EĞİTİM-SÖZ-SEN BT ÖĞRETMENLERİ

Kodla Büyü
LAB Kalkacak zaten herkese lolipop :p dağıtacaklar
yakında pardon 2023 te ozaman biz yine popiler öğretmen olacağız...

Şu an şöyle bir gerçek var arkadaşlar,

formasyon yönü olmasa da bir doktor çok güzel bilgisayar bilgilerini de rahatlıkla öğrenebilir ve yaşamına uygulayabilir. Diğer tüm meslekler için de durum böyledir. Fakat bilişim alanındaki bir mesleğe sahip kişi, doktorluğu ya da diş hekimliğini öğrenerek, hayatında rahatça uygulayamaz.

Yani bize seçim yaptırılırken daha işin başında yanlış meslek edindirildik. Bu branşı okurken zaten 1-0 malup başladık. Anlatabiliyor muyum? Meseleye bu cihetten bakınca branşımızın gerçekte somut anlamda, "mesleki ünvan" anlamında bir geleceğinin olduğunu ben düşünmüyorum. Bu yüzden branşımızın değiştirilmesi ve bilişim öğretmeni ünvanına son verilmesi gerekiyor.

Bütün herkesin fene, ya da matematiğe geçmesi de yanlış olur. Alanda bir norm sorunu oluşturur. Bunun yerine tüm branşlara seçenek açılmalı ve o alanlara isteyenleringeçmesi sağlanmalıdır.

Okulun bilişim alt yapısı için de branş farkı gözetmeksizin, isteyen tüm diğer öğretmenlerden okulun formaör öğretmeni olması sağlanmalı bu yolla da okulların bu alandaki ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu yöntemle bu konuda her hangi bir problemin kalacağını zannetmiyorum.

bu işin tek ve gerçek çözümü branş değişikliğidir. Tüm branşlara branş değişikliği verirken yine bizler unutulduk. Ama gün gelecek mecbur kalacaklar bizleri başka branşlara geçirmeye. Bilişim öğretmenliği bitmiştir. Bu gerçeği hepimiz yaşıyarak görüyoruz zaten. İlk göreve (2004) başladıktan 3 ay sonra bu branş 10 seneye ortadan kalkar demiştim 8 yılda bitme noktasına doğru geldik. bt rehber yada formatör yada bilişimle ilgili herhangi bir durumda devam etmek sadece günü kurtaracaktır. Bir 5 - 10 sonra yine aynı sıkıntılar farklı bir biçimde karşımıza dikilecektir. Ya branş değişikliğine gidilicek yada başka kurumlara bize yol görüncek diye görüyorum sonumuzu. Aksi seçenekler sadece günü, ayı veya seneleri kurtaracaktır.

sanalomer' Alıntı:
Şu an şöyle bir gerçek var arkadaşlar,

formasyon yönü olmasa da bir doktor çok güzel bilgisayar bilgilerini de rahatlıkla öğrenebilir ve yaşamına uygulayabilir. Diğer tüm meslekler için de durum böyledir. Fakat bilişim alanındaki bir mesleğe sahip kişi, doktorluğu ya da diş hekimliğini öğrenerek, hayatında rahatça uygulayamaz.

Yani bize seçim yaptırılırken daha işin başında yanlış meslek edindirildik. Bu branşı okurken zaten 1-0 malup başladık. Anlatabiliyor muyum? Meseleye bu cihetten bakınca branşımızın gerçekte somut anlamda, "mesleki ünvan" anlamında bir geleceğinin olduğunu ben düşünmüyorum. Bu yüzden branşımızın değiştirilmesi ve bilişim öğretmeni ünvanına son verilmesi gerekiyor.

Bütün herkesin fene, ya da matematiğe geçmesi de yanlış olur. Alanda bir norm sorunu oluşturur. Bunun yerine tüm branşlara seçenek açılmalı ve o alanlara isteyenleringeçmesi sağlanmalıdır.

Okulun bilişim alt yapısı için de branş farkı gözetmeksizin, isteyen tüm diğer öğretmenlerden okulun formaör öğretmeni olması sağlanmalı bu yolla da okulların bu alandaki ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu yöntemle bu konuda her hangi bir problemin kalacağını zannetmiyorum.

hocam sizdemi ömer dinçer olmaya başladınız . bilgisayarda web tasarım ,animasyon tasarım ,programlama en basitinden access,vb konusalı hangi diş hekimi kendi öğreniyo allah aşkına sizde bilgisayar kullanmayı sadece windows kullanmak olarak algılıyosunzki bt öğretmeninden beklenmeyecek bi davranış.!!!evet baştakiler bilgisayar dersini sadece oyun oynamak facebook girmek vb oldugunu düşünüp dersi gereksiz görüyolar ,sizdemi böyle düşünüyosunuz

ozaman beden dersi kalksın cocuk kendisi spor yapmayı becereblir.türkce kalksın cocuk zaten türkceyi konusuyo ,müzik dersi kalksın cocuklar azdan coktan şarkı söylüyor.işte sizin dediğiniz tam olarak bu !!!

aRKADAŞLAR çok geniş aktarıyorsunuz lütfen sade ve kabul edilebilir seçenekler üzerinde
yoğunlaşalım basit ama ne istediğimizi net olarak anlatmamız lazım ..

