Eğitim-iş sendikası böte öğretmenleri çalışması

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Sayın arkadaşlarım bilişim öğretmenleri ile ilgili özlük, çalışma şartları ve ders saatleri ile ilgili bir çalışma yapıp sendikama sunmayı düşünüyorum. Benim aklımda bir sürü madde var. Siz de madde madde fikirlerinizi ve olması gerekenleri yazarsanız bunu bir dosya haline getirip çalışmayı sunmak istiyorum.

Not: Meslek lisesinde çalışan öğretmen arkadaşlarım değil böte mezunları için yapılacak bir çalışma

Ör:
1-Meslek lisesi öğretmenlerinin aldığı teknik tazminatı bötecilerin de alması
2- Liselerde derslerin kısmen zorunlu olması ve norm fazlalığı sorununu çözme
3- Bilgisayar öğretmenlerinin çalıştığı okullara katma değer katması (maddi kazanım vbs.) ama karşılığını bulamaması
4- Daha fazla bilişim öğretmeni ataması
5- Bötecilerin meslek liselerinde çalışabilmesi ( hiç değilse belirli eğitimleri tamamlayıp bu hakkı kazanması)
6- Çalışma şartlarının iyileştirilmesi örneğin bilgisayar dersinin 40 kişi gibi kalabalık sınıflarda işlenmemesi. Bunun için sınıf ikiye bölünebilir ( müzik ve resim branşının bölünmesi gibi)
7- Bt sınıflarının şartlar zorlanarak çağa uygun olarak tekrar kurulması
8- Bt rehberlik kadrosunun açılması, görev tanımının yapılması ve her bt öğretmenine bir çalışma odası verilmesi (isteyen bt öğretmeninin bu kadroya geçmesi istemeyenlerin bt öğretmenliğine devam etmesi)
...devamı gelecek....

Tebrik ederim güzel düşünmüşsünüz. Biraz daha net maddeler yazabiliriz belki:
ilkokuldan liseye kadar bütün kademelerde şu kadar saat zorunlu olmalı ..
okullara bt rehberlik kadrosu verilmesi..
vs

Çok güzel düşünmüşsünüz hocam tebrik ederim... benimde bu maddelere nöbet konusunu eklemenizi rica ederim.. btr iken nöbet tutabilmeliyiz..

Meslek liselerinde 40 saat derse girme zorunluluğu vardır. Maaş karşılığı 20 saat 20 saatte zorunlu ek ders karşıIığıdır. Teknik öğretmen tazminatı 150 -170TL arasındadır.
Bu tazminatı ortaokulda ve Lisede görev yapıyorsa alamaz.

Teknik öğretmenler de maaş karşılıklarının 15 ders saati olmasına razılar.Bu tazminatı almaktansa. Çünkü ders saati ücretine göre hesaplasak bu 5 saat fark için 220 TL civarında ek ders ücreti alınır

Son düzenleme:
Ders uygulamalı olduğu için sınıf bölüne bilmeli
Kaynaştırma öğrencileri için sınıfa bir öğretmen daha verilmeli

hocam her okul bir btrehber öğretmen kadrosun verilsin yeter. hepsi hikaye ders meers bu sistemde verilse bile sürekli başına aynı şeyler gelir veliler bakanlığa çok gereksiz bir ders diye mail attıktan sonra yapabilecek fazla birşey yok.
sadece her okula bir btrehber öğretmen kadrosu normu verilsin yeter geri kalanı biz kendimiz hallederiz.

teşekkürler.fatih btr haftalık çalışma saati ilkokul-ortaokul-lise standart olmalı...(30-35-40 saat) değil.

