etab 5 root atılmış kilitlenmiş - Disiplin cezası verelim mi

Kodla Büyü

ademola

Süper Üye
Süper Üye
Öğrenci tableti root atarken kilitlemiş, ekranlarına gelen root atmayın uyarısına rağmen bizim uyarımıza rağmen...

disiplin yönetmeliğinde aşağıdaki ibareler var deyip, gözlerini korkutmuştuk ama şimdi ne yapacağız...
ceza vermek lazım ama aşağıdaki çok ağır olur.
sizler ne yaptınız başına gelen var mı?
(4) Örgün eğitim dışına çıkarma cezasını gerektiren davranışlar;
h) Okulun taşınır veya taşınmaz mallarını kasıtlı olarak tahrip etmek,

öğrenci 2hafta önce sordu bana hocam böyle olsa ne yaparız falan diye dedim ki disiplin suçudur hemde cihaz garanti dışı kalır.
istersen sen garantiye gönder bakalım ne diyecekler, babası dün okulu arayıp niye tableti garantiye biz gönderiyoruz sizin işiniz değil mi falan diye memur hanıma çıkışmış telefonda.
şimdi velisini çağıracağız çocuğun bakalım müdür bey ne diyecek ne yapacak...

Hocam ben tablet bilgisayarların okulun değil öğrencinin malı olduğunu düşünüyorum. Bir nevi bu tabletler çeşitli kurallara uyulması şartıyla öğrenciye hibe edilmiştir. Bu nedenle öğrenci tablet bilgisayarında, hibe edilirken belirtilen kurallar dışında işlem yapmaya çalışmış ise bunun da çözümü bellidir. Olması gereken ise hibe şartlarına uygun davranmadığı için öğrenciden tableti almaktır ancak bu mümkün değil. O halde sorunu açık şekilde belirterek servise gönderebilirsiniz. Bu sayede zaten cihaz garanti dışı kalacağından maddi olarak bir ceza almış olacaktır. Dahasına da bence gerek yok. Bu örnek bile koca okula yeter bir daha teşebbüs etmeme konusunda
Tüm yazdıklarım resmi bir dayanağı olmayan şahsi görüşlerimdir :oops:

bu konuda bakanlık resmi bir yazı çıkarmalıdır. Tabletler imza karşılığı öğrencilere teslim edildi, belirli şartları kabul ederek imza attırılsaydı belki ceza verilebilirdi. BTR olarak tabletlerin root edilip edilmediği ile işleri takip edilmesi gibi bir görevimiz yok diye biliyorum. Mevcut şartlarda Öğrenciye root attı diye ceza verilemez diye düşünüyorum.
şahsi görüşüm
Aşırı korumacı yaklaşımı da eğitimci olarak kabul etmiyorum, tabletleri eğitimin bir parçası haline getirecek altyapıyı kurmadan dağıtırsan olacağı buydu. Bakanlık o tabletlerin rootlanacağını bilmiyor muydu sanki. İşin özeti üzerimize vazife olarak görmüyorum ben root takip işini. Zaten bikaç yıl daha kullanacak ve çöp olacak, önemli bir iş olduğunu düşünmüyorum.
Ayrıca tabletlere bu kadar engelin koyulmasına karşı olduğum için bırakınız rootlasınlar ve bakanlıkta , usb bağlantısını bile devre dışı bıraktığı bu saçmalığa son verir belki.

Tableti verirsen o öğrenci onu rootlamaya çalışır kardeşim yapacak bişey yok. Ben öğrenciyi okul saati dışında kontrol edemem. Bu cihazlar illaki patlayacak. Caydırıcı yöntemi falan da bulunamaz. Tableti elinden alıp bir daha vermemek de olmaz. Root atılmış cihaza el konulacak ikinci bir cihaz parayla verilecek. Veli de ben vermem diyecek. Öğrenci tabletsiz kalacak. Ya da tableti özgür bırakacaksın. Yani kısıtlamalı tablet vermeyeceksin. Madem öğrenci teknolojiyi kullansın diyosun bırak kullansın. Senin kısıtlamalı tabletinle değil. Özgürce kullansın. Öğrencine güveniyosan tableti dağıt güvenmiyosan dağıtma.

