Ev alma zamanı mı?

Kodla Büyü
Arkadaşlar 12 ay sonra teslim temelden projeye girdim, 120 m2 150.000 TL ye anlaştık. Mütahitin de ilk projesi olduğu için biraz çevremdeki diğer mütahitlere göre uygun verdi. Proje bitene kadar 50000tl vermiş olacağım. 100000 tl civarı da kredi çekeceğim. Umarım 12 ay sonra faizler de düşer.

mavi85' Alıntı:
Arkadaşlar temelden projeden evlere girsem 12 ay sonra teslim edilecek, 12 ay sonra faizler düşer mi sizce?
hocam bu düşünceyle eve girilmez, faizler hiç düşmeyecekmiş gibi düşün. şu anki yükü kaldırabiliyorsan al. eğer düşerse yapılandırırsın ama bence düşmeyecek

Ekonomi forumlarında 2016 Hazirana kadar faizlerin düşmeyeceği tahmin ediliyor,düşüş olacaksa 2016nın sonuna doğru olacağı tahmin ediliyor, ama şu da kesin dolar, euro ve asgari ücret arttıktan sonra ev fiyatları da yerinde durmayacaktır.

mavi85' Alıntı:
Ekonomi forumlarında 2016 Hazirana kadar faizlerin düşmeyeceği tahmin ediliyor,düşüş olacaksa 2016nın sonuna doğru olacağı tahmin ediliyor, ama şu da kesin dolar, euro ve asgari ücret arttıktan sonra ev fiyatları da yerinde durmayacaktır.
önümüzdeki yılı tahmin ettim ben de, daha ilerisini bilemeyiz zaten...
hocam faizler yükseldikçe ev fiyatları çok prim yapmaz (artmaz demiyorum), faizlerde hazirana göre ciddi fark var. ev fiyatlarında söylenen balonlara çok kulak asma. tabi bazı büyük şehirlerin belli bölgeleri istisna oluyor.

uzun vadeli kredi çekecek olanların düşer mi diye düşünmesine çok da gerek yok aslında
bir süre çektiğin orandan ödersin sonra düşerse yapılandırırsın ev fiyatlarının yükselmesinden etkilenmemiş olursun en azından

Şu faiz oranlarıyla 100 bin lira ve üstü kredi çeken adama ben akıllı adam gözüyle bakmam! 2012 de 0.78 faiz oranıyla 60 bin lira çekip ev aldım ev kredisi çeksem 0.68 idi oran ben ipotek falan olmasın diye ihtiyaç çektim. Bu yıl ise 288 bin liraya 140 metrekare ev aldım çatı dublex eğer çekeceğim kredi 100 bin lirayı geçecek olsaydı almazdım.

Birde bankaların dolandırıcılıklarını unutmayın derim. 1 bankaya gittim faiz oranı 1.25 görünüyordu dosya tahsis 5/1000 görünüyordu, hayat sigortasıda 200 250 arası gelir dedi bankacı kız. Sonra başvuruyu yaptım bir baktık hayat sigortası toplam 780 lira görünüyor. 1.29 faiz alan dosya masrafsız ve 150 lira toplam hayat sigortası olan bankadan kredi çektim bende 18 ay geri ödemeli 40 bin lira.

Bunun yanında da ben ülkede ekonomik kriz olabileceğini düşünenlerden biriyim. Hükümet kuruldu ortam rahatladı derken faiz oranlarında düşme olmadı. Bu olumsuz bakmamı sağlıyor.

