Elektroy Muhteşem Bir Ölçme Değerlendirme Sistemi

Kodla Büyü

tati

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Elektroy çok duydum, uzun araştırmalar sonucu kendi okuluma ikinci sınıf okutan bir öğretmenime kurdurdum, şuan diğer 4 tane ikinci sınıfa istedi onlara da kuruldu, 4. sınıfa kurudu, fen, sosyal, türkçe ve matematik dersliklerine kuruldu, öğretmen ve öğrenciler çok memnun. Ölçme değerlendirme yapılırken öğrenci ve öğretmenler eksiklerini ve hatalarını görüyor ve bu hataları anında düzeltip doğru bilgiyi ediniyor

Başka kullanan öğretmenimiz var mı acaba forumda bir tek ben mi varım .

Biz de kullanıyoruz hocam. Ama tek bir sistemin maliyeti 3 buçuk milyar. Her isteyen sınıfa nasıl elektroy kuruyorsunuz onu anlamadım. Bizdeki elektroy konferans salonumuzda. Kullanmak isteyen hoca çocukları aşağı indirip kullanıyor. Bu arada kullanımı çok kolay olmuyor ve lisede ilköğretimde olduğu gibi verimli olmuyor. İlköğretimler için kesinlikle çok öğretici.

delete_theend' Alıntı:
Bu tür haberler genelde reklam amaçlı oluyor açıkçası ..Maliyete baktım sordum arkadaşın okulu özelmidir ne?
şişli de bir devletin ilköğretim okulu, maaliyeti kumanda başı 100 tl ve soru bankası var içinde. Ayrıca hersene ek bir ücret istenmiyor. Veliler evden internet üzerinden çocukları takip edebiliyor.buna benzer sistemler ve mimio (bekdata'dan gelip tanıtım yaptılar), smartbord(akademi bilişimden tanıtım yaptılar) gibi dikkatimi çekmişti . hem fiyatları yüksek hem de eğitim sistemimize çok tersti.

yasarsahbaz' Alıntı:
Biz de kullanıyoruz hocam. Ama tek bir sistemin maliyeti 3 buçuk milyar. Her isteyen sınıfa nasıl elektroy kuruyorsunuz onu anlamadım. Bizdeki elektroy konferans salonumuzda. Kullanmak isteyen hoca çocukları aşağı indirip kullanıyor. Bu arada kullanımı çok kolay olmuyor ve lisede ilköğretimde olduğu gibi verimli olmuyor. İlköğretimler için kesinlikle çok öğretici.
Hocam ilköğretimde sınıf öğretmenleri için çok ideal öğretmen hem kendi başarısı hem öğrencilerin başarısı için mücadele ediyor. Kumandaların üzerinde öğrenci adları var ve veli desteği ile sınıflara alındı.1 ayda 40 test yapan var :)

Ayrıca bu sınıflarda bir öğretmenim bitmeyen kartuş tan bahsetti ama aklımda büyük şüphe vardı ben taraftar değildim, neyse bir tane alalım deniyelim dedim 3 hafta sonra okulda 10 tane bitmeyen kartuş sistemli yazıcılar oldu, hem renkli hem fotokopi hem yazıcı hemde 3000-4000 sayfa çıktı alıyor :) yalnız 3 tanesinin siyah kartuşu arıza yaptı renklilerinden siyah elde ediyorlar.

grandmasterb' Alıntı:
maliyeti nedir 35 kişilik bir sınıf için?
Sistem maliyeti öğrenci sayısı ve kullanım süresine göre değişebiliyor,
Satın alma haricinde dönemlik yıllık 2 yıllık 3 yılık gibi kiralama seçenekleri de mevcut....

Sistemi ücretsiz olarak deneyen öğretmenimizin tercihi önemli olan,
sonuçta maliyet/fayda önemli olan....

sekiz' Alıntı:
grandmasterb' Alıntı:
maliyeti nedir 35 kişilik bir sınıf için?
Sistem maliyeti öğrenci sayısı ve kullanım süresine göre değişebiliyor,
Satın alma haricinde dönemlik yıllık 2 yıllık 3 yılık gibi kiralama seçenekleri de mevcut....

Sistemi ücretsiz olarak deneyen öğretmenimizin tercihi önemli olan,
sonuçta maliyet/fayda önemli olan....

Kiralama da mı başladı?

delete_theend' Alıntı:
Bu tür haberler genelde reklam amaçlı oluyor açıkçası ..Maliyete baktım sordum arkadaşın okulu özelmidir ne?