Hocam disiplin cezasını gerektirecek bir durum yok. Tablet gençlere hibe edilen bir ders materyalidir. Ders kitaplarını özensiz kullanan öğrencilere yaptırım uygulanmıyor biliyorsunuz ki. Garanti kapsamı dışına çıkacağını ve ücretinin tarafından karşılanacağını, teslim tutanaklarında belirtmeli ve veliye imzalatmalısınız. Eğer karşılamıyorsa kesinlikle başka bir tablet verilmemelidir. Bana sorarsanız zaten hiç tablet dağıtılmamalıdır.

Hocam tabletin masrafı neyse karşılarlar. Fazla uzatmaya gerek yok. Veli dırdır ederse üstüne gitmeyin. İl formatörüne yönlendirin.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/ortaogrk ... tmelik.pdf)
...
MADDE 164
-
(1) Kınama cezasını gerektiren davranışlar ve fiiller şunlardır:
l - Bilişim araçlarını amacı dışında kullanmak

(3) Okul değiştirme cezasını gerektiren fiil ve davranışlar;
g - Okula ait taşınır veya taşınmaz mallara zarar vermek,
...
yönetmelikte bu eylemlerle ilgili verilebilecek cezalar yukarıda. Sizin paylaştığınız KASITLI ZARAR VERME ifadesi daha ağır eylemler için kullanılabilir. Öğrenci tablete root atmanın yasak olduğunu bilmediğini söyleyecektir. Siz teslim formlarına böyle bir ibare yazmadığınız için de muhtemelen ilçe disiplin kurulu bu maddeden ceza verilmesini iptal eder.

BENCE; 164-1-L maddesinden KINAMA cezası verebilirsiniz. Tekrarında bir üst cezayı verirsiniz.

ALTERNATİF; 164-3-G maddesinden disiplin kuruluna sevk edersiniz kurul cezanın ilk defa işlenmesi, öğrencinin pişman olduğunu ifade etnesi, rehberlik servisinin görüşü vb.. hafifletici nedenlerle bir alt ceza olan KISA SÜRELİ OKULDAN UZAKLAŞTIRMA (1-5 gün) cezası verebilir.

BaRBaRYaN' Alıntı:
Ortaöğretim kurumları yönetmeliği (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/ortaogrk ... tmelik.pdf)
...
MADDE 164
-
(1) Kınama cezasını gerektiren davranışlar ve fiiller şunlardır:
l - Bilişim araçlarını amacı dışında kullanmak

(3) Okul değiştirme cezasını gerektiren fiil ve davranışlar;
g - Okula ait taşınır veya taşınmaz mallara zarar vermek,
...
yönetmelikte bu eylemlerle ilgili verilebilecek cezalar yukarıda. Sizin paylaştığınız KASITLI ZARAR VERME ifadesi daha ağır eylemler için kullanılabilir. Öğrenci tablete root atmanın yasak olduğunu bilmediğini söyleyecektir. Siz teslim formlarına böyle bir ibare yazmadığınız için de muhtemelen ilçe disiplin kurulu bu maddeden ceza verilmesini iptal eder.

BENCE; 164-1-L maddesinden KINAMA cezası verebilirsiniz. Tekrarında bir üst cezayı verirsiniz.

ALTERNATİF; 164-3-G maddesinden disiplin kuruluna sevk edersiniz kurul cezanın ilk defa işlenmesi, öğrencinin pişman olduğunu ifade etnesi, rehberlik servisinin görüşü vb.. hafifletici nedenlerle bir alt ceza olan KISA SÜRELİ OKULDAN UZAKLAŞTIRMA (1-5 gün) cezası verebilir.

teşekkür ederim hocam, bende çok hafif de olsa bir cezanın uyarının verilmesi taraftarıyım, yoksa "bize karışan yok" "rootlayın bişey olmaz" gibi cümleleri çok duyarız.

Burda cezayı tartışmak yararsız. Sonuçta ne ceza verilirse verilsin hayatına mal olmayacak. Bunun gibi çok örnek çıkacak. Parasını alsan da, kınasan da bunun önüne geçebilecek bi yaptırım olmayacak. Bu tabletlerin sorunları kime patlayacak. Tabletleri dağıtırken foto çekinerek gevşek gevşek poz verenler bununla daha ilgilenmeyecek. İşin şov kısmında olanlar ortadan kaybolacak. Adamlar akıllı tahtaları monte etti gitti derdi tasası bize kaldı. Tabletin sıkıntısı da bizde olacak. Şarj olmuyo, uygulama açılmıyo, görüntü yok, ses yok vs. Ben tablete karşıyım. Keşke kullanabilecek bir hedef kitle olsa da ülkemizde kullanılsa. Malesef öğrenciye güvenmiyorum.

Geri