Ben anlamıyorum ev almazsak sokağa mı atıyorlar bizi. Biz(kendim için de söylüyorum) "eşek" gibi çalışıp bir de üstüne faizin günahını da sırtlanıp bankaları oturdukları yerden zengin edelim. Başta ev alsam iyi olur diyordum ama şimdi hiç kasmıyorum kendimi. Emekli olunca alsam hiçbirşey kaybetmem. Varsın bankalar yerine ev sahipleri kazansın. Bakara suresi 278 ve 279. ayetleri okuyun derim

sonzeybek' Alıntı:
Ben anlamıyorum ev almazsak sokağa mı atıyorlar bizi. Biz(kendim için de söylüyorum) "eşek" gibi çalışıp bir de üstüne faizin günahını da sırtlanıp bankaları oturdukları yerden zengin edelim. Başta ev alsam iyi olur diyordum ama şimdi hiç kasmıyorum kendimi. Emekli olunca alsam hiçbirşey kaybetmem. Varsın bankalar yerine ev sahipleri kazansın. Bakara suresi 278 ve 279. ayetleri okuyun derim
:+1:

İstanbuldaysanız, faiz oranları ne olursa olsun kazanırsınız. mayıs ayında 300.000'e ev aldım, 10 yıllık krediyi faiziyle 460.000 ödeyeceğim, ve şuan aynı sitedeki ev 380.000 e satıldı. Bu sadece 7 ayda 80.000 lira demek. Annem yılların bankacısıdır ve şunu der; ödeyeceğin faizi, vade sonunda kazanacaksan kredi çekilir der. Aynı zamanda kirada vermiyorsun.
Başka bir durum anlatayım; Reklamlarda görmüşsünüzdür, beylikdüzünde vira istanbul diye bir proje var. Ordan arkadaşlar ev almak için 1 saat sıra beklediler. ve 2018'de bitecek 2+1 ev için topraktan 413000 ödeyecekler. Ancak 2018'de o ev olacak 600.000tl. Ya olmazsa demeyin, istanbulda oluyor arkadaşlar.
Ev fiyatları düşmez arkadaşlar, faizler düşer artar, faizler çıkar yine artar. Çünkü inşaat malzeme fiyatları ve arsalar yani enflasyon hep arttıkça ev fiyatları artar.
2012'de geldim istanbula o zaman araba değilde ev alsaydım, 150000'e alacaktım ve borcun çoğunu ödeyecektim. İyi bir araba alacaktım. Ben iyi araba aldım, sonra ev alınca sattım, şimdi kötü bir arabaya biniyorum. Zararın bi yerinden döndüm.
Yani bu enflasyon, bu hayat pahalılığı varken faizlere takılıp, kira ödemeyin bugün zararda gibi görünürsünüz, ancak büyük resimde kardasınızdır.
Son söyleyeceğim, hayatı kaçırmamak lazım, 1 ev alın, bitince rahatlarsınız. 2.si için uğraşmayın

2015 Şubat ayında temelden eve girdim.Evin değeri 153000 TL
%25 peşinat istemişti 34000 Tl ödeme yaptım
Ev şuan yeni bitti yaklaşık 10 ay sürdü.
Zemin katımız şuanda 200000 TL satılıyor benim dairemin değeri o civar-ikinci kat güneybatı cephe
Bu hafta kredi başvurusunda bulundum.60 Ay 1.07 Oran +(120 ay çekersen 1.08) Ziraat bankası
90000 TL yetecek biraz da bu boşlukta birikim yaptım.
Temelden girmek herzaman iyidir.

crazyboss' Alıntı:
Zemin katımız şuanda 200000 TL satılıyor benim dairemin değeri o civar-ikinci kat güneybatı cephe
Bu hafta kredi başvurusunda bulundum.60 Ay 1.07 Oran +(120 ay çekersen 1.08) Ziraat bankası

Topraktan eve girmek hem fiyat hem ödeme olarak cazip gibi. Olayın resmiyet boyutu nasıl oluyor. Karşılıklı güven dışında neler gerekiyor. 150 bine bakmıştım topraktan. Aynı yerde daha önce yapılan aynı plan evin doğu cephesini 230 bine veriyorlar. Ancak güvensiz göründü. Tabi bilgim olmadığı için böyle düşünüyorum.

selcuklu' Alıntı:
crazyboss' Alıntı:

Topraktan eve girmek hem fiyat hem ödeme olarak cazip gibi. Olayın resmiyet boyutu nasıl oluyor. Karşılıklı güven dışında neler gerekiyor. 150 bine bakmıştım topraktan. Aynı yerde daha önce yapılan aynı plan evin doğu cephesini 230 bine veriyorlar. Ancak güvensiz göründü. Tabi bilgim olmadığı için böyle düşünüyorum.

