EML Öğretmen ders saati sorusu-sorunu

Kodla Büyü

bas_kan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar alan şefi bir arkadaş
20 saat maaş karşılığı derse girip + 10 saat şeflik + 15 yada 16 saat koordinatörlük alabilir mi?

Neden giremez? Yeni yönetmelikteki hangi maddeye göre hareket edilecek?
Nasıl bi program olacak ozaman?

bas_kan' Alıntı:
20 saat maaş karşılığı derse girip + 10 saat şeflik + 15 yada 16 saat koordinatörlük alabilir mi?
geçen sene böyle bir programı olan bir arkadaşım vardı.bu yılki yönetmelikte ne değiştiki

bas_kan' Alıntı:
olabilir. eğer okul eml ise 2 gün derse girer. 1 gün şeflik 10 saat. 2 günde 8 er saatten 16 saat koordinatörlük alabilir.
lakin bir şefin 2 gün okula gelmemesi pek idarenin ve diğer öğretmenlerin istediği bir durum değildir

yanlışlık var 115 veya 16 saat koordinatörlük alamaz
bir meslek öğretmeni yüzyüze ders + şeflik + koordinatörlük toplamı 44 saat olabilir en fazla
sizin dediğinize göre 20 saat ders+10 saat şeflik + 16 saat koordinatörlük=46 saat eder bu da yanlış olur
"MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE
EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK" E bakarsanız atölye ve laboratuvar öğretmeninin kaç saat girebileceğini görebilirsiniz.

kade38'in dediği gibi mümkündür ve anlattığı gibi öğretmen 2 gün derse girer.

Ama şef olduğundan dolayı hergün okulda bulunması en azından hergün okula uğraması gerekir. eğer her gün belli saatlerde okula uğrar ve bölümün işleriyle iştigal olursa sorun yok.

kade38' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:
olabilir. eğer okul eml ise 2 gün derse girer. 1 gün şeflik 10 saat. 2 günde 8 er saatten 16 saat koordinatörlük alabilir.
lakin bir şefin 2 gün okula gelmemesi pek idarenin ve diğer öğretmenlerin istediği bir durum değildir

bu mantığa göre 50 saat de alabilirsiniz. teknik öğretmenin şeflik, koordinatörlük, ders yükü toplamı 44'ü geçemez.

max 27 saat ücret alır şefler. sınıf ve kulüp alamaz. o yüzden bazı arkadaşların dediği gibi istediği kadar ders alır mantığı yanlış. ikinci olarak günlük ders saatleri 10 saat ise iki gün fiili ders bir gün şeflik geri kalan iki günde 8+7 koordinatörlük alabilir. Koordinatörlüğü 16 almasının bir mantığı yok. fazladan bir saat fazla almış olur ancak ücretini alamaz. 20 fiili ders + 10 şeflik + 15 koordinatörlük + 2 ek = 27 saat ücret yapar.

niye alamasın ki 20 saat ders + 2 saat DDHP(ders dışı hazırlık planlama) gelir 10 saat şeflik 15 saatte işletme toplam 47 olur yanlışlık nerde ? eğer 30 saat üzeri derse girseydi o zaman toplam 44 olması gerekirdi 3 saatte DDHP alacağı için.

AKADEMİA' Alıntı:
kade38'in dediği gibi mümkündür ve anlattığı gibi öğretmen 2 gün derse girer.
Ama şef olduğundan dolayı hergün okulda bulunması en azından hergün okula uğraması gerekir. eğer her gün belli saatlerde okula uğrar ve bölümün işleriyle iştigal olursa sorun yok.

hakancbn20' Alıntı:
niye alamasın ki 20 saat ders + 2 saat DDHP(ders dışı hazırlık planlama) gelir 10 saat şeflik 15 saatte işletme toplam 47 olur yanlışlık nerde ? eğer 30 saat üzeri derse girseydi o zaman toplam 44 olması gerekirdi 3 saatte DDHP alacağı için.
...
Kafanıza göre girer giremez demeyin arkadaşlar. Söylediğiniz şeylerin bir dayanağı olsun. ek ders yönetmeliğine göre bir meslek dersi öğretmeni en fazla 24 saat ekders ücreti alabilir. Yani ders programında fiili olarak 44 saatten fazla ders olamaz.
Bu hesaba göre 20 saat maaş karşılığı derse girmek zorunda.
Alan şefi ise 10 saat egzersiz alır.
Toplam = 30
44 - 30 = 14 saatten fazla koordinatörlük alamaz.