hocam her okul bir btrehber öğretmen kadrosun verilsin yeter. hepsi hikaye ders meers bu sistemde verilse bile sürekli başına aynı şeyler gelir veliler bakanlığa çok gereksiz bir ders diye mail attıktan sonra yapabilecek fazla birşey yok.
sadece her okula bir btrehber öğretmen kadrosu normu verilsin yeter geri kalanı biz kendimiz hallederiz.
Senelerdir BTR kadrosu dediniz ne yol aldınız hocam.
Ders mers hikaye demişssiniz de bu bölümün amacı nedir.
Fatih Projesi bugün var yarın yok BTR ile ne yapmayı düşünüyorsunuz ya da neler yapmayı planlıyorsunuz.
Dersin gereksiz olup olmadığı bize bağlı, dersine sahip çıkarsan ne kadar gerekli olduğunu herkes görüyor ve anlıyor merak etme hocam.
Ama öncelikle bölüme sahip çıkmak gerekiyor.
Benim bölümde 12.senem ve hiçbir zaman boşvermedim ve şu ana kadar 5 okul gezdim hiçbir velim ya da öğrencim gereksiz olarak görmedi bu dersi.
Size ve sizin gibi düşünen arkadaşlara tavsiyem biraz bölümün arkasında duralım. Emin olun BTR dediğiniz kadro bize hiçbirşey getirmez , kaybettirir.
Umarım görürüm, sonunda Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olarak bu amaçta birleşiriz ve bölüm istediğimiz yerlere gelir.

bence ilk yazılması gerekenlerden biri, bilişim teknolojileri öğretmenine "tamirci,bilgisayarcı" olarak bakılmasını engellemek. Maalesef bu okullarımızda fazla göz ardı edilen bir konu. Bir problem olduğunda "bilgisayarcıyı çağırın baksın" sözünü artık duymamamız gerekiyor. Şahsi düşüncem BTR görevlendirmesi öğretmenlere verilmemeli. BTR görevi teknisyenlik bir iştir. Öğretmenin görevi derse girmektir. Bilişim teknolojileri alanında ders saatleri düzenlenmeli, öğretmen okulun bilişim sorunlarını çözmek yerine, sadece derse girerek bilişim alanında öğrenci becerilerini artırmalıdır.

Lisansüstü eğitim yapan BTRlere ek ders arttırımı uygulanmıyor, bu da gündeme getirilebilir. Gerçi yukarıda daha önemli sorunları da söylemiş arkadaşlar ama fikir olsun.

özellikle sınıfların ikiye bölünmesi çok iyi olur hocam siz de değinmişsiniz teşekkür ederiz.

Ne güzel özetlemişsiniz.Ben 14.yılımdayım değer görmeyi kenara bırakın elektrikle çalışan nerdeyse herşeye bakmamız isteniyor.Siz istediğiniz kadar özverili olun bakış açısı belli.Kitabımız bile yok.Benim okulumda ki okulum merkezi bi okul BT Sınıfı yok.

bence ilk yazılması gerekenlerden biri, bilişim teknolojileri öğretmenine "tamirci,bilgisayarcı" olarak bakılmasını engellemek. Maalesef bu okullarımızda fazla göz ardı edilen bir konu. Bir problem olduğunda "bilgisayarcıyı çağırın baksın" sözünü artık duymamamız gerekiyor. Şahsi düşüncem BTR görevlendirmesi öğretmenlere verilmemeli. BTR görevi teknisyenlik bir iştir. Öğretmenin görevi derse girmektir. Bilişim teknolojileri alanında ders saatleri düzenlenmeli, öğretmen okulun bilişim sorunlarını çözmek yerine, sadece derse girerek bilişim alanında öğrenci becerilerini artırmalıdır.
Belirttiğiniz şeylere tamamen katılıyorum

keşke aramızdan bu işi bilen becerikli biri çıksada bütün sendikaları bu işe dahil edebilse.hakkını aramaya çalışmaktan gerçekten bazen bunalıyor insan. bilişim dersi hiçbir idare tarafından önemsenmiyor. dersin itibar kazanmasınıda maddelere ekleyin hocam.

Tebrik ederim. Keşke aynı duyarlılık diğer sendikalı arkadaslardan da gelse (Not:Harranliyim).

Bende diyorum ki bütün bilişim öğretmenlerine BT rehber öğretmeni kadrosu verilsin okullarında da olan bütün bilişim derslerine girmek onlara ait olsun hadi buyrun ne şiş yansın ne kebap.

Btr kadrosu okulun ogrenci sayısına göre her okula en az 1 olmak üzere verilmeli
Btr görevi fatih projesine bağımlı olmamalı.

