EĞİTİM-SÖZ-SEN BT ÖĞRETMENLERİ

Kodla Büyü
Arkadaşlar yarın randevu talep edeceğim. Formatörlük veya adı önemli değil öneri ve fikirlerinizi de alırsam. iyi olur.
sadece benim teklifim olmasın sonucta 10 bin kişiyiz....

hocam eylem yaptık geçen yıl geri geldi mi ders? formatörlüğe benzer kadrolu bir uygulamaya razıyım. formatörlük olmasa okulun işlerini yine yapıyoruz, bari ek dersimiz olsun da öyle çalışalım en azından.

sefatetik' Alıntı:
Formatörlük konusunda hem fikir isek bu noktada norm verilmesi için girişimlerde bulunayım.
Norm olursa inanın çoğu kişinin kafasındaki problem de son bulur. o zaman
bu konuda detaylı bir çözüm önerisi bulmalıyız . sadece çalışma saatleri ile sınırlı kalmamalı...
Arkadaşlar bana iyi bana çok iyi. Ama formatörlük görevi ağır gelen bazı arkadaşlarımız var. Özellikle bayanlar bu konuda çok müzdarip. Onlar nasıl formatör olabilsin. İşleri yapamayacak olurlarsa da bu defa da okul yönetimiyle bazı sorunları çıkacak.

bu yüzden branş değişikliği ile tüm bilgisayar öğretmenlerinin başka branşlara geçirilmesi ve diğer tüm branşlardan da isteyen olursa kadrolu formatörlüğe geçirilmesi tam çözümdür.

İnanın formatörlüğün bayan öğretmen arkadaşlarımıza uygun olmadığını bende biliyorum. Özellikle hamilelik dönemi ve çocuğu olan arkadaşlara
ama denize düşen misali olduk . bu konuda ismi önemli değil artık normu olsun . ekdersler keslmesin yeter diyorum...
onun içinçalışma şartları ilk sırada olmak üzere yeni bir uygulamaya başruvu yapalım....

sanalomer' Alıntı:
sefatetik' Alıntı:
Formatörlük konusunda hem fikir isek bu noktada norm verilmesi için girişimlerde bulunayım.
Norm olursa inanın çoğu kişinin kafasındaki problem de son bulur. o zaman
bu konuda detaylı bir çözüm önerisi bulmalıyız . sadece çalışma saatleri ile sınırlı kalmamalı...
Arkadaşlar bana iyi bana çok iyi. Ama formatörlük görevi ağır gelen bazı arkadaşlarımız var. Özellikle bayanlar bu konuda çok müzdarip. Onlar nasıl formatör olabilsin. İşleri yapamayacak olurlarsa da bu defa da okul yönetimiyle bazı sorunları çıkacak.

bu yüzden branş değişikliği ile tüm bilgisayar öğretmenlerinin başka branşlara geçirilmesi ve diğer tüm branşlardan da isteyen olursa kadrolu formatörlüğe geçirilmesi tam çözümdür.

Allah razı olsun.Sürekli idareyle muhatap olmak,hadi kabloları döşe gibi uygunsuz cümleler duymak hakikaten hiç hoş değil..Branş değişikliği

Gerçek çözüm branş değişikliği bence. Formatör olsak gün gelecek bir bakan çıkacak bu adamlar ne iş yapıyor kapatın gitsin bu formatörlüğü dediği an yine aynı sıkıntılar karşımıza çıkcacak. Ayrıca tamirci sıfatından kurtulup öğretmen gibi yaşamak varken formatörlük bana sıcak gelmiyor.

Kesinlikle branş değişikliği olmalı bence de
bir bayan olarak istemiyorum erkek öğretmenlerin yanında yerlere eğil bükül kablolarla uğraş zor geliyor ya s sinirlerim bozuluyor

kesinlikle katılıyorum...bu branş öğretmenlik adı altında okutuldu...çözüm bulma durumunda olanların bizleri buna ulaştırması gerektiğini düşünüyorum...formatörlük saatleri belli olsun para alalım mantığı ve tamircilik...öğretmenlikle öğrenciyle ilgisi ne?

