engelli öğrenciye kurs vermek

Kodla Büyü

kumsal540

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar engelli ve 65 yaş üzeri kişilere tek kişi de olsa kurs verilebiliyor diye burda arkadaşlar paylaşmıştı
ben de bugün okulda bunu söyledim bir engelli bayanı sistem kabul etti
ama müdür bunun yönetmeliğindeki dayanağını bulamadı
ben nerden bulabilirim acaba

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/yaygınegi_1/27587_1.html Kursların düzenlenmesi ve kursa katılacakların sayısı MADDE 33: (4) Okuma yazma, özel eğitim gerektiren bireylere, koruma altındaki bireylere, sokakta çalışan veya yaşayan çocuklara, rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde yatan kişilere, tutuklu ve hükümlülere, 3/7/2005 tarihli ve 5402 sayılı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu kapsamında düzenlenen kurslar ile unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının yaşatılmasına yönelik ve döner sermaye işletmesi bünyesinde düzenlenecek kurslarda kursiyer sayısı dikkate alınmaz.

phantosos' Alıntı:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/yaygınegi_1/27587_1.html Kursların düzenlenmesi ve kursa katılacakların sayısı MADDE 33: (4) Okuma yazma, özel eğitim gerektiren bireylere, koruma altındaki bireylere, sokakta çalışan veya yaşayan çocuklara, rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde yatan kişilere, tutuklu ve hükümlülere, 3/7/2005 tarihli ve 5402 sayılı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu kapsamında düzenlenen kurslar ile unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının yaşatılmasına yönelik ve döner sermaye işletmesi bünyesinde düzenlenecek kurslarda kursiyer sayısı dikkate alınmaz.
hocam bunu ben de gösterdim
burda özel eğitim diyor dediler

Kaynak 1:
Özel Eğitim Gerektiren Birey:
http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_do...12/11034432_zeleitimtanlarveeitimortamlar.pdf

Kaynak 2:
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
Madde 2- Bu Yönetmelik; özel eğitim gerektiren bireyler ile onlara doğrudan veya dolaylı olarak sunulacak eğitim hizmetlerini, bu hizmetleri sağlayacak resmî ve özel okul ve kurumların işleyişi ile ilgili hükümleri kapsar.

g) Özel Eğitim Gerektiren Birey: Çeşitli nedenlerle bireysel özellikleri ve eğitim yeterlilikleri açısından akranlarına göre beklenilen düzeyden anlamlı farklılık gösteren bireyi,

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/66.html

Sonuç:
İdarenize "Özel Eğitim Gerektiren Birey" den ne anladıklarını sorarmısınız. Özel eğitim gerektiren birey illali zihinsel engelli mi olmalı imiş. Ama lütfen size cevabı benim yaptığım gibi resmi bir evrak(mevzuat, yönetmelik, yönerge ile versinler)

değerli meslektaşlarım,

halk eğitm merkezi üzerinden engelli bireylere kurs açmak için kursiyer sayısı önemli midir.?
Kursların sistem üzerinde seçiminde görme engelliler için kurs olduğu diğer engelliler için herhangi bir kurs olmadığı görünmektedir.
Bu kampsamda kurs açabilen var mı?

Değerli bilgileriniz bizim için önemlidir

saygılar

Hocalarım bilgisayar kursunda 1 tane fiziksel engelli bir kursiyerim var. onunla bireysel ilgilenmem gerekiyor. ama mevcut 13 kişi olduğundan bu mümkün olmuyor. ne yapmamı önerirsiniz.

Hocalarım Hem'den bir görme engelli vatandaşımız için bilgisayar kurs açmayı teklif ettiler. Bu konuda hiçbir tecrübem yok. Başka açacak hoca da bulamamışlar.Yardımcı olmak istiyorum neler önerirsiniz?

Hocalarım Hem'den bir görme engelli vatandaşımız için bilgisayar kurs açmayı teklif ettiler. Bu konuda hiçbir tecrübem yok. Başka açacak hoca da bulamamışlar.Yardımcı olmak istiyorum neler önerirsiniz?
Görme Engelliler Okulunda çalışıyorum. Düşünmeden açın bence. Görmeyenlerin kullandığı jaws ve NVDA ekran okuyucu programları var. Programları kolayca öğrenir ve öğretirsiniz. Bilgisayar görmeyenlerin öğrenmesi kullanması gereken bir araç.

arkadaşlar engelli ve 65 yaş üzeri kişilere tek kişi de olsa kurs verilebiliyor diye burda arkadaşlar paylaşmıştı
ben de bugün okulda bunu söyledim bir engelli bayanı sistem kabul etti
ama müdür bunun yönetmeliğindeki dayanağını bulamadı
ben nerden bulabilirim acaba
Hocam iyi akşamlar bu ne kursu ve hangi sistem üzerinden başvurulur biraz bilgi verirmisiniz

Geri