Elektronik Konusunda Bilgili Arkadaşlar...

Kodla Büyü

wertyu6

Süper Üye
Süper Üye
-12v Adaptör ve şerit ledden oluşan bir sistemde anahtarı, 220v ile adaptör arasına mı yoksa adaptör ile led arasına koymak mı mantıklı olur arkadaşlar?

-eğer adaptörden önce ise, anahtardan faz veya nötr ü, sonra ise + veya - geçirmek fark eder mi cevaplarsanız sevinirim.

Re: Ynt: Elektronik Konusunda Bilgili Arkadaşlar...

FAZ üzerine 220v gerilim ve yalıtımına uygun bir anahtar koyunuz.

Adaptörün sürekli 220V a bağlı olmaması için 200v ile adaptörün arasına koyadım.

Adaptörden önce koymak enerji tasarrufu açısından daha uygun olabilir. Anahtarı hangi uca bağlarsan bağla çalışır.

Anahtar zayıf bir şeyse adaptörden sonra diye düşünmüştüm ama arkadaşlarda haklı adaptör sağlığı ve elektrik tasarruf içinde adaptörden önce konulması iyi olur.

hasari' Alıntı:
Anahtar zayıf bir şeyse adaptörden sonra diye düşünmüştüm ama arkadaşlarda haklı adaptör sağlığı ve elektrik tasarruf içinde adaptörden önce konulması iyi olur.

ben de aslında adaptörden önce koymayı düşündüm de faz a koysam adaptör prizden sökülüp takıldığında her seferinde anahtarın faza denk gelmemesi söz konusu bu durumda.

wertyu6' Alıntı:
hasari' Alıntı:
Anahtar zayıf bir şeyse adaptörden sonra diye düşünmüştüm ama arkadaşlarda haklı adaptör sağlığı ve tasarruf içinde adaptörden önce konulması iyi olur.

ben de aslında adaptörden önce koymayı düşündüm de faz a koysam adaptör prizden sökülüp takıldığında her seferinde anahtarın faza denk gelmemesi söz konusu bu durumda.
Doğru hocam bu sefer böyle bir sıkıntı var. Priz altından kablo ile çeksen yada fiş başını işaretlemen lazım.

Ekli dosyalar

• pr_01_102588.jpg
    pr_01_102588.jpg
    25 KB · Görüntüleme: 630
  • pr_01_107034_min.jpg
    pr_01_107034_min.jpg
    5.9 KB · Görüntüleme: 630
wertyu6' Alıntı:
hasari' Alıntı:

Bu durumun bir önemi yok hocam, yanlış düşünüyorsunuz.

hocam 220 volta bağlayacaksan eğer araya led şerit trafosu koyman en mantıklısı. Ben evde gece lambasını söktüm. Oradan 3 mt kabloyu trafoya bağladım. Trafodan da çıkışı led şerite verip işimi hallettim. Gece lambasının anahtarını açınca mükemmel görüntü çıkıyor ortaya :)

faz ile nötr hangisine koyduğunun bir önemi yok sonuçta ledlerin çalışması için faz ve nötr uçlarının iletimde olması gerekir. Adaptörün yönü diye birşey yoktur. En basit şekliyle sen herhangi bir cihazın fişini prize tak sonra çıkarıp çevir bir daha tak iki türlüde cihazın çalışır.

Geri