Eş durumu atama hakkında

Kodla Büyü

erdem175

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Hocalarım yeni yönetmeliğe göre özel sektörde çalışan eşin bulunduğu il sınırları içerisine evlilik sebebiyle tayin istediğimizde 3 yıllık kesintisiz sigorta priminin ödenmiş olmasını istiyor.Yönetmelikte bulamayıp sizden bu konuda deneyimi olanlara sorularım var.Yardımcı olursanız şimdiden Allah razı olsun.

1)3 yıllık kesintisiz sigorta priminin ödenmiş olması durumunda ben eş durumundan tayin istedim atıyorum A şehrinin merkezinde eşim. Ama ben A şehrinin ilçesine atandım.Bir sonraki eş durumu atamasında tekrar A merkezine tayin hakkım var mı? (atandığım yerde herhangi bir bekleme süresi olmadan)
2)Eş durumundan eşimin bulunduğu şehre geldim ama eşim iş değiştirdi sigortasında kesinti oldu ya da 3 ay çalışmadı.Bu durumda ne oluyor?Ne gibi dezavantajı var.

Merhaba erdem175, ben 2012 ağustos ayında eş durumundan tayin oldum. Bildiğim kadarıyla;
1) Eşiniz özelde çalışıyor ise son 2 yıl içerinde en az 360 günlük prim istiyor, kesintili ya da kesintisiz olması önemli değil.
2) Eğer bir ilçeye atandıysanız ilk eş durumu başvurusunda eşinizin çalıştığı ilçeye ya da il merkezine tekrar başvuru hakkınız var.
3) Meb her yıl Haziran ayında özür durumlarını belgelemelerini ister, diğer zamanlarda ekstra birşey olmazsa istemez. Bu nedenle işten ayrılıp 2-3 ay çalışmaması bir sorun teşkil etmez çünkü son 2 yıl içinde 360 gün prim aranır.

bt_volkanhoca hocam yalnız ağustos ayında yeni değişiklik oldu yönetmelikte yukarıda belirttim onu sanırım bilmiyorsunuz.Yinede sağolun.

Böyle bir değişiklik yok hocam (3 yıl kesintisiz prim). Benim dediğim gibi aynen devam ediyor. Eğer böyle bir değişiklik varsa linkini atar mısınız.

Aile birliği mazeretine dayanarak yer değiştirme isteğinde bulunan memur, eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında
kamu personeli olarak çalıştığına veya atanmayı talep ettiği yerde eşinin kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek
suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak halen çalıştığına ya da birinci fıkranın (e) bendinde sayılan
görevlerde bulunduğuna ilişkin belgeyi kurumuna ibraz etmekle yükümlüdür. Ayrıca yer değiştirme başvurusuna, evlilik
durumunu kanıtlayan belgenin de eklenmesi gerekir.

erdem175' Alıntı:
Hocalarım yeni yönetmeliğe göre özel sektörde çalışan eşin bulunduğu il sınırları içerisine evlilik sebebiyle tayin istediğimizde 3 yıllık kesintisiz sigorta priminin ödenmiş olmasını istiyor.Yönetmelikte bulamayıp sizden bu konuda deneyimi olanlara sorularım var.Yardımcı olursanız şimdiden Allah razı olsun.

1)3 yıllık kesintisiz sigorta priminin ödenmiş olması durumunda ben eş durumundan tayin istedim atıyorum A şehrinin merkezinde eşim. Ama ben A şehrinin ilçesine atandım.Bir sonraki eş durumu atamasında tekrar A merkezine tayin hakkım var mı? (atandığım yerde herhangi bir bekleme süresi olmadan)
2)Eş durumundan eşimin bulunduğu şehre geldim ama eşim iş değiştirdi sigortasında kesinti oldu ya da 3 ay çalışmadı.Bu durumda ne oluyor?Ne gibi dezavantajı var.

evt hocam 3 yıl olmuş süre sorununuz yoksa şöyle açıklayayım ilçeye atanırsanız 1 sene daha beklemeniz lazım. (klavuzda bulunduğu ilde 1 yıl diyor ağustosta atandıysanız şubattaki özüre başvuramassınız)
2- işi bırakabilir meb araştırmasını yapmıyor.

teşekkür ederim hocam ama işi bırakma konusunda meb'in araştırma yapmayacağını sanmıyorum.

Sonuçta her haziran ayında evlililiğin devam ettiğine dair belge istiyorsa sigorta primiyle alakalı da bişiler vardır diye düşünüyorum.Zaten olay işi bırakma değil sormamın amacı iş değiştirip sigortasında bir kesinti olması durumuyla alakalı.

Arkadaşlar bu kamu da ve özel sektörde çalışanlarını her ikisini de kapsıyor mu. ? Teşekkürler.

Hocam il içi eş özrü atamasını beklemen gerekiyor. Yılda iki kez yapılıyor.

Eş özründen yer değiştiren öğretmenlerden sene sonlarına doğru evli ve eşinin çalıştığına dair belge isteniyor. Eşinin çalışmaya ara verdiği 3 ay bu döneme denk gelmezse sıkıntı yok. (Zorunlu hizmet yükümlüsü isen)

Geri