Etiket bulutu

Kodla Büyü

mclaren

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Şu anda sitelerde anahtar kelimeler, bu konuyla alakalı etiketler vs.. sıklıkla karşılaşıyorum. Seo ile alakalı olduğunu biliyorum ama bu etiketlerdeki kelimeler neye göre seçiliyor, üzerine tıkladığımızda gelecek sayfaları neye göre belirliyoruz, kategori mantığında çalışıyor ama niçin kategori oluşturmuyoruz da etiket bulutuna ihtiyaç duyuyoruz. Makaleleri okudum ama hep genel bilgiler verilmiş ve wordpress gibi hazır sistemlerde kullanıldından fazla detaylı bilgi yok.

Genelde yazılar bir ya da birkaç kategoriye ait olabilirler. Ancak etiket sistemi daha farklıdır. Etiketler yazıların içeriklerine göre yazıları birbiriyle ilişkilendirmeye yarar. Tabi çoğu sitede etiket sistemi yanlış kullanıldığından istenileni vermemektedir.
Etiketlerin birinci amacı ziyaretçilere istedikleri içeriğe ulaşmada kolaylık sağlamaktır. İkinci amacı ise arama motorlarındaki indeks sayınızı artırmaktır. Şöyle ki, diyelim ki sitenizde 10 tane yazı var. Bu durumda indeks sayınız 10 olacaktır. Ancak bunları farklı etiketle ikişer, üçer olacak şekilde birbirine bağlarsanız, bu durumda 15 indeksiniz olacaktır. Bu durum yazı sayınız arttığında ve doğru bir etiketleme (benzer içerik oluşturmayacak şekilde) ile normalin üzerinde indeks sayısına ulaşabilecektir.
İşin genel mantığı budur.

tşk hocam yorumlarınız için ama benzer içerik oluşturmayacak şekilde derken kastınız nedir?

Etiket bulutunda önce kategori seçilir. Seçilen kategorideki içerikler içirisinden en çok tekrar edilen kelimeler etiket olarak görünür. Örneğin 5 seçilirse en az 5 sefer tekrar edilen kelime buluta yansır..

asp-php' Alıntı:
Etiket bulutunda önce kategori seçilir. Seçilen kategorideki içerikler içirisinden en çok tekrar edilen kelimeler etiket olarak görünür. Örneğin 5 seçilirse en az 5 sefer tekrar edilen kelime buluta yansır..

Hocam kusura bakma kafam basmadı, biraz daha açabilir misin sana zahmet :D şimdi asp ile kendim yapmaya çalışcam bunu, zaten 5 tane kategorim var, kategori altına veri eklerken veritabanına o kelimeleri benim mi eklemem lazım??

Geri