Etkileşimli tahtada ETAP'a geçmek

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
http://www.etap.org.tr/
Okulda 1-2 tane tahtada ETAP kurmak istiyorum. ETAP kullanan arkadaşlar bilgi verebilir mi?
Şifre, kilit, scratch.. vs... tahtalarda win 8.1 ve atak programı kurulu.

Hocam bende okulumda ETAP kuracağım. Öncelikle etap.org.tr adresinden okulun kurumsal mailine yönetici şifresi isteyin çünkü öğretmenlere flash bellek hazırlamalısınız tahtayı açmaları için. Eta Register programı ile flash bellek hazırlayınca tahta şifresiz açılıyor. Sonra usb 3.0 bir flash belleğe etap sitesinde bulunan imajı indirerek atın. Sonrası zaten tahtaya imaj yükleme olayı.

Hocam yeni gelişmesi sebebiyle bir takım olumsuzluklar mevcut. En olumsuz durum exe uzantılı programların açılmaması ve ms office yerine libre office kullanılıyor olması. Microsoft destek sağlamadığı için Libre Office ile ppt uzantılı dosyaları görüntüleme yaparken slaytlarda görüntü kayabiliyor. Bunun dışında kilit programı hazır olarak geliyor. Arayüz öğretmenlerin rahat bir şekilde kullanabilmesi için düzenlenmiş. Ben 1 senedir kullanıyorum ve tavsiye ederim.

iki yıldır 46 tahtada kullanıyoruz. powertpoint sıkıntısı dışında önemli bir sıkıntı yaşamadım. bazı öğretmenler sadece powerpoint ile ders anlattığı için animasyonlar çalışmadığı için şikayet etmişti. tahta uygulamalarının %90 nı çalışıyor. zaman içerisinde de çalışmayanlar uyumlu hale gelecektir eminim. windowstan daha hızlı ve kullanışlu bir sistem tavsiye ederim.

Özelden telefon numaralarınızı atarsanız sizi ETAP telegram gruplarına üye yapalım. Geçiş sürecinde destek olalım. Etap kullanan iller ve okullar olarak sorunlarınıza cevap bulalım.

Çünkü yalnız değilsiniz.

tahta.etap.org.tr adresinde tahta sayısını görebilirsiniz.

Hocam yeni gelişmesi sebebiyle bir takım olumsuzluklar mevcut. En olumsuz durum exe uzantılı programların açılmaması ve ms office yerine libre office kullanılıyor olması. Microsoft destek sağlamadığı için Libre Office ile ppt uzantılı dosyaları görüntüleme yaparken slaytlarda görüntü kayabiliyor. Bunun dışında kilit programı hazır olarak geliyor. Arayüz öğretmenlerin rahat bir şekilde kullanabilmesi için düzenlenmiş. Ben 1 senedir kullanıyorum ve tavsiye ederim.

Tahtada kullanılabilecek birçok exe çalışıyor fakat tabiki garantisi yok. İllerin hazırladığı son imajlarda libre office ile birlikte wps office de geliyor.

Exe çalışmaması sorun çıkartmaz. Öğretmenlerin yüzde kaçı exe dosyası kullanıyordur... En azından kendi tahtamdan başlayacağım.

ETAP kullanan arkadaşlar Deep Freeze tarzı bir yazılım varmı bu sistemde. ATAK tarzı sadece usb takıldığında açılan ve internet gerektirmeyen bir yazılım var mı?

Deepfreeze hiç ihtiyaç duymazsın hocam. Çünkü virüs derdi yok, her öğretmen için ayrı bir hesap oluşturuyor Dolayısıyla her öğretmen kendi tahtasını kullanıyor gibi.. USB takıldığında açılan bir sistem var ama internet gerekiyor çünkü EBA ile etkileşimli öğretmeni tanımlıyor öyle açıyor tahtayı dolayısıyla bir öğretmenin birden fazla USB belleği olamaz her yeni USB bellek hazırlandığında diğeri iptal olur. Öğretmen oturum açtığında kendi adına Eba açılmış olarak gelir. Ayrıca öğretmen USB belleği evde ya da herhangi bir yerde unutursa belleği oluştururken ayrıca bir oturum şifresi ister o şifre ile internet bağlantısı olmasa da oturumuna (hesabına) giriş yaparak tahtayı kullanabilir.

Deepfreeze hiç ihtiyaç duymazsın hocam. Çünkü virüs derdi yok, her öğretmen için ayrı bir hesap oluşturuyor Dolayısıyla her öğretmen kendi tahtasını kullanıyor gibi.. USB takıldığında açılan bir sistem var ama internet gerekiyor çünkü EBA ile etkileşimli öğretmeni tanımlıyor öyle açıyor tahtayı dolayısıyla bir öğretmenin birden fazla USB belleği olamaz her yeni USB bellek hazırlandığında diğeri iptal olur. Öğretmen oturum açtığında kendi adına Eba açılmış olarak gelir. Ayrıca öğretmen USB belleği evde ya da herhangi bir yerde unutursa belleği oluştururken ayrıca bir oturum şifresi ister o şifre ile internet bağlantısı olmasa da oturumuna (hesabına) giriş yaparak tahtayı kullanabilir.
Yanıtınız için teşekkürler. Ben yinede deepfreeze tarzı bir yazılım kullanmak istersem varmı bunun etap ta karşılığı ?

Bence libre ofis yeterli. Şu an okulda bakanlığın eba üzerinden yayınladığı win8.1 imajı yüklü. Sadece1-2 tahtada, o da libre ofisi hiç görmeden word olmadan rahat edemeyen iki öğretmen kendileri yükledi, ms ofis var. Diğerlerinde sorun çıkmıyor. Korsan işine girmem dedim. İsteyen kendi yüklesin, benden bir şey beklemesin, sorumluluk kabul etmem dedim. 3 yıldan sorun çıkarmadı. Bazı öğretmenler evlerine libre ofis kurdular....
Her işe çözüm bulunur, önemli olan sudan çıkmış balığa dönmemek, tahtayı kullanırken sıkıntı yaşarsam ders verimli işleyemem ve işlemeleri yavaşlar.

Şunu da yazayım, ms ofisin kendi sürümleri arasında bile sorun taşıyabiliyoruz. Power point bir kenara bırakın Word de bile...

Geri