Eskiye Oranla Düşük Performans

Kodla Büyü

aderinkaya

Üye
Merhabalar,
Lenovo Z570 model bir laptopum var ortalama 6 yıldır bende ve özenle kullandığım bir laptop. Son zamanlarda sebebini bir türlü çözemediğim bir performans sorunu var. Oyun oynarken düşük fps, grafik çalışırken donmalar veya işlemleri geç bitirme gibi sorunlar yaşıyorum.
Donanımsal Özellikler:
intel i7 2670QM
nvdia gt540m (harici)
intel 3000 (dahili)
6gb ddr3 1333mhz 9-9-9-24 cl ram
750gb 5400rpm hdd
win 7 professsional x64 (orijinal)

Daha önce bu sistem ile bir çok oyunu çok rahat oynuyordum. Solidworks vs çalışırken gayet rahat çalışıyordum. Şuan ise cs 1.5 gibi bir oyunda bile fps sorunu yaşıyorum. Lol gibi bir oyunda en düşük grafik özelliklerinde donmalar oluyor kasıyor. benchmark ile test ettiğimde puanlama normal çıktı. Sistem değiştirdim win10-8,1 ikisinide denedim sonuç aynı değişen birşey olmadı. Sizin bir fikriniz var mı yada sorunu nasıl bulabilirim?

i7 işlemcili gtx 860 ekran kartlı laptobum var,Ben de de aynı sorun var içini açıp temizliğini yaptım termal macununu sürdüm yine aynı,acaba diyorum kullandığım kıırlmış programlar zamanla birikim mi yapıyor,tam sistem taraması da yaptım durum aynı.

Bilgisayar bileşenleri içlerinden elektirik geçen parçalar zaman içinde kullanın ısı nem sıcak soğuk çalıştırmadan dolayı performansları düşmektedir parçalara verilen garanti zaten 3 sene siz 6 senedir kullanıyor muşsunuz bence performans düşüklüğü normal .Acizane tavsiyem arkadaşın dediği gibi bir fan temizliği birde piyasada satılan pro laptop soğutucu altlıklar var onlardan kullanın .

Yapabiliyorsanız içini açmışken termal macunları kaliteli ürünlerle yenileyin. Tozunu topağını iyice temizleyin. Hdd çok yavaş. Onu sata ssd ile değiştirin. 4 GB Ram artık yetersiz gelir. Yapabiliyorsanız en azından 8 GB Ram takın. Faydasını göreceksiniz. Ancak bu yaşa gelmiş makineden ilk yıllardaki performansını beklemeyin :) Windows'a bağımlı tutan çok elzem birşey yoksa hafif linux dağıtımlarından birini deneyebilirsiniz. Oyun için Steam üzerinden artık linux oyunu da bulunuyor.

Benim bilgisayar daha 1.5 yıllık aynı şeyleri bende yaşıyorum. (4 + 8 ) gb ram + 4gb ekran (gtx 950m) oyun oynayan biri de değilim ama bilgisayar yavaş çalışıyor.

Benim bilgisayarım da Öyle ama ZULA oynarken fazla kasmıyor diğer oyunlarda Efsane KASIYOR :) :D ;):)
search
:D

Bilgisayarda işin garibi ısınma gibi bir sorunda yok bir kaç ay önce içini komple temizleyip macunları yeniledim zaten. Windowsun şişme ihtimali yok diye düşünüyorum çünkü son 3 ay içinde bu sorunu çözmek için windows 81. den 10'a geçiş yaptım sorun devam edince windows 7 ye döndüm. Crackli program kullanmam kolay kolay ihtiyacım olan yazılımlar ya free yada zaten lisansları mevcut elimde. @HSBA sizin dediğiniz gibi ömrünü tamamlamış olabilir diye düşünüyorum fakat stres testlerinde sorun çıkarmıyor :) Sanırım en iyi çözüm yeni bir laptop :D

5400 rpm harddisk ten kaynaklanıyor sorununuz. SSD iyi bir çözüm olacaktır. Ben daha eski bilgisayarıma taktım canavar gibi oldu. Başka arkadaşların bilgisayarına da taktım onlar da çok memnunlar.

5400 rpm harddisk ten kaynaklanıyor sorununuz. SSD iyi bir çözüm olacaktır. Ben daha eski bilgisayarıma taktım canavar gibi oldu. Başka arkadaşların bilgisayarına da taktım onlar da çok memnunlar.
Normal kullanım için elbet çok daha hızlı olacaktır o şüphesiz lakin benim grafik performans sorunuma ne gibi bir etkisi olur?

Sürekli yenilenen programlar, işletim sistemleri ve oyunlar eskiye nazaran daha fazla sistem kaynağı gerektiriyor ve yeni nesil donanımların bazı özelliklerini kullanmak istiyorlar. Bu durumlarda perforamns kaybı söz konusu oluyor. Ayrıca bir de donanımların eskime olayı var tabi. İlk alındığı gibi aynı performansı veremeyebilir. Zaman içinde performansta körelmeler meydana gelebilir. Ama dediğim gibi, büyük bir ihtimal güncellemelerle gelen yeniliklerden kaynaklıdır büyük performans düşüşleri.

Geri