Elektronik bilgisi iyi olan arkadaşlar HDD karta bakabilirmi

Kodla Büyü

html99

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar.
Elime 750 GB lık harici bir HDD ulaştı. Cihazın çalışmadığını, içerisinde çok çok önemli ve özel verilerin olduğunu, güvenip herhangi birine tamire veremeyeceğini belirtti HDD sahibi arkadaşım; ben de bir göz atayım dedim.
Cihaz 3.5 inchlik SATA bağlantılı adaptörle çalışan bildiğimiz harici HDD'lerden. Kutu markası önemli değil sanırım, diskin markası Seagate.
Cihazı harici kutusundan söktüm, önce kutuyu test etmek amacıyla başka bir disk taktım disk çalıştı. HDD'yi bilgisayara bağlayıp onu denedim diskte tepki yok. Bios verilerinde dahi bilgisayar cihazı hiçbir şekilde görmüyor. Bilirsiniz bazen kafa vuran disklerde falan bilgisayar CMOS ekranında takılır kalır, bir süre sonra disk bilgisayar tarafından tanınır ama çalışmaz vs, bizim diskte zerre tepki yok. Bilgisayar hiç duraksamıyor bile, doğrudan geçiyor.
Neyse, diskin kartını söktüm devre elemanlarında arıza var mı diye, aşağıda resimlerde gördüğünüz bir durumla karşılaştım. Emin olamadım yorumlarınızı bekliyorum:

Resimde görülen kauşuk, kart ile disk kutusu arasında bulunuyordu. Kırmızı çember ile belirttiğim kısımlar üst üste geliyor. Kauçuk üzerinde siyah bir şey var dikkat ederseniz, aynı şekilde o siyah yerin kart üzerine denk geldiği yerde de çip var ve çipin üzerinde de ufak bir oyukluk var. Çipte elektrik akımının düzensizliğinden kaynaklanan bir arıza olduğunu düşünüyorum. Detaylı resimler ekteki dosyada var, ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 6-a.jpg
    6-a.jpg
    303.6 KB · Görüntüleme: 2,853
  • hdd.rar
    2.6 MB · Görüntüleme: 75
Hocam ambaryolunda Eren Elektroniği bilirsin, bu işten iyi anlıyorlar, bence o çipi değiştirebilirler.

Ptesi bir sorayım onlara da hocam, bilmiyordum bu işleri yaptıklarını teşekkür ederim bilgi için.

bu işi profesyonel yapan firmalar var ama çok para istiyolar. Benim de bu sekilde 1 tb harddisk gitti. Nette baya arattım aynı seri hardisk bulursan plaket değişirse bir ihtimal olabilir diyolar

hocam cok ozel bılgıler dedıgı ıcın normal hdd yapılan gıbı aynı marka bır tasınabılır bulun ve kartı degıstırın bılgılerı alın derım

Arkadaşlar malum ikinci el sitelerinde birkaç kart buldum. Ürün etiketindeki numaralardan hangisi/hangileri eşleştiğinde aynı kartı elde etmiş olurum acaba?

Ekli dosyalar

• 14102012797.jpg
    14102012797.jpg
    339 KB · Görüntüleme: 2,793
Seagate Barracuda 7200rpm yeterli olması lazım. Aslında elektronikçiler değiştirebilir çipi.

Epey bi uğraştan sonra buldum bütün bilgileri arkadaşlar, ilerde başka birisine lazım olur diye yazıyorum:
(Farklı markalarda durum farklı olabilir!)
Aynı ürünü bulmak için, diskin ön yüzündeki etiketin ikinci sırasındaki ST ile başlayan numara ile arkadaki kart üzerindeki etikette bulunan 3 bloklu (XXXXXXXXX X XXXXXXXX) numaranın birinci bloğundaki değerler örtüşüyor ise ürün parçaları birbirine uyumlu oluyormuş.

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Kartın aynısından çok uygun fiyata buldum. Değiştirdiğim zaman sonucu da yazarım buraya. Olmazsa "aakcakaza" hocamın belirttiği yere bakıcaz artık.

unknownrealmman' Alıntı:
Epey bi uğraştan sonra buldum bütün bilgileri arkadaşlar, ilerde başka birisine lazım olur diye yazıyorum:
(Farklı markalarda durum farklı olabilir!)
Aynı ürünü bulmak için, diskin ön yüzündeki etiketin ikinci sırasındaki ST ile başlayan numara ile arkadaki kart üzerindeki etikette bulunan 3 bloklu (XXXXXXXXX X XXXXXXXX) numaranın birinci bloğundaki değerler örtüşüyor ise ürün parçaları birbirine uyumlu oluyormuş.

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Kartın aynısından çok uygun fiyata buldum. Değiştirdiğim zaman sonucu da yazarım buraya. Olmazsa "aakcakaza" hocamın belirttiği yere bakıcaz artık.

inşallah olur :)

Hocam baktımda entegre rahmetli sadece onun değişmesi durumu düzeltmeyebilir çip dediğiniz entegre aşırı ısınmış muhtemel elektrik problemi ve patlamış tavsiyem kartı tamamen değiştirmeniz ki yazmışsınız zaten sorun düzelecektir.Babam tv tamircisiydi bende tecrübe ettim bu görüntüyü bir kaç kez

Arkadaşlar yukarıda yazdığım bilgiler doğrultusunda bulduğum kartı eski kartla değiştirdim. Kart çalıştı ama, bu sefer de disk kafasından o meşhur ses geliyor. Örnek :
http://www.youtube.com/watch?v=XmXr6WKTjPc

Daha fazlası ile uğraşmadım ben de. Sadece kartın bozuk, disk(ler) ve diski okuyan kafa denen kısmın sağlam olduğundan eminseniz kartı değiştirmek işe yarayacaktır.

Yukarıda örneğini de verdiğim o sesin nedeni disk plaklarındaki bad sektörler de olabiliyormuş. Diskin üst kapağını açıp kafayı da değiştirmek mümkünmüş, uğraşmak isteyene :
http://www.youtube.com/watch?v=jwGJep8z ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=Ul97jWv2 ... re=related

Yalnız şu bir gerçek ki internet okur - yazarlığımız çok çok düşük bir toplumuz. İnternet deyince işimiz gücümüz facebook, chat, film, oyun, vs. Her alanda olduğu gibi IT/BT alanında da sadece tüketiciyiz. Bu diskin nasıl düzeltilebileceği ile ilgili araştırma yaparken gerçekten çok faydalı bilgilere ulaştım, çekimleri oldukça kaliteli yapılmış videolar izledim. FAKAT, hiçbir kaynak Türkçe içerikli değildi. İngilizce olmayan kaynaklar bile oldukça fazla. Mesela bu video hangi dile onu bile bilmiyorum ama adam yapmış :
http://www.youtube.com/watch?v=3FhGHo4j ... re=related

Geri