Ethernet sürücü sorunu

Kodla Büyü

denizlal

Üye
Arkadaşlar, benim sorunum ethernet sürücüsünü nasıl bulabilirim? Öğrenci bilgisayarına yaniden windows yükledim. Ethernet sürücüyü tanıtmam gerek. Öğretmen bilgisayarı ile öğrenci bilgisayarınki farklıymış. Öğretmen bilgisayarınki asus ama öğrenci bilgisayarının ne olduğunu nasıl bulabilirim?

Arkadaşım okulda kesin onları cd'si vardır yahu. Bizim lab cd cehennemi gibi. 20 tane, 15 tane kaybolur, kırılır da hepsi de gitmemiştir ya.

Olmaz ise anakartı aç bak bir arkadaşın dediği gibi. Veya eklediğim program ile markasını modelini öğrenebilirsin.

Eklediğim arşivi aç. Başlat > Çalıştır'a cmd yaz, komut istemini aç ve açtığın arşivdeki pci32 dosyasını(entegre şeklinde simgesi olan) komut satının içine sürükle ve enterla. Yukarı aşağı gezinerek ethernet kartınla ilgili bilgiyi ara. Marka ve modeli bilince internetten bulması kolay. Eğer ethernet onboard ise direk anakart üreticisinin sayfasından bulmayı dene.

Ekli dosyalar

• pci32.rar
    528.4 KB · Görüntüleme: 67
driver magican diye bir program var yada bunu türevi bunlar yardımıylada hiç açmadan bula bilirsiniz hocam

hocam benimkide öyle oldu ben aygıt yöneticisindende buldum intele ait kasanın içini açın oradanda bakabilirsiniz ethernet kartının üstünde yazar

Ethernet sürücüsünü ya da modeliyle uğraşmadan önce anakart sürücüsünü kursanız madem ki onboardmış :roll:

cigidem' Alıntı:
Ethernet sürücüsünü ya da modeliyle uğraşmadan önce anakart sürücüsünü kursanız madem ki onboardmış :roll:

Hocam anakart sürücüsünü derken sanırım çipset sürücüyü kastediyorsunuz. Fakat çipset'i kursa bile etherneti yine tanımaz. Onboard da olsa tanımaz. Onu ayrıyeten kurmalı.

denizlal hocam gönderdiğim pci32 programı ile ethernet kartının marka, modelini öğrenebilirsiniz. O çıkan listeyi iyi inceleyin. Bende ethernet ile ilgili bilgi, listenin sonlarında, sarı renkle yazılmış oluyor. Network, Ethernet vs. Alt satırda marka ve modeli RT8139 Fast Ethernet Adapter diye yazıyor mesela bende. Siz de listeden buna benzer marka model bilgisini arayın.

Marka modeli öğrenince google'dan aratın o marka modeli yazarak. Veya üreticisinin sitesinden indirin. www.driverguide.com sitesinde de arayabilirsiniz fakat bu site bana çok karmaşık geliyor.

Size güveniyorum.

Hocam veya şu göndereceğim programı çalıştırın, mainboard tabından anakartınızın marka ve modelini öğrenebilisiniz.

Büyük ihtimalle anakartınız intel değil, çipseti intel.

Anakartınızın marka ve modeli'nin CPUz programı ile öğrendikten sonra üreticinin sitesinden kendi marka ve modelinizin download veya support sayfasına gidip sürücülerinizi indirebilirsiniz. Onboard olduğuna göre anakart üreticisinin sayfasında sürücüsü vardır.

Mesela anakart asus ise www.asus.com.tr'den vs. indirebilirsiniz, tabi kendi marka ve modelinizi seçip işletim sisteminize uygun sürücüyü seçip.

Ekli dosyalar

• CPUZ.rar
    395.6 KB · Görüntüleme: 50
Geri