ekran chipi arızalı laptop ne yapayım. (tavsiye)

Kodla Büyü

recepata

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İlçemde sorunu halledecek tamirci yok,

Ankaraya göndersem 150 tl istiyorlar,
Nasıl değerlendiririm, özellikleride fena değil.
Bu şekilde alıcı varsa satabilirimde.

açılışta görüntü yok, ekran chip arızası diyorlar. (harici monitorde göstermiyor,)

DELL STUDIO 1535
Intel Core 2 Duo 2.4 Ghz
3gb ram
320 gb hdd
15,6 ekran
harici ekran 256mb

laptopun arka kapağını açıp grafik işlemcisinin üzerine sıcak fön makinası tutun, fazla abartmadan yakmadan çekin. büyük ihtimal çalışacaktır. Ancak bir süre sonra tekrar aynı arızaya düşmesi olasıdır.

Sayın hocam merhabalar. Chip değiştirme işlemini 100 liradan daha düşük bir fiyata bulmanız zaten mümkün değil. O yüzden yaptırıp kullanın derim çünkü özellikleri gayet iyi bilişimciye yeter de artar bile.

evet bende zaten kıyamıyorum parçalamaya, bugunde laptop aldım, ya böyle yada yaptırıp satacam artık.

eğer harici bir ekran kartı varsa o zaman veriyolu uyumlu olan bir ekran kartı takarsınız sorun çözülür.yani bulduğunuz ekran kartının veriyolu tipi ve fiziksel özellikleri anakarta montaja müsaitse ekran kartı değişebilir ve bu diğer işlemlerden daha ucuzdur.
ekran yongası onboard ise anakart üzerinde işlem yapmak gerekir yada bulabilirseniz anakartı komple değiştirebilirsiniz.

Hocam ben macbooka yaptırdım dikiş tutmadı tavsiyem anakart değiştirin ya da laptop değiştirin

Gaziantepte bu işten anlayan bir lazım bana. nvida geforce 7300 go ekran kartı

ben dh de bir firmaya göndermiştim ankara firması çipi değiştirdiklerini söylediler 130 tl ye güzel oldu ama bir müddet sonra kuzey köprü çipi arızalandı ve çip piyasada yok kaldı öyle iki arızanın birbiriyle alakası var mı bilmiyorum ama arası 5 -6 ay sanırım vaadini doldurdumu gidiyor makine fazla para harcamamak lazım yada anakart değiştirmek lazım gibi bence

Hocam laptop hiç parçalamaya gerek yok. Bilgisayar açın üzerine bir battaniye ile sıkıca sarın. yaklaşık iki saat çalışsın. Sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bilgisayar açılacak. Ben denedim oldu. %100 çözüm yolu bu.

murat02' Alıntı:
Hocam laptop hiç parçalamaya gerek yok. Bilgisayar açın üzerine bir battaniye ile sıkıca sarın. yaklaşık iki saat çalışsın. Sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bilgisayar açılacak. Ben denedim oldu. %100 çözüm yolu bu.

denemek lazım ilginç,

Hocam Sony Vaio dizüstü vardı bende. Aynı sorun oluştu chipset hatası. Ankaraya gönderdim dediğiniz gibi 150 TL ye hallettik dediler ve 3 ay garanti verdiler. 5 Ayda aynı sorun tekrarladı. Hemde chipset değiştiği halde. Kimisi daha ucuza yapıyor örneğin 50 TL falan ama onlarda ısıtma işlemi uyguluyhorlar. Bu işin kesin çözümü yok. Hatta bi arkadaşın dediği gibi bütün bilgisayarın hava alan yerlerini kapatıp battaniye muhabbetinide denedim bikaç hafta da öyle idare edilebiliyor:) Ama dediğim gibi şuan hala chipsette sorun var ve ikinci 150 TL vermek hiçte işime gelmiyor doğrusu.

battaniye yöntemi işe yarıyor hatta youtube de videosu falan da var ama geçici bir çözüm bir kaç defa yaptım her seferinde arızalanma süresi kısalıyor.

Geri