Etkileşimli tahtadan image silindi!

Kodla Büyü

la_mer62

Aktif Üye
Arkadaşlar etkileşimli tahtalarımıza virüs bulaştığı için imajlarından tekrardan yüklemek istedim ama şu anda sadece pardus açılıyor ve ne imaj ne de win7 sistemde gözükmüyor. tekrar imajı nasıl yükleyebilirim? şimdiden tşk ler yardımlarınız için.

Hocam merak ettiğim birşey var. Tahtaya virüs bulaşmadan önce herhangi bir kurulum yaptınız mı? ya da siz admin olarak sistemi açtınız mı?

admin olarak açmıştım ama ekstradan birşey yüklememiştim ben. bir sakıncası mı var ? ya normalde bir sınıfdaki tahtanın geri yüklemesini yaptım sıkıntı olmadı 2. sınıfdageri yükleme bitti masaüstü açıldı komut satırında birşeyler yükleniyor yine onları yaptı sistemi tekrar açmanız gerekiyor dedi yaptım ve sonra pardusa döndü win 7 kayboldu imaj da silindi f8 e basınca sadece pardus gözüküyor.

la_mer62' Alıntı:
admin olarak açmıştım ama ekstradan birşey yüklememiştim ben. bir sakıncası mı var ? ya normalde bir sınıfdaki tahtanın geri yüklemesini yaptım sıkıntı olmadı 2. sınıfdageri yükleme bitti masaüstü açıldı komut satırında birşeyler yükleniyor yine onları yaptı sistemi tekrar açmanız gerekiyor dedi yaptım ve sonra pardusa döndü win 7 kayboldu imaj da silindi f8 e basınca sadece pardus gözüküyor.

sadece virüs bulaşma sürecini merak ettim.

Hocam Acronisi USB den boot yap.
Çalışan bir tahtanın imajını Acronis'le harici diskine al. İmaj alırken tüm bölümleri ve partitionları al.
Sonra çalışmayan tahtaya imaj yükle.
En pratik çözüm bu. Kolay gelsin.

selday' Alıntı:
Hocam Acronisi USB den boot yap.
Çalışan bir tahtanın imajını Acronis'le harici diskine al. İmaj alırken tüm bölümleri ve partitionları al.
Sonra çalışmayan tahtaya imaj yükle.
En pratik çözüm bu. Kolay gelsin.
sayın arkadaşım usb üzerinden çalışan dosyaları eklermisin direkt usb ye kopyakayıp boot edecek şekilde. Yapacağınız bu eklenti acronisi tekrar yükleme boot oluşturma gibi( daha önce oluşturmadığım için) sıkıntılardan bizi kurtarırmısın.

1 haftadır servise söylemiştim yeni geldiler. tahtanın harddiskini söküp götürdüler. tekrardan yükleyip getireceklermiş. en mantıklısı hocamın dediği gibi acronisle image alıp tekrardan kurmak ama imajların boyutu bence baya bir vardır ve flash bellekden bootable yapması da sıkıntılı oluyor . nasıl yapabileceğimizi adım adım gösteren bir adrese verebilirmisiniz acronisle image alıp yüklemeyi flash bellekden arkadaşlar.

Etkileşimli tahtalar Acronis Bootable Flash disklerle açılmaya çalışıldığında genellikle sorun çıkarıyor. En pratik yöntemlerden biri olarak şunları yapabilirsiniz:

1- Sağlam bir tahtaya Acronis True Image 2011 veya tercihen 2013 kurun. Tools Menüsünden Acronis Startup Recovery seçeneğini etkinleştirin. Böylelikle bilgisayar açılırken siyah ekrandayken Acronis yazısını gördüğünüzde F11 tuşuna basarsanız Acronis CD'si ile açmış gibi olursunuz.
2- Bu işlemi yaptığınız tahtanın hard diskini söküp bir harici hard disk kutusuna (20 Lira civarı) takın.
3- İşletim sistemi bozulan tahtanın Bios ayarlarından öncelikle USB Boot özelliğini etkinleştirin. Daha sonra açılış aygıtı olarak USB Hard diskinizi seçin ve yeniden başlatın.
4- Şimdi açılışta Acrronis yazısını görünce F11'e basın ve Acronis'i çalıştırın.
5- Tools menüsünden Clone Disk'i seçin. Source disk olarak Disk 1'i seçin (USB disk daima Disk 1 olur). Destination olarak da diğer diski seçin ve klonlamayı başlatın.
6- İşlem 20 dakika kadar sürecektir.

İşlem sonunda tüm partisyonlar bire bir kopyalanmış olur. Evet uzun biraz ama daha kolay bir yöntem aklına gelen varsa yazsın.
Tabi etkileşimli tahtaların imajını almak ve hard diskini sökmek yasak olduğu için bunların hiçbirini yapmayın :roll:
Saygılar...

Geri