Eş durumu tayininde evlilik süresi önemli mi?

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar eş durumu tayini istemek için belli bir süre evli kalmak mı gerekiyor?
atıyorum mayısta evlensen ağustosta tayin istenebiliyor mu?

önemli olan 2 yılda 360 gün sigorta ve halen çalışıyor olması

bir de şunu soracaktım, evleneceğin kişinin mesleği önemli mi?
sigortalı olması gerektiğini biliyorum tabi...örnek vermek gerekirse evleneceğin kişi bankacıysa yanına tayin isteyebiliyor musun?

Evleneceğin kişi öğretmense hiçbir sorun yok ancak prim yatırma usülü olunca önemliymiş. Bende şubatta nikah yapacağım bu yüzden ilçemizde çalışan bir müfettişi aramıştım.

kakababa' Alıntı:
Evleneceğin kişi öğretmense hiçbir sorun yok ancak prim yatırma usülü olunca önemliymiş. Bende şubatta nikah yapacağım bu yüzden ilçemizde çalışan bir müfettişi aramıştım.

süre açısından mı meslek açısından mı sorun oluyor?

evleneğiniz kişi devlet memuru değilse, "mesleği açısından" ve "kaç yıldan beri sigortalı olduğu(alt sınır var)" bakımlarından önemli.

http://ikgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar ... 8.2013.pdf

b) Eşi kamu kurum ve kuruluşları dışında 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı olarak çalışanlardan;
1. Eşinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,
2. Bağlı bulunduğu vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
3. Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,
4. İdare merkezi belirli bir il’de olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşleri, ayrıca, atanmak istediği yerde eşinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler içinse çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir.
5. 360 gün sigortalılık süresinin hesabında, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4 üncü maddesi kapsamında geçen hizmet sürelerinin tamamı birlikte değerlendirilecektir.
6. Eşleri sigortalı olarak çalışan öğretmenlerin yer değişikliği başvurularında, eşlerinin sigortalılık süresinin yeterli olmaması halinde, borçlanılmak kaydıyla son iki yıllık süre zarfında askerlikte geçen süreler de sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilir.

şöyle söyleyeyim evlenecek olduğum kişi devlet bankasında ve 4 yıldır çalışıyor...yanına gitmem de yönetmelik olarak bir engel var mı?

1 gün kala bile nikah yapsanız problem yok, eşiniz 4 yıldır görev yapıyormuş zaten, hiç problem çıkmaz hocam.

AKADEMİA' Alıntı:
Allah mesut bahtiyar etsin hocam. BBNET için bir düğün davetiyesi isteriz. :D

şotofokta bir davetiye hazırlar siz değerli hocalarıma gönderirim hocam... :lol:
kısmet kader inşallah o günleri görürüz :)

Geri