Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

ekranı nasıl ikiye bölebilirim? (Projeksiyon çalışır durumda

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında Pandora tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. Pandora

Pandora Üye

Arkadaşlar projeksiyon açıkken ekranı ikiye bölmek istiyorum. Öğrenciler perdeden görüntüyü izlerken bende ekranın diğer yarısında kendi işerimi yapmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?

2. mutefli24

mutefli24 Aktif Üye

Windosta gerekli programlar çalışırken, Görev Çubuğuna sağ tıkladığınızda;
    Penceleri Yatay Döşe ve
    Penceleri Dikey Döşe Seçenekleri var.
    Bunlardan birisini seçerseniz ekran o kadar parçaya bölünüyor.
    Umarım işinizi görür.

3. dervisahmet

dervisahmet Seçkin Üye Seçkin Üye

Radeon x300 yapıyo bunu
    ekranda windows media player açıkkan sadece onu gösteriyo ,media player simge durumunda olsa bile, sen ekranda ne yaparsan yap sorun diil. Anlatacağın dersi film olarak kaydedersen çok işine yarar.

4. enginozdil

enginozdil Seçkin Üye Seçkin Üye

projeksiyon kumandasında ekranı dondurma düğmesi vardır
    bazılarında Pause yada Play işareti şeklinde olur, bazılarında Freeze yazar
    o düğmeleri kullanarak projeksiyon ekranını sabitleyebilirsiniz
    öğrenciler projeksiyondan görüntüyü izlerken sizde bilgisayarınızda kendi işlerinizi yapabilirsiniz

5. cogullu

cogullu Seçkin Üye Seçkin Üye

Radeon x300 bir bilgisayar mıdır yada bir projeksiyon mudur yada bir program mıdır , bu bir çelişki midir, bu üçünün(dört oldu ama neyse) cevabını istiyorum :p
    projeksiyon düğmesinde ekranı dondurmak yok olsa bile ekranı dondurunca projeksiyona görüntü gider mi, bu sorunu bende yaşıyorum bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim

6. Pandora

Pandora Üye

enginozdil hocam projeksiyon kumandasında freeze düğmesi var.İşe yarıyor fakat herşeyi donduruyor.Örneğin film izlerken bu tuşa basınca malesef perdede film oynamaya devam etmiyor.

dervisahmet hocam Nvidia GeForce 6200 de bu işi yaparmı?

Bana da sanki bu iş ekran kartı ile alakalı gibi geldi. Yardımlarınızı bekliyorum.

7. mrvtncy

mrvtncy Üye

hocam arkadaşların dediği birincisi freeze özelliği projeksiyonun diğeri ise ekran kartın bunu destekliyor ise masaüstünde sağ tıklayarak oradan atı ya da nvidia ekran kartı özelliklerinden yapabilirsin

8. dervisahmet

dervisahmet Seçkin Üye Seçkin Üye

ekran kartı özelliklerin sinema kipine getirirsen yapması lazım

9. rtyucel

rtyucel Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam genişletilmiş masaüstü seçeneğini kullan. projeksiyona verecegin kısmı ekranın sağ kısmına al, kendi görüntün devam etsin. bunu 2.cil monitör kullanırkende uygulayabilirsiniz.

10. selocan32

selocan32 Aktif Üye

Hiç aklıma bile gelmeyen şeyler öğreniyorum. Şu dijital yaşamın ne kolaylıkları varmış meğer. Aslında bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında pek az kalıyor. (Tabi kendi adıma konuşayım)

11. biltek2007

biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye Seçkin Üye

Hocam söylediğiniz özellik nasıl kullanılıyor? Çift ekran özelliği ekran kartının özelliklerinde var ama bunu nasıl kullanabiliyoruz?

12. rtyucel

rtyucel Seçkin Üye Seçkin Üye

bilgisayarına 2.ci bir monitör (bu bildigimiz monitör, projeksiyon veya TV'de olabilir) bağlı iken masaüzerinde sağ tuş tıkla ve grafik özelliklerine gir. eğer orada göremiyorsan sağ tuş->özellikler den ayarlara gir.

