Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

En Yeni Pardus Geliyor

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında penguen.os tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. penguen.os

  penguen.os Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  235
  Beğeni:
  0
  Pardus'un son kararlı sürümü olan Pardus 2007.3 Lynx lynx, 19 Kasım 2007 günü itibariyle www.pardus.org.tr adresinden indirilebilecek. Pardus 2007,3 yine özgür ve ücretsiz.


  Pardus 2007: Özgür

  Pardus, 2003 yılı sonlarında başlatılan bir proje kapsamında TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde geliştiriliyor. 16 kişilik deneyimli ve yetkin bir ekip eliyle geliştirilen Pardus'a destek veren çok sayıda gönüllü geliştirici ve katkıcıdan oluşan bir topluluk da oluştu.

  Pardus, Linux çekirdeği etrafında ve genellikle GPL (Genel Kamu Lisansı) ile özgürce dağıtılan uygulama yazılımlarından oluşan açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. GPL'e göre Pardus'u dilediğiniz gibi istediğiniz sayıda makinede çalıştırabilir, kaynak koduna göz atıp isterseniz özgürce değiştirebilir ve GPL lisansını değiştirmeden yeniden dağıtılabilirsiniz.

  Özgür yazılımın kapalı kaynak kodlu yazılımlara göre birçok üstünlüğü bulunuyor. Bunların başında güvenlik geliyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar, doğası gereği geliştirilme sürecinden kullanılma aşamasına kadar on binlerce göz tarafından denetleniyor. Kötü niyetli bir programcı ya da kuruluş tarafından yerleştirilebilecek bir kod parçasının böyle bir ortamda gizlenmesi mümkün değil. Ayrıca, kaynağın açık olması nedeniyle olası güvenlik açıkları hızla yamanabiliyor. Linux platformunun bir diğer üstünlüğü ise, bu ortamda virüs, truva atı, solucan, casus yazılım gibi tehlikelerin "yok denecek kadar" az olması...

  Kaynak kodunun isteğe ve gereksinime göre özgürce değiştirilip yeni amaçlara hizmet edecek şekilde uyarlanması da yazılıma benzersiz bir esneklik kazandırıyor. Küresel Linux camiasıyla birlikte üretilen işletim sistemi, gerek lisanslama yöntemi ve gerekse bakım ve yönetim kolaylığı ile toplam sahip olma maliyetinde önemli tasarruf sağlıyor.

  Pardus 2007: Tam

  Pardus tek bir CD üzerinde geliyor, ortalama 30-35 dk. içerisinde bilgisayarınıza kuruluyor ve bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılımı da içeriyor. Bir diğer işletim sisteminde "ayrıca para ödeyerek" satın almak zorunda kalacağınız ofis, İnternet, çokluortam, oyun ve grafik uygulamalarının özgür alternatiflerini Pardus 2007 içinde barındırıyor. Pardus'u yüklediğinizde sisteminizde CD/DVD yazıcı, gelişmiş grafik/resim düzenleme aracı, görüntü/ses oynatıcıları ve çok sayıda oyun kurulu geliyor.

  Pardus 2007.3 deposunda, 1839 sınanmış ve kararlı paket dahil, sürekli artan sayıda yazılım bulunuyor. Dahası, Pardus kullanıcıları katkı (contrib) deposunu Paket Yöneticisi'ne ekleyerek 800'den fazla paketi indirebilirler.

  Pardus 2007.3: Yeni ve Yenilikçi

  Pardus 2007.3 Lynx lynx, çok sayıda yenilik içeriyor. Bunların bir kısmı küresel özgür yazılım camiası tarafından üretilen yazılımların güncellenmiş sürümleri. Pardus proje ekibince geliştirilmiş Pardus teknolojilerinde de önemli yenilikler var.

  Pardus'un paket yönetim sistemi PiSi de güncellemelerden payını aldı. İnternetten birkaç tıklama ile kolayca uygulama indirmeyi ve kurmayı sağlayan paket yöneticisi PİSİ, Pardus 2007.3 ile birlikte daha da gelişti, güncellendi ve pek çok hatası giderildi.

  Pardus 2007.3 şimdi kullanıcılarına, daha kararlı ve güçlü altyapısının yanında göze de hitap eden KDE masaüstü ortamının güncel 3.5.8 sürümünü sunuyor. KDE 3.5.8 ile gelen küçük hata düzeltme ve iyileştirmelerin sayısı 600'ü buluyor. Yeni sürüm, özellikle Kopete ile Yahoo Messenger hesaplarına bağlanmada ve PDF dosyalarının gösteriminde ciddi performans artışları sağlıyor.

