ekranı nasıl ikiye bölebilirim? (Projeksiyon çalışır durumda

Kodla Büyü

Pandora

Üye
Arkadaşlar projeksiyon açıkken ekranı ikiye bölmek istiyorum. Öğrenciler perdeden görüntüyü izlerken bende ekranın diğer yarısında kendi işerimi yapmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?

Windosta gerekli programlar çalışırken, Görev Çubuğuna sağ tıkladığınızda;
Penceleri Yatay Döşe ve
Penceleri Dikey Döşe Seçenekleri var.
Bunlardan birisini seçerseniz ekran o kadar parçaya bölünüyor.
Umarım işinizi görür.

Radeon x300 yapıyo bunu
ekranda windows media player açıkkan sadece onu gösteriyo ,media player simge durumunda olsa bile, sen ekranda ne yaparsan yap sorun diil. Anlatacağın dersi film olarak kaydedersen çok işine yarar.

projeksiyon kumandasında ekranı dondurma düğmesi vardır
bazılarında Pause yada Play işareti şeklinde olur, bazılarında Freeze yazar
o düğmeleri kullanarak projeksiyon ekranını sabitleyebilirsiniz
öğrenciler projeksiyondan görüntüyü izlerken sizde bilgisayarınızda kendi işlerinizi yapabilirsiniz

Radeon x300 bir bilgisayar mıdır yada bir projeksiyon mudur yada bir program mıdır , bu bir çelişki midir, bu üçünün(dört oldu ama neyse) cevabını istiyorum :p
projeksiyon düğmesinde ekranı dondurmak yok olsa bile ekranı dondurunca projeksiyona görüntü gider mi, bu sorunu bende yaşıyorum bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim

enginozdil hocam projeksiyon kumandasında freeze düğmesi var.İşe yarıyor fakat herşeyi donduruyor.Örneğin film izlerken bu tuşa basınca malesef perdede film oynamaya devam etmiyor.

dervisahmet hocam Nvidia GeForce 6200 de bu işi yaparmı?

Bana da sanki bu iş ekran kartı ile alakalı gibi geldi. Yardımlarınızı bekliyorum.

hocam arkadaşların dediği birincisi freeze özelliği projeksiyonun diğeri ise ekran kartın bunu destekliyor ise masaüstünde sağ tıklayarak oradan atı ya da nvidia ekran kartı özelliklerinden yapabilirsin

hocam genişletilmiş masaüstü seçeneğini kullan. projeksiyona verecegin kısmı ekranın sağ kısmına al, kendi görüntün devam etsin. bunu 2.cil monitör kullanırkende uygulayabilirsiniz.

Hiç aklıma bile gelmeyen şeyler öğreniyorum. Şu dijital yaşamın ne kolaylıkları varmış meğer. Aslında bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında pek az kalıyor. (Tabi kendi adıma konuşayım)

rtyucel' Alıntı:
hocam genişletilmiş masaüstü seçeneğini kullan. projeksiyona verecegin kısmı ekranın sağ kısmına al, kendi görüntün devam etsin. bunu 2.cil monitör kullanırkende uygulayabilirsiniz.

Hocam söylediğiniz özellik nasıl kullanılıyor? Çift ekran özelliği ekran kartının özelliklerinde var ama bunu nasıl kullanabiliyoruz?

bilgisayarına 2.ci bir monitör (bu bildigimiz monitör, projeksiyon veya TV'de olabilir) bağlı iken masaüzerinde sağ tuş tıkla ve grafik özelliklerine gir. eğer orada göremiyorsan sağ tuş->özellikler den ayarlara gir.

