Eğitim özrü yok galiba...

Kodla Büyü

susudes

Aktif Üye
Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin, twittter hesabından sorulara cevap verdi.
Çokça sorulan bir diger soru lisansüstü eğitimlerine devam eden arkadaşların bu eğitimlerinin özür kapsamında ele alınıp alınamayacağı konusu. Değerli arkadaşlar bir taraftan çok mutluyuz çünkü çok sayıda öğretmenimiz lisansüstü eğitimlerine devam ediyor. Bir taraftan ise üzgünüz çünkü bu kadar çok sayıda arkadaşı eğitim özrü nedeniyle yer değiştirmeye tabi tutmak mümkün değil. Bu nedenle özür grubu değerlendirmelerinde eğitim özrüne yer vermeyi düşünmüyoruz. Eş durumundan dolayı mağdur olan arkadaşlara yardımcı olacağız inşallah. Ama bunu il emri ile yapmayacağız.

Yine yollar kürkçü dükkanına... :(

Sendikanızın avukatlarına başvurun. Dilekçede yazdığınız her ifadenin mahkemede anlamı oluyor. Eksik iş yapmamış olursunuz.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 15.07.2013 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

ÖĞRENİM ÖZRÜ MAĞDURLARINA MEB’DEN TERS KÖŞE
Bilindiği gibi öğrenim özrü, Ömer Dinçer döneminde özür grubu tayinleri arasından çıkarılmıştı. Sendikamızın bu konuda verdiği hukuki mücadeleler neticesinde yargı, 2012 Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzunun Genel Açıklamalar başlıklı 1.1. Maddesinde “öğrenim özrü”nün yer almamasına ilişkin eksik düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Bunun anlamı şudur:Öğrenim özrü eskisi gibi özür grubu tayinleri içinde yer alacaktır.

Bu gelişme üzerine sendikamız, Milli Eğitim Bakanlığı'na 2013 yılı yaz döneminde yayınlanacak olan özür durumuna bağlı yer değişikliği kılavuzunda öğrenim özrüne ve il/ilçe emri uygulamasına yer verilmesi hususunda yazılı başvuru yaptı. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sendikamıza verdiği cevabi yazısında aynen şu ifadelere yer verdi: “Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin 2012 özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemleri tamamlandığından, Danıştay İkinci Dairesinin söz konusu karar dikkate alınarak 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda 2013 yılında özür durumuna bağlı yer değiştirmeler öğrenim özrüne de yer verilerek gerçekleştirilecektir.”

Bakanlık bu açıklamada öğrenim özrüne yer verileceğini açık seçik ifade etmektedir. Bu açıklamanın yapıldığı tarih 29.05.2013’tür. Bugün ise Müsteşar Yusuf Tekin twitter üzerinden bir açıklama yaparak, “Bir taraftan çok mutluyuz çünkü çok sayıda öğretmenimiz lisansüstü eğitimlerine devam ediyor. Bir taraftan ise üzgünüz çünkü bu kadar çok sayıda arkadaşı eğitim özrü nedeniyle yer değiştirmeye tabi tutmak mümkün değil. Bu nedenle özür grubu değerlendirmelerinde eğitim özrüne yer vermeyi düşünmüyoruz” dedi.

http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_g ... r_id=15203

Sendikaların açtığı davalar uygulamanın değiştirilmesi için ama gördük ki MEB mahkeme kararlarını ciddiye almıyor. Eğitim özründen tayin olmak isteyenler başvuruya açılmazsa bireysel mahkeme açmalılar. Ancak bu şekilde kişisel açılan tercih ekranıyla atanırsınız.

Özlük hakları konusunda en fazla mesai harcayan sendika bana göre de tes.

Diğer sendikalardan olan arkadaşlar alınmasınlar ama sendikaları boş boş işlerle uğraşıp duruyor genelde. Özellikle de yetkili sendika.

Herşeye rağmen sendikalı olmak iyidir bizde ne kadar sadece bireysel çıkarlar için sendikalı olusa bile sendikaya girmek lazım.

Geri