  Ağ yöneticisi (network manager) uygulaması, mevcut profillerinizde bulunan ağları otomatik algılayabiliyor ve otomatik olarak o profile geçiş yapabiliyor. Bağlantı bilgilerini sistem çekmecesinde gösteriyor ve son kullanıcıya sürekli güncel bilgi veriyor.

  Pardus'u sabit diske kurmak için kullanılan YALI, bu sürümden itibaren önce gerekli soruları soruyor, ardından kurulum işlemine geçiyor. Kullanıcı grafik ortama otomatik olarak geçip geçmemeyi seçebiliyor. YALI, kurulumu kolaylaştırmak için en yeni sabit diskleri tanıyıp ve bu disklerin üzerine Pardus'u kurabiliyor. Benzer bir şekilde, Pardus 2007.3'ün hangi sabit diske kurulacağını ve bu sabit diskin açılabilir olup olmadığı da belirleyebiliyor. Bu özellik dünyada ilk defa Pardus ile beraber geliyor.

  Pardus 2007.3: OpenOffice.org 2.3

  Pardus'u diğer işletim sistemlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri, Zemberek yazılımı ile gelen Türkçe yazım denetimi desteği. Ofis uygulamaları yanında masaüstünde yer alan hemen her uygulamada (İnternet'te gezinirken, e-posta yazarken, sohbet ederken...) Türkçe denetimi yapılabiliyor.

  Kelime işlemci, hesap tablosu, sunum programı ve çizim aracını içeren Türkçe imla denetimi destekli OpenOffice.org ofis yazılımı 2.3.1 sürümüyle geliyor.

  Neden Lynx lynx?

  Pardus 2007.3 sürümüne adını veren Lynx lynx (Avrasya Vaşağı) büyük kedi ailesinin en kalabalık üyesiyken geçtiğimiz yıl Dünya Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listeye, tehdide yakın türler (NT) arasına alındı. Lynx lynx'in yöresel olarak tükenmek üzere olduğu ülkelerin başında Türkiye geliyor. Avrupa'da vaşak avı tamamen yasaklanmasına rağmen, yasa dışı avcılık yüzünden özellikle Balkanlar ve Anadolu'da sayıları dramatik şekilde azalmış durumda.

  Lynx lynx kuyruğuyla birlikte yaklaşık 1,5 m uzunluğa ve 20-30 kg ağırlığa varabilir. Böylece kedigiller familyasının Avrupa'da bulunan en büyük temsilcisidir. Tüylerinin rengi sarı ile gri-kahverengi arasında değişebilir ve çoğu kez koyu renkte lekeler veya çizgileri olabilir. Bu lekeler yaşadığı çevreye göre değişmektedir. Lynx lynx, Anadolu'nun özellikle dağlık kesimlerde yaşamasıyla ünlenmiştir.

  Avrasya Vaşağı'nın yanaklarından sarkan sakalı tanınmasını kolaylaştırır. Kulakları da normal kediye kıyasla daha uzun ve uçları tüylüdür. Kış bastırdığında sadece kulaklarının üzerindeki tüyler değil, tüm vücudu kalın bir tüy tabakası ile kaplanır. Adeta kışın gelmesi ile mantolarını giyerler. Patilerinin genişliği karda yürümelerini kolaylaştırır. Uzun bacakları ve kısa kuyruğu soğuğa karşı dayanıklı olmasını ve kalın kar tabakalarının içinde rahat hareket etmesini mümkün kılar.

  Soyu tehlike altında olan Lynx lynx, Türkiye'de doğal ortamında sadece bir kez görüntülenebildi. Türkiye'nin önemli doğa fotoğrafçılarından Aykut İnce'nin 2006 yılının kasım ayında Sivas'ta çektiği kare, fotoğrafçının özel izniyle Pardus 2007.3 Lynx lynx'in masaüstünde kullanıldı.

  alıntıdır: shiftdelete.net
   

  Ekli Dosyalar:

 2. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.448
  Beğeni:
  177
  windows varken ne yapim pardusu ama haber için genede tşkr
   
 3. penguen.os

  penguen.os Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  235
  Beğeni:
  0
  ilaçlı nuri alço windowsu kullanacağıma hem tübitak'a hem de linux dünyasına katkım olur.
   
 4. engin45

  engin45 Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  verdiğin bilgiler için çok sağol.artık bir şekilde linuxa geçmeliyiz.
   
 5. .Kaf-Kef.

  .Kaf-Kef. Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.104
  Beğeni:
  27
  şeklinde cevap versen daha hoş olurdu hocam

  "windows varken ne yapim pardusu" kısmını sana kalsın .
   