Ben şahsen branş değişikliğine sağlıklı bakmıyorum. Dersimizi her zaman okulda olması gereken bir ders bence

norm sıkıntımız var en başında normun oluşması için kıstasların değişmesi gerekir
seneye veya öbür sene 8 saaten fazla dersimiz olamayacak şimdiden çözüm getirecek teklifler sunmalıyız
MEB 'E

Aslında bende BT rehberliği konusunda hem fikirim ama meb bu duruma hiç yanaşmıyor...
Formatörlük daha çok ön planda kaldığı için ...

Fen ve teknoloji br öğretmenlerinin rahatlıkla yapabileceği bir branş.3senedir okulumda boşluk olduğu için girdiğim bir ders..insan kendini öğretmen gibi hissedebiliyor çıkınca

sefatetik' Alıntı:
aRKADAŞLAR çok geniş aktarıyorsunuz lütfen sade ve kabul edilebilir seçenekler üzerinde
yoğunlaşalım basit ama ne istediğimizi net olarak anlatmamız lazım ..

Ben şahsen branş değişikliğine sağlıklı bakmıyorum. Dersimizi her zaman okulda olması gereken bir ders bence

norm sıkıntımız var en başında normun oluşması için kıstasların değişmesi gerekir
seneye veya öbür sene 8 saaten fazla dersimiz olamayacak şimdiden çözüm getirecek teklifler sunmalıyız
MEB 'E
hocam kabul edilebilir seçenek nedir ben onu anlayamadım. onların kabul edeceği seçeneği onlara sunacaksak hiç görüşmeye falan gerek yok ne biliyorlarsa yapsınlar ki zaten öyle yapıyorlar.

sefatetik' Alıntı:
Aslında bende BT rehberliği konusunda hem fikirim ama meb bu duruma hiç yanaşmıyor...
Formatörlük daha çok ön planda kaldığı için ...

Adı formatör olsun sorun değil çalışma şartları da düzenlensin..Varsın formatör olsun Amaa Kadrolu olsun.. Her yıl eylül - ocak aylarında strese girmenin manası yok.. Adı sanı belli olan bir KADRO olsun yeter..

formatörlük nedir? sürekli daha fazlası istenecek,belirginliği olmayan birşey...alan değişikliği en mantıklısı...bunu neden toplu olarak istemiyoruz?

Burada sınıf öğretmeni hakkı olan yan alana geçtiğinde ateş püskürenler başka branşa geçtiğinde aynı durumu o branştakiler de yapmayayacak mı? Hele hele bt branşı olmasın diyenler sadece kendini görüyor, meslek liselerindeki bt öğretmenlerini unutuyor sanırım.

arkadaşlar ben bir ara Teknolojiden sorumlu müdür yrd. teklifi MEB sundum. inanın MEB bile
burda gösterilen tepkiyi göstermedi.. sonuçta sadece bir istek ti belirsizliklerin giderilmesi adına
ama bt öğretmenleri baya karşı geldi bu fikrime

Ama bu sefer bazı şeylerin daha da kalıcı olması için başvuru yapacağım bu belirsizlik inanın
hepimizin canını sıkıyor...

ismi önemli değil normu olan bir posizyon lazım yoksa en geç 2 sene sonra herkes okulunda fazlalık olacak ...
ders dahi kurtarmayacak bizi...

sefatetik' Alıntı:
önerilerinizi gönderin ortak bir karada bir metin hazırlayalım ...
sabah 9, öğleden sonra 3 olsun, ister formatör olsun, ister rehber öğretmen olsun, ister hamurdan olsun, ister çamurdan olsun, oda allah kuludur her kim olrsa olsun :mrgreen:

Ben bu konuda artık katılıyorum çalışma şartları düzenlemiş yeni bir uygulama biçimi
herkesede uyar ...

biltek2007' Alıntı:
sefatetik' Alıntı:
MEB arayıp randevu talep edeceğim çünkü...