Hocam eğer veli öğretmene güveniyorsa, öğretmen istedikten sonra, veli çocuğuna fayda sağlayacak herhangi bir şey için 50-100 TL vermekten çekinmez ve bizim okuldaki velilerde çekinmedi,

Özel okullar öle 50-100 TL ler ile öğrenci almıyor malum,
10.000-20.000 TL ler veriliyor,

birde bizim öğrenciler ortaokula liseye gittiğinde dershaneler için 1000 lerce TL veriliyor,
o sebepten Elektroy için verilen ücret hiçbir şey değil....

Kumandalar 2 yıl garantili ama 2 yıl sonra bozulan kumanda yine 100 TL.
Ayrıca bu sistem tutmaz.Şimdi 4+4+4 e geçildi . 2. sınıfta test işi zor. Sınıf öğretmenleri soruşturma yemeyi gözönüne alıp 3. sınıfta velileri zorlasalar Veli demezmi "şurda 4. sınıfın bitimine ne kaldı." Çünkü çocuğumun sınıfında başıma geldi ondan biliyorum. Velilerden 3-4 tanesi sustu kaldı .
Uzaktan konuşması kolay çocuk başına 100 TL .ÇoK Pahalı.Özel okullar ve bütçesi yeten sınıflara göre...

GRİNGO' Alıntı:
Ayrıca bu sistem tutmaz.Şimdi 4+4+4 e geçildi . 2. sınıfta test işi zor. Sınıf öğretmenleri soruşturma yemeyi gözönüne alıp 3. sınıfta velileri zorlasalar Veli demezmi "şurda 4. sınıfın bitimine ne kaldı." Çünkü çocuğumun sınıfında başıma geldi ondan biliyorum. Velilerden 3-4 tanesi sustu kaldı .
Uzaktan konuşması kolay çocuk başına 100 TL .ÇoK Pahalı.Özel okullar ve bütçesi yeten sınıflara göre...

Uzaktan bilmeden, araştırmadan sadece duyduğu ile konuşmak ne kadar rahat,

Kim demiş 2 yıl sonra bozulan kumanda 100 TL diye,
50.000 den fazla cihazdan 1 tane sizin söylediğiniz tarzda bozulan bir cihaz piyasada mevcut değil,

yine araştırmadan söylenen söz,
2. sınıfta test zor imiş şu an 1. sınıf öğrencileri sizin düşünemeyeceğiniz ölçüde başarılı bir şekilde bu sistemi kullanıyorlar, inanmayanlar, yada inanmak istemeyenler için istediğiniz kadar referans verebilirim.....

başka bir yanlış bilgi daha,
bu sistemi hiç kimse hiç bir veliyi zorlayarak aldırmıyor, veliler tanıtım seminerlerinde bilgilendiriliyor ve çocuklarının başarısını isteyen her veli bu sistemi gönül rahatlığı ile alıyor,

Bu konuda söylediklerimin yanlış olduğunu düşünenler var ise fikirleirni belirtir iseler ayrıntılı bilgi vermeye hazırım,
Sadece ricam, araştırmadan, eleştiri olsun diye eleştiri yapılmaması, sizin 2 dakikada, düşünmeden yazdığınız 2 satır yazı için insanlar kaç yıllarını veriyorlar önce bir düşünelim,
saygılar....

GRİNGO' Alıntı:

Bende şunu söyleyeyim, hiç ummayacağınız fakir bölge dediğimiz, Elektroy kullanan öyle okullar ve sınıflar biliyorum ki, velileri öğretmenine güvendiği için bu sistemi almış,
Tabi ki öğretmenin velilere güven verebilmesi için ne yapması gerektiğinden burada bahsetmeyeceğim,
Ama öle zengin okullar var ki, Öğretmen bir gayret göstermediği için yada yeniliklerden ve teknolojiden kortuğu için daha Projeksiyonu bile kullanamıyor.....

Kullanıpta memnun olmayan öğretmen, öğrenci ve veli olmadığına göre hiç kimse bu sisteme kötü veya pahalı diyemez ... biz okulumuza alırken bir çok firmadan demo talep etmiştik hem fiyatlar yüksek hem de eğitim müfredatımıza uygun değillerdi...