Genişletilmiş Masaüstü seçeneğini aktif hale getir. Projeksiyonda göstermek istedigin görüntünün penceresini sürükleyerek ekranının sağ kısmına kendi 1. monitörünün görüntüsünden taşıdığında 2.cil monitörde görebilirsin

13. ozkaan

ozkaan Aktif Üye

işine yararmı bilmiyorum ama gezinirken rasladım. ( http://www.lugatsoft.com/2007/12/04/mic ... sktop.html ) ekranı dörde bölebilyorsun

Donlaod adresi: http://rapidshare.com/files/74215154/Po ... eskman.rar

Şimdi herkesin ihtiyacını görecek bir program tanıtacağım size. Microsoft Powertoys: Virtual Desktop Manager programı ile Windows işletim sistemindeki tek masaüstü sayısını 4′e çıkarabilirsiniz.

Ne işimize yarar bu program? Bir çok uygulama açtınız pencerelerle doldu masaüstünüz her uygulama masaüstü sadece ona aitmiş gibi yayılır ekrana; işte bu program sayesinde uygulamaları ayrı masaüstünde çalıştırarak bu karmaşadan kurtulabilirsiniz. Program bedava ve kısıtlaması yok!

Programı Microsoft‘un sitesinden indirdikten sonra gerekli kurulum işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ilgili resimde gösterdiğimiz gibi
    Görev çubuğunda sağ tıkla
    Açılan menüden Araç Çubuklarından Desktop Manager‘ı seç
    Görev Çubuğunun sağında bir tane yeşil dört tane mavi düğme belirdiğini görmüşsünüzdür…

Yeşil düğmeye bastığımızda ekranımızı 4′e bölünmüş olarak görürüz; karelere isim verilmiş 1, 2, 3 ve 4. Bunlar bizim sahip olduğumuz masaüstü ekranlarımız. Herhangi bir numaralı kutuya seçtiğimizde o masaüstünü görüntülüyebiliyoruz.

Bilgisayarınızın iyi bir sistem olduğunu düşünüyorsanız ve bu uygulamanın görselliğini arttırmak istiyorsanız
    Desktop Manager düğmelerinin üstüne sağ tıklayın, açılan menüden ‘Use Animations‘, ‘Shared Desktops‘, ‘Show Quick Switch Button‘ seçeneklerinin hepsinin işretli olmasını tercih edebilirsiniz.

Bir de her masaüstü için ayrı duvar kağıdı seçebilirsiniz. Bunun için:

Desktop Manager düğmelerinin üstüne sağ tıkla
    ‘Configure Desktop Images‘ seçeneğini seç
    Gelen menüden o an seçili masaüstü için sağ taraftaki masaüstü resimlerinden dilediğini seç
    Ayrıca Desktop Manager‘a ait her tuş için kısayol belirleyebilirsiniz. Bunun içinde aynı şekilde:

Desktop Manager düğmelerinin üstüne sağ tıkla
    “Configure Shortcuts Keys” i seç.
    Gelen menüden istediğin tuş kombinasyonlarına ilgili düğmeyi ata
    DOWNLOAD | ALTERNATİF

Program Anlatım Kaynagı : http://www.teknobaz.com/2007/07/09/indi ... oneticisi/

Ekli Dosyalar:

14. ilon

ilon Süper Üye Süper Üye

Son program işine yarayan varmı????

15. zodiac

zodiac Süper Üye Süper Üye

TAKİP

16. keplir

keplir Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam Windows + p tuşlarına basınca 4 secenek gelmesi lazım
    × Yalnızca bilgisayar
    × Yalnızca projeksiyon
    × Uzat
    × Yinele
    Bunlardan uzatı sevince iki monitörü birden kullanabilirsiniz

17. specal01

specal01 Site Gezgini

Hocam ekran görüntüsünün aktarıldığı kabloyu ellemeyin.kasanızın arkasında DVI çıkışı varsa,bu çıkışa uygun çevirici alıp 2.ekrana takın.sonrasında önceki arkadaşların söylediği gbi ekran ayarlarından 1.ekran ve 2.ekranı belirleyebilirsiniz.
    Bu videoya da bakabilirsiniz
    https://m.youtube.com/watch?v=xuDdgqDcBDY

18. promu

promu Site Gezgini

takip

19. kulbey

kulbey Site Gezgini

Masaüstüne sağ tık -> Görüntü ayarları -> Birden çok Ekran Menüsünü (Bu ekranı Genişlet) olarak ayarla

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal