileceğin bir iş ortaklığı varsa bütçen varsa yap.

Son söz: gereğinden fazla harcama kampanyaları takip et, yapacaklarını önceden planla erken al(tatil felan)
özellikle kredi kartına çok dikkat et.
gelir gideri hesaplarken fazla paran kalıyorsa önce onu kenara ayır sonra kalan paranı harca( bu sayede birikim yaparsın)

Büyükşehir için yazıyım ; 75o kira , 750 market, 200-250 gaz, elektrik 80-100, su 60-80, internet 60 , cep tel fatura 80, düğün borcun varsa aylık 1000 kredi (ya da araba falan almak istersen ) günlük harçlık 15-20 civarı aylık (450 -600) ...
Eşin çalısıyorsa onun maaşıyla da ev kredisine girersin :)) neticede 3500- 4000 civarı 2 kişilik aile . tek maaş büyük şehir büyük sıkıntı ... Allah yardımıcımız olsun ...

Google play se para yönetimi diye bir uygulama var. Onu kullan hocam
Tabi veri girmeye üşenmezsen. Bir iki ay sonra nereye ne harcadığını görürsün Hocam

Geri