öncelik bencede branş değişikliği olmalı böle formatörlük falan görevlendirme olacak işler çözüm değil. meb in 20 yıllık sınıfçıya verdiği branşa geçme hakkını bizlere de vermesi sağlanmalı tek-tas hariç tabiki! matematik yada fen bilgisi için bizden başvuru alsınlar ve hem biz hem meb kurtulsun bu dertten.

Derslerin geri gelmesi diye bir durum yok artık arkadaşlar ne yazık ki.Acı ama gerçek istediğimiz kadar kabullenmeyelim karşı çıkalım ama bu böyle.Birçok okulda lablar kapatıldı ztn.Meb de sadece bilgisayar teknik okullarda gerek duyulursa yenileme olacağına söylüyor.
Bizim için tek kurtuluş formataörlüktür.Her okula bir tane bilişim teknolojileri formatör öğretmeni.tek çıkar yolumuz bu buna uğraşmalıyız.
Öğretmenlik için okuduk tmm ama derslerin geri gelmeyeceği gerçeği var ortada karşı çıksakta değişen bisy olmaz.Formatörlük hakkımızı arayalım bari,onun için uğraşalım.

Branş değişikliği de olmayacak bisey.Fizik,kimya ,biyoloji öğretmenleri yıllaardır böyle...onlar gerizekalı mı

Arkadaşlar ben sendika . Bu cuma bakan yrd. orhan erdem ile görüşeceğim.
Formatörlük uygulması için daha kalıcı çözümler noktasında başlığa yazın güzel bir metin ile cuma
günü ankaraya gideyim.
Sırf benim önerilerim olmasınn.......

BT öğretmenine oluşacak normun ismi ister rehber ister formatör ister başka bişr şey ...
Okuldaki öğrenci sayısına göre oluşması ...

1. Öğrenci mevcudu 0 ile 750 arasında olan okula 1 norm
2.Öğrenci mevcudu 750 ile 1500 arasında olan okula 2 norm
3.Öğrenci mevcudu 1500 ve daha fazla olanlarda oran çarpımına göre norm oluşması...

sefatetik' Alıntı:
BT öğretmenine oluşacak normun ismi ister rehber ister formatör ister başka bişr şey ...
Okuldaki öğrenci sayısına göre oluşması ...

1. Öğrenci mevcudu 0 ile 750 arasında olan okula 1 norm
2.Öğrenci mevcudu 750 ile 1500 arasında olan okula 2 norm
3.Öğrenci mevcudu 1500 ve daha fazla olanlarda oran çarpımına göre norm oluşması...

hocam mesai saatlerininde 09:00 ila 15:00 olmasını da ekle aman unutmayasın .biz idarecilere baglıydık HANİ ;EKDERS İDARECİLER 20 SAAT ALIYO SİMDİ BİZ 18 SAAT.ALLAHTAN 18 SAAT BİZİM MESAİ SAATLERİNDE İDARECİLERE UYMAMAMIZ GEREKTİĞİNİN İSPATI !!!

Bakanlık eğer bilişim derslerinin gereksiz olduğu düşüncesinde katı bir şekilde kararlı ise Formatörlüğe kadro istemeden önce bilişim öğretmenlerine branş değişikliği hakkı verilmesi gündeme getirilmelidir. Üniversitede okuduğumuz dönemde aldığımız derslerin kredilerinden ve ders saatlerinden ötürü branş değişikliği hakkı verilmesinin en mantıklı yöntem olduğu söylenebilir.. Yaş ortalamamızın diğer branşlara göre çok düşük ,hizmet içi eğitimlere ve gelişmeye açık bir branş olduğumuzdan bahsedebilirsiniz.
İsteyen arkadaşlarada formatörlük kadrosu verilmesi istenebilir.