Teknoloji tasarım dersi 25 kişiden fazla sınıflarda 2 ye bölünüyor. Bizim ders için de bu imkan sağlanmalı. Her okulda bilişim sınıfı yok biliyoruz. Bilgisayar olmadan da kodlama yapılabiliyor zaten, bir çoğumuz yapıyoruz zaten.

Hocam ince düşünceniz ve çabanız için tebrikler ama Söylediğiniz sendika yetkili sendika ise etkili olma ihtimali %20 değilse %0 olarak görüyorum.

teknik öğretmen tazminatı isterken maaş karşılığı ders saati de 20 saat olsun demelisiniz eşitlik ve adalet bunu gerektirir
hocam meslek lisesi öğretmeninin haftalık maaş karşılığı 15 saat olsun. bize de tazimat verilsin. en güzel adalet böyle olmaz mı? Siz de bu konuda mücadele edebilirsiniz.
Ben şahsen böteciler adına mücadeleye başladım
Teknik tazminat almalıyız çünkü okulun tüm teknik yükünü çekiyoruz. inanın telefonum hiç susmuyor sürekli sorun hallediyoruz.
bunun bir karşılığı olmalı

hocam meslek lisesi öğretmeninin haftalık maaş karşılığı 15 saat olsun. bize de tazimat verilsin. en güzel adalet böyle olmaz mı? Siz de bu konuda mücadele edebilirsiniz.
Ben şahsen böteciler adına mücadeleye başladım
Teknik tazminat almalıyız çünkü okulun tüm teknik yükünü çekiyoruz. inanın telefonum hiç susmuyor sürekli sorun hallediyoruz.
bunun bir karşılığı olmalı
kesinlikle haklısınız hocam.
kaç tane öğretmen arkadaşı kazıklanmaktan kurtardım haddi hesabı yoktur. ama işin birde ironik ve komik tarafı bu kazıklanmaktan kurtardıklarımın büyük bir kısmından hiç bir ücret istemediğim halde hocam ne yaptınız ki sorusunu duyunca dumur oluyorum.

Arkadaşlar dosyayı toparlıyorum. EĞİTİM-iŞ İstanbul bölge ve genel merkeze göndermeden önce son şeklini buraya atarım.
Sendikaların gündemine artık bilişim branşını da sokmalıyız. Çağdaş ve bilimsel eğitim adına attığımız her adım kutsaldır.
Burada önemli olan sonuca ulaşmak değil sonuç için mücadele etmektir. Elimize ne kalırsa kârdır.
Eğitim-İş sendikası olarak mücadelemizi her koşulda devam ettireceğiz.

Son düzenleme:
ORTAOKUL VE ORTAÖĞRETİMLERDE GÖREV YAPAN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ İLE İLGİLİ BAZI SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Çağımızda bilişim sektörünün önemi yadsınamaz derecede fazladır. Günümüzü şekillendiren ve giderek artan bir seviyede geleceği belirleyecek olan bilişim sektörü ülkemiz için de hayati öneme sahiptir. Devletimizin bu konuda atacağı her adım ve yapacağı her yatırım gelecekte ülkemize misliyle katkı sağlayacaktır. Özellikle bu alandaki ekonomik katkılar ülkemizin refah seviyesini yükseltecektir. Bu açıdan bakıldığında dünyanın en büyük şirketlerinin bilişim ve yazılım sektöründen olması tesadüf değildir.

Bu vesileyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaokul ve ortaöğretim okullarının müfredatında yer alan “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersi ile “Bilgisayar Bilimi” derslerinin bazı düzenlemelere ihtiyacı vardır. Ayrıca bilişim teknolojileri öğretmenlerinin özlük hakları ve okulların bilişimle ilgili fiziki altyapı meselelerinin de ele alınması gerekmektedir. Ülkemizin kalkınması ve daha sağlıklı bir eğitim anlayışı için yapılması gereken öneriler aşağıdadır.

1) Ortaokullarda okutulan “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersi 5.sınıftan başlayarak 8.sınıfa kadar haftada 2 saat ve zorunlu olmalıdır.

2) Ortaöğretimlerde okutulan ”Bilgisayar Bilimi” dersi alan seçmemiş öğrenciler için seçmeli, sayısal alana yönelmiş öğrenciler için zorunlu olmalıdır.