AMA
Ders programınızda Planlama bakım onarım (egzersiz) 8 saat olarak alırsanız. o zaman 20+8 = 28 , 44 - 28 = 16 saat koordinatörlük alabilir. Ama her idare bunu vermeyebilir.

..
Ek ders Yönetmeliği (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/23555_0.html)
..
Madde 5 - Aylık Karşılığı Ders Görevi
d) Atölye ve lâboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

Madde 6 - Ek Ders Görevi
c) Atölye ve lâboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate kadar

Madde 11 - Ders Dışı Hazırlık ve Plânlama Görevi
f) Bunların dışında kalan;
1) Anaokullarında ve kız teknik öğretim okul ve kurumları bünyesindeki uygulama sınıflarında görevli olanlar hariç okul öncesi öğretmenlerine, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri ile sınıf öğretmenlerine aylık ve ücret karşılığı okuttukları her 10 saat için 1 saat,

Madde 6 - Sosyal Kulüp / Rehberlik
(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

Bu şekilde olursa yani şeflik 8 koordinatörlük 16 saat olursa uygulanabilir..
Peki Hocam Bunun dışında mesai saati dışında kurs açılabilirmi yada açık liseden ders alınabilirmi?

bas_kan' Alıntı:
Peki Hocam Bunun dışında mesai saati dışında kurs açılabilirmi yada açık liseden ders alınabilirmi?
Hocam belli ki şefinle aran açık be bir şekilde açığını bulup yüzüne vurmak istiyorsun. Yada hoşuna gitmeyen bir program önerdi sana. Seni eleştirmiyorum ancak hak arayışına gireceksen eksiksiz bilgi birikiminin olması gerekir. O yüzden yönetmelikleri yönergeleri okumanı tavsiye ederim. Unutma adalet mi arıyorsun eşitlik mi. şefde sende açık lise alabilirsiniz. mesai saatleri dışında kurs açabilirsiniz. İŞKUR , UMEM ne varsa bu kursları verebilirsiniz.

bas_kan' Alıntı:
..
(http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB%20Y ... %C4%B1.pdf)
Ekders yönetmeliği tüm sorularınıza açıklık getirecektir. Maaş + ekders dışında neler alabilir
..
Madde 13 - Belleticilik Görevi
Madde 17 - Ders Dışı Eğitim Çalışmaları - Satranç kursları, Tübitak proje olimpiyatlarına hazırlık vb... (6 saat)
Madde 26 - Diğer okul ve kurumlarda görevlendirme - Okulunuz dışında üniversiteler, halk eğitim kursları, açık lise, özel okullar vb.. eğitim kurumlarında ders, okulunuzda açılacak yetiştirme kurslarında toplam MAKSİMUM 10 saat
.

bolubeyi' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:
Hocam belli ki şefinle aran açık be bir şekilde açığını bulup yüzüne vurmak istiyorsun. Yada hoşuna gitmeyen bir program önerdi sana. Seni eleştirmiyorum ancak hak arayışına gireceksen eksiksiz bilgi birikiminin olması gerekir. O yüzden yönetmelikleri yönergeleri okumanı tavsiye ederim. Unutma adalet mi arıyorsun eşitlik mi. şefde sende açık lise alabilirsiniz. mesai saatleri dışında kurs açabilirsiniz. İŞKUR , UMEM ne varsa bu kursları verebilirsiniz.

Yok hocam yanlış anlamışsınız hiç öyle birşey yok sadece bilgi almak için soruyorum. Herkes birşey söylüyor yönetmeliklerle yada uygulanmasıyla ilgili en doğru cevabı burdan alıyorum.

Geri