isteyene branş değişikliği hakkı verilsin isteyen bt rehberi olsun ama çalışma saatleri 9-3 olmazsa olmaz. biraz dişini göster sefa hocam bak benimkilere :mrgreen:

deftones' Alıntı:
Bakanlık eğer bilişim derslerinin gereksiz olduğu düşüncesinde katı bir şekilde kararlı ise Formatörlüğe kadro istemeden önce bilişim öğretmenlerine branş değişikliği hakkı verilmesi gündeme getirilmelidir. Üniversitede okuduğumuz dönemde aldığımız derslerin kredilerinden ve ders saatlerinden ötürü branş değişikliği hakkı verilmesinin en mantıklı yöntem olduğu söylenebilir.. Yaş ortalamamızın diğer branşlara göre çok düşük ,hizmet içi eğitimlere ve gelişmeye açık bir branş olduğumuzdan bahsedebilirsiniz.
:+1:

Daha metni tam yazmadım arkadaşlar ; ben bilinen ve dile getirilen bir takım haklardan başka
ilnginç pozitif anlamda fikirler bekliyorum.

deftones' Alıntı:

:+1:

Daha metni tam yazmadım arkadaşlar ; ben bilinen ve dile getirilen bir takım haklardan başka
ilnginç pozitif anlamda fikirler bekliyorum.

1. Görevli olduğu okulda bilgisayar eğitiminin ve bilgisayar destekli eğitimin verimli
bir şekilde yürütülmesini sağlamak,

2. Bilişim Tekenolojileri Öğretmeni Bilgisayar destekli eğitimin azami bir şekilde okullarda yürütülmesi için öğretmen,öğrenci, ve okul yöneticilerine rehberlik yapmak bilişim teknolojilerine duyulan eğitimi organize etmek

Mevcut formatörlük uygulmasında bazı maddelerin çıkarılması buna özel hal ve durumlar (Gebelik,Ölüm vb.) durumların eklenmesi....

Formatörlük denen sacmalık üzerine yogunlaşılmasına karsıyım

Norm sorununa kesin çözüm bulunması lazım bu cok önemli yer değişikliği için hem de acil

bir bayan olarak çalışma saatlerinin 9-15 olması ise böle hayalim arzum isteğim en büyük dileğim olur. Neler çektiğimi anlatsam roman olur bu konuda. Çalıştığım yerde dolmuşlar saatsiz dolunca kalkıyor. Tüm Öğretmenler belirli saatte gittiğinden benim cıktıgım saatlerde 45 dakka 1 saat araba beklediğimi bilirim. Müdür formatörlük = 5'e kadar okulda beklemek sanıyor. 5'e kadar beklemessem maasımı haketmediğimi sanıyor. Bu 8- 17 olayı kabus gibi felaket gibi, herkes ama herkes bunun karsılığı maası hakettiğimizi sanıyor, tek tek görevimiz buymus gibi, bunu bi kaldırsalar kendimi herkes gibi hissedebileceğim,

sanki 8-17 den dolayı bekçilik karşılığı maas aldığımızı sanıyor. Sefa bey Lütfen

1. SORUN: NORM
2. SORUN: 8- 17 mesayisi

Norm atanma yer değiştirme için kesin lazım,

Çalışma saatleri de psikolojimiz için

Norm zorunu için zorunlu ders istenebililir, 5. sınıflara 2 saat zorunlu

Yada liselerde 2 saat zorunlu ders

Formatörlük tiksinç bişey, isteyen parası için yapsın kim yaparsa yapsın...

1. Norm ,,,,,, Norm için ders gerekiyorsa ders
2. Çalışma saatlerinin 9- 15 olması ki ...... adam akıllı ders olsa bu bile aşılır cok istemiosan derse girersin beklemessin.... ders çözülürse hem norm hem çalışma saatleri adam olur....

ders vermezlerse ; NORM yine acil çözülmeli BT sınıfı olan her okula 1 norm mu olur ne olursa
Öyle olursa da çalışma saatleri çok önemli olur . BEKÇİ değiliz biz. Görev tanımlaması Saat 9-15 olması gerek.