Bir de işin diğer yönü var.Bahse konu cihazların maliyetleri maximum 10 lira olsun.Hadi yazılım ve teknik destek ekleyelim de 50 lira olsun.Bu ne fahiş fiyat kardeşim.Şimdilik işin kaymağını yiyebilirsiniz ama kısa zamanda rakip şirketler çıkacak ve piyasayı makulleştirecek inşallah.

adlec' Alıntı:
Bir de işin diğer yönü var.Bahse konu cihazların maliyetleri maximum 10 lira olsun.Hadi yazılım ve teknik destek ekleyelim de 50 lira olsun.Bu ne fahiş fiyat kardeşim.Şimdilik işin kaymağını yiyebilirsiniz ama kısa zamanda rakip şirketler çıkacak ve piyasayı makulleştirecek inşallah.

Bilgi sahibi olmadan maliyet hesabı yapmanız, hiç ahlaki değil, eğer gerçekten konu ile ilgileniyorsanız 10 TL ye cihaz üretebilirim diyorsanız toplu üretim talebi için SEKİZDESEKİZ ile iletişime geçerseniz ilgileneceklerdir diye düşünüyorum...
Ayrıyeten şu gerçeğin de farkında değilsiniz, Elektroy Türkiye'de 6 yıldır kullanılan ve Türkiye'de üretilen tek Oylama sistemidir,

Türkiye'de ki en büyük sorun bu örnekte olduğu gibi bilgi sahibi olmadan birilerini eleştirmek, üretip geliştirenleri desteklemek yerine köstek olup aşağıya çekmeye çalışmak,
inşallah çok daha fazla kişi ve kuruluş Türkiye'de teknoloji ve eğitim adına üretim ve arge çalışması yapar ve ülke ekonomimize ve eğitim sistemimize destek olur...
iyi günler,

Elektroy'a ya da muadillerine karşı değilim.Lise veya Yüksek öğretimde kullanılabilir.
Ama ilköğretim seviyesinde kesinlikle kullanılMAMAlı.Niye?

Bu dönemde öğrencilerden düşündüğünü ifade edebilmeleri,cümle kurmaları,kelime dağarcıklarını geliştirmeleri,el yazılarını ilerletmelerini bekleriz.
Bu sistemlerde ekrana şıklar geliyor,hazır cümle kurulmuş,güzelde yazılmış bilgisayarla,sadece bilişsel seviyede rekabet içinde en hızlı ve doğru yanıtlamaların bekliyoruz.Yukarıdaki amaçlara hizmet etmiyor.
Bir süre sonra okumaktan ve yazmaktan sıkılan öğrenciler üretiyoruz.Öğrenci herhangi bir şey hakkında bir paragraf yaz deyince yazamıyor.Çünkü şık bekliyor,yazı bekliyor,hazıra alışmış.Test sistemiyle tamamiyle ilköğretimden kaldırılmalı yada sınırlandırılmalıdır.Kaldı ki Ölçme ve Değerlendirme dersini Türkiye'de hakkıyla yapabilecek adam/kurum/kuruluş yoktur.ÖSYM'de dahil buna.
Formasyonda kitaplarını okuduysanız çok karışık bir süreçtir.İnanamazsınız bir yazılının ya da testin neleri ölçebileceğine/ölçemeyeceğine.Bir sürü matematiksel işlemler vardır.Basit bir test olarak göremezsiniz.Üzerinde saatlerce kafa yorulması gerekir.Biz kopyala/yapıştırla yazılı üretiyoruz.Kendimde böyle yapıyorum.Çok yanlış

Hulasa-i kelam,yazılı/test deyip geçmeyelim.Basit işler değildir.Özellikle de elektronik bir ortamda ilköğretim seviyesinde A,B,C, şıklarıyla öğrenciden beklenen şeyleri vermeyen bir sisteme yatırım yapmaya gerek yoktur.Almanlar bilmiyor mu bu sistemleri kullanmayı ama her öğrenci inci gibi eğik yazı yazarak mezun olurlar.Ya da Japonlar.Japon alfabesini bilmeyene ingilizce öğretilmez mesela.Onlardan yazmaları ve güzel yazmaları beklenir çünkü.

suvari58' Alıntı:
Elektroy'a ya da muadillerine karşı değilim.Lise veya Yüksek öğretimde kullanılabilir.
Ama ilköğretim seviyesinde kesinlikle kullanılMAMAlı.Niye?