3) Ortaöğretimlerde “Bilgisayar Bilimi” alanında destekleme ve yetiştirme kursları açılabilmelidir. Öğrenciler her dersten kurs alabiliyorken çağımızın gereği olan bilgisayar derslerinden kurs alamaması ülkemizin ve öğrencilerimizin zararınadır.

4) Bilişim Teknolojileri öğretmeni olan okulların bazılarında bilişim sınıfı yokken bazılarında yetersiz seviyededir. Okullarda mevcut bilişim sınıfları altyapısı çağa uygun bir şekilde yenilenmelidir.

5) Çok kalabalık okullarda bilişim sınıfları yetersiz kalmaktadır. 40 kişilik bir öğrenci grubunun daha az kapasiteye sahip bilişim sınıflarında ders işlemeye çalışması bilimsel değildir. Dersin yapısı gereği 40 kişiye bilgisayar dersi anlatmak imkânsızdır. Örnek olarak bir bilişim sınıfında 18 bilgisayar varsa bahsi geçen bu 40 öğrencinin en az yarısı bilgisayar kullanamamaktadır. Her öğrenciye bir bilgisayar düşmesi en makul olanıdır. Öyle ki bazı bilişim sınıflarında oturacak yer bile bulunamamaktadır. Bu vesileyle bilişim derslerinin görsel sanatlar ve müzik dersleri gibi bölünebilmesi ve mevcut derse girecek öğrenci sayısının azaltılması gerekmektedir.

6) Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmenlerinin görev tanımı daha açık şekilde yapılmalıdır. Ayrıca Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmenlerinin haftada gireceği en az ders saati açıkça belirtilmeli ve bu konuda okullarda yapılan ayrı uygulamalara son verilmelidir. Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmenliği görevlendirmeleri Fatih projesine bağlı olmamalı, her okulda görevlendirme yapılabilmelidir.

7) Bilişim öğretmenlerinin çoğu “Bilişim Rehber Öğretmeni” unvanıyla okullarda görevlendirme ile çalışmaktadır. Bilişim Rehber öğretmenleri okulların teknolojik problemlerini çözerek Fatih projesi gibi milyar dolarlık projeleri ayakta tutmaktadırlar. Bu yüzden Bilişim Rehber Öğretmenliği görevlendirilmesine son verilip okulların her birinde en az bir kişilik Bilişim Rehber Öğretmeni kadrosu açılmalıdır. Böylece devletimiz ekonomik anlamda bu işten kâr sağlayacaktır. Çünkü bilişim öğretmeni olmayan okullar yaşadıkları teknik problemleri dışarıya yaptırmakta ve bu vesileyle maddi bir külfetin altına girmektedir. Ancak bilişim öğretmenleri bu harcamaları en aza indirerek çalıştıkları okullara katma değer ve zaman kazandırmaktadır. Ayrıca bu teknik destekler sayesinde eğitim süreci hızlanmaktadır.

8) Bilişim ders saatleri ve Bilişim Rehber Öğretmenliği kadrosu uygulamaları ile bilişim öğretmenlerinin norm sorunu da çözülmüş olacaktır. Bu iki uygulama olmasa bile bilişim öğretmenlerinin norm sorunu acil olarak çözülmelidir.

9) Meslek liselerinde çalışan ve teknik öğretmen kadrosunda bulunan öğretmenlere tazminat verilirken diğer okullarda çalışan bilişim teknolojileri öğretmenlerine tazminat verilmemektedir. Ancak her iki öğretmen grubu da teknik işlerle meşgul olmaktadır. Bu vesileyle teknik okullarda çalışmayan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin de teknik tazminat alması gerekmektedir.

10) Liselere ve üniversitelere giriş sınavlarında algoritma, kodlama ve yazılımla ilgili sorular çıkmalı ve bu vesileyle bilişim dersleri teşvik edilmelidir.

11) Yüksek Lisans yapan Bilişim öğretmenlerine ek ders zammı yapılmalıdır.

12) Bilişim öğretmenlerinin atama sayısı artırılmalıdır.

EĞİTİM-İŞ SENDİKASI

Son editlemeler yapılacaktır.

Geri