ENFORMATIK OLİMPİYATI - Türkçe programlama - matematik

Kodla Büyü

baysan

Üye
Merhaba değerli hocalarım,
Bilgisayar derslerimize renk katacak, anlam kazandıracak, bir yarışmanın duyurusunu yapmak istiyorum "ENFORMATİK OLİMPİYATI" .

Türkçe sahte kodlarla algoritmaların öğrenilmesi ve matematik - zeka soruları ile pekiştirilmesi hedeflenmektedir.

2. Aşamalı bir sınavdır, 1. aşaması site üzerinden online bir sınavdır. Hemen inceleyebilirsiniz, öğrencilerinizi katabilirsiniz.

1. aşama sonunda bir ilk olarak öğrencilere ONLİNE SERTİFİKA verilmektedir. Sınav sonunda hemen alabilirler, çıktı alıp, asabilirler.

Bu yarışma ile özellikle ilköğretimde ve ortaöğretimde algoritma ve programlama başlangıç olması hedeflenmiştir. Ayrıca matematik sorularını çözdürmeye başladığımızda derslerimize kazandıracağı ciddiyeti,rengi ve programlamayı öğrenmiş bir öğrencinin proje çalışmalarındaki başarısı ile okula, öğretmenine ve kendine kazandıracağı prestiji de sizler takdir edersiniz. Ayrıca bu öğrencilerimize günlük hatında da problemleri farklı çözümleme becerisini de kazandırıcaktır.

Bildiğiniz gibi dünyada (Rusya, Amerika, Çin gibi) ülkelerde algoritma ve programlama ilköğretimden itibaren verilmektedir. Lise seviyesinde bu öğrenciler arasından seçilenler ile Dünya Bilgisayar Olimpiyatlarında ilk sıraları hep ellerinde tutuyorlar.(Bizde ise sadece 10 özel okulun hazırlandığı bir sınavdır.) Bu yarışmalarda başarılı olan öğrencilerini bilim insanları yapıyorlar. Niçin hep teknolojide öndeler ?
Devlet okullarında okuyan öğrencilerimize de bu hedefi verme, bilim insanı olma ve gelecekte TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarına çalışabilme şansını da bu sınav ile vermeyi hedefliyoruz.
Ayrıca programlamanın tadı alan öğrencilerim çoğunun oyun ve sosyal paylaşım sitesi bağımlığından kurtulup birşeyler üreten çalışmalara girdiklerini tecrübe ettim. Onlara oyun oynamayı değil yapmayı öğretebiliyoruz programlamayla. Artık zeka soruları ile uğraşıyorlar, problemleri bilgisayarlara çözdürüyorlar. Eğitimde hedef bu değilmi; yönetilmek değil, bilgiyi yönetmeyi öğrenmek.

Sözün özü, bu yarışmaya tüm bilgisayar öğretmenlerimizin sahip çıkması ve öğrencilerini katarak desteklemelerini rica ediyorum.

Son başvuru 25 Nisan 2011, gelecek sene :tr: Türkiye geneli, http://www.enformatik.org, Sitede Türkçe sahte kod çalışma notları ve örnek sorular var.

Saygılarımla

Bülent AYSAN
Enformatik Olimpiyatı Koordinatörü
baysan@enformatik.org
0-505-9045997

Ekli dosyalar

• afis-600.jpg
    afis-600.jpg
    485.8 KB · Görüntüleme: 1,650
bu moral bozukluğu ile hiçbirşey yapmak gelmiyor içimden
birde bazen düşünüyorum derslerimiz gereksizmi diye
böyle bizimle ilgili çalışmalar olunca çok şaşırıyorum.
keşke önemli insanlar olsak ve derslrde algoritma programla öğretsek
nerdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

İnsanlar yaptıkları ile önem kazanırlar bence. Biz güzel şeyler ortaya koymalıyız ki değerimiz artsın. İşte buyrun bize bir fırsat :+1:

Geri