Size tavsiyem iyi araştırıp sağlam bir inşaat firmasından ev almanız yönünde.Muhatabınız firma olsun.Ayrıca anlaşmayı yaparken ilk ödemenizde sözleşmenize tüm maddeleri ekleyin.Evin içerisinde kullanılacak malzemelerden tutun,markalara kadar yazın.Örneğin kombi ve duşakabin takılması firmaya aittir gibi.Karşılıklı güven firmanın geçmişteki proje ve teslimatlarını bilmenizle ilgili bir durum olarak ortaya çıkıyor.Yoksa tanımadığınız bir müteahitten ev almak kumar olur.

Bahsettiğim bir müteahhit in projesi şirket yok, aynı alanda yaptığı evler hoşuma gittiği için ve fiyattan dolayı ilgilenmiştim ancak ev alacak durum zaten ortadan kalktı. Teşekkür ederim bilgileriniz için...

Garantinin Reklamı Geldi Aklıma
Subliminal mesaj içeriyor demişlerdi.
Youtube dan araştırın derim.

Bir Soru
Banka Faiz Kazanıyor.
Siz Ödüyorsunuz AMa ev Fiyatı artıyor Kazanıyorsunuz

Kim Kaybediyor???

mavi85' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, 40.000 TL param var. 170.000 tl satılık ev var.
130.000 TL-120 ay kredi çekersem geri ödemesi 230.000 tl oluyor.
100.000 tl faiz veriliyor yani.
120 aydaki kiraya ödeyeceğim para ise ise 75.000 tl.

Bulunduğum bölgede her yıl 20.000 TL artış oluyor ev fiyatlarında. Her yıl da 6000 TL kira veriyorum. Tamam banka faizleri de yüksek şiimdi ama, Asgari ücret 1300 TL olursa ev fiyatları artar diye düşünüyorum. Sizce ev almanın zamanı mı, yoksa fiyatlar düşer mi, beklemeli miyim.? Toplam gelirim aylık 4000 tl.

15 ay geçmiş. Arkadaşlar aralık 2015te korkarak temelden girmiştim, ev bitti ay sonu giriyoruz inşallah, 170.000 TL ye girmiştim. 230.000 tl veriyorlar şimdi. İyiki de girmişim, gayrimenkul gerçekten hızlı pahalanıyor. Evin kazandığı değeri ödeyeceğim faizi 2ye katladı.

Hocam hayırlı olsun. Ailenizle birlikte mutlu ve huzurlu güle güle oturun inşallah. Darısı olmayanlara:) Ama her şeyin başı sağlık :)

mavi85' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, 40.000 TL param var. 170.000 tl satılık ev var.
130.000 TL-120 ay kredi çekersem geri ödemesi 230.000 tl oluyor.
100.000 tl faiz veriliyor yani.
120 aydaki kiraya ödeyeceğim para ise ise 75.000 tl.

Bulunduğum bölgede her yıl 20.000 TL artış oluyor ev fiyatlarında. Her yıl da 6000 TL kira veriyorum. Tamam banka faizleri de yüksek şiimdi ama, Asgari ücret 1300 TL olursa ev fiyatları artar diye düşünüyorum. Sizce ev almanın zamanı mı, yoksa fiyatlar düşer mi, beklemeli miyim.? Toplam gelirim aylık 4000 tl.

15 ay geçmiş. Arkadaşlar aralık 2015te korkarak temelden girmiştim, ev bitti ay sonu giriyoruz inşallah, 170.000 TL ye girmiştim. 230.000 tl veriyorlar şimdi. İyiki de girmişim, gayrimenkul gerçekten hızlı pahalanıyor. Evin kazandığı değeri ödeyeceğim faizi 2ye katladı.
yıllık %30 , hangi il-ilçe burası merak ettim?

Geri