Ben de çok iyi biliyorum ki mevcut yönetmeliğin bir sürü yanlış uygulamaların yapıldığını müdürlerin başı buyruk davrandığını
öğretmenlere baskı kurduğunu bende biliyorum burda hatta ise öğretmende kesinlikle hakkını savunmasını bilmediği için

Mesela: Geçen seneki okulumda formatörlük görevi geldiğinde müdür beni çağırdı laf aynen şöyle
Hocam size formatörlük verdik bakın ona göre bize yardımcı olun dedi.Bende hocam
bu görevi siz değil MEB veriyor. çalışma şartları ve görevlerim ise belli herkes kanun çercevesinde kendi görevini yapar dedim.
yoksa adam bana fotokibi çekmeyi bile düşünmüştür belki... ....

sefatetik' Alıntı:
Ben de çok iyi biliyorum ki mevcut yönetmeliğin bir sürü yanlış uygulamaların yapıldığını müdürlerin başı buyruk davrandığını
öğretmenlere baskı kurduğunu bende biliyorum burda hatta ise öğretmende kesinlikle hakkını savunmasını bilmediği için

Mesela: Geçen seneki okulumda formatörlük görevi geldiğinde müdür beni çağırdı laf aynen şöyle
Hocam size formatörlük verdik bakın ona göre bize yardımcı olun dedi.Bende hocam
bu görevi siz değil MEB veriyor. çalışma şartları ve görevlerim ise belli herkes kanun çercevesinde kendi görevini yapar dedim.
yoksa adam bana fotokibi çekmeyi bile düşünmüştür belki... ....

Biz de mücadele ediyoruz
Biz de ne restler çekiyoruz
Atandığın her okulda geelen her müdürle aynı polemikler
Bakış açısı sabit oluşmuş
Bunu oluşturan da bizler değil ek ders için formatör olup, müdürleri şimartan başka branşlar
Yoksa bana da dedi mecbursun, ben de dedim dilekçemi almadan formatör yap da göreyim
Bana da dedi boş derslere gir, ben de dedim görevim değil girmem
Çıkış saati tek dayanakları, orda bişey diyemiyoruz işte
Yine de mücadeleye devam

Ama gerçekten bişeyler yapıyorsanız lütfen
1. NORM
2. DERS
3. Çalışma saatleri - Görev Tanımlaması

Dersin geri döneceğine inanmıyanlardanım..
Kadrosu, 9-15 çalışma saati olan "bilişim teknolojileri rehber öğretmenliği" bizim için en hayırlı görüneni..
Branş üzerinde bulunan "görevlendirme"kelimesinin bir an önce ortadan kalkması ve kadronun Rehber öğretmen gibi olması en iyi seçenek..
Dersin geri gelmesi hayal..

Bilişim ya da bilgisayar ünvanı olduğu sürece her zaman bazı beklentilerle karşı karşıya kalacak, meslek olarak hiç bir zaman çerçevemiz netleşmeyecektir.

Bu yüzden bilişim ya da bilgisayar öğretmenliği branşına tamamen son verilmesi, mevcut bt öğretmenlerinin diğer istedikleri herhangi bir branşa geçirilmesi, okulların teknik ihtiyaçlarının karşılanması için de diğer "tüm" branşa öğretmenlerinden de isteyenlerin formatör olarak görevlendirilmesine devam edilmesi gerekmektedir.

"Bilgisayar" alanının hiç bir zaman geleceği netleşmeyecektir. BT rehber öğretmenine geçilirse bunun da yeni sorunları ortaya çıkacak, tüm uğraş ve çabalar için harcanan seneler bir daha sıfırdan harcanmak zorunda kalacak ve belki de bir daha hiç çözüm getirilmeyecektir.

BT REHBER ÖĞRETMENLİĞİ

BT rehber öğretmenliği norm kadrosu için MEB İnsan Kaynakları , TTK Başkanlığı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunduk.

Geri