Bu dönemde öğrencilerden düşündüğünü ifade edebilmeleri,cümle kurmaları,kelime dağarcıklarını geliştirmeleri,el yazılarını ilerletmelerini bekleriz.
Bu sistemlerde ekrana şıklar geliyor,hazır cümle kurulmuş,güzelde yazılmış bilgisayarla,sadece bilişsel seviyede rekabet içinde en hızlı ve doğru yanıtlamaların bekliyoruz.Yukarıdaki amaçlara hizmet etmiyor.
Bir süre sonra okumaktan ve yazmaktan sıkılan öğrenciler üretiyoruz.Öğrenci herhangi bir şey hakkında bir paragraf yaz deyince yazamıyor.Çünkü şık bekliyor,yazı bekliyor,hazıra alışmış.Test sistemiyle tamamiyle ilköğretimden kaldırılmalı yada sınırlandırılmalıdır.Kaldı ki Ölçme ve Değerlendirme dersini Türkiye'de hakkıyla yapabilecek adam/kurum/kuruluş yoktur.ÖSYM'de dahil buna.
Formasyonda kitaplarını okuduysanız çok karışık bir süreçtir.İnanamazsınız bir yazılının ya da testin neleri ölçebileceğine/ölçemeyeceğine.Bir sürü matematiksel işlemler vardır.Basit bir test olarak göremezsiniz.Üzerinde saatlerce kafa yorulması gerekir.Biz kopyala/yapıştırla yazılı üretiyoruz.Kendimde böyle yapıyorum.Çok yanlış

Hulasa-i kelam,yazılı/test deyip geçmeyelim.Basit işler değildir.Özellikle de elektronik bir ortamda ilköğretim seviyesinde A,B,C, şıklarıyla öğrenciden beklenen şeyleri vermeyen bir sisteme yatırım yapmaya gerek yoktur.Almanlar bilmiyor mu bu sistemleri kullanmayı ama her öğrenci inci gibi eğik yazı yazarak mezun olurlar.Ya da Japonlar.Japon alfabesini bilmeyene ingilizce öğretilmez mesela.Onlardan yazmaları ve güzel yazmaları beklenir çünkü.

Merhaba öncelikle; öğretmenlerimizin ön yargılarını bırakıp, araştırıp,uygulayıp,deneyip ondan sonra bu yorumları yapmasını canı gönülden dileriz...
Yorumlarınızdan Elektroy sistemini hiç kullanmadığınız net olarak anlaşılıyor...
Çünkü kullanan binlerce öğretmenimizden hiç biri bu yorumları yapmıyor, hatta şunu bilinki yaş küçüldükçe Elektroy sistemi ile öğrenciler üzerinde çok daha faydalı sonuçlar alıyoruz ve bu sebepten dolayı 3 yıldır Elektroy'un Okul öncesi versiyonu bile çıktı...
Ama biz bu cümleleri, uyguladığımız ve sonuç aldığımız 1000 lerce örnek üzerine yazıyoruz...

Son olarak; öğretmenimiz AMAÇlar ile ARAÇları birbirine karıştırmadığı müdddetçe ve öğretmen olarak görevini yerine getirdiği sürece, öğrencilerimiz cümle kurmayıda bilir, kelime dağarcıkları da gelişir, el yazıları da ilerler,
Eğer gerçekten öğrenmek isterseniz 1. sınıftan itibaren Elektroy kullanan ve şu anda ortaokulda okuyan öğrencilerimizin farklılıklarını öğretmenlerinden öğrenebilirsiniz....
Öğretmenimizin Elektroy vb. araçları kullanılıyor olması diğer yapması gereken görevlerini ve önceliklerini bir kenara bırakması anlamına gelmiyor...

herkese iyi çalışmalar....

Elektroy Sistemini bilmediğimi de nerden çıkardınız?Tipik bir önyargı işte :D

Okulumuza gelip kurulum yapıldı,kurulumda bizzat yardımcı oldum.Nasıl birşey olduğunu gördüm,test ettim.Hangi dilde yazıldığını dahi biliyorum.
Ticari amaçlarla mümkün olduğu kadar en alt sınıflara indirebilirsiniz ya da tüm örgün eğitim kademelerine yayabilirsiniz. Bu sistem öğretmenlerimizin kolayına da gelebilir.Ancak test kültürünü geliştirmede, hızlı test çözmenin ötesine geçmez bu sistemler.

Açık uçlu sorular,kompozisyonlar,zihinden işlemler,okuduğunu anlama gibi temel becerileri yoğunlukla bu kademelerde verilmesi gerekiyor.Siz öğretmenimizin eline bu sistemi verin sonra da açık uçlu sorular çözmelerini isteyin.Olmaz tabi ki.Test daha kolay onlar için.Kim okuyacak o kadar yazıyı,ya da kim analiz edecek değil mi? Saniyeler içinde ekrana, öğrenci öğrenci hataları gösteren bir sistem varken kim seçer zor olan yöntemi.