 6. gozturkgs

  gozturkgs Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2007
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Fatih hocam teşekkürler. Linux a verdiğin destekden dolayı tekrar teşekkürler

  Ayrıca içimizden birinin linuxla uğraşması gerekliydi
   
 7. Anonymous

  Anonymous Misafir

  Pardus'a destek ulusal destek, Ben ne yapayım asıl windowsu, Hem para veriyorum hem destek alamıyorum, Hemde hiç birşey öğrenemiyorum, Bencede böyle.
   
 8. tecnoteacher

  tecnoteacher Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  154
  Beğeni:
  0
  EVET PARDUSA DESTEK TAM DESTEK demek lazım pardusu desteklemek milli bir dava olmalı.Arkadaşınm verdiğin bilgiler için teşekkürler
   
 9. penguen.os

  penguen.os Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  235
  Beğeni:
  0
  pardus milli bir işletim sistemidir.
  linux dağıtım zaman çizelgesine bakarsanız pardus arkasını eski bir dağıtıma dayamamış.(ubuntu gibi).
  her şey sıfırdan. yalı,pisi,çomar,müdür,tasma,zemberek
  okullarda bilgisayar kullanma öğretilmiyor. M$ ürünlerini nasıl kullanırız onlar öğretiliyor. başta öğretmenleri sonra öğrencileri platform bağımlılığından kurtarmak gerekir.
   
 10. Anonymous

  Anonymous Misafir

  Ne yalan söyliyeyim Ubuntu bana daha rahat kullanımlı geldi. Bence Ubuntuda kullanılabilir. En azından gözü korkutmuyor. Tabi pardus kullanmak ayrı bir durum, Ona gerekli önem ve özeni göstermemiz gerekiyor. En basit anlamıyla onu kullanmak bile gelişimine destek demek. Bende şu an için gnome masaüstünü kullanan ubuntu kurulu kullanıyorum. ama yakın gelecekte pardusa geçmemek için hiçbir sebeb göremiyorum. Çünkü yapmak istedediklerimi yapmam için gerekli herşey var..

  Fatih bey Umarım duyarlılığınız diğer eğitimciler tarafından kısa sürede anlaşılır ve yaygınlaştırılır. Başarılarınızın devamını dilerim.
   
 11. fucar07

  fucar07 Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  129
  Beğeni:
  4
  Evet bende destekliyorum pardusu. Kullanıyorum pardus lynxi. Kurduğuktan sonra kolay bir yapılandırma geliyo karşınıza. Çok hoş. Hemen güncellemeleri yüklüyo kendisi. Ayrıca windowstaki gibi ona buna lisans bilmem ***** falan uğraşmıyosunuz. Tasma ya girip güncel ve ihyiyacınız olan yazılımları kolayca yükleyebiliyosunuz.
  Tabiki bir çok eksiği vardır. Ama geliştirilmeye çok açık. Yılbaşından beri 3. güncelleme netten indirilebiliyor.
  Benim arkadaşlardan bu konuda beklentim linux komutları hakkında bilgisi olan varsa paylaşsın. Çünkü çoğu bilgisayar öğretmeni arkadaş dos komutlarını bildiği için windows u kolayca öğrenebilmiştir. O yüzden linux komutlarına ihtiyacımız var bence.
  Özgürlük için Pardus...
   
 12. penguen.os

  penguen.os Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  235
  Beğeni:
  0
  Ubuntu nun eğitimciler için olan versiyonu Edubuntu var bayağı da güzel. İçerisinde birçok eğitim yazılımı var. Netopschool benzeri program Thin Client Manager var.İnternetten indirebilir ya da sipariş edebilirsiniz.

  https://shipit.edubuntu.org/
  bu adresten login olup formu doldurarak sipariş edebilirsiniz. üyelik kaydınız yoksa
  https://launchpad.net/+login?origin=shipit-edubuntu
  buradan kayıt yapabilirsiniz.
   
 13. nasyek

  nasyek Site Gezgini

  Kayıt:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  87
  Beğeni:
  0
  Pardus milli mi değil mi tartışması tüm linux forumlarında tartışıldı. Sonuç yok gibi. Ancak şurası gerçek ki çekirdek yeniden yazılmadı. Türkiye yaptı. Sonuçta GPL lisansı ile dağıtıldığı sürece Dünya Malı diyebiliriz.
  İlk çıkışı Gentoo ve Slackware tabanlı olacaktı sanırım. Sonra geliştiriciler vazgeçti.
   
 14. nasyek

  nasyek Site Gezgini

  Kayıt:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  87
  Beğeni:
  0

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal