Etkileşimli Tahta Bios Ayarları

Kodla Büyü

compteach

Aktif Üye
Arkadaşlar merhabalar. Ben Konya - Selçuklu da bir lisede BTR olarak çalışıyorum. İlçemiz Etkileşimli Tahta Güvenlik Tedbirleri diye bir yazı gönderdi. Bu önlemleri uyguluyoruz.
Size sormak istediğim soru şu; Yazıda bios a yönetici şifresi koyun deniliyor. Bende şifre koydum sıkıntı yok. Ancak açılışta şifreyi girmeden enter'a bastığımda bios açılıyor, çoğu şeyi değiştiremiyorsun ancak boot menü ayarlarını değiştirebiliyorsun. Böyle olunca bir anlamı kalmıyor. Amaç açılışta USB den açmasınlar. Ben bir yerlerde hata mı yapıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

yazılılmdan hocam. değiştirmek mümkün değil ahırım. eğer biz yazılım atmazasak..

hocam diğrelerini yaptınız mı? gpedit li olanları. onlarıda kapatsak bile ara kutusuna yazınca geliyo.....

nese1982' Alıntı:
hocam diğrelerini yaptınız mı? gpedit li olanları. onlarıda kapatsak bile ara kutusuna yazınca geliyo.....
evet geliyor çok saçma
açılışta F8 menüsünün gelmemesi ayarını biosda tam olarak nereden yapıyoruz onu bulamadım.

yagmurumsu82' Alıntı:
nese1982' Alıntı:
evet geliyor çok saçma
açılışta F8 menüsünün gelmemesi ayarını biosda tam olarak nereden yapıyoruz onu bulamadım.
ben bulamadım hatta usb kapatma var mı?

hocam listeyi yayınlayalım.bilenler madde madde paylaşsın bence. ben de tarayıcı yok.

ben bulamadım hatta usb kapatma var mı?[/quote]
açılış sırasını usb olanları devre dışı bıraktım budur herhalde başka bişey göremedim

yataylimit' Alıntı:
Aşağıdaki mesajı bir arkadaşa cevap vermek için yazmıştım, bir kopyasını da buraya yazıyorum, belki faydalı olur.

Not: Bu adımlar belirli bir seviyede bilgisayar yönetim beceriniz olduğu düşünülerek yazılmıştır. Maddelerden herhangi biri hakkında detaylı bilgi istenirse yardımcı olabilirim.

1- Derhal yönetici şifresini değiştirin. Bu şifre yakında forumlarda paylaşılacak ve öğrenciler öğrenecek.
2- Netsupport'u kaldırıp kendiniz yeniden kurun.
3- Kullanıcı hesaplarındaki Ebeveyn Denetimlerinden, kullanıcı hesabında mevcut exeler dışında exe çalıştırılmasını yasaklayın.
4- Deep Freeze 7 kurun ve sadece C sürücüsünü dondurun.
5- Biosa şifre koyun.
6- Biosun boot seçeneklerinde USB boot özelliğini kapatın ve dahili diski 1. boot aygıtı yapın.
7- Bios boot ayarlarından açılış sırasında F8'e basılınca boot ekranı gelme özelliğini de ekstra güvenlik için kapatın.
8- Bios seçeneklerinden Wake on Lan özelliğini etkinleştirin. Bu sayede NetSupport ile kapalı durumdaki tahtaları fiziksel müdahale olmadan oturduğunuz yerden açabilirsiniz.
9- Yönetici, Deep Freeze ve Bios şifreleriniz birbirinden farklı olsun.
10- Ağ ayarlarından ağ bulma özelliğini kapatın.
11- Windows Güvenlik Duvarınız açık olsun (yoksa ağ bulma özelliği kapanmaz ve çocuklar yukarıda anlattığım şekilde, telefon üzerinden bağlanarak yasaklı sitelere girerler)
12- gpedit.msc 'den Proxy ayarlarının değiştirilmesini yasaklayın. Bunu yapmazsanız Internet Explorer'ın Proxy ayarlarını değiştirerek harici bir site üzerinden yasaklı sitelere girdiklerini gözümle gördüm.
13- Bağımsız proxy ayarlarına sahip olan Firefox'u kurmayın. Bakanlık istiyor derseniz de, bir dll dosyasını silerek çalışmasını engelleyin. Firefox kurarsanız gpedit.msc 'den yaptığınız proxy ayarı işe yaramaz.
14- D sürücüne yükleyeceğiniz Fatih Eğitim İçerikleri klasörünün güvenlik ayarlarına girerek Vestel kullanıcısının bu dosyalara yazma-silme hakkını kaldırın.
15- NetSupport programından yönetimin rahat olması için her tahtayı, bulunduğu dersliğin adıyla adlandırın. Aksi taktirde Vestel PC olarak görünen onlarca tahtanız olur ve arıza durumunda hızlı müdahale edemeyebilirsiniz.
16- gpedit.msc 'den, Başlat menüsündeki Çalıştır simgesini gizleyin.
17- gpedit.msc 'den Kayıt Defterinin çalıştırılmasını engelleyin.
18- Acronis True Image 2011 veya 2013 yükleyin. Acronis Secure Zone oluşturun ve Deep Freeze aktifken her tahtanın yedeğini bu alana alın.
19- Tools menüsünden Acronis Startup Recovery özeliiğini etkinleştirin. Bu sayede, bilgisayar açılırken F11 tuşuna basarsanız bilgisayarı True Image CD'si ile açmış gibi olursunuz. Büyük kolaylıktır.
20- Ebeveyn Denetimi ayarlarından çocukların Acronis True Image programını kullanmasına izin vermeyin.

bir arkadaş paylaşmış bizim ilçede biraz değiştirmiş sanırsam
ilçenin gönderdiği şu

1- yönetici şifresini değiştirin. Bu şifre yakında forumlarda paylaşılacak ve öğrenciler öğrenecek.

3- Kullanıcı hesaplarındaki Ebeveyn Denetimlerinden, kullanıcı hesabında mevcut exeler dışında exe çalıştırılmasını yasaklayın.

5- Biosa şifre koyun.
6- Biosun boot seçeneklerinde USB boot özelliğini kapatın ve dahili diski 1. boot aygıtı yapın.
7- Bios boot ayarlarından açılış sırasında F8'e basılınca boot ekranı gelme özelliğini de ekstra güvenlik için kapatın.
8- Bios seçeneklerinden Wake on Lan özelliğini etkinleştirin. Bu sayede NetSupport ile kapalı durumdaki tahtaları fiziksel müdahale olmadan oturduğunuz yerden açabilirsiniz.
9- Yönetici ve Bios şifreleriniz birbirinden farklı olsun.
10- Ağ ayarlarından ağ bulma özelliğini kapatın.
11- Windows Güvenlik Duvarınız açık olsun (yoksa ağ bulma özelliği kapanmaz ve çocuklar yukarıda anlattığım şekilde, telefon üzerinden bağlanarak yasaklı sitelere girerler)
12- gpedit.msc 'den Proxy ayarlarının değiştirilmesini yasaklayın. Bunu yapmazsanız Internet Explorer'ın Proxy ayarlarını değiştirerek harici bir site üzerinden yasaklı sitelere girdiklerini gözümle gördüm.
13- Bağımsız proxy ayarlarına sahip olan Firefox'u kurmayın. Bakanlık istiyor derseniz de, bir dll dosyasını silerek çalışmasını engelleyin. Firefox kurarsanız gpedit.msc 'den yaptığınız proxy ayarı işe yaramaz.
14- D sürücüne yükleyeceğiniz Fatih Eğitim İçerikleri klasörünün güvenlik ayarlarına girerek Vestel kullanıcısının bu dosyalara yazma-silme hakkını kaldırın.
15- NetSupport programından yönetimin rahat olması için her tahtayı, bulunduğu dersliğin adıyla adlandırın. Aksi taktirde Vestel PC olarak görünen onlarca tahtanız olur ve arıza durumunda hızlı müdahale edemeyebilirsiniz.
16- gpedit.msc 'den, Başlat menüsündeki Çalıştır simgesini gizleyin.
17- gpedit.msc 'den Kayıt Defterinin çalıştırılmasını engelleyin.
20- Ebeveyn Denetimi ayarlarından çocukların Acronis True Image programını kullanmasına izin vermeyin

Deep freeze tarzında bir koruma programı gerekli olacaktır. Ancak lisans sorunu dolayısıyla kurulamıyor şu sıralarda. Alternatif olarak ücretsiz hangi yazılım kullanılabilir?

arkadaşlar bende yönetici şifresi koydum ama boot açılışı değiştiriliyor. bi anlamı yok. bu yazıyı gönderenler acaba uyguladılar mı bu maddeleri ? Vestel kullanıcısını standart yapınca cogu madde oluyor. bence önemli olan bilgisayarın adını değiştirmek, admin oturumu şifresini değiştirmek, Vestel kullanıcısını standart yapmak, biosa şifre koymak (oda suan için anlamsız)