Hocam, Bilişim eğitimi ve LABların durumu belli. Bilişim eğitimi zorunlu olması konusunda Bakanlığın bir isteği yoksa, Ben artık bıranş değiştirmek istiyorum. Hepimiz İlk MAt veya Fen ve Tekolojiye geçebilecek öğretmenleriz. Sonra da not düşsünler, esas bırnaşı Bilişim olup bıranş değiştirenler aynı zamanda seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini verebilir diye. Oldu da bitti maşallah.
+1

mavi85' Alıntı:
sefatetik' Alıntı:
Ben bu konuda artık katılıyorum çalışma şartları düzenlemiş yeni bir uygulama biçimi
herkesede uyar ...
:+1:
hocam ders ders dedik gelmedi geri, artık dersin geri gelmesi çok uzun ve zor bi süreç, bizi kurtaracak olan da bu çalışma şartları düzenlemiş yeni bir uygulama hocam, bırakın 2 seneyi, şimdiden norm fazlasıyız zaten çoğumuz ve çoğumuz maaş karşılığını dolduramıyoruz, ek dersim 0 bu sene.

Branş değişikliği yapılmalıdır. Aksi takdirde "bilgisayar öğretmeni" her zaman ünvanından kaynaklanan bir takım beklentilerle karşı karşıya kalmaya devam edecektir.

İsteyen diğer tüm branşlardan ise formatörlüğe yatkın olanlardan da görevlendirme yapılmaya devam edilmelidir. Bu şekilde de okulların bu alabndaki ihtiyaçlarına da cevap verilebilir.

Bunu görmemiz gerekiyor. "Bilgisayar Öğretmenliği" branşının branş olarak geleceği belirsizdir / yoktur.

sefatetik' Alıntı:
arkadaşlar ben bir ara Teknolojiden sorumlu müdür yrd. teklifi MEB sundum. inanın MEB bile
burda gösterilen tepkiyi göstermedi.. sonuçta sadece bir istek ti belirsizliklerin giderilmesi adına
ama bt öğretmenleri baya karşı geldi bu fikrime

:+1: böyle bişey olabilir aslında

Matematik aşığı biri olarak matematik branşina branş değişikliği tanısalar çok sevinirim

- Öte yandan büyük bir muamma yaşıyorum. Bölümümüzün azcık elle tutulur yanı olsa sırf 4 yıl okuduğum bölüme saygımdan kalıp bölümüme sahip çıkmak isterim.

- Bence bizler ne formatörlük istemeliyiz ne de başka bir alana geçiş ki (ilk mate koşarak gecmeyi isterm)

-Bizler 4 sene eğitim aldık, bir zamanın en popüler bölümünde yüksek puanlar alarak okuduk. Kendi kendini sevmeyeni, kimse sevmezmiş, biz kendi alanımızı kabul edip benimsemezsek kimse bizi benimsemez.

- Bizim bölümün varoluş amacı " Öğretim Teknolojileridir" bence bizim argelerde çalışmamız uygun olabilir. Ya da okullarda falan Öğretim Teknolojileri Müdür Yardımcılığı , Rehberlik Öğretmenliği de olur. Çalışma şartları ve saatleri konusunda önceden önlem almalıyız tabi... Ama böle bir kadro öğretmen alımı konusunda sıkıntı yaşayan meb'i sıkıntıya sokar, istemezler, Eğitim bölgelerinde bölgenin büyüklüğüne öğrenci sayısına falan bağlı, "Öğretim Teknolojileri" rehberlik kadroları açılabilir.

- Bizim alanın özel sektörde falan iş imkanı da genellikle "Öğretim Teknologluğu" üzerine, bunun milli eğitim versiyonu için uğraşabiliriz

- En kötü ihtimalle zorunlu ders istemeliyiz

- daha kötü ihtimalle meslek liselerinde öğretmenlik hakkı istemeliyiz

- ya da mesleki ortaokulların açılıp bilişim bölümlerinin açılmasını isteyebiliriz

- en son ihtimallede ilk mat yada fen gibi ana bir bransa geciş olabilir. ( bu en kolayı ve okuduğumuz alana kendimize en saygısızcası)

- kısa vadede debilişim sınıfı olan her okula bir norm, ve formatörlük sartlarının saatlerinin 9-15 düzltilmesini gecici cözüm olarak isteyebiliriz....

Formatörlük konusunda hem fikir isek bu noktada norm verilmesi için girişimlerde bulunayım.
Norm olursa inanın çoğu kişinin kafasındaki problem de son bulur. o zaman
bu konuda detaylı bir çözüm önerisi bulmalıyız . sadece çalışma saatleri ile sınırlı kalmamalı...

Geri