Genişletilmiş Masaüstü seçeneğini aktif hale getir. Projeksiyonda göstermek istedigin görüntünün penceresini sürükleyerek ekranının sağ kısmına kendi 1. monitörünün görüntüsünden taşıdığında 2.cil monitörde görebilirsin

işine yararmı bilmiyorum ama gezinirken rasladım. ( http://www.lugatsoft.com/2007/12/04/mic ... sktop.html ) ekranı dörde bölebilyorsun

Donlaod adresi: http://rapidshare.com/files/74215154/Po ... eskman.rar

Şimdi herkesin ihtiyacını görecek bir program tanıtacağım size. Microsoft Powertoys: Virtual Desktop Manager programı ile Windows işletim sistemindeki tek masaüstü sayısını 4′e çıkarabilirsiniz.

Ne işimize yarar bu program? Bir çok uygulama açtınız pencerelerle doldu masaüstünüz her uygulama masaüstü sadece ona aitmiş gibi yayılır ekrana; işte bu program sayesinde uygulamaları ayrı masaüstünde çalıştırarak bu karmaşadan kurtulabilirsiniz. Program bedava ve kısıtlaması yok!

Programı Microsoft‘un sitesinden indirdikten sonra gerekli kurulum işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ilgili resimde gösterdiğimiz gibi
Görev çubuğunda sağ tıkla
Açılan menüden Araç Çubuklarından Desktop Manager‘ı seç
Görev Çubuğunun sağında bir tane yeşil dört tane mavi düğme belirdiğini görmüşsünüzdür…

Yeşil düğmeye bastığımızda ekranımızı 4′e bölünmüş olarak görürüz; karelere isim verilmiş 1, 2, 3 ve 4. Bunlar bizim sahip olduğumuz masaüstü ekranlarımız. Herhangi bir numaralı kutuya seçtiğimizde o masaüstünü görüntülüyebiliyoruz.

Bilgisayarınızın iyi bir sistem olduğunu düşünüyorsanız ve bu uygulamanın görselliğini arttırmak istiyorsanız
Desktop Manager düğmelerinin üstüne sağ tıklayın, açılan menüden ‘Use Animations‘, ‘Shared Desktops‘, ‘Show Quick Switch Button‘ seçeneklerinin hepsinin işretli olmasını tercih edebilirsiniz.

Bir de her masaüstü için ayrı duvar kağıdı seçebilirsiniz. Bunun için:

Desktop Manager düğmelerinin üstüne sağ tıkla
‘Configure Desktop Images‘ seçeneğini seç
Gelen menüden o an seçili masaüstü için sağ taraftaki masaüstü resimlerinden dilediğini seç
Ayrıca Desktop Manager‘a ait her tuş için kısayol belirleyebilirsiniz. Bunun içinde aynı şekilde:

Desktop Manager düğmelerinin üstüne sağ tıkla
“Configure Shortcuts Keys” i seç.
Gelen menüden istediğin tuş kombinasyonlarına ilgili düğmeyi ata
DOWNLOAD | ALTERNATİF

Program Anlatım Kaynagı : http://www.teknobaz.com/2007/07/09/indi ... oneticisi/

Ekli dosyalar

• PowerToy_Deskman.rar
    221.4 KB · Görüntüleme: 329
Hocam Windows + p tuşlarına basınca 4 secenek gelmesi lazım
× Yalnızca bilgisayar
× Yalnızca projeksiyon
× Uzat
× Yinele
Bunlardan uzatı sevince iki monitörü birden kullanabilirsiniz

Hocam ekran görüntüsünün aktarıldığı kabloyu ellemeyin.kasanızın arkasında DVI çıkışı varsa,bu çıkışa uygun çevirici alıp 2.ekrana takın.sonrasında önceki arkadaşların söylediği gbi ekran ayarlarından 1.ekran ve 2.ekranı belirleyebilirsiniz.
Bu videoya da bakabilirsiniz
https://m.youtube.com/watch?v=xuDdgqDcBDY

Masaüstüne sağ tık -> Görüntü ayarları -> Birden çok Ekran Menüsünü (Bu ekranı Genişlet) olarak ayarla

Geri