20 maddeyi paylaşan arkadaşın eline sağlık :mrgreen:
Bioslara şifre konulabiliyor, sorun çıkmaması lazım. Ben hepsini şifreledim. Bir de şu F8'e basınca boot menüsünün gelmesini engelleyen bir bios ayarı da vardı gibi hatırlıyorum, yarın bakacağım.

blg_ort' Alıntı:
arkadaşlar bende yönetici şifresi koydum ama boot açılışı değiştiriliyor. bi anlamı yok. bu yazıyı gönderenler acaba uyguladılar mı bu maddeleri ? Vestel kullanıcısını standart yapınca cogu madde oluyor. bence önemli olan bilgisayarın adını değiştirmek, admin oturumu şifresini değiştirmek, Vestel kullanıcısını standart yapmak, biosa şifre koymak (oda suan için anlamsız)

Bios ayarlarını varsayılana döndürdüm ama F8'e basınca boot menüsü falan açılmıyor. F11-F12 falan da denedim. Siz boot açılışını nasıl değiştiriyorsunuz hocam?

yataylimit' Alıntı:
blg_ort' Alıntı:

Bios ayarlarını varsayılana döndürdüm ama F8'e basınca boot menüsü falan açılmıyor. F11-F12 falan da denedim. Siz boot açılışını nasıl değiştiriyorsunuz hocam?

biosa normal yönetici şifresini koyduktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın biosa girmek isteyin şifre soruyor şifreyi girmeden enterle geçin biosa birin oradaki booot seçeneklerini tekrar USB keye getirebiliyorsunuz. .

KESİN ÇÖZÜM:

Biosta Gelişmiş sekmesindeki USB Yapılandırması kısmından Kalıt USB Desteğini devre dışı bırakın.
Bunu yapınca tahtalar, başlangıçta 1. sıraya koymuş dahi olsanız USB hard disk veya flash ile çalışmıyor.
Biosa girmek için şifre istediğinde Enter tuşuyla şifre yazmadan girince bu ayar değiştirilemiyor.
Kalıt USB Desteğini devre dışı bırakmak, USB'yi kapatmak anlamına gelmiyor. Windows 7 USB cihazları görmeye devam ediyor.

Uyarınız için teşekkürler blg_ort.

yataylimit' Alıntı:
KESİN ÇÖZÜM:

Biosta Gelişmiş sekmesindeki USB Yapılandırması kısmından Kalıt USB Desteğini devre dışı bırakın.
Bunu yapınca tahtalar, başlangıçta 1. sıraya koymuş dahi olsanız USB hard disk veya flash ile çalışmıyor.
Biosa girmek için şifre istediğinde Enter tuşuyla şifre yazmadan girince bu ayar değiştirilemiyor.
Kalıt USB Desteğini devre dışı bırakmak, USB'yi kapatmak anlamına gelmiyor. Windows 7 USB cihazları görmeye devam ediyor.

Bende bu şekilde çözdüm. Teşekkürler...

Ben biosa şifre koyabildim fakat F8 i düşünmemiştim şimdi gördüm. Yarın hemen bakıyorum normalde seçenek olmalı.
SAYIN ARKADAŞLAR ŞİKAYETLERİNİZİ VESTEL ANA SAYFA İLETİŞİM BİZE ULAŞIN GİBİ BİR YER VAR ORAYA BELİRTİNİZ.
DİREK AKILLI TAHTA SABİTTEN ARAMA NOSU ŞUDUR ARKADAŞLAR: (CEPTEN ARANMIYOR)
0800 219 01 23

ben de f8 basınca açılan bir ekran var. vestelci arkadaşlara sordum bu ekranın gelmesini nasıl engelliyeyez diye onlar engelleyemezsiniz dediler

yataylimit' Alıntı:
KESİN ÇÖZÜM:

hocam yaktın bizi :)

Bende 32 tahtaya imaj attım. Deepfreeze, Child Kontrol ve Netsupport protect kullanarak tümünün bioslarına şifre koydum tüm biosların şifresi aynı ama bir tanesine yanlış girmeyi başarmışım. Onun bios pilini sökmem ya da biosu sıfırlamam lazım. var mı bilgisi olan?

nese1982' Alıntı:
ben de f8 basınca açılan bir ekran var. vestelci arkadaşlara sordum bu ekranın gelmesini nasıl engelliyeyez diye onlar engelleyemezsiniz dediler

Demki ki bu tahtaların biosları da farklı farklı... Bizdekilerde F8 gelmiyor.
Siz yine "Kalıt USB Desteğini" pasif yaparsanız F8 gelse bile USB disk ile çalıştıramazlar hocam.

Geri