Bu şekilde, test kültürüyle yetişen çocuklar yetiştiriyoruz.Sizin çok faydalı sonuç aldığını öğrenciler üzerinde testlerinizden sonra şunu da bir deneyin.
Çevre Kirliliği hakkında 10 satırlık bir anlamlı paragraf yazmalarını isteyin ya da eş anlamlı 50 sözcük üretmelerini söyleyin ya da yarım kalmış bir hikayenin sonunu kendinlerinden tamamlamalarını isteyin.
Test kültürüne sahip çocuklar bunları yapamazlar,onların önüne şıklar geldikçe ancak yapabileceklerine inandırıldıkları için bu dediklerim olmaz.
O yüzden lise ve yüksek öğrenim de,oylama sistemi gerektiren başka ihtiyaçlarda kullanılabilir.Dediğim gibi kullanılabilir,güzel bir sistem.
Ancak uygulama seviyesi okulöncesi,ilkokullar,ortaokullar olmamalı.

suvari58' Alıntı:
Elektroy Sistemini bilmediğimi de nerden çıkardınız?Tipik bir önyargı işte :D

Okulumuza gelip kurulum yapıldı,kurulumda bizzat yardımcı oldum.Nasıl birşey olduğunu gördüm,test ettim.Hangi dilde yazıldığını dahi biliyorum.
Ticari amaçlarla mümkün olduğu kadar en alt sınıflara indirebilirsiniz ya da tüm örgün eğitim kademelerine yayabilirsiniz. Bu sistem öğretmenlerimizin kolayına da gelebilir.Ancak test kültürünü geliştirmede, hızlı test çözmenin ötesine geçmez bu sistemler.

Açık uçlu sorular,kompozisyonlar,zihinden işlemler,okuduğunu anlama gibi temel becerileri yoğunlukla bu kademelerde verilmesi gerekiyor.Siz öğretmenimizin eline bu sistemi verin sonra da açık uçlu sorular çözmelerini isteyin.Olmaz tabi ki.Test daha kolay onlar için.Kim okuyacak o kadar yazıyı,ya da kim analiz edecek değil mi? Saniyeler içinde ekrana, öğrenci öğrenci hataları gösteren bir sistem varken kim seçer zor olan yöntemi.

Bu şekilde, test kültürüyle yetişen çocuklar yetiştiriyoruz.Sizin çok faydalı sonuç aldığını öğrenciler üzerinde testlerinizden sonra şunu da bir deneyin.
Çevre Kirliliği hakkında 10 satırlık bir anlamlı paragraf yazmalarını isteyin ya da eş anlamlı 50 sözcük üretmelerini söyleyin ya da yarım kalmış bir hikayenin sonunu kendinlerinden tamamlamalarını isteyin.
Test kültürüne sahip çocuklar bunları yapamazlar,onların önüne şıklar geldikçe ancak yapabileceklerine inandırıldıkları için bu dediklerim olmaz.
O yüzden lise ve yüksek öğrenim de,oylama sistemi gerektiren başka ihtiyaçlarda kullanılabilir.Dediğim gibi kullanılabilir,güzel bir sistem.
Ancak uygulama seviyesi okulöncesi,ilkokullar,ortaokullar olmamalı.

Elektroy'u bilmediğinizi yazmadım, benim yazdığım cümleyi tekrar okumanızı rica ederek, tırnak içinde kopyalayıp-yapıştırıyorum...
" Yorumlarınızdan Elektroy sistemini hiç kullanmadığınız net olarak anlaşılıyor..."

Bu cümle yazdıklarınızın tamamına cevabımdır, siz sistemi kullanmadan yorum yaptığınız ve sistemi kullanan öğretmenlerin fikirlerine saygı duymadığınız için bu tarz bir sohbete devam etmeyi çok doğru bulmuyorum,

Biz sizin belirttiğiniz gibi önyargılarla değil, sayısal verilerle ve binlerce referansımızdan güç alarak bu cümleleri yazıyoruz...
Saygılar, iyi çalışmalar...

Elektroy sitemini etrafımda kullanan ve öğretmenlere (bilgisayar öğretmeni olarak yardımcı olduğum) ve sınıflara çok defa şahit oldum. Elektroy sistemini, öğrencilerin tamamımın severek isteyerek kullandığı gördüm. Bu sistemi sınıflarında kullanmak isteyen öğretmenlerin ise ne kadar başarılı olduklarına da şahit oldum.

Elektroy sistemini ben şu şekilde gördüm. Bu sene başında ikinci sınıfta tanıtımı yapıldı ben de o sınıftaydım, eğitim-öğretimin ilk haftaları olduğu için öğrencilerin işlemediği bir konudan uygulama yapıldı. Bu uygulamada sadece test yapıp test sonuçlarını görmek değildi, analiz bölümünde öğrencilerin yanlışları sorgulandı ve o soru üzerinden konu detaylıca anlatıldı, örneklemeler yapıldı. Tanıtım bittikten sonra öğretmenin tanıtımı yapan kişiye kurduğu cümle "bu konu anlatımı bu konuyla neredeyse bitti gibi". Yani sistemi sadece testmatik gibi algılamayın.

neyin tatavasını yapıyorsunuz? suvari58 arkadaşı ben çok iyi anladım, programa bir şey demiyor, onu sadece test amaçlı kullanmasın öğretmenler diyor. çünkü sistemler ne kadar iyi olursa olsun uygulayıcı önemlidir. gerçi kimse kendine şey kondurmaz ama çok iyi tahmin edebiliriz ki sadece test yapanlar çoğunluktadır. bırakın ön yargılı olmayın ayaklarını, yıllar bunu çok iyi gösterdi bize.

ne diyor kendisi? "Çevre Kirliliği hakkında 10 satırlık bir anlamlı paragraf yazmalarını isteyin ya da eş anlamlı 50 sözcük üretmelerini söyleyin ya da yarım kalmış bir hikayenin sonunu kendinlerinden tamamlamalarını isteyin." işte bu yüzden YGS'de çakıyorlar lise öğrencileri. neymiş paragraflar çok uzunmuşmuş. noldu dedim parmağınla kaydıramadın di mi soruları, veya bir tuşa basıp doğru yanıtı gör gelmedi mi karşına? (akıllı telefon nesilcikleri) siz gidin biraz daha walking dead izleyin dedim kendilerine. bu konu sabaha kadar bitmez. teşekkürler

karaltan' Alıntı:
neyin tatavasını yapıyorsunuz? suvari58 arkadaşı ben çok iyi anladım, programa bir şey demiyor, onu sadece test amaçlı kullanmasın öğretmenler diyor. çünkü sistemler ne kadar iyi olursa olsun uygulayıcı önemlidir. gerçi kimse kendine şey kondurmaz ama çok iyi tahmin edebiliriz ki sadece test yapanlar çoğunluktadır. bırakın ön yargılı olmayın ayaklarını, yıllar bunu çok iyi gösterdi bize.

ne diyor kendisi? "Çevre Kirliliği hakkında 10 satırlık bir anlamlı paragraf yazmalarını isteyin ya da eş anlamlı 50 sözcük üretmelerini söyleyin ya da yarım kalmış bir hikayenin sonunu kendinlerinden tamamlamalarını isteyin." işte bu yüzden YGS'de çakıyorlar lise öğrencileri. neymiş paragraflar çok uzunmuşmuş. noldu dedim parmağınla kaydıramadın di mi soruları, veya bir tuşa basıp doğru yanıtı gör gelmedi mi karşına? (akıllı telefon nesilcikleri) siz gidin biraz daha walking dead izleyin dedim kendilerine. bu konu sabaha kadar bitmez. teşekkürler

hocam kimseye birşeyin tatavasını yapmıyorum, lütfen üslubunuza dikkat ediniz. Biz birbirimize bu şekilde hitap edersek, bu uslüpla da öğrencilerden de bir cevap alamayız.

Ben sadece sistemi, gerçek manada kullanıldığı zaman ki faydasından bahsettim. Eğer isterseniz sizden bu sistemi kullanan bir kaç öğretmen arkadaşımın telefonunu verebilirim. 2 sene önce bu sistemi kullanan sınıfın İstanbul ilinde yapılan deneme sınavlarında bir kaç defa il birincisi olduğuna şahit oldum.

Son dediğiniz cümleye gelince ise geçen sene sırf adı yazılı olsun diye yazılı yaptım. İşlenmiş ve uygulama yapılmış konulardan 50 tane test sorusu hazırladım, öğrencilerle bu soruları sınıfta tek tek çözdük, sonra bu soruları cevapları ile birlikte e-maillerine gönderdiler e-mail adresi olmayanlara da fotokopi verdim. sınavda bu 50 sorudan 25 tanesini sordum ancak zayıf alanlar oldu. Bu başarısızlık ayrı konu altında tartışılması gerekir. Çünkü bunun bir sürü gerekçesi var ...

İlkokul çabuk bitiyor.
1. Sınıf ta bilgisayar projeksiyon ve fotokopi makinası alan veliye bunu ikna etmek çok zor.
Zaten veli şöyle düşünür.
Empati yapalım
2. Sınıf tan sonra kaldı 2 yıl.
Zor iş.

hic kimsede demiyorki 2.sinif ogrencisine bu kadar test fazla ve yzzik degil mi.

tati' Alıntı:
karaltan' Alıntı:

hocam kimseye birşeyin tatavasını yapmıyorum, lütfen üslubunuza dikkat ediniz. Biz birbirimize bu şekilde hitap edersek, bu uslüpla da öğrencilerden de bir cevap alamayız.

Ben sadece sistemi, gerçek manada kullanıldığı zaman ki faydasından bahsettim. Eğer isterseniz sizden bu sistemi kullanan bir kaç öğretmen arkadaşımın telefonunu verebilirim. 2 sene önce bu sistemi kullanan sınıfın İstanbul ilinde yapılan deneme sınavlarında bir kaç defa il birincisi olduğuna şahit oldum.

Son dediğiniz cümleye gelince ise geçen sene sırf adı yazılı olsun diye yazılı yaptım. İşlenmiş ve uygulama yapılmış konulardan 50 tane test sorusu hazırladım, öğrencilerle bu soruları sınıfta tek tek çözdük, sonra bu soruları cevapları ile birlikte e-maillerine gönderdiler e-mail adresi olmayanlara da fotokopi verdim. sınavda bu 50 sorudan 25 tanesini sordum ancak zayıf alanlar oldu. Bu başarısızlık ayrı konu altında tartışılması gerekir. Çünkü bunun bir sürü gerekçesi var ...

tati Hocam Üslup konusunda söylediklerinize aynen katılıyorum...

karaltan hocam, bahsettiğiniz niteliklerde öğrenci yetiştirmek, öğretmenlerimizin elinde, bu sorunlar ile Elektroy vb. gibi sistemler arasında bağlantı kurmanız ise pek mantıklı değil, sizin de dediğiniz gibi burada önemli olan ÖĞRETMENdir...

Öğretmen olarak AMAÇlar ile ARAÇları birbirine karıştırmadığınız sürece, her türlü araç gereç size ve öğrencilerinize fayda sağlayacaktır...
Elektronik malzemelerin asıl amacı hayatımıza verimlilik sağlamaktır,
bu en basitinden evimizdeki çamaşır makinesi de olabilir, sınıfınızdaki projeksiyon veya ELEKTROY da olabilir asıl amaç bu araçlardan nasıl verim alacağınızı bilmeniz ve faydalanmanızdır...

bu gerçeklerin yanın da, şu an yetişen nesilin değil 10 sene öncesi 5 sene öncesindeki öğrencilere göre bile farklı olduğunu unutmayalım ve bu nesilin ilgisini çekecek yeni yöntemleri bulup, uygulamak ve geliştirmek yönünde çaba sarfedelim derim...
Eğer daha iyi ve farklı bir öneriniz olacaksa, önerilerinizi yazarsanız sevinirim...

Saygılar...

turhank' Alıntı:
hic kimsede demiyorki 2.sinif ogrencisine bu kadar test fazla ve yzzik degil mi.

hocam, eğitim sistemimizdeki asıl sorun, test yapmak için test yapılması, biz ELEKTROY ile bu duruma alternatif geliştirdiğimizi düşünüyoruz, çünkü test dediğinizde, sınav dediğinizde öğrencilerimiz ÖCÜ görmüş hissine kapılıyor ve bahsettiğiniz gibi 1.2. sınıftan itibaren öğrencileri korkutarak eğitim hayatına başlatıyoruz..

ELEKTROY sisteminde ise durum tam tersidir, öğrencilerimiz ELEKTROY ile oyun mantığı ile eğlenerek/oynayarak bir çalışma yaptığı için, (3 yıldır okul öncesi 4 ve 5 yaş dahil) ELEKTROY yapmayı çok sevmektedirler ve bu severek yaptıkları çalışma onların gelecek eğitim hayatlarında karşılarına çıkacak TESTlerden de korkmamalarını sağlamaktadır...
Saygılar,

Uzun lafın kısası ELEKTROY maliyeti düşünülünce kesinlikle gereksizdir. Konunun ilk cevap mesajına da yazdığım gibi biz okulumuzda Elektroy kullandık. Maliyetini karşılayıp eğitimi güzelleştirir mi? HAYIR!

Duymak istemeyen kadar sağır kimse yoktur derler.
Kimse sisteminiz kötü demiyor.Ancak okul öncesi,ilkokul ve ortaokul için uygun değil diyoruz.
Siz ticari olarak baktığınız için her türlü sisteminizi meşru ve kabul edilebilir görebilirsiniz.Onu allayıp pullayabilirsiniz.O çok parlak öğrencilerinize bir önceki mesajımda yazdıklarımı yaptırın göreyim.
Biz öğretmenler sınavda "hocam itina ne demektir,usül ne demektir,soruda verilmemiş" diye soran öğrenciler istemiyoruz.Binlercesi çevremizde dolanıyor.
Siz böyle bir neslin yetişmesine yardım ettiniz,ediyorsunuz. Öğretmenleri kolaya alıştırmayın.
Artık birinci kademeden uzak durun.Sizden isteğimiz bu.

suvari58' Alıntı:
Duymak istemeyen kadar sağır kimse yoktur derler.
Kimse sisteminiz kötü demiyor.Ancak okul öncesi,ilkokul ve ortaokul için uygun değil diyoruz.
Siz ticari olarak baktığınız için her türlü sisteminizi meşru ve kabul edilebilir görebilirsiniz.Onu allayıp pullayabilirsiniz.O çok parlak öğrencilerinize bir önceki mesajımda yazdıklarımı yaptırın göreyim.
Biz öğretmenler sınavda "hocam itina ne demektir,usül ne demektir,soruda verilmemiş" diye soran öğrenciler istemiyoruz.Binlercesi çevremizde dolanıyor.
Siz böyle bir neslin yetişmesine yardım ettiniz,ediyorsunuz. Öğretmenleri kolaya alıştırmayın.
Artık birinci kademeden uzak durun.Sizden isteğimiz bu.
...
:alkis: :alkis: :alkis:

Siz öğretmenin eline televizyon kumandasını verin sonra gidip kanalı elle de değiştirebilir tercih öğretmenin diyerek suçu yine müşteriniz olan öğretmenlere atın.

Öğretmenliğimin ilk senesinde ilköğretim kurumunda geçirdiğimiz bir teftiş sonrası müfettişin sınıf öğretmenlerine söylediği bir söz geldi aklıma.

"Öğretmenlerim tamam hazır planları kullanıyorsunuz bişey demiyoruz ama bu planları basmadan önce öğrenci isimlerini bari değiştirin"

O zamanlar dergiler vardı (hala da var) dergi setleri ile birlikte sınıf öğretmenlerine günlük ve yıllık planları da hazır gönderiyordu. bizim öğretmenler de doğrudan yazıcıdan çıktı alıp kullanıyordu.

2. sınıf öğretmeniyim.Eğitimdeki en büyük sorun nedir biliyormusunuz? Sık müfredat konuları değişikliği.Sanki süper fayda sağlıyor bu değişiklikler.Müfettişlerin bile takip edemeyeceği hızda oldu bunlar bazen. Talim Terbiye sitesi başımızı döndürdü bir ara.Ekim kasım Aralık aylarında TTKB nın değişikliklerini planlara eklemekten yada planlardan silmekten.

Emek emek, ilmek ilmek her yıl gece ve gündüz hazırladığım word formatındaki klasik ve test soru sayfalarını arşivledim.Yani her yıl gerçekten en az 100 sahife hazırlamışımdır.Gözlerim ağrıdı ekrana bakmaktan ama yılmadım.En iyisini seçtim.Çoğunluk kendim yazdım soruları.
Hepsini arşivledim.Ama nafile.4 yıl sonra hiçbiri kullanılmaz halde.Tekrar otur düzenle.Bu 10 yıl öncede böyle idi.Şimdide aynı hesap.

Bir daha gözümün nuru ile oturup bir terzi gibi sınıfa uygun soru hazırlayacağım öylemi? Diğer öğretmenler gibi Bas hazır fotokopiyi gitsin. Derdin ne aslanım.Otur survivör ya da bu tarz senin izle. Birazda başkaları düşünsün.

Gerçi Hazır kitaplar da komikler.Soruların yarısını çöpe at gitsin kalanı da zaten test sorusu. Öğrencilere Uyarmı uymazmı ?????uymadığı kabak gibi ortada Ama bunun sorumlusu